16 تیر 1400

تحصیل پزشکی در آلمان

تحصیل پزشکی در آلمان یکی از محبوب ترین گزینه های دانشجویان بین المللی با توجه به درآمد و بازار کار فوق‌العاده آن است.

پزشکی در آلمان

امروزه، پزشکی به عنوان یک شغل به یکی از مشاغل بسیار پرطرفدار نه تنها در آلمان بلکه در بسیاری از کشورها تبدیل شده است. به طور حتم، به همین دلیل است که بسیاری از پزشکان از یک کشور به کشوری دیگر سفر می‌کنند تا پیشنهادات قابل توجهی در زمینه شغلی شان دریافت کنند. این پیشنهادات به آنها حمایت و فرصت بیشتری در زمینه دانش، تجربه و پیشرفت های شغلی ارائه می‌دهد. بسیاری از دانشجویان بین المللی کشور خود را برای تحصیل پزشکی در آلمان ترک می‌کنند تا از فرصت پیش آمده در این کشور استفاده کنند. یا حتی بسیاری از پزشکان و پرستاران دنبال فرصت های شغلی متعددی که این کشور ارائه می‌دهد، می‌روند. تحصیل در آلمان در رشته پزشکی یک فرصت ایده آل است.

 

رشته پزشکی یکی از رشته های پردرآمد در آلمان

رشته پزشکی یکی از رشته های پردرآمد در آلمان است. در واقع می‌توان گفت که پردرآمدترین شغل در آلمان مرتبط با پزشکی و زیرشاخه های آن است. دکترها و دانپزشکان به طور معمول در سرتاسر جهان شغلی ارزشمند و حرفه ای دارند. سلامتی یکی از مهمترین فاکتورهای زندگی باکیفیت در هر کشوری است. به همین دلیل است که رشته های گروه پزشکی از پردرآمدترین رشته های تحصیلی در آلمان هستند. یک دکتر یا یک دندانپزشک بیشترین درآمد را نسبت به هر رشته تحصیلی دیگری دارد. جالب است بدانید که درآمد یک پزشک در آلمان به طور متوسط 79.538 یورو در سال است. دانشگاه های پزشکی آلمان جزو بهترین ها در جهان هستند.

 

سیستم کارآمد درمانی و مراقبتی در آلمان

بازار کار یکی دیگر از دلایل تحصیل پزشکی در آلمان است.  بیمارستان ها و کلینیک های درمانی بسیاری در آلمان وجود دارند که به طور دائم برای جذب کادرهای درمانی حرفه ای اطلاعیه صادر می‌کنند. به این ترتیب، کسانی که توانایی و مهارت های لازم را دارند می‌توانند در بخش خدمات پزشکی مدرن که روز به روز تقاضا برای آن افزایش پیدا می‌کند، کار کنند. سیستم سلامت و درمان آلمان در جهان متمایز و شناخته شده است. به ویژه در حال حاضر که این منطقه سیستم عملکرد پیشرفته در حوزه پزشکی دارد. همین مسئله باعث شده است باعث نیاز بیشتر به خدمات درمانی و پزشکی و همچنین کادر درمان حرفه ای در آلمان شده است.

 

کمبود پزشک در آلمان فرصت ایده آل برای دانشجویان

کمبود پزشک در آلمان فرصت ایده آلی را ایجاد کرده است تا کسانی که تمایل به کار و زندگی در آلمان دارند، با توجه به نیاز بخش درمان این کشور به آن سفر کنند. در سال 2007 تمام شهروندان و کسانی که مقیم آلمان هستند باید تحت پوشش خدمات درمانی از طریق بیمه قانونی یا بیمه درمانی خصوصی قرار بگیرند. حتی همین مسئله هم باعث نیاز بیشتر این کشور به کادر متخصص درمانی و خدمات پزشکی شده است. در نتیجه نیاز به استخدام افرادی که در این حوزه تخصص دارند، بیشتر و بیشتر شده است.

در پاسخ به این نیاز، آلمان نه تنها از تحصیل آلمانی ها در رشته پزشکی در این کشور حمایت می‌کند. بلکه تعداد زیادی موسسات و دانشگاه های پزشکی در آلمان وجود دارند که از تحصیل دانش آموزان خارجی و بین المللی در رشته پزشکی در این کشور استقبال می‌کنند. علاوه بر این، حدود 8 درصد از صندلی های رشته پزشکی در آلمان در اختیار دانشجویان بین المللی قرار دارد.

 

سیستم درمانی آلمان

تحصیل پزشکی در آلمان با توجه به سیستم درمانی و بهداشتی این کشور بسیار توسعه یافته و کارآمد است. این کشور فدرالی که از 16 ایالت تشکیل شده است، از یک سیستم درمانی و مراقبتی بهره می‌برد که در آن بیمه سلامت برای تمام شهروندان و افرادی که مقیم این کشور هستند، اجباری است. در آلمان دو نوع بیمه درمانی وجود دارد که بیمه قانونی (statutory) و بیمه خصوصی (private) نامیده می‌شود. بیمه قانونی نسبت به بیمه خصوصی در این کشور بیشتر مردم را تحت پوشش قرار می‌دهد. به طوری که 90 درصد از تمام بیمه درمانی آلمان را شامل می‌شود. این کشور یکی از بزرگترین کشورهای اروپایی به لحاظ جمعیت است. در حالی که براساس اعلام انجمن پزشکی آلمان، نسبت پزشکان به جمعیت آن تقریبا حدود 3.4 در هر هزار نفر است.

تحصیل پزشکی در آلمان چگونه است؟

همچنین در آلمان دو بخش درمانی وجود دارد که شامل بخش های بستری و سرپایی (outpatient and inpatient sectors) است. بخش سرپایی شامل پزشکانی می‌شود که به طور مستقل فعالیت دارند و خدمات درمانی ارائه می‌دهند. این دسته از پزشکان تحت یک قرارداد کاری از بیمه گر بیمه قانونی (a statutory health insurer) کار می‌کنند. به عبارت دیگر، پزشکانی که برای بیمه های statutory خدمات ارائه می‌دهند باید در انجمن منطقه ای پزشکان بیمه قانونی ثبت نام کنند.

دسته بندی بیمارستان های آلمان عبارتند از:

– بیمارستان های دولتی (Öffentliche Krankenhäuser) که توسط دولت اداره می‌شود.

– بیمارستان های غیرانتفاعی (Frei gemeinnützige Krankenhäuser) که توسط ان جی اوها و کلیساها مدیریت می‌شود.

– بیمارستان های خصوصی (Privatkrankenhäuser) که به طور خصوصی توسط شرکت های تجاری اداره می‌شوند.

عملکرد دفاتر ایالتی پزشکان (State Chambers of Physicians)  نیز به عنوان شرکت های ثبت شده تحت قوانین عمومی فعالیت دارند جایی که پزشکان عضو آن هستند. انجمن پزشکی آلمان فعالیت های مشترک بین این دو را هماهنگ کرده و به مبادله و تجربه فعالیت ها بین آنها می‌پردازد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*