African female graduate in cap and mantle smiling looking at camera sitting with books over white background. Copy space.

در آلمان رایگان تحصیل کنید

آلمان نه تنها بهترین دانشگاه های جهان را در خود جای داده است، بلکه می توانید در این کشور تحصیل رایگان را تجربه کنید. همین مسئله این کشور را به یکی از مقاصد محبوب تحصیلی دانشجویان بین المللی از سرتاسر جهان تبدیل کرده است.

 

- چه کسی می تواند در آلمان به صورت رایگان تحصیل کند؟

همه می توانند تحصیل رایگان و بدون شهریه در آلمان را تجربه کنند! درست است، آلمانی ها، اروپایی ها و همه غیر اروپایی ها می توانند در آلمان – بدون پرداخت شهریه دانشگاهی و به صورت رایگان تحصیل کنند. فرقی نمی کند از کشورهای اتحادیه اروپا EEA باشید یا خیر، آلمان با همه دانشجویان خود یکسان برخورد می کند.

امکان تحصیل رایگان در آلمان تقریبا در مورد تمام رشته های تحصیلی در دانشگاه های دولتی صدق می کند. تنها یک تفاوت کوچک در این میان وجود دارد، دانشجویانی که از کشورهایی می آیند که عضو اتحادیه اروپا نیستید، قبل از ورود به کشور باید اجازه اقامت بگیرید و باید تحصیلات خود را در آلمان به پایان برسانند.

- در کدام دانشگاه آلمان می توان به صورت رایگان تحصیل کرد؟

در مجموع در تمام دانشگاه های دولتی تحصیل رایگان است. جالب است بدانید که حدود ۳۰۰ دانشگاه دولتی در آلمان وجود دارد و بیش از ۱۰۰۰ رشته تحصیلی در مجموع به دانشجویان ارائه می شود، از این رو گزینه های زیادی پیش روی دانشجویان به ویژه دانشجویان بین المللی قرار دارد.

برخی از دانشگاه های دولتی آلمان که تحصیل در آنها رایگان است، عبارتند از:

– دانشگاه کلن (University of Cologne)

– دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیانس مونیخ  (LMU)

– دانشگاه گوته فرانکفورت (Goethe University Frankfurt)

– دانشگاه فنی آخن (RWTH Aachen University)

– دانشگاه وستفالی ویلهلم، مونستر (University of Münster)

– دانشگاه رور بوخوم (Ruhr University Bochum)

– دانشگاه دویسبورگ – اسن (University of Duisburg-Essen)

– دانشگاه هامبورگ (Universität Hamburg)

– دانشگاه فریدریش-آلکساندر ارلانگن-نورنبرگ (FAU Erlangen-Nürnberg)

– دانشگاه فنی مونیخ  (Technical University of Munich )

– دانشگاه وورتسبورگ (University of Würzburg)

- چرا دانشگاه های آلمان هیچ شهریه ای دریافت نمی کنند؟

تقریبا در تمام نقاط جهان، چه در اروپا و چه در کشورهای دیگر، دانشگاه ها از دانشجویان شهریه دریافت می کنند. حتی در برخی از کشورها تنها از دانشجویان خارجی این شهریه ها دریافت می شود. آلمان یکی از معدود کشورهای اروپایی است که امکان تحصیل رایگان در آن فراهم شده است حتی اگر دانشجویان از آسیا، آفریقا و یا هر نقطه دیگری به این کشور آمده باشند.

آلمانی ها به طور کلی معتقدند که تحصیلات نباید به عنوان یک کالای تجاری در نظر گرفته شود و امکان دسترسی آزاد به تحصیلات آکادمیک را فراهم کرده اند تا رشد اقتصادی و ثروت را برای ایجاد نسلی فوق العاده تر ایجاد کنند. در گذشته، قانونی در آلمان وجود داشت که اجاه می داد دانشگاه های دولتی این کشور سالانه شهریه بسیار متوسط ۱۰۰۰ یورو را دریافت کنند، اما پس از اعتراض های عمومی، این شهریه نیز در سال ۲۰۱۴ ممنوع شد. تنها هزینه ای که دانشگاه ها می توانند دریافت کنند، هزینه ثبت نام و استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی است.

دولت آلمان همچنین در سال های اخیر از مزایای اجتماعی و اقتصادی مهاجرت در این کشور استفاده کرده است. آلمان قصد دارد که هوشمندترین ذهن ها را برای تحصیل به این کشور دعوت کند تا در آنجا بمانند و زندگی کنند. به همین دلیل است که این کشور از دانشجویان خارجی هم هیچ شهریه ای دریافت نمی کند.

- آیا دانشگاه های رایگان آلمان به معنای این است که کیفیت خوبی ندارند؟

این تصور غلطی است. دانشگاه های آلمان در میان بهترین دانشگاه های جهان قرار دارند و با اخذ پذیرش از هر کدام از آنها می توانید انتظار تحصیلاتی در سطح و کلاس جهانی داشته باشید.  بسیاری از موسسات بزرگ این کشور همواره در میان ۱۰۰ موسسه برتر در جهان قرار داشته اند.

با توجه به رنکینگ دانشگاه ها، همیشه می توانید انتظار تحصیلاتی با کیفیت ایده آل در آلمان داشته باشید. آلمان نسبت به کسانی که در آموزش عالی این کشور مشارکت دارند، قوانین بسیار سختگیرانه ای دارد و اساتید و کارکنان دانشگاهی را از میان برترین ها انتخاب می کند.

این حقیقت که تحصیلات عالی در دانشگاه های آلمان رایگان است، یک تصمیم کاملا استراتژیک از سوی دولت آلمان است. مدرک دانشگاهی از سوی دانشگاه های آلمان در سرتاسر جهان معتبر است و درها و فرصت های شغلی متعددی را به روی دانشجویان از سرتاسر جهان می گشاید.

- در آلمان انتظار چه هزینه هایی را داشته باشم؟

در حالی که به طور معمول شهریه ای در دانشگاه های دولتی آلمان از شما اخذ نمی شود، اما باید هزینه ای به نام «هزینه ترم» (Semesterbeitrag) یا «هزینه اداری» پرداخت کنید. اما این مقدار زیادی نیست و اغلب حدود ۳۰۰ یا ۴۰۰ یورو برای کل ترم است.

این هزینه همچنین شامل بلیط حمل و نقل عمومی برای شهری که در آن تحصیل می کنید و حتی گاهی اوقات مناطق اطراف آن است.

دیگر هزینه هیا شمال شامل اجاره خانه بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ یورو در ماه، غذا و نوشیدنی بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ یورو در ماه، بیمه سلامتی ۱۰۰ یورو در ماه، هزینه تلفن و اینترنت ۳۰ یورو و دیگر سرگرمی ها ۵۰ تا ۱۰۰ یورو در ماه است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *