Hi, How Can We Help You?

آرشیو مطالب

19 تیر 1400

تحصیل در کالج های آلمان

تحصیل در کالج های آلمان برای بسیاری از دانشجویان بین المللی که قصد اپلای در دانشگاه های این کشور از چندین جهت حائز اهمیت است.

در کشور آلمان دانش آموزان پیش از ورود به دانشگاه 13 سال تحصیلی را سپری می کنند، به همین دلیل دانش آموزانی که مقطع دبیرستان را در 12 سال به پایان می رسانند (مانند ایران)، برای تحصیل در این کشور باید از کالج های آلمان پذیرش بگیرند. هدف از تحصیل در کالج  های آلمان هم‌ سطح سازی دانشجویان خارجی با افرادیست که دبیرستان خود را نیز در آلمان گذرانده اند. درباره تحصیل در کالج های آلمان بیشتر بدانید.

 

دوره کالج یا Studienkolleg در آلمان چیست ؟

دوره کالج یا Studienkolleg در آلمان

به بیان ساده تر،Studienkolleg   دوره های مقدماتی کالج در آلمان است که برای آماده سازی دانشجویان بین المللی ورودی که مایل به تحصیل در آلمان هستند، اما مدارک تحصیلی آنها با معیارهای سیستم آموزش آلمانی مطابقت ندارد، ارائه می شود.

به طور معمول یک دوره Studienkolleg   یک سال تحصیلی کامل به طول می انجامد. هدف این دوره ها، آماده سازی دانش آموزان با مهارت و دانش لازم در مورد موضوعات خاص مرتبط با رشته دانشگاهی مورد علاقه آنهاست.

دوره های کالج دانشجویان را به توانایی های زیر مجهز می کنند:

– دانشجویان زبان آلمانی آکادمیک یاد می گیرند،که در طول دوره تحصیل شان در دانشگاه بسیار مهم و مفید است.

– دانشجویان یاد می گیرند که از دایره واژگان مناسب مربوط به رشته خود استفاده کنند.

– دانش پایه و همچنین روش هایی که در رشته تحصیلی کاربردی است، به دانشجویان آموزش داده می شود.

– دانشجویان استراتژی های فردی برای یادگیری را توسعه می دهند.

– دانش آموزان حضور اجتماعی و شرایط لازم برای قرار گرفتن در یک فرهنگ متفاوت را می آموزند.

 

چه کسانی باید دوره کالج در آلمان را بگذرانند ؟

به طور کلی تمام کسانی که تحصیلات دبیرستان را در ایران به پایان رسانده اند و برای مقطع کارشناسی قصد تحصیل در آلمان را دارند باید مقطع کالج  را بگذرانند. تنها کسانی می توانند بدون گذراندن کالج  وارد دانشگاه شوند که معادل این دوره، در یک دانشگاه که مورد قبول آلمان است، تحصیل کرده باشند.

بنابراین تمام دانشجویانی که مدرک دیپلم دبیرستان آنها با سیستم آموزشی آلمان مطابقت نداشته باشد باید در دوره های کالج شرکت کنند.

 

انواع کالج های آلمان

انواع کالج های آلمان

انواع کالج های آلمان براساس رشته دانشجو می پذیرند. دروس دوره های کالج های آلمان می توانند با توجه به نوع دوره و بسته به کالج محل تحصیل متفاوت باشد. به طور کلی کالج های آلمان به شرح زیر است:

  M- Kurs ( کالج های گروه پزشکی )

کالج M-course یا به آلمانی M-course   یک دوره آمادگی خاص برای دانشجویانی است که می‌خواهند در در رشته های علوم طبیعی یا پزشکی در آلمان ادامه تحصیل دهند. در دوره M-course دانشجویان برای پذیرش در رشته های پزشکی، زیست شناسی، علوم تغذیه، دندانپزشکی، میکروبیولوژی، علوم کشاورزی، دامپزشکی، بیوشیمی، تربیت بدنی، روانشناسی و داروسازی در دانشگاه های آلمان آماده می شوند.

البته دوره M-course به عنوان یک دوره آمادگی برای دیگر رشته های علمی نیز کاربرد دارد. به همین دلیل در دوره M-course روی درس های علمی مانند بیولوژی، شیمی و فیزیک تمرکز شده است. زبان آلمانی نیز یکی از مهمترین دروس این دوره است. پس از گذراندن موفق این دوره در آلمان ، دانشجویان می‌توانند در آزمون FSP  شرکت کرده و با قبولی در این آزمون در دانشگاه های دولتی آلمان مشغول به تحصیل شوند.

 

T-Kurs  ( کالج های گروه مهندسی )

کالج T-course یا T-Kurs  برای دانشجویانی طراحی شده که قصد ادامه تحصیل در آلمان در رشته های گروه ریاضیات و مهندسی دارند. در این دوره مباحثی مانند آلمانی، ریاضیات، فیزیک، شیمی و انفورماتیک آموزش داده می شود. دانشجویان پس از اتمام موفقیت آمیز این دوره می توانند در یکی از رشته های تحصیلی زیر در یک دانشگاه و یا دانشگاه علمی کاربردی در آلمان تحصیل کنند:

– مهندسی سیستم های تولید

– مهندسی برق

– مهندسی ساخت و ساز

– مهندسی مواد و فرآیند

– مهندسی صنایع / تولید

– علوم کامپیوتر (IT)

– شیمی

– فیزیک یا

– ریاضیات

 

W-Kurs  ( کالج های گروه مدیریت )

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در آلمان در گرایش های مربوط به رشته مدیریت را دارد باید به کالج های W- Course  یا W-Kurs  آلمان بروند. پس از اتمام موفقیت آمیز این دوره ، دانشجویان می توانند یکی از رشته های های تحصیلی زیر را در یک دانشگاه و یا دانشگاه علوم کاربردی در آلمان انتخاب کنند:

– علوم اجتماعی

– جامعه شناسی

– حقوق

– اقتصاد

– مدیریت کسب و کار

– اقتصاد سیاسی

– اقتصاد اروپا

– علوم سیاسی

– بیم‌‌سنجی / صنعت بیمه

– تجارت و آموزش منابع انسانی.

 

G-Kurs  ( کالج های گروه انسانی )

کالج G-Course یا G-Kurs نیز یکی از انواع کالج های آلمان است. این دوره کالج برای دانشجویانی است که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های آلمان و در مقطع کارشناسی را در رشته های مرتبط با گروه انسانی دارند. در این دوره روی دروس تاریخ، ادبیات، علوم سیاسی، علوم اجتماعی و همچنین زبان آلمانی که بخش اصلی تمام این دوره ها در کالج های آلمان است، تمرکز می شود. پس از اینکه این دوره را با موفقیت پشت سر بگذارید، پس از گذراندن آزمون FSP ، می توانید در یکی از رشته های تحصیلی زیر در یک دانشگاه و یا دانشگاه علمی کاربردی در آلمان تحصیل کنید:

– مطالعات آلمانی

– مطالعات حقوقی

– الهیات

– نقد ادبی

– هنر و طراحی

– باستان شناسی

– تاریخ

– روزنامه نگاری

– موسیقی

– فلسفه و غیره.

 

دوره های کالج در دانشگاه های علمی کاربردی آلمان :

TI-course : این دوره مخصوص دانشجویانی است که قصد دارند در رشته های مهندسی و فنی در یک دانشگاه علمی کاربردی درس بخوانند.

WW-course : دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در رشته های اقتصاد و کسب و کار را دارند، می توانند در این دوره کالج دانشگاه علمی کاربردی در آلمان شرکت کنند.

GD-course : این دوره برای دانشجویانی طراحی شده که علاقه مند به تحصیل در رشته های هنر و طراحی در یک دانشگاه علمی کاربردی در آلمان هستند.

SW-course : در نهایت این دوره کالج هم برای دانشجویان بین المللی است که متقاضی ادامه تحصیل در رشته های علوم اجتماعی هستند.

* همچنین برخی از کالج های آلمان دوره های زبان برای آمادگی هر چه بیشتر دانشجویان برای امتحان DSH ( Deutsch Sprachprüfung für den Hochschulzugang ) ارائه می دهند. این کالج ها مجاز به برگزاری این امتحان DSH نیز هستند. برای مثال، دانشگاه مارتین لوتر هاله – ویتنبرگ و همچنین کالج در دانشگاه TU دارمشتات جزو، کالج هایی هستند که مجاز به برگزاری این امتحان معتبرند.

 

 هزینه تحصیل در کالج های آلمان چقدر است ؟

 هزینه تحصیل در کالج های آلمان

هزینه تحصیل در کالج  های دولتی آلمان تقریبا رایگان است و بخش زیادی از هزینه ثبت نامی که شما به کالج  پرداخت می کنید بابت بلیط ترم برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی و همچنین خدماتی است که کالج  به شما ارائه می دهد. هزینه تحصیل در کالج  های آلمان با توجه به کالج  محل تحصیل متفاوت است. این مبلغ می تواند برای هر ترم بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ یورو متغیر باشد. البته توجه داشته باشید که هزینه تحصیل در کالج های دولتی آلمان در مقایسه با کالج های خصوصی آلمان بسیار ناچیز است. توجه داشته باشید که باید هزینه بیمه درمانی دانشجویی در آلمان و همچنین لوازم لازم برای کلاس ها را نیز بپردازید.

 

آزمون ورودی کالج های دولتی آلمان

همانطور که می دانید تحصیل در کالج های دولتی آلمان رایگان است. از این رو، برای قبولی در آزمون ورودی کالج های آلمان باید تمام تلاش خود را بکنید. با توجه به اینکه تعداد متقاضیان اخذ پذیرش از کالج های آلمان بیشتر از فضاهای خالی در این کالج هاست، دانشجویان باید در یک آزمون ورودی شرکت کنند. به این ترتیب، دانشجویانی که صلاحیت کافی برای تحصیل در کالج را دارند می توانند برای تحصیل در آنها حضور یابند. امتحان ورودی کالج های آلمان بیشتر در دروس زبان آلمانی و ریاضیات است. البته بسته به اینکه چه رشته ای را انتخاب کنید و در چه دوره ای شرکت خواهید کرد این دروس می تواند متفاوت باشد. بسیاری از نمونه سوالات کالج های آلمان در وب سایت کالج ها وجود دارد که باعث می شود با آمادگی بیشتری سر جلسه امتحان حاضر شوید و شانس بیشتری برای موفقیت داشته باشید.

 

آزمون نهایی کالج های دولتی آلمان FSP

پس از پایان دوره یک ساله کالج برای ورود به دانشگاه باید در امتحانFeststellungsprüfung   یا FSP شرکت کنید. همان درس هایی که در طول تحصیل در کالج  یاد می گیرید، در این آزمون امتحان گرفته می شود. البته این نمره تنها معیار سنجش شما برای ورود به دانشگاه نیست و نمره شما در این امتحان با معدل کل دیپلم و پیش دانشگاهی ایران میانگین گرفته می شود و به نمره ای در سیستم آلمانی تبدیل می شود. توجه داشته باشید که براساس این نمره می تواند دانشگاه و رشته تحصیلی خود را انتخاب کنید. اگر به تازگی دبیرستان را به پایان رسانده اید و یا دانش آموز سال آخر دبیرستان هستید و قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارید، کالج  های آلمان می تواند یکی از بهترین گزینه ها برای شما باشد.

 

شرایط اخذ پذیرش از کالج های آلمان چیست ؟

اخذ پذیرش از کالج های آلمان

شرایط اخذ پذیرش از کالج های آلمان نیز می تواند در میان کالج ها برای دانشجویان بین المللی متفاوت باشد. باید الزامات هر کالج را در وب سایت مخصوص به خود بررسی کنید.

اما به طور کل مدارک اخذ پذیرش از کالج های آلمان به شرح زیر است:

– دیپلم

– ریزنمرات تحصیلی

– مدرک زبان حداقل B1 (می تواند در کالج های مختلف متفاوت باشد)

– رزومه

– کپی های ترجمه شده از تمام این مدارک

– پاسپورت معتبر

 

لیست کالج های آلمان

برخی از معتبرترین کالج های آلمان برای دانشجویان بین المللی عبارتند از:

– هایدلبرگ :  HEIDELBERG

– کارلسروهه : Karlsruhe

– کنستانز : Konstanz

– هامبورگ : hamburg

– ماربورگ : Marburg

– کاسل : Kassel

– فرانکفورت : Frankfurt

– بوخوم : Bochum

– گریفسوالد : Greifswald

– هانوفر : hannover

– لایپزیش : Leipzig

– هاله : halle

– مونشن : München

– برلین : berlin

– دارمشتات : Darmstadt

– کوتن : Köthen

– ماینز : mainz

– کوبورگ : Coburg

– کیل : kiel

– ینا : Jena

 

پاسخ به پرسش های متداول درباره تحصیل در کالج های آلمان

*تفاوت کالج های دولتی آلمان با کالج های خصوصی چیست ؟

می توانید از میان کالج های دولتی و کالج های خصوصی آلمان یکی را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که هزینه تحصیل در کالج های دولتی آلمان تقریبا رایگان است و فقط یک هزینه اداری به این کالج ها پرداخت می کنید که بسته به نوع کالج متفاوت است. اما کالج های خصوصی آلمان شهریه دریافت می کنند. نکته مهم اینجاست که حتما باید قبل از انتخاب یک کالج خصوصی در آلمان تحقیق کنید که آیا این کالج مدرکی که در سرتاسر آلمان معتبر است را ارائه می دهد.

 

*تفاوت کالج در دانشگاه با دانشگاه علمی کاربردی چیست ؟

می توانید دوره کالج در آلمان را در یک دانشگاه یا دانشگاه علمی کاربردی سپری کنید. اگر به طور موفق امتحانات کالج را پشت سر بگذارید، می توانید در یک دانشگاه یا دانشگاه علمی کاربردی تحصیل کنید. اگر امتحان مرتبط با یک کالج در دانشگاه علمی کاربردی آلمان را قبول شوید، نمی توانید در یک دانشگاه تحصیل کنید، فقط باید به دانشگاه علمی کاربردی بروید. فارغ التحصیلان کالج های آلمان می توانند در سرتاسر آلمان تحصیل کنند.

 

*آیا باید در همان کالجی که امتحان پایانی را گذرانده ام، ادامه تحصیل دهم؟

نه، اگر موفق شوید امتحانات نهایی کالج های آلمان را با موفقیت پشت سر بگذارید، می توانید در آلمان در هر دانشگاه یا دانشگاه علمی کاربردی تحصیل کنید. با این وجود، تنها در ایالت نورث راین – وستفالیا ، امتحانات ارزیابی فقطدر دانشگاه ها و دانشگاه های علمی کاربردی همین ایالت معتبر هستند.

 

*آیا می توانم ترم اول را در یک کالج آلمان و ترم دوم را در یک کالج دیگر بخوانم؟

به طور معمول امکانپذیر نیست. فقط مسئولان یک کالج می توانند در موارد استثنا در این مورد تصمیم بگیرند.

 

*آیا با پذیرش کالج می توان ویزای دانشجویی آلمان گرفت ؟

بله، با اخذ پذیرش از یکی از کالج های آلمان می توانید برای دریافت ویزای دانشجویی به سفارت درخواست دهید. سفارت آلمان درخواست شما را بررسی می کند. پس از ارائه مدارک لازم برای اخذ ویزای دانشجویی آلمان و انجام مصاحبه باید منتظر نتیجه آن باشید. با اخذ  ویزای دانشجویی آلمان می توانید در یکی از کالج های این کشور تحصیل کنید.

 

* آیا با دیپلم و پیش دانشگاهی ریاضی می توان در دوره M- Kurs شرکت کرد؟

نه، تنها دانش آموزانی که دارای دیپلم تجربی هستند، می توانند در دوره های M-Kurs که برای رشته های پزشکی و مرتبط با آن طراحی شده است، شرکت کنند.

 

*آیا در طول تحصیل در دوره کالج می توانیم کار کنیم؟

به طور کلی دانشجویان در طول ترم های یک کالج در آلمان اجازه کار ندارند. با این وجود، اگر به این پول نیاز دارید، می توانید در طول تعطیلات بین دو ترم کالج به صورت پاره وقت یا تمام وقت کار کنید. پیشنهاد ما این است که هزینه یک سال زندگی در آلمان را به همراه داشته باشید تا کالج را بدون دغدغه سپری کنید.

 

*اگر در امتحان نهایی کالج قبول نشویم، چه کاری باید انجام دهیم؟

امتحان نهایی دوره کالج که با نام FSP شناخته می شود، امتحان تعیین کننده ای است و از طریق آن می توانید در دانشگاه های آلمان مشغول به تحصیل شوید. توجه داشته باشید که اگر در این امتحان قبول نشوید، تنها یک بار دیگر فرصت شرکت در آن را خواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*