9 مرداد 1400

مقایسه دانشگاه های دولتی و خصوصی آلمان (بخش اول)

با مقایسه دانشگاه های دولتی و خصوصی در آلمان می‌توانید دانشگاه خود را پیدا کنید. تحصیل در آلمان در هر دو بخش امکانپذیر است.

به همین منظور، بیشتر دانشگاه ها سازمان های آموزشی با بودجه ایالتی هستند. در واقع تعداد دانشگاه های دولتی در آلمان بیشتر از دانشگاه های خصوصی است. با این حال، در سال های اخیر تعداد دانشگاه های خصوصی بیشتر شده است. به همین ترتیب تعداد دانشجویانی که در دانشگاه های خصوصی آلمان ثبت نام می کنند، نیز رو به افزایش است.

دانشگاه های خصوصی آلمان ، توسط احزاب مختلف از جمله کسب و کارها و بنیادهای مختلف تامین و پشتیبانی می شوند. آنها همچنین ممکن است حمایت دولت را دریافت کنند. اما همه آنها یک چیز مشترک دارند: دانشجویان باید شهریه بپردازند.

دانشگاه های خصوصی و دولتی در آلمان شباهت های با هم دارند. اما در عین حال، بخش هایی نیز وجود دارد که تفاوت بین آنها به طور قابل توجهی بسیار زیاد است. بسیاری از دانشجویان مانند این تفاوت ها را تشخیص نمی دهند. اما بهتر است تفاوت میان دانشگاه های دولتی و خصوصی در آلمان را بدانید، چرا که این امکان وجود دارد که تصمیمی متفاوت درباره تحصیل تان بگیرید. این مقاله شامل همه تفاوت های بین دانشگاه های دولتی و خصوصی آلمان است که لازم است از آنها آگاهی داشته باشید.

 

تفاوت میان دانشگاه دولتی و خصوصی در آلمان چیست؟

شهریه

هزینه بخشی است که دانشگاه های خصوصی و دولتی بیشترین تفاوت را در آن دارند.آموزش عالی در آلمان به صورت رایگان ارائه می شود. اما این فقط در مورد دانشگاه های دولتی آلمان صدق می کند. از سال 2014 بیشتر دانشگاه های دولتی آلمان هیچ هزینه ای را از دانشجویان آلمانی و بین المللی دریافت نمی کنند. از طرف دیگر، تحصیل در دانشگاه های خصوصی با قیمتی مشخصی امکان پذیر خواهد بود. دانشگاه های خصوصی به بودجه خصوصی تکیه می کنند. از این رو، برای تامین بودجه خود و حفظ عملکرد روزانه شان، نیاز به دریافت شهریه دارند.

با این حال، این چیزی نیست که شما باید نگران آن باشید. با وجود اینکه تحصیلات عالی در دانشگاه های خصوصی آلمان هزینه مشخصی دارد، اما هزینه های آن بسیار گران نیست.

علاوه بر این، در مقایسه با دیگر مقاصد تحصیلی پرطرفدار در جهان، تفاوت ها را به خوبی در هزینه دانشگاهی احساس خواهید کرد. متوجه می شوید که آلمان چقدر مقرون به صرفه تر است. برای نمونه، شهریه سالانه شما برای یک دوره MBA در انگلستان با هزینه‌ای که برای یک دوره کامل در یک دانشگاه خصوصی در آلمان پرداخت می کنید، برابر است.

 

معیارهای پذیرش در دانشگاه های دولتی و خصوصی آلمان

چه به دانشگاه دولتی و چه خصوصی در آلمان بروید، باید بدانید که دانشگاه های آلمانی استانداردهای بالایی را اعمال می کنند. اما تا حدود زیادی، دانشگاه های دولتی تمایل بیشتری برای مواجهه با دانشجویان با معیارهای پذیرش بالاتر دارند. این امر عمدتا به این دلیل است که دانشگاه های دولتی با وجود این که در سال های اخیر شهرت و اعتبار خاصی کسب کرده است، هنوز هم محبوب تر هستند.

علاوه بر این، دانشگاه های دولتی «بندهای بی شماری» را اعمال می کنند، به این معنی که فقط بخشی از متقاضیان در این دانشگاه ها پذیرفته می شوند. متقاضیانی که شرایط مورد نظر دانشگاه های دولتی آلمان را داشته باشند.

از طرف دیگر، دانشگاه های خصوصی آلمان به هزینه های واریز شده توسط دانشجویان بین المللی بسیار متکی هستند. بنابراین درخواست شما حتی اگر مدارک تحصیلی شما را ملزم به رعایت نکردن شرایط ورود به سیستم نمی داند، در نظر گرفته می شود. به عنوان مثال، اگر مهارت های زبان یک دانشجو زیر حد مجاز باشد، یک دانشگاه خصوصی در آلمان او را قبول می کند. اما در عین حال باید در مرحله اول یک دوره مقدماتی را طی کنید. در مقابل، این اتفاق در بین دانشگاه های دولتی بسیار نادر است و چنین چیزی را به ندرت مشاهده خواهید کرد.

هرچند این بدان معنا نیست که ورود به دانشگاه خصوصی در آلمان است باید بدیهی تلقی شود. اگر می خواهید از یکی از دانشگاه های خصوصی در آلمان پذیریش بگیرید، باید دانش بسیار خوبی داشته باشید. همچنین برای اخذ مدرک خود باید سخت تلاش کنید.

 

مهلت ثبت نام

دانشگاه ها مهلت ثبت نام برای رشته های مختلف را خودشان تعیین می کنند. بنابراین بسته به نوع دانشگاهی که می خواهید در آن ثبت نام کنید، تاریخ ثبت نام می تواند متفاوت باشد. بعضی از دانشگاه ها می توانند مهلت  درخواست ثابت اعمال کنند. در حالی که برخی دیگر ممکن است در هر زمان از سال رشته ها را ارائه دهند. علاوه بر این، برخی ممکن است مهلت مشخصی داشته باشند. اما همچنین می توانند رشته هایی را که قبل از مدت معینی ارسال می شوند، در نظر بگیرند.

با این حال، مهلت ثبت نام بیشتر دانشگاه های دولتی آلمان تا حدودی یکسان است. این امر عمدتا به این دلیل است که بیشتر آنها یک پلت فرم اپلیکیشن مشترک آنلاین  معروف به UniAssist را اجرا می کنند و بنابراین مجبورند همان مهلت تعیین شده ثبت نام را رعایت کنند.

 

رشته های مطالعاتی بین المللی

تعداد رشته های مطالعات بین المللی در دانشگاه های خصوصی آلمان به طور مرتب در حال افزایش است. اما راه طولانی وجود دارد تا اینکه دانشگاه های خصوصی در آلمان از این جنبه با دانشگاه های دولتی مقایسه شوند. به طور حتم اگر مواردی مانند تاریخ طولانی، اعتبار جهانی و وضعیت مالی قوی در نظر گرفته شود، این دانشگاه ها نیز قابل رقابت با دانشگاه های دولتی آلمان باشند.

در حالی که تعداد بسیار زیادی از رشته ها و برنامه های مطالعات بین المللی توسط دانشگاه های عمومی ارائه می شوند. اما دانشگاه های خصوصی ممکن است رشته ای را ارائه دهند که با بودجه دولتی و در دانشگاه های دولتی امکان آن وجود ندارد. به طور کلی، دانشگاه های خصوصی با ارائه مدارک نوآورانه در رشته های تحصیلی که رقابت در آنها چندان زیاد نیست. همچنین زمان وارد شدن به بازار کار در آنها کوتاه تر است، قصد دارند از این مزیت استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*