27 شهریور 1400

هزینه تحصیل در آلمان

هزینه تحصیل در آلمان چقدر است؟ آیا تحصیل رایگان در آلمان امکانپذیر است؟ کدام دانشگاه های آلمان رایگان هستند؟ شرایط تحصیل رایگان چیست؟

همه چیز درباره هزینه تحصیل در آلمان

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان

مزایای تحصیل در آلمان بی شمارند. از تحصیل رایگان گرفته تا دانشگاه های باکیفیت و درجه یک، همچنین اساتید برجسته، امکانات ایده آل، امنیت و در عین حال بازار کار فوق العاده این کشور، دانشجویان زیادی را به خود جذب کرده است. با وجود اینکه این کشور در میان 5 مقصد برتر تحصیلی در جهان نام گرفته است، اما هزینه های تحصیل در آلمان بسیار مقرون به صرفه است. در مقایسه با کانادا و انگلیس به عنوان مقاصد محبوب تحصیلی، آلمان گزینه ای مناسب با توجه به هزینه های زندگی و تحصیل در آن است.

هزینه تحصیل در آلمان با تصمیم دولت این کشور در سال 2014 رایگان شد. تحصیل رایگان در آلمان از آن زمان به بعد در دسترس دانشجویان قرار گرفت. البته این به آن معنا نیست که شما نباید هیچ هزینه ای بپردازید. البته برخی از دانشجویان فکر می کنند که برای تحصیل در آلمان هیچ هزینه ای نباید بپردازند. اگر اینگونه است چیزهایی زیادی وجود دارد که درباره شهریه دانشگاه های آلمان و هزینه تحصیل و زندگی در این کشور اروپایی بدانید.

 

شهریه تحصیل در دانشگاه های آلمان

شهریه دانشگاه اولین چیزی است که برای تحصیل در خارج از کشور باید به آن فکر می کنید. اما هزینه تحصیل در دانشگاه های آلمان چیزی نیست که به آن فکر کنید. آلمان چنین نگرانی برای دانشجویان ندارد. برخلاف سایر مقاصد محبوب تحصیلی جهان، شهریه تحصیل در دانشگاه های آلمان رایگان است. همانطور که گفتیم از سال 2014 تمام دانشگاه های دولتی آلمان رایگان اعلام شدند. تنها ایالتی که دانشگاه های آن از دانشجویان شهریه می گیرند، دانشگاه بادن – وورتمبرگ است. با این وجود هزینه تحصیل در دانشگاه های این ایالت نیز نسبت به دیگر مکان ها کمتر است. با وجود اینکه تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان رایگان است، اما هزینه ترم را باید بپردازید. هزینه هر ترم تحصیل در دانشگاه های آلمان مقدار کمی است. این هزینه می تواند بین 100 تا 300 یورو در دانشگاه های آلمان متفاوت باشد. این هزینه برای خدمات ترم مورد استفاده قرار می گیرد. این خدمات شامل انجمن های دانشجویی و همچنین استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی آلمان است. با بلیط ترم دانشجویان می توانند درون شهر محل دانشگاه و حتی در برخی موارد اطراف آن به طور رایگان از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنند.

 

چه کسانی می توانند به طور رایگان در آلمان تحصیل کنند؟

همانطور که گفتیم هزینه تحصیل در آلمان رایگان است. اما چه کسانی می توانند به طور رایگان در آلمان تحصیل کنند. تمام دانشجویان بین المللی از سرتاسر جهان می توانند در دانشگاه های دولتی آلمان به طور رایگان تحصیل کنند. درست متوجه شدید! تمام دانشجویان آلمانی، اروپایی و غیر اروپایی می توانند تحصیل رایگان در آلمان را تجربه کنند. فرقی نمی کند که از کشورهای عضو اتحادیه آلمان یا غیرعضو به آلمان سفر کرده باشید. این مسئله تقریبا شامل تمام دانشگاه های دولتی آلمان است. تنها چیزی که برای تحصیل در این کشور نیاز دارید، این موارد هستند:

– اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان

– اخذ ویزای تحصیلی آلمان

– تمکن مالی (هزینه سال اول زندگی در آلمان)

 

دانشگاه های رایگان آلمان

تحصیل رایگان در دانشگاه های آلمان یک مزیت برای دانشجویان است. اما کدام دانشگاه را انتخاب کنیم؟ بهتر است بگوییم دانشگاه های رایگان آلمان کدامند؟ 300 دانشگاه در آلمان وجود دارد که بیش از هزار رشته تحصیلی را ارائه می دهند. بنابراین گزینه های زیادی پیش رویتان قرار دارد.

برخی از بزرگترین دانشگاه های دولتی و رایگان آلمان عبارتند از:

– دانشگاه کلن

– دانشگاه لودویگ ماکسیملیان مونیخ (lMU)

– دانشگاه گوته فرانکفورت

– دانشگاه RWTH آخن

– دانشگاه مونستر

– دانشگاه Ruhr بوخوم

– دانشگاه دویسبورگ – اسن

– دانشگاه هامبورگ

– دانشگاه FAR ارلانگن – نورنبرگ

– دانشگاه فنی مونیخ

– دانشگاه وورتسبورگ

 

چرا دانشگاه های دولتی آلمان رایگان هستند؟

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان رایگان است، اما چرا؟ تقریبا در تمام دانشگاه های اروپا و حتی جهان از دانشجویان شهریه گرفته می شود. حتی در برخی موارد خارجی ها باید هزینه بیشتری نیز پرداخت کنند. آلمان یکی از معدود کشورهایی که از دانشجویان شهریه دانشگاه اخذ نمی کند، حتی اگر از آسیا و آفریقا و … باشد.

هزینه تحصیل در آلمان یکی از مهمترین دلایلی است که دانشجویان را از سرتاسر جهان به این کشور جذب می کند. آلمانی ها به طور کلی معتقدند که با آموزش نباید مثل یک کالای تجاری برخورد کرد. همچنین باید دسترسی رایگان به تحصیلات آکادمیک و دانشگاهی وجود داشته باشید. این مسئله به رشد اقتصادی و رفاه در کشور و برای جمعیت های بزرگتر کمک می کند. در سال های اخیر قوانینی وجود داشته که سالانه شهریه 1000 یورویی از دانشجویان اخذ می شد. اما پس از اعترا عمومی، شهریه های دانشگاه های دولتی آلمان در سال 2014 حذف شد. امروزه تعداد بسیار کمی از دانشگاه های دولتی آلمان شهریه می گیرند. دولت آلمان تمایل دارد تا شرایط تحصیل و کار را برای کسانی که استعدادش را دارند، در این کشور فراهم کند. اقامت دائم آلمان برای دانشجویان پس از فارالتحصیلی و با پیدا کردن در این کشور امکانپذیر است.

 

دانشگاه های دولتی ایالت بادن وورتمبرگ رایگان نیستند!

خب همانطور که گفتیم درباره هزینه تحصیل در آلمان یک استثنا وجود دارد. دانشگاه های دولتی ایالت بادن – وورتمبرگ در جنوب غربی آلمان از دانشجویان شهریه می گیرند. این شهریه ها 1500 یورو در ترم یا 3000 یورو در سال است. این تنها ایالتی از 16 ایالت آلمان است که از دانشجویان شهریه می گیرد. این شهریه هزینه موسسات آموزش عالی دولتی در BaWü می شود که حدود 50موسسه است. دانشجویان آلمانی و اتحادیه اروپا مجبور به پرداخت شهریه نیستند. فقط دانشجویان بین المللی خارج از این محدوده ها باید شهریه بپردازند.

 

شهریه دانشگاه های دولتی آلمان 

بسته به اینکه کدام یک از دانشگاه های دولتی آلمان را برای تحصیل در این کشور انتخاب می کنید، هزینه تحصیل بین 100 تا 400 یورو فقط است. این هزینه ترم است که از دانشجویان گرفته می شود.

 

هزینه تحصیل دکترا در آلمان

تحصیل دکترا در آلمان رایگان است. دکترا در واقع یک پوزیشن شغلی محسوب می شود. از این رو دانشگاه های آلمان شهریه ای از دانشجویان اخذ نمی کنند. دانشجویان دکترا درتمام در تمام دانشگاه های آلمان حداقل برای شش ترم اول رایگان تحصیل می کنند. البته توجه داشته باشید که به طور کلی دانشجویان باید هزینه ترم را بپردازند که در مقطع دکترا به طور معمول 250 یورو در هر ترم است.

 

هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی آلمان

هزینه تحصیل در آلمان در دانشگاه های خصوصی نسبت به دانشگاه های دولتی متفاوت است. همانطور که مشخص است دانشگاه های خصوصی آلمان شهریه می گیرند. می توانید از بین رشته های مختلف در دانشگاه های خصوصی آلمان رشته مورد علاقه خود را پیدا کنید. البته توجه داشته باشید که تحصیل در رشته هایی مانند MBA و مهندسی از گران ترین رشته های دانشگاه های خصوصی آلمان هستند.

حداکثر هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی آلمان 30 هزار یورو در سال است. این مقدار کمتر از میزانی است که در مقاصد تحصیلی مشهور جهان پرداخت می شود.

هزینه تحصیل در برخی از مشهورترین دانشگاه های خصوصی آلمان به شرح زیر است:

– کالج برلین بِرَد: 28.700 یورو

– دانشگاه علمی – کاربردی CODE: 9.800 یورو

– دانشگاه EBC: 10 هزار یورو

– مدرسه کسب و کار گیسما: 20 هزار یورو

– مدرسه کسب و کار مونیخ: 24 هزار یورو

– دانشگاه مدیریت WHU – Otto Beisheim: 15 هزار یورو

– دانشگاه علمی کاربردی اروپا: 1400 یورو

 

هزینه زندگی در آلمان

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان نیز بخشی از هزینه تحصیل دانشجویان به شمار می رود. هزینه های زندگی در آلمان نسبتا نسبت به دیگر کشورهای اروپای مقرون به صرفه است. هزینه ماهانه زندگی در آلمان ۸۶۱ یورو در سال ۲۰۲۱ است. با این مبلغ می توانید هزینه های زندگی در آلمان در سال ۲۰۲۱ را تامین کنید. به طور متوسط، برای پوشش هزینه های زندگی در آلمان به ۸۶۱ یورو در ماه (حدود ۱۰۰۲ دلار آمریکا) یا ۱۰۳۳۲ یورو در سال (حدود ۱۲۰۲۴ دلار آمریکا) نیاز دارید.

هزینه های زندگی در آلمان شامل  هزینه غذا، خانه، صورت حساب ها، لباس و تفریح و سرگرمی است که براساس متوسط اتحادیه اروپا در نظر گرفته شده است. اجاره خانه در آلمان برای دانشجویان بیشترین هزینه زندگی در این کشور است.

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*