16 مرداد 1400

آزمون FSP آلمان

آزمون FSP آلمان کلید ورود شما به دانشگاه های این کشور است. اما آزمون FSP چیست و چه شرایطی دارد؟ چرا این آزمون اهمیت دارد؟

 

همه چیز درباره آزمون FSP آلمان

آزمون FSP چیست؟

تحصیل در کالج های آلمان دانشجویان را برای حضور در دانشگاه های این کشور آماده می کند. آلمانی ها 13 سال تحصیلی را برای دریافت مدرک دیپلم پشت سر می گذارند، این زمان در ایران 12 سال است. این یک سال اختلاف باید با تحصیل در کالج های آلمان پر شود. توجه داشته باشید که باید در امتحان ورودی کالج در آلمان شرکت کنید. پس از قبولی در کالج، می توانید این دوره یک ساله (معادل دو ترم) را پشت سر بگذارید. اما کلید ورود شما به دانشگاه های آلمان آزمون FSP است. آزمون FSP مخفف   Feststellungsprüfung یعنی آزمون ارزیابی کالج های آلمان است. پس از پایان دوره یک ساله کالج با قبولی در این آزمون می توانید در مقطع کارشناسی در آلمان تحصیل کنید.

 

شرایط آزمون نهایی کالج های آلمان

چه دروسی در آزمون FSP کالج در آلمان می آید؟ بسته به اینکه در کدام از انواع دوره های کالج در آلمان ثبت نام و تحصیل کنید، دروس این آزمون متفاوت است. همانطور که می دانید انواع کالج در آلمان به چهار گروه اصلی شامل T-course، W-course، S-course، G-course تقسیم می شود.

T-course: برای دانشجویان رشته های فنی، ریاضیات، علوم

W-course: برای دانشجویان رشته های اقتصاد و مدیریت اجرایی

M-course: برای دانشجویان رشته پزشکی و زیست شناسی

G-course: برای دانشجویان رشته علوم انسانی، هنر و غیره

 

چه کسانی می توانند در آزمون نهایی کالج های آلمان شرکت کنند؟

آیا قصد تحصیل در آلمان را دارید؟ آیا به تحصیل در دانشگاه های آلمان در مقطع کارشناسی فکر می کنید؟ همانطور که می دانید مدرک شما باید با مدرک دیپلم آلمان معادل باشد. در غیر این صورت باید تحصیل در دوره های کالج در آلمان راه حل شماست. در انتهای دوره کالج آزمون FSP از دانشجویان گرفته می شود. در واقع تمام کسانی که در دوره کالج در آلمان شرکت می کنند، می توانند در پایان دوره آزمون نهایی بدهند.

 

چگونه برای آزمون نهایی کالج های آلمان آماده شویم؟

کالجی که در آلمان در آن تحصیل می کنید، شما را برای این آزمون آماده می کند. بسته به اینکه در کدام دوره کالج در آلمان شرکت کنید، دروس امتحانی آزمون FSP متفاوت است. اما در دوره یک ساله کالج هم به لحاظ زبان آلمانی و هم دروس تخصصی با توجه به رشته آماده اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان خواهید شد. در ادامه با دروس امتحانی این آزمون بیشتر آشنا شوید.

 

دروس امتحانی آزمون FSP

دروس امتحانی آزمون FSP با توجه به نوع دوره کالج متفاوت است:

T-course: امتحان زبان آلمانی ، ریاضی، فیزیک، بسته به رشته مورد علاقه شیمی یا علوم کامپیوتری

W-course: زبان آلمانی، ریاضیات، اقتصاد/ حسابداری، زبان انگلیسی، بسته به رشته مورد علاقه جغرافی و علوم اجتماعی یا علوم کامپیوتر

M-course: زبان آلمانی، زیست شناسی، شیمی، ریاضیات و فیزیک

G-course: زبان آلمانی، تاریخ، ادبیات، جغرافی و علوم اجتماعی

 

زمان آزمون نهایی کالج های آلمان

زمان آزمون FSP کالج های آلمان در پایان دوره کالج است. یعنی پس از اتمام ترم دوم می توانید در این آزمون شرکت کنید. با کسب نمره قبولی در این آزمون می توانید برای دانشگاه های آلمان اپلای کنید. توجه داشته باشید در صورتی که در آزمون FSP آلمان رد شوید، تنها یک بار دیگر فرصت شرکت در آن را خواهید داشت. آزمون در دو بخش شفاهی و کتبی برگزار خواهد شد.

 

آیا آزمون نهایی کالج های آلمان سخت است؟

امتحان نهایی کالج های آلمان یا همان FSP نام دارد. پاسخ به این سوال که آیا امتحان سختی است یا نه، کار آسانی نیست. اگر بدون آمادگی لازم در این آزمون شرکت کنید، بسیار چالش برانگیز خواهد بود. کسانی که آزمون FSP را قبول شوند، می توانند در دانشگاه های آلمان تحصیل کنند. کالج های آلمان دانشجویان را به مدت یک سال به طور کامل آماده می کنند. در طول این مدت دروس اختصاصی دوره به ویژه زبان آلمانی به دانشجویان تدریس می شود.

 

حداقل نمره قبولی در آزمون FSP آلمان چند است؟

با چه نمره ای می توانید در آزمون نهایی کالج های آلمان قبول شوید؟ نمره آزمون FSP از یک تا 5 محاسبه می شود. براساس سیستم آموزشی آلمان هر چقدر نمره شما به یک نزدیک تر باشد، شرایط بهتری خواهید داشت. به این ترتیب یک بالاترین نمره است و اگر نمره 5 به معنای رد شدن در آزمون است. برخی از دانشگاه های آلمان نمره 2.5 آزمون نهایی را قبول می کنند. نمره قبولی و مورد پذیرش در دانشگاه های آلمان مختلف است.

 

چگونه در آزمون نهایی کالج های آلمان قبول شویم؟

همانطور که گفتیم آزمون فاکتور اصلی برای قبول شدن در این آزمون، مهارت های زبان آلمانی است. باید در دو ترمی که در کالج های آلمان سپری می کنید، تمام تلاش خود را انجام دهید. هر چقدر که در این دو ترم مهارت های زبان آلمانی خود را افزایش دهید، ضریب قبولی شما بالاتر می رود. نکته مهم اینجاست که آزمون نهایی برای تحصیل کارشناسی در آلمان بسیار حائز اهمیت است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*