15 شهریور 1400

Abitur چیست؟

Abitur چیست؟ اپلای برای یک رشته تحصیلی در آلمان نیاز به اجازه ورود به دانشگاه دارد که با نام مخفف HZB شناخته می شود.

HZB یا (Hochschulzugangsberechtigung ) به طور کلی به Abitur آلمان اشاره دارد. مدرکی که سابقه تحصیلی دانشجویان را نشان می دهد. در ادامه با این اصطلاح بیشتر آشنا شوید.

 

Abitur آلمان چیست؟

– Abitur یا Abiturzeugnis همان مدرک دیپلم آلمانی است که در این کشور پس از گذراندن 12 یا 13 سال تحصیلی در دبیرستان به دانش‌آموزان ارائه می شود.

– این مدرک به دانش آموزانی داده می شود که به طور موفق امتحانات نهایی Abiturprüfung را پشت سر گذاشته اند.

– مدرک Abitur به طور بین المللی به عنوان معادل بسیاری از دیپلم های مدارس خارجی پذیرفته می شود.

– کسانی که مدرک Abitur آلمان را دارند می توانند برای تحصیل در دانشگاه های آلمان یا هر کشور دیگری اپلای کنند.

– مدرک Abitur شامل اطلاعات تحصیلی شما در مقطع دبیرستان شامل دروس زبان، ادبیات، هنر، علوم اجتماعی، ریاضیات، علوم طبیعی و تکنولوژی است.

 

ساختار Abitur چیست؟

حالا که به سوال Abitur چیست پاسخ دادیم، باید درباره ساختار آن صحبت کنیم. مدرک Abitur نمرات و دستاوردهای دانش آموزان را در دو سال پایانی تحصیلات دبیرستان و همچنین آزمون آن را نشان می دهد.  حداقل نمره برای قبولی در آزمون Abitur آلمان 300 است.

 

دیپلم Abitur بین المللی آلمان چیست؟

دیپلم Abitur بین المللی آلمان (DIAP) یا Deutsche Internationale Abiturprüfung یک مدرک تحصیلی است که دانش آموزان با گذراندن امتحان نهایی یک دبیرستان آلمانی در خارج از این کشور کسب می کنند.

DIAP از سال 2009 اعطا می شود. کسانی که موفق به گذراندن امتحانات کتبی و شفاهی در زبان های خارجی  همچنین یک کنفرانس شوند، می توانند این مدرک را کسب کنند.

 

چرا به مدرک Abitur آلمان نیاز دارید؟

پاسخ سوال Abitur چیست را دادیم. حالا باید بگوییم چرا این مدرک حائز اهمیت است. در میان مدارک لازم برای تحصیل در دانشگاه های آلمان، اجازه ورود به دانشگاه یا همان HZB لازم است. HZB به طور کلی به مدارکی گفته می شود که تحصیل شما در مقاطع قبلی را تایید می کنند. این مدارک می توانند شامل Abitur و هر مدرکی که با تکمیل دوره دبیرستان کسب کرده اید، باشند.

 

تکلیف دانشجویان بین المللی که مدرک Abitur ندارند، چیست؟

بسیاری از دانشجویان بین المللی که مقطع دبیرستان در آلمان را پشت سر نگذاشته اند، به طور طبیعی Abitur ندارند. بنابراین تکلیف این دانش آموزان چیست؟ آیا نمی توانند برای تحصیل در آلمان اقدام کنند؟ دانش آموزان خارجی می توانند برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان اپلای کنند. اما از آنجایی که مدرک دیپلم آنها معادل Abitur نیست، باید یک سال در کالج درس بخوانند. تحصیل در کالج های آلمان، دانشجویان را برای تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های این کشور آماده می کند.

دوره های مقدماتی کالج در آلمان که با عنوان Studienkolleg شناخته می شود، دانشجویان را برای مقطع کارشناسی آماده می کند. زبان آلمانی بخش اصلی آموزش در دوره کالج است. در عین حال متقاضیان می توانند از میان انواع کالج های آلمان، دوره مورد نظر خود را که شامل دوره های M-Course، T-Course، W-Course و G-Course است، انتخاب کنند. هر دوره براساس رشته ای که فرد می خواهد در آن تحصیل کند، برنامه ریزی شده است. دانشجویان در پایان دوره کالج امتحان FSP را پشت سر می گذارند. با موفقیت در این آزمون می توانند در دانشگاه های آلمان اپلای کنند.

– M-Course: این دوره کالج برای رشته های پزشکی، زیست شناسی و داروسازی طراحی شده است.

– T-Course: برای رشته های ریاضیات، علوم و تکنولوژی است.

–  W-Course: مختص دانشجویان رشته های تجارت، اقتصاد و علوم اجتماع طراحی شده است.

– G-Course: دانشجویانی که قصد دارند در رشته های علوم انسانی در آلمان تحصیل کنند، باید در این دوره کالج شرکت کنند.

 

آزمون FSP

همانطور که در تعریف Abitur چیست، اشاره کردیم، این مدرک برای تحصیل در دانشگاه های آلمان الزامی است. دانشجویانی که این مدرک را ندارند باید در کالج های آلمان تحصیل کنند. پس از یک سال تحصیل در کالج های آلمان، متقاضیان با موفقیت در آزمون FSP می توانند در دانشگاه های آلمان در مقطع کارشناسی تحصیل کنند.

این آزمون 60 دقیقه طول می کشد و باید برای شرکت در آن آمادگی کامل داشته باشید. اگر در آزمون FSP کالج های آلمان رد شوید، باید برای دوباره امتحان دادن 6 ماه صبر کنید. توجه داشته باشید که حداکثر دفعات شرکت در آزمون FSP دو بار است. اگر آزمون ورودی دانشگاه های آلمان را با موفقیت پشت سر بگذارید، می توانید هم در دانشگاه ها و هم در دانشگاه های علمی کاربردی این کشور تحصیل کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*