15 تیر 1400

هر آنچه باید درباره بورسیه تحصیلی آلمان بدانید (بخش اول)

درباره بورسیه تحصیلی آلمان چه می دانید؟ اگر به دنبال بورسیه تحصیلی آلمان هستید، این مطلب بخوانید و با انواع آن آشنا شوید.

جالب است بدانید که بسیاری از دانشگاه ها و ایالت های و شهرهای آلمان دارای امکان تحصیل رایگان و همچنین اخذ بورسیه را برای دانشجویان بین المللی فراهم کرده اند.

آلمان به عنوان یک مقصد ایده آل برای دانشجویان بین المللی، برخی از بهترین شرایط را برای اخذ مدرک و بهره گیری از یک تجربه معتبر ارائه می دهد. دلایل بی شماری وجود دارد که باعث می شود آلمان برای دانشجویان خارجی مقصد مورد نظر باشد، که مهمترین آن را می توان امکان تحصیل رایگان در آلمان و مقرون به صرفه بودن زندگی در آن نسبت به دیگر کشورهای اروپایی دانست.

با دریافت بورسیه تحصیلی آلمان دانشجویان می توانند در مقاطع تحصیلی بالاتر از کمک های مالی برنامه های استفاده کنند و بدون دغدغه به تحصیل در این کشور و اخذ مدرک تحصیلی خود بپردازند.

 

درباره بورسیه تحصیلی آلمان

آلمان مقصدی ارزان در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی

در مقایسه با دیگر مقاصد تحصیلی اروپایی، زندگی در آلمان به عنوان یک دانشجوی بین المللی با هزینه کمتری همراه است. با این حال، زندگی در یک کشور خارجی در حالی که بسیار دور از خانه هستید به این معنی است که باید در مدیریت مالی مهارت های کاملی داشته باشید.

تخمین زده شده است که هزینه های زندگی در آلمان در حدود 853 یورو در ماه است. از آنجا که این مسئله می تواند یک چالش برای دانشجویان بین المللی باشد، برنامه های بی شمار این امکان را برای دانشجویان فراهم می کند که در قالب بورس تحصیلی از آنها کمک مالی دریافت کنند. در این مطلب بورسیه های تحصیلی آلمان را برای دانشجویان بین المللی معرفی کرده ایم.

 

انواع بورسیه تحصیلی در آلمان

در این مطلب قصد داریم فهرستی از بورسیه های تحصیلی برجسته در آلمان را برای دانشجویان بین المللی معرفی کنیم:

برنامه های بورس تحصیلی DAAD

DAAD   (Deutscher Akademischer Austauschdienst) یا سرویس تبادل دانشگاهی آلمان یک سازمان مشترک از موسسات آموزش عالی آلمان است که وظیفه ارتقای روابط علمی بین المللی را بر عهده دارد. این سازمان بر مبادله دانشجویان، دانشگاهیان و محققانی که بورس و کمک مالی به دانشجویان خارجی، دانشجویان فارغ التحصیل و دانشمندان در آلمان ارائه می دهند، تمرکز دارد.

بورسیه های DAAD به دانشجویانی اهدا می شود که می خواهند در یک دوره تحصیلی تمام وقت مدرک تحصیلی کسب کنند. متقاضیان باید مدرک کارشناسی خود را که بیش از 6 سال از زمان دریافت آن نگذشته باشد و همچنین حداقل دو سال سابقه کار اثبات شده برای دریافت این بورسیه تحصیلی آلمان ارائه دهند.

میزان کمک هزینه بورسیه DAAD ماهانه 850 یورو برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی و ماهیانه 1200 یورو برای دانشجویان دکترا است. دانشجویانی ایرانی که متقاضی تحصیل در مقطع دکترا در آلمان هستند نیز می توانند از این بورسیه استفاده کنند. توجه داشته باشید که سطح زبان آلمانی شما برای دریافت این بورسیه به رشته تحصیلی و همچنین زبان تدریس دانشگاهی که متقاضی در آن پذیرفته شده است، بستگی دارد. خوشبختانه طی سال های اخیر، دانشگاه هایی که رشته های مختلف را به زبان انگلیسی ارائه می دهند، در آلمان گسترش یافته است.

 

بورسیه تحصیلی بنیاد هاینریش بول در آلمان

بنیاد هاینریش بول سالانه حدود 1200 بورسیه تحصیلی به دانش آموختگان، فارغ التحصیلان و دانشجویان دکترا در همه رشته ها و ملیت ها اعطا می کند. این دانشجویان باید مدرک خود را در دانشگاه های دولتی یا دولتی معتبر آلمان پیگیری کنند. برای دریافت این بورسیه تحصیلی داشتن سوابق دانشگاهی برجسته و فعالیت ها و مشارکت های اجتماعی مدنظر قرار داده می شود، ضمن اینکه علاقه به ارزش هایی مانند بوم شناسی، پایداری، دموکراسی، حقوق بشر، خودمختاری و همچنین عدالت حائز اهمیت است.

توجه داشته باشید که متقاضی دریافت این بورسیه تحصیلی باید زبان آلمانی در سطح B2 داشته باشد. دانشجویان ایرانی در مقطع دکترا نیز می توانند برای دریافت این بورسیه تحصیلی اقدام کنند.

دانشجویانی که از کشورهای غیر از اتحادیه اروپا هستند، در مقطع کارشناسی ارشد علاوه بر کمک هزینه های فردی، 850 یورو در ماه دریافت می کنند. دانشجویان اتحادیه اروپا در همین مقطع تحصیلی 649 یورو به علاوه 300 یورو پول کتاب در هر ماه دریافت می کنند.

از طرف دیگر دانشجویان مقطع دکترا که از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا وارد کشور می شوند، علاوه بر این 100 یورو کمک هزینه در ماه برای دانشجویانی که بیماری یا ناتوانی دارند (mobility allowance) و 1200 یورو کمک هزینه فردی (به استثنای شهریه) در هر ماه دریافت می کنند. دانشجویان مقطع دکترا که از اتحادیه اروپا می آیند، 1،350 یورو در ماه ، به علاوه 100 یورو کمک هزینه تحقیق (به استثنای شهریه) دریافت خواهند کرد. این بورسیه تحصیلی به مدت دو سال با امکان تمدید دو بار در نیم سال اعطا می شود.

 

برنامه بورسیه ملی  (DeutschlandStipendium)

Deutschlandstipendium  یکی دیگر از بورسیه های تحصیلی آلمان است که در زبان انگلیسی با همان نام Scholarship شناخته می شود. این بورسیه تحصیلی در آلمان به تمام دانشجویان جاه طلب و دانشگاهی برجسته از اقصی نقاط جهان ارائه می شود و از آنها حمایت مالی می کند.

این دانشجویان در تمام دانشگاه های شرکت کننده در آلمان ارائه می شود و بدون در نظر گرفتن ملیت، درآمد شخصی یا والدین از دانشجویان پشتیبانی می کند. این بورسیه تحصیلی از طریق همکاری عمومی و خصوصی امکان پذیر می شود؛ جایی که مشاغل، بنیادها یا افراد با مبلغ 150 یورو در هر ماه از دانشجویان حمایت مالی می کنند، این در حالی است که دولت فدرال 150 یورو دیگر به این مبلغ اضافه می کند. این بورسیه توسط دانشگاه ها اعطا می شود، به این معنی که متقاضیان ملزم به رعایت شرایط هر یک از موسسات هستند.

این بورسیه تحصیلی برای دو ترم اعطا می شود، اما ممکن است برای زمانی که دوره استاندارد تحصیل را نیز شامل می شود، معتبر باشد. پس از دو ترم، دانشگاه بررسی می کند که دانشجو هنوز معیارهای بورسیه تحصیلی را رعایت می کند، اگر اینگونه باشد ارائه کمک هزینه تحصیلی ادامه خواهد یافت. برنامه های مونیتورینگ، رویدادهای شبکه سازی و همچنین کارآموزی نیز از طریق این بورس تحصیلی در دسترس خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*