تحصیل در

با تحصیل در آلمان، آینده شغلی خود را تضمین کنید

امروزه تحصیل در آلمان به ویژه در میان دانشجویان و فارغ‌التحصیلان ایرانی در مقاطع مختلف تحصیلی طرفداران بسیاری پیدا کرده است. هر ساله دانشجویان بسیاری برای تکمیل مقاطع تحصیلی خود از سرتاسر جهان اقدام به دریافت پذیرش در دانشگاه‌های این کشور و ادامه تحصیل در آلمان می‌کنند. ما در موسسه فرهنگی آرمان پارسیان زمرد با بیش از ۱۴ سال سابقه اعزام دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی، سعی کرده‌ایم در این مقاله به تمام سوالات ذهنی شما درباره تحصیل در آلمان پاسخ دهیم. همچنین با بیان کردن شرایط و مزایای تحصیل در آلمان به شما بگوییم چرا این کشور می‌تواند مقصد ایده‌آل شما برای ادامه تحصیل و تضمین آینده حرفه‌ای و شغلی شما باشد.

تحصیل رایگان در آلمان

تحصیل رایگان در آلمان یکی از مهم‌ترین مزایای اخذ پذیرش تحصیلی در دانشگاه‌های این کشور است. از سال ۲۰۱۴ در ۱۶ ایالت این کشور، دریافت شهریه از دانشجویان در دانشگاه‌های دولتی آلمان، لغو شد. با این تصمیم، دانشجویان داخلی و خارجی از امکان تحصیل رایگان در آلمان برخوردار شدند و تنها با پرداخت مبالغ اندک مربوط به کارهای اداری و دیگر هزینه‌ها در طول ترم می‌توانند در این دانشگاه‌ها تحصیل کنند.

دانشگاه‌های آلمان در میان برترین‌ها در جهان

دانشگاه‌های آلمان به دلیل سطح بالای استانداردهای آموزشی در میان برترین‌ دانشگاه‌های جهان قرار دارند. دانشجویانی که تحصیل در دانشگاه‌های آلمان را انتخاب می‌کنند و فارغ‌التحصیل می‌شوند، علاوه بر سطح بالای آموزشی می‌توانند از کسب تجربه به هنگام تحصیل و فرصت‌ برای ارتقای آکادمیک در طول و پس از تحصیل برخوردار شوند. این یکی از دلایلی است که دانشجویان از نقاط مختلف جهان ادامه تحصیل در آلمان را انتخاب می‌کنند.

دانستنی های تحصیل در آلمان

با تحصیل در آلمان، زمینه کار و زندگی در این کشور را برای خودتان فراهم خواهید کرد. آلمان به عنوان یکی از برترین اقتصادها در جهان، شرایط زندگی و تحصیلی ایده‌آلی برای دانشجویان در مقاطع مختلف فراهم می‌آورد. همچنین آلمان یک کشور امن برای پذیرش دانشجو محسوب می‌شود. اگر آمار ایمنی بین‌المللی را در نظر بگیرید، جرایم در آلمان در سطح بسیار پایینی قرار دارد و از این رو برای تحصیل در آلمان هیچ نگرانی نخواهید داشت. همچنین دانشگاه‌های آلمان دارای فضایی با فرهنگ‌های متفاوت هستند. در میان همکلاسی‌های خود، افرادی با ملیت‌های مختلف مانند ترک، پرتغالی، فرانسوی، ایرانی و بسیاری دیگر از کشورها را خواهید یافت. در مجموع، مردمان این کشور به زندگی مسالمت‌آمیز با خارجی‌ها و با ملیت‌های مختلف عادت دارند.

با توجه به اینکه هزینه‌های تحصیل در آلمان حدود ۳۰۰ دلار است، دانشجویان بسیاری از کشورهای مختلف برای دریافت ویزای دانشجویی این کشور اقدام می‌کنند. به طور متوسط هزینه‌ زندگی در آلمان برای دانشجویان حدود ۵۰۰ تا ۷۵۰ یورو در ماه است. بیشترین هزینه دانشجویانی که به ادامه تحصیل در آلمان مشغول هستند، مربوط به اجاره خانه است.

ویزای دانشجویی آلمان بسیار معتبر است. با تحصیل در آلمان و اخذ ویزای دانشجویی این کشور، به راحتی می‌توانید به کشورهای عضو اتحادیه شینگن رفت و آمد کنید. این ویزا فرصتی برایتان فراهم می‌آورد تا هنگام تحصیل در آلمان از دیگر کشورهای اروپایی نیز بازدید و تجربه این سفر تحصیلی را دوچندان کنید.

study-in-germany

> امکان کار در حین تحصیل در آلمان

یک دانشجو در آلمان به طور متوسط می‌تواند ۲۰ ساعت در هفته کار کند که معادل ۱۲۰ روز است. به طور معمول، درآمدها در شهرهای بزرگتر بیشتر هستند و به همان میزان هزینه‌های زندگی در این شهرها نیز افزایش می‌یابد. این متوسط درآمد در این کشور است و نیازی به پرداخت مالیات ندارد.

* دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی ۱۸ ماه فرصت دارند تا در آلمان کار پیدا کنند و ویزای کار آلمان دریافت کنند.

* همچنین پس اتمام تحصیلات و پیدا کردن کار در این کشور، می‌توانند برای اخذ اقامت دائم آلمان اقدام کنند.

* کسانی که موفق به اخذ ویزای دانشجویی آلمان و ادامه تحصیل در آلمان می‌شوند، در صورت متاهل بودن، همسر آنها می‌تواند به طور تمام وقت در این کشور کار کند.

> چگونه برای اخذ ویزای دانشجویی آلمان اقدام کنم؟

شرایط اخذ ویزای دانشجویی آلمان برای دانشجویانی که در کشورهای عضو اتحادیه اروپا زندگی نمی‌کنند و تابعیت این کشورها را ندارند، متفاوت است.

برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان با در نظر گرفتن شرایط پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های این کشور اقدام کنید. 

اگر به دنبال اخذ ویزای دانشجویی آلمان و در نهایت تحصیل در آلمان هستید، ابتدا لازم است اقدام به دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های آلمان کنید.

> تضمین آینده شغلی با تحصیل در آلمان

کشور آلمان یکی از پایین‌ترین نرخ‌های بیکاری را در جهان به خود اختصاص داده است.

همچنین با توجه به سطح بالای برنامه‌های آموزشی در دانشگاه‌های این کشور، با تحصیل در آلمان و اخذ مدرک تحصیلی از یکی از دانشگاه‌های معتبر این کشور، به راحتی هر کارفرمایی را راغب می‌کنید تا شما را استخدام کند. کارفرمایان به استعداد و توانایی دانشجویانی که تحصیل در آلمان را برگزیده‌اند، باور دارند.

> اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آلمان

اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آلمان قدم اول برای گرفتن ویزای دانشجویی آلمان و ادامه تحصیل در این کشور است.

اخذ پذیرش تحصیلی در آلمان در مقاطع مختلف دارای شرایط متفاوتی است. شرایط خود را با ما در «موسسه فرهنگی آرمان پارسیان زمرد» در میان بگذارید، تا در اسرع وقت برای گرفتن پذیرش شما از دانشگاه‌های معتبر آلمان اقدام کنیم.

انگیزه نامه (Motivation letter)

پیش از اینکه درباره شرایط و مدارک مورد نیاز اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آلمان در مقاطع مختلف تحصیلی صحبت کنیم، لازم است درباره برخی اصطلاحات مانند انگیزه نامه تعریفی ارائه دهیم. انگیزه نامه چیست؟ انگیزه نامه، نامه ساده‌ای است که شما در آن از انگیزه تحصیل در آلمان خواهید گفت. ممکن است بسیاری از متقاضیان توجه چندانی به این نامه ساده نداشته باشند، اما باید بدانید که انگیزه نامه یکی از اسناد مهمی است که برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان ارائه می‌دهید. در نگارش انگیزه نامه برای ادامه تحصیل در آلمان به این موارد توجه کنید: - به طور شفاف انگیزه خود را مطرح کنید. اهداف و آرزوهای‌تان را هم‌راستا با رشته‌ای که برای تحصیل در آلمان انتخاب خواهید کرد، بیان کنید. - انگیزه نامه شما باید به سوالی از قبیل «چرا آلمان را برای تحصیل انتخاب کردید؟ چرا آن دانشگاه مورد نظر را برگزیدید؟ یا هدف‌تان از انتخاب این رشته تحصیلی چیست؟» پاسخ دهد. - همچنین در انگیزه نامه خود به برنامه‌هایی که پس از تحصیل دارید نیز اشاره کنید. یک انگیزه نامه قوی برای سفارت بسیار به اخذ ویزای دانشجویی آلمان کمک خواهد کرد.

کالج‌های آلمان

کالج‌ها مراکزی هستند که به صورت مستقیم توسط دانشگاه‌های دولتی آلمان اداره می‌شوند. طول دوره اخذ دیپلم در ایران ۱۲ سال است در حالی که این دوره در آلمان ۱۳ سال به طول می‌انجامد. این فاصله زمانی برای متقاضیان پذیرش در دوره کارشناسی در کالج‌های آلمان سپری می‌شد. هدف این مراکز آماده کردن متقاضیان برای تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های آلمان است. توجه داشته باشید که کالج‌های آلمان بخشی از دانشگاه‌های آن محسوب می‌شوند.

نکته:  با دریافت پذیرش هر یک از این کالج‌ها، شما می‌توانید با ارائه مدارک مورد نیاز به سفارت، برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان اقدام کنید.

* ما در موسسه فرهنگی آرمان پارسیان زمرد بدون قبولی دانشگاه، برای شما از کالج‎‌های دولتی و رایگان آلمان پذیرش می‌گیریم.

شرایط اخذ پذیرش دانشگاه‌های آلمان در مقطع کارشناسی (Bachelor):

اگر قصد تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی را دارید، باید الزامات مورد نیاز این مقطع را پیش از اقدام برای اخذ پذیرش در دانشگاه فراهم کنید.

– ادامه تحصیل در مقطع لیسانس (Bachelor) در آلمان ۳ تا ۴  سال (۶ تا ۸ ترم) طول می‌کشد.

– متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان ، برای مصاحبه با سفارت، باید مدرک زبان B2 آلمانی داشته باشند.

– با مدرک زبان B1 آلمانی می‌توانید اقدامات لازم برای فرآیند دریافت ویزای تحصیلی آلمان را شروع کنید.

– شرایط سنی برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌های آلمان حائز اهمیت است، از این رو اگر متقاضی تحصیل در آلمان هستید، هرچه سریعتر اقدام کنید.

– از دیگر شرایط پذیرش در دانشگاه‌ های آلمان، معدل مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی متقاضی است که به طور متوسط باید بالای ۱۴ باشد.

– در مقطع کارشناسی در آلمان، دانشجویان اجازه دارند ۲۰ ساعت در هفته در کنار تحصیل، کار کنند.

*مدارک اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آلمان در مقطع کارشناسی

– اصل پاسپورت با اعتبار بیش از یک سال

– مدرک زبان B1 آلمانی

– اصل مدرک دیپلم با ریزنمرات به همراه ترجمه رسمی

– اصل مدرک پیش‌ دانشگاهی با ریزنمرات به همراه ترجمه رسمی

– برای پذیرش در رشته‌هایی که به زبان انگلیسی برای ادامه تحصیل در آلمان ارائه می‌شوند، باید مدرک آیلتس با نمره ۶.۵ داشته باشید.

آلمان یکی از بهترین کشورها برای دریافت مدرک کارشناسی ارشد (فوق‌ لیسانس) در سرتاسر جهان است. دانشگاه‌های آلمان در رنکینگ آکادمیک دانشگاه‌های جهانی (ARWU) به شدت معتبر هستند. برنامه‌های متنوع، دوره‌های کارشناسی ارشد به زبان آلمانی و انگلیسی، هزینه مناسب تحصیل، تجربه فوق‌العاده دانشجویان و بسیاری مزایای دیگر اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان در مقطع کارشناسی ارشد را ارزشمند می‌کند.

– تحصیل در آلمان در دوره کارشناسی ارشد (Master) بین ۳ تا ۴ ترم طول می‌کشد.

– تمام فارغ‌التحصیلان دوره کارشناسی که معدل بالای ۱۳ دارند، می‌توانند اقدام به اخذ پذیرش دانشگاه‌های آلمان در مقطع کارشناسی ارشد کنند.

– برای تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد، بسیاری از رشته‌ها به زبان آلمانی ارائه می‌شوند اما به زبان انگلیسی نیز رشته‌هایی وجود دارد.

 – مدرک زبان آلمانی B2 برای مصاحبه در سفارت مورد نیاز است. (توجه داشته باشید که با مدرک B1 می‌توانید فرآیند پذیرش در دانشگاه آلمان را آغاز کنید)

– ارائه اصل پاسپورت با اعتبار بیش از یک سال

– اصل مدرک دیپلم با ریزنمرات به همراه ترجمه رسمی

– اصل مدرک پیش‌دانشگاهی با ریزنمرات به همراه ترجمه رسمی

– اصل مدرک کارشناسی به همراه ریزنمرات به همراه ترجمه رسمی

– مدرک زبان B1 آلمانی

– برای پذیرش و ادامه تحصیل در آلمان در رشته‌هایی که به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند، باید مدرک آیلتس با نمره ۶.۵ داشته باشید.

تحصیل در مقطع دکترا در آلمان نسبتا شرایط متفاوتی نسبت به مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دارد.

– دانشجویانی که متقاضی تحصیل در آلمان در مقطع دکترا و به زبان آلمانی هستند، باید حداقل در یکی از آزمون‌های (DSH) یا (TestDaF) پذیرفته شده باشند.

– همچنین امکان پذیرش در مقطع دکترا در دانشگاه‌های آلمان به زبان انگلیسی نیز وجود دارد.

 

چرا دکترا در آلمان؟

– سیستم آموزشی فوق‌العاده آلمان بهترین گزینه برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا در آلمان است.

– با تحصیل در آلمان در واقع بهترین دانشگاه‌های جهان را برای مقطع دکترا انتخاب می‌کنید.

– علاوه بر دانشگاه‌های معتبر، آلمان خانه مراکز تحقیقاتی معتبر مانند Max Planck Institutes است.

– بیشتر دانشگاه ها، شهریه ای برای تحصیل در مقطع دکترا در آلمان دریافت نمی‌کنند.

– آلمان خانه مدرک دکتراست و در واقع مدرک PHD در آلمان توسعه یافته است. شاید این موضوع شما را بیشتر ترغیب کند تا تحصیل در آلمان در مقطع دکترا را برگزینید.

اصل پاسپورت با اعتبار بیش از یک سال

– اصل مدرک دیپلم با ریزنمرات به همراه ترجمه رسمی

– اصل مدرک پیش دانشگاهی با ریزنمرات به همراه ترجمه رسمی

– اصل مدرک کارشناسی به همراه ریزنمرات به همراه ترجمه رسمی

– اصل مدرک کارشناسی ارشد به همراه ریزنمرات به همراه ترجمه رسمی

– ارائه مدرک زبان آلمانی در صورتی که رشته تحصیلی به زبان آلمانی باشد

– ارائه مدرک زبان انگلیسی در صورتی که متقاضی تحصیل در آلمان در یک رشته تحصیلی به زبان انگیسی باشید.

دانشگاه های دولتی آلمان در مقابل دانشگاه های خصوصی آلمان

سیستم آموزش عالی در آلمان به دو بخش دولتی و خصوصی تقسیم می‌شود.

تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان

 این دانشگاه‌ها همانطور که از نام آنها پیداست توسط دولت اداره می‌شوند. آلمان به ۱۶ ایالت تقسیم شده است که هر کدام از آنها مسئول اداره دانشگاه‌های دولتی خود هستند. ۴۰۰ دانشگاه دولتی در آلمان مشغول به فعالیت هستند. این دانشگاه‌ها بیشترین متقاضی تحصیل در آلمان را دارند. براساس آمار DAAD، بیش از ۹۵ درصد دانشجویان مشغول به تحصیل در این دانشگاه‌ها حضور دارند.

اگر قصد تحصیل در آلمان و در یک دانشگاه دولتی را دارید، باید بدانید که دانشگاه‌های دولتی در این بخش‌ها خودمختار عمل می‌کند:

_ برنامه‌های تحصیلی _ ارزیابی‌ها _ امتحانات _ الزامات ورود و ثبت‌نام

اما موارد دیگری نیز وجود دارد که دولت آنها را کنترل می‌کند:

_ بودجه _ سیاست تعیین شهریه و کنترل کیفیت _ اعتبار دوره‌ها به این صورت که آیا استانداردهای بالای آکادمیک تحصیل در آلمان در این دانشگاه‌ها رعایت می‌شود.

Mannheim-public-university
Leuphana-University-of-Lüneburg

تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی آلمان

 این دانشگاه‌ها توسط شرکت‌ها، سازمان‌ها یا موسسات خیریه اداره می‌شوند. حدود ۱۲۰ دانشگاه خصوصی برای ادامه تحصیل در آلمان به پذیرش دانشجویان اقدام می‌کنند. دانشگاه های خصوصی آلمان از کمک‌های دولتی استفاده نمی‌کنند و شهریه موردنظر خود را از دانشجویان دریافت می‌کنند.

با توجه به این موضوع، تنها یک پنجم مراکز آموزش عالی در آلمان، خصوصی هستند. این مراکز رشته‌های خاصی را به دانشجویان آلمانی و خارجی ارائه می‌دهند که ممکن است در دانشگاه‌های دولتی ارائه نشود. حتی ممکن است برخی دانشجویان رشته مدیریت نیز ترجیح دهند تا تحصیلات خود را در یک دانشگاه خصوصی به جای دانشگاه دولتی ادامه دهند.

اما با وجود اینکه تعداد دانشگاه‌های خصوصی در آلمان رو به افزایش است، بسیاری از دانشجویان هنوز ترجیح می‌دهند برای تحصیل در آلمان به دانشگاه‌های دولتی بروند.

برای تحصیل در آلمان در دانشگاه‌های خصوصی باید شهریه بپردازید. توجه داشته باشید که این دانشگاه‌ها آزاد هستند تا شهریه خود را تعیین کنند. مدارک این دانشگاه‌ها نیز کاملا معتبر هستند و از استانداردهای آموزشی مناسبی برخوردارند.

انواع مراکز آموزش عالی برای تحصیل در آلمان:

بیش از ۵۰۰ دانشگاه دولتی و خصوصی در آلمان وجود دارند که با ارائه رشته‌های متنوع امکان ادامه تحصیل در این کشور را برای متقاضیان فراهم آورده‌اند. برای ادامه تحصیل در آلمان در مقاطع مختلف انواع مراکز آموزش عالی وجود دارد:

– دانشگاه‌های تحقیقاتی آلمان (Research Universities)

– دانشگاه‌های فنی آلمان (Technical Universities)

– دانشگاه‌های علمی و کاربردی آلمان (Universities of Applied Science)

– دانشگاه‌های هنر، فیلم و موسیقی آلمان (Colleges of Art, Film and Music)

دانشجویان می‌توانند برای تحصیل در آلمان در مقاطع مختلف از میان انواع دانشگاه‌ها و رشته‌ها اقدام به اخذ پذیرش تحصیلی دانشگاه های آلمان کنند.

پاسخ به چند سوال

آیا امکان تحصیل در آلمان بدون دانستن زبان آلمانی فراهم است؟

تحصیل در آلمان در مقطع لیسانس در بیشتر دانشگاه‌ها به زبان آلمانی است. البته برخی رشته‌ها به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌شوند. امکان تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا نیز در برخی رشته‌ها به هر دو زبان انگلیسی و آلمانی فراهم است.

 اما توجه داشته باشید که برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان از سفارت این کشور نیاز به مدرک زبان آلمانی دارید. مدرک B1 زبان آلمانی برای اقدام به اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های آلمان و مدرک B2 زبان آلمانی برای مصاحبه با سفارت لازم است.

آیا برای ادامه تحصیل در آلمان نیاز به مدرک آیلتس یا تافل دارم؟

شرایط پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های مختلف آلمان متفاوت است. برای تحصیل در آلمان، باید الزامات مهارتی زبان انگلیسی را در هر یک از دانشگاه‌هایی که می‌خواهید اپلای کنید، مورد بررسی قرار دهید.

در مجموع، برای پذیریش در دانشگاه‌های انگلیسی زبان کشور آلمان باید مدرک آیلتس با نمره ۶.۵ یا تافل ۸۰ داشته باشید.

آیا با اخذ ویزای دانشجویی آلمان، امکان دریافت ویزای همراه نیز وجود دارد؟

برای متاهلین این امکان وجود دارد. افراد متاهل متقاضی تحصیل در آلمان با اخذ ویزای دانشجویی آلمان می‌توانند همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را نیز به همراه ببرند.