3 مرداد 1400

انواع کالج در آلمان

با انواع کالج در آلمان آشنا شوید تا بتوانید بهترین دوره را برای خود انتخاب کنید. به این ترتیب، آماده تحصیل در دانشگاه های آلمان می‌شوید.

همانطور که می دانید سوابق تحصیلی دانش آموزانی که قصد ادامه تحصیل در آلمان را دارند، باید مورد تایید دانشگاه های این کشور قرار بگیرد. در کشور آلمان براساس رشته ای که قصد دارید در مقطع کارشناسی دانشگاه های این کشور ثبت نام کنید، باید دوره های آماده سازی پیش از ورود به دانشگاه که در اصطلاح به دوره های Studienkolleg  معروف است را پشت سر بگذارید.

 

با دوره های کالج یا Studienkolleg آشنا شوید؟

به بیان ساده تر،Studienkolleg  دوره های مقدماتی کالج در آلمان است که برای آماده سازی دانشجویان بین المللی ورودی که مایل به تحصیل در آلمان هستند، اما مدارک تحصیلی آنها با معیارهای سیستم آموزش آلمانی مطابقت ندارد، ارائه می شود.

به طور معمول یک دوره Studienkolle  یک سال تحصیلی کامل به طول می انجامد. هدف این دوره ها، آماده سازی دانش آموزان با مهارت و دانش لازم در مورد موضوعات خاص مرتبط با رشته دانشگاهی مورد علاقه آنهاست.

تفاوت هایی بین دوره های Studienkollegsدر کالج های خصوصی و دولتی وجود دارد. این دوره ها در کالج های دولتی آلمان معمولا بدون شهریه است و مدرک آنها برای تحصیل در هر نقطه در آلمان معتبر است. Studienkollegs کالج های خصوصی اغلب شهریه دریافت می کند و گواهی این کالج ها نیز در در تمام آلمان معتبر است.

در این مطلب قصد داریم شما را با انواع کالج در آلمان آشنا کنیم.

 

انواع دوره های کالج در آلمان

با توجه به رشته ای که می خواهید در آلمان تحصیل کنید، لازم است در یکی از کالج ها (دوره های Studienkolleg) ثبت نام کنید.

T-Kurs:  آلمانی، ریاضیات، فیزیک، شیمی و انفورماتیک

M-Kurs: آلمانی، ریاضیات، فیزیک، شیمی و زیست شناسی

W-Kurs: آلمانی، ریاضیات، اقتصاد، تجارت و جامعه شناسی

G-Kurs: آلمانی، تاریخ، ادبیات آلمانی، جامعه شناسی و آمار

 

آموزش زبان آلمانی اولویت کالج های آلمان

همانطور که مشاهده می کنید کلاس های آموزش زبان آلمانی در دوره های  Studienkolle اولویت دارند چرا که فارغ از نوع دوره، شما زبان آلمانی را یاد خواهید گرفت. اگر دوره شما به زبان انگلیسی تدریس می شود که احتمالا در مقطع کارشناسی ارشد وجود دارد، به شما زبان انگلیسی آموزش داده خواهد شد.

در حقیقت، تجهیز دانش آموزان به سطح کاملی از دانش در زبان یکی از اساسی ترین اهداف این دوره ها است. علاوه بر این، دوره های زبان بیشترین تعداد کلاس را در طی یک دوره Studienkolleg به خود اختصاص می دهد.

با ورود به این دوره مقدماتی، بسته به اینکه به چه زبانی دوره دانشگاهی تدریس می شود، باید حداقل دانش آلمانی یا انگلیسی را داشته باشید. به طور معمول، سطح B1 یا B2 زبان آلمانی برای حضور در Studienkolleg لازم است.

در طی یک دوره یک ساله، زبان انگلیسی یا آلمانی در زمینه های مختلف مربوط به رشته های تحصیلی خود یاد بگیرید و این باعث می شود سطح زبان شما به طور قابل توجهی بهبود یابد و همین یک عامل مهم برای موفقیت است.

 

انواع مختلف کالج های آلمان را بشناسید:

M-Kurs  ( کالج های گروه پزشکی )

دوره M-course  یکی از محبوب ترین انواع کالج در آلمان است. این دوره یک دوره آمادگی خاص برای دانش آموزانی است که می‌خواهند تحصیل در آلمان در رشته های علوم طبیعی یا پزشکی را انتخاب کنند. دوره M-course دانش آموزان را برای پذیرش در رشته های پزشکی، زیست شناسی، علوم تغذیه، دندانپزشکی، میکروبیولوژی، علوم کشاورزی، دامپزشکی، بیوشیمی، تربیت بدنی، روانشناسی و داروسازی در دانشگاه های آلمان آماده می‌کند.

البته دوره M-course به عنوان یک دوره آمادگی برای دیگر رشته های علمی نیز کاربرد دارد. به همین دلیل در دوره M-course روی درس های علمی مانند بیولوژی، شیمی و فیزیک تمرکز شده است. دروس الزامی آلمانی نیز روی این موضوعات متمرکز است. پس از گذراندن موفق این دوره در آلمان، دانش آموزان یک گواهی دریافت خواهند کرد که براساس آن می‌توانند در آزمون FSP شرکت کرده و به این ترتیب در دانشگاه های دولتی آلمان مشغول به تحصیل شوند.

برای اتمام دوره M-Course ، باید امتحان های کتبی در بخش های زیر انجام شود:

 امتحان کتبی در دروس فیزیک یا ریاضیات  ۱۸۰ دقیقه و زیست شناسی یا شیمی ۱۸۰ دقیقه (سه ساعت)

– امتحان کتبی دروس آلمانی نیز ۲۴۰ دقیقه (۴ ساعت)

 

T-Kurs  (کالج های گروه مهندسی )

یکی دیگر از انواع کالج در آلمان مخصوص رشته های گروه مهندسی است. این دوره مختص دانش آموزانی است که قصد ادامه تحصیل در آلمان در رشته های گروه ریاضیات و مهندسی دارند. در این دوره مباحثی مانند آلمانی، ریاضیات، فیزیک، شیمی و انفورماتیک آموزش داده می شود. دانش آموزان پس از اتمام موفقیت آمیز این دوره می توانند در یکی از رشته های تحصیلی زیر در یک دانشگاه و یا دانشگاه علوم کاربردی در آلمان تحصیل کنند:

– مهندسی سیستم های تولید

– مهندسی برق

– مهندسی ساخت و ساز

– مهندسی مواد و فرآیند

– مهندسی صنایع / تولید

– علوم کامپیوتر (IT)

– شیمی

– فیزیک یا

– ریاضیات

برای اتمام دوره T ، باید موارد زیر با برگزاری امتحانات کتبی تکمیل شود:

آلمانی به عنوان زبان خارجی (۲۴۰ دقیقه)

ریاضیات (۱۸۰ دقیقه)

فیزیک یا شیمی (۱۸۰ دقیقه)

 

W-Kurs  ( کالج های گروه مدیریت )

دانش آموزانی که قصد ادامه تحصیل در آلمان در گرایش های مربوط به رشته مدیریت را دارد، باید در کالج مربوط به این رشته ها شرکت کنند. پس از اتمام موفقیت آمیز این دوره ، دانشجویان می توانند یکی از دوره های تحصیلی زیر را در یک دانشگاه و یا دانشگاه علوم کاربردی در آلمان انتخاب کنند:

– علوم اجتماعی

– جامعه شناسی

– حقوق

– اقتصاد

– مدیریت کسب و کار

– اقتصاد سیاسی

– اقتصاد اروپا

– علوم سیاسی

– بیم‌‌سنجی / صنعت بیمه

– تجارت و آموزش منابع انسانی.

برای اتمام دوره W-Course ، باید امتحان های کتبی در بخش های زیر انجام شود:

آلمانی به عنوان زبان خارجی (۲۴۰ دقیقه)

ریاضیات (۱۸۰ دقیقه)

اقتصاد و مدیریت تجارت (۱۸۰ دقیقه)

 

G-Kurs  ( کالج های گروه انسانی )

از دیگر انواع کالج های آلمان به گروه رشته های انسانی تعلق دارد. دانش آموزانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های آلمان و در مقطع کارشناسی را در رشته های مرتبط با گروه انسانی دارند، باید این دوره را بگذرانند. در این دوره روی موضوعات تاریخ، ادبیات، علوم سیاسی، علوم اجتماعی و همچنین زبان آلمانی که بخش اصلی تمام این دوره ها در کالج های آلمان است، تمرکز می شود. پس از اینکه این دوره را با موفقیت پشت سر بگذارید، می توانید در یکی از دوره های تحصیلی زیر در یک دانشگاه و یا دانشگاه علوم کاربردی در آلمان تحصیل کنید:

– مطالعات آلمانی

– مطالعات حقوقی

– الهیات

– نقد ادبی

– هنر و طراحی

– باستان شناسی

– تاریخ

– روزنامه نگاری

– موسیقی

– فلسفه و غیره.

برای اتمام دوره G-Course ، باید امتحان های کتبی در بخش های زیر انجام شود:

امتحان کتبی: آلمانی ، تاریخ ، علوم اجتماعی

امتحان شفاهی: ادبیات آلمانی

 

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*