17 مرداد 1400

تفاوت کالج و دانشگاه در آلمان

تفاوت کالج و دانشگاه در آلمان چیست؟ چه کسانی به کالج و چه دانشجویانی به دانشگاه می‌روند؟ این مطلب را بخوانید تا با این تفاوت‌ها آشنا شوید.

 

تفاوت تحصیل در کالج و دانشگاه

تحصیل در کالج های آلمان

تحصیل در کالج های آلمان شرایط خاص خود را دارد. کالج در واقع یک دوره آمادگی برای دانشجویان است. دانشجویان در این دوره کوتاه یک ساله آماده ورود به دانشگاه های آلمان می شوند. دانش آموزان در آلمان پیش از ورود به دانشگاه ۱۳ سال تحصیلی را سپری می کنند. برای اینکه مدرک دیپلم دانشجویان خارجی معادل با دیپلم آلمانی باشد، حضور یک ساله در کالج های آلمان الزامی است.

هدف از تحصیل در کالج  های آلمان برای دانشجویان خارجی این است که آماده حضور در دانشگاه های آلمان به ویژه با ارتقای زبان آلمانی شوند. به بیان ساده تر،Studienkolleg   دوره های مقدماتی کالج در آلمان است که برای آماده سازی دانشجویان بین المللی ورودی که مایل به تحصیل در آلمان هستند. اما مدارک تحصیلی آنها با معیارهای سیستم آموزش آلمانی مطابقت ندارد، ارائه می شود. به طور معمول یک دوره Studienkolleg   یک سال تحصیلی کامل به طول می انجامد.

 

تحصیل در دانشگاه های آلمان

تحصیل در دانشگاه های آلمان پس از تحصیل در کالج اتفاق می افتد. شاید این مهمترین تفاوت دانشگاه و کالج در آلمان است. دلایل بسیاری وجود دارد که دانشجویان تحصیل در آلمان را انتخاب می کنند و اقدام به اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور می کنند. به هر دانشگاهی در آلمان بروید، پشیمان نخواهید شد. به طور کلی در مجموع 13 دانشگاه آلمان در میان 250 دانشگاه برتر جهان قرار دارند. همچنین 30 دانشگاه در میان 500 دانشگاه برتر جهان هستند.

علاوه بر دانشگاه های کلاس جهانی در آلمان ، کیفیت زندگی در این کشور بالا، شهریه دانشگاه های کم، برنامه های گسترده پشتیبانی و بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی و چشم انداز مناسب شغلی پس از فارغ التحصیلی باعث شده تا سالانه دانشجویان بین المللی زیادی به این کشور معتبر اروپایی بیایند. دانشجویان می توانند در مقاطع مختلف تحصیلی از کالج گرفته تا مقطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا در آلمان تحصیل کنند. آلمان بیش از 400 دانشگاه دارد که از دانشجویان بین المللی استقبال می کنند. حدود 60 درصد از این دانشگاه ها تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی را نیز فراهم کرده اند. علاوه بر این، دانشجویان بین المللی می توانند در صورتی که شرایط لازم را داشته باشند، در هر دانشگاهی در آلمان تحصیل کنند.

 

تفاوت دانشگاه و کالج در آلمان در یک نگاه

– کالج های آلمان دوره های آمادگی دانشگاه هستند. در حالی که پس از دوره کالج می توانید وارد دانشگاه شوید. در واقع کالج پیش نیاز تحصیل در دانشگاه های آلمان است.

– طول دوره کالج در آلمان یک سال است اما دوره دانشگاه بسته به مقطع و رشته ای که در آن درس می خوانید می تواند متفاوت باشد. به طور معمول مقطع کارشناسی در آلمان 6 ترم معادل 3 سال تحصیلی در آلمان است. مقطع کارشناسی ارشد در آلمان به طور معمول دو سال (چهار ترم تحصیلی) طول می کشد. تحصیل در مقطع دکترا در آلمان نیز بین سه تا پنج سال طول می کشد.

– دوره بسیاری از کالج ها در واقع توسط دانشگاه ها برگزار می شود. به این ترتیب با گذراندن دوره کالج دانشگاه مربوطه می توانید در همان دانشگاه تحصیل کنید.

– انواع دوره ها را با توجه به رشته خود می توانید در کالج های آلمان سپری کنید. پس از کسب آمادگی، رشته خود را در دانشگاه های آلمان ادامه می دهید.

– دانشگاه های آلمان انواع مختلفی دارند. از دانشگاه تا دانشگاه علمی کاربردی و دانشگاه های هنر و موسیقی، گزینه های متنوعی برای دانشجویان در دسترس است.

– از دیگر تفاوت های دانشگاه و کالج در آلمان مسئله بورسیه است. برای کالج های آلمان نمی توانید بورسیه تحصیلی بگیرید در حالی که برای دانشگاه ها این امکان وجود دارد.

 

زبان کالج ها، آلمانی است، زبان دانشگاه‌ها می‌تواند انگلیسی باشد

– زبان نیز یک تفاوت میان دانشگاه و کالج در آلمان است. زبان آموزشی تمام کالج ها، آلمانی است در حالی که در دانشگاه می توانید در رشته های انگلیسی زبان نیز تحصیل کنید. رشته های انگلیسی زبان در دانشگاه های آلمان به ویژه در مقطع کارشناسی ارشد بسیار در دسترس قرار دارند.

– تفاوت دانشگاه و کالج در آلمان شامل کار دانشجویی نیز می شود. معمولا دانشجویان در طول دوره کالج نمی توانند کار دانشجویی داشته باشند. البته در تعطیلات ترم امکانپذیر است. اما دانشجویان محصل در دانشگاه های آلمان می توانند در کنار تحصیل یک کار نیمه وقت دانشجویی داشته باشند.

– دانشجویان برای قبولی در کالج های آلمان باید در امتحان ورودی شرکت کنند. با توجه به اینکه تعداد متقاضیان اخذ پذیرش از کالج های آلمان بیشتر از فضاهای خالی در این کالج هاست، دانشجویان آزمون ورودی بدهند. پس از پایان دوره یک ساله کالج برای ورود به دانشگاه باید در امتحانFeststellungsprüfung   یا آزمون FSP آلمان شرکت کنید. کلید ورود شما به دانشگاه های آلمان آزمون FSP است. پس از پایان دوره یک ساله کالج با قبولی در این آزمون می توانید در مقطع کارشناسی در آلمان تحصیل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*