هزینه های زندگی دانشجویی در آلمان

هزینه های زندگی یک دانشجو در آلمان با توجه به سبک زندگی و بسته به شهر محل سکونت فرد متفاوت است. اما می توان این هزینه را بطور متوسط برای یک زندگی دانشجویی و در یک شهر متوسط در آلمان تخمین زد.

متوسط هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

اداره مهاجرت اتباع خارجی در آلمان هزینه زندگی دانشجویی در آلمان را برای هر فرد دانشجو معادل با ۱۰۲۳۶ یورو برای یک سال در نظر گرفته است. این مبلغ برابر با ۸۵۳ یورو برای هر ماه می باشد و می توان نتیجه گرفت که متوسط هزینه زندگی دانشجویی در آلمان برابر با ۸۵۳ یورو در هر ماه برآورد می شود. این هزینه شامل هزینه اجاره محل سکونت، هزینه رفت و آمد، هزینه خورد و خوراک و پوشاک، هزینه های بیمه درمانی و … می باشد.

حمل و نقل رایگان با دریافت سمستر تیکت

دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان، در هر ترم تحصیلی مبلغی در حدود ۳۰۰ یورو پرداخت کرده و در ازای آن به عضویت انجمن دانشجویی دانشگاه در می آیند و با دریافت کارت عضویت یا سمستر تیکت ( Semester Ticket ) حمل و نقل دانشجو در ایالت محل اقامت وی رایگان می باشد. همین امر باعث می شود بسیاری از هزینه های زندگی دانشجو در حین تحصیل در آلمان به حداقل برسد. همچنین با داشتن این کارت سمستر تیکت، امکان خرید با تخفیف از برخی مراکز خرید برای دانشجو امکان پذیر می باشد. لازم به ذکر است دریافت کارت سمستر تیکت و پرداخت هزینه آن برای دانشجویان مشغول به تحصیل در آلمان اجباری می باشد. البته بدیهی است که بدون دریافت سمستر تیکت، هزینه های زندگی دانشجویی در آلمان بسیار بیشتر از این بود و پیش بینی می شد که هر ماه بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ یورو به مخارج دانشجو در آلمان اضافه گردد.

بیمه درمانی دانشجویی در آلمان

یکی دیگر از مزیت هایی که برای دانشجویان درحال تحصیل در آلمان وجود دارد و هزینه های آنها را به حداقل می رساند، خدمات بیمه های درمانی در آلمان می باشد. هزینه های درمان در آلمان و دیگر کشورهای اروپایی بسیار گران است. دانشجویان با دریافت بیمه های دانشجویی می توانند از خدمات درمانی در اروپا بصورت رایگان استفاده نمایند و مبلغی که بابت دریافت این بیمه پرداخت می کنند بسیار مناسب می باشد. مبلغ بیمه دانشجویی برای هر ماه تقریباً نزدیک به ۲۰۰ یورو برای هر ماه می باشد ( برای افراد زیر ۳۰ سال ) که نصف ایم مبلغ را دولت آلمان پرداخت کرده و پرداخت باقیمانده آن ( یعنی نزدیک به ۱۰۰ یورو در هر ماه ) به عهده دانشجو می باشد.

هزینه اجاره منزل یا اقامت در خوابگاه

هزینه ای که دانشجو بابت اجاره منزل یا اقامت در خوابگاه های دانشجویی در آلمان پرداخت می کند بسیار متغیر است و به شهر محل سکونت بستگی دارد. بعنوان مثال در شهرهایی مانند مونیخ، هامبورگ و برلین که جزء بزرگترین شهرهای آلمان محسوب می شوند، هزینه اجاره منزل بسیار زیاد است و ممکن است به ماهی حداقل ۷۰۰ تا ۸۰۰ یورو در ماه برسد. اما در شهرهای دانشجویی و متوسط آلمان مانند هانوفر و بوخوم هزینه اجاره منزل بصرفه و مناسب باشد و این هزینه به مبلغ ۳۰۰ تا ۴۰۰ یورو در ماه برای هر نفر برسد. در شهرهای کوچکتر در آلمان این هزینه ها می تواند کمتر از این مبلغ نیز باشد.

متوسط هزینه های دانشجویی در آلمان به تفکیک

به طور متوسط می توان هزینه های زندگی دانشجویی در آلمان را با جزئیات به شرح زیر بیان نمود:

[table id=2 /]

همانطور که مشاهده می شود می توان با همان مبلغ ۸۵۳ یورو برای هر ماه و یا ۱۰۲۳۶ یورو برای هر سال که دولت آلمان از هزینه های زندگی دانشجویی در آلمان برآورد کرده است، تمامی هزینه های زندگی را پوشش داد. البته تمامی این هزینه ها بصورت پیش بینی شده می باشد و نمیتوان هزینه دقیق تری را برای زندگی هر فرد مشخص نمود.

کار دانشجویی در آلمان

یکی از برتری های تحصیل در آلمان و دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا، امکان انجام کار دانشجویی در حین تحصیل می باشد. دانشجو در آلمان اجازه ۲۰ ساعت کار در طول هر هفته را دارد و بطور متوسط به ازای هر ساعت کار، حداقل ۱۰ یورو دستمزد دریافت خواهد کرد. همانطور که مشاهده می شود با انجام کار دانشجویی در حین تحصیل در آلمان، دانشجو می تواند حداقل مبلغ ۲۰۰ یورو در هفته درآمد داشته باشد که این مبلغ می تواند تمامی یا بیشتر هزینه های زندگی دانشجویی در آلمان را پوشش دهد.