1 شهریور 1400

چگونه در آلمان امتیاز شوفا بگیریم؟

شوفا چیست؟ چگونه در آلمان امتیاز شوفا بگیریم؟ هر آنچه که باید درباره رتبه اعتباری خود در آلمان بدانید، در این مطلب بخوانید.

شوفا چیست؟

شوفا (SCHUFA) چیست و چرا برای کسانی که تازه به آلمان آمده اند، یک چال محسوب می شود؟ هلدینگ شوفا (SCHUFA Holding AG) شرکتی است که به عنوان مرکز اطلاعات شما (به عنوان یک مشتری) از مکان های مختلف مانند بانک ها، تامین کنندگان خدمات، ارائه دهندگان اینترنت، موسسات مالی و غیره فعالیت می کند. این شرکت تمام صورتحساب ها و جرایم مالی شما را ردیابی می کند. به این ترتیب و با استفاده از الگوریتم خود، این شرکت یک امتیاز اعتباری برای تمام شهروندان آلمانی ایجاد می کند. دانستن این موضوع برای دانشجویانی که قصد زندگی و تحصیل در آلمان را دارند نیز مهم است.

 

شوفا چه نقشی در زندگی افراد در آلمان دارد؟

می توان گفت که امتیاز شوفا نقش مهمی در زندگی روزانه افراد تازه وارد به آلمان دارد. برای تامین هزینه های زندگی در آلمان گاهی باید وام بگیرید یا خدمات و کالایی را دریافت کنید. برای نمونه اگر بخواهید از یک بانک آلمانی وام بگیرید، یا بخواهید ملک بخرید یا اقدامات مالی دیگری را انجام دهید، کمپانی یا بانک موردنظر از شوفا درخواست گزارش حساب شما را خواهد کرد. در مورد مثال بانک، شوفا به بانک موردنظر خواهد گفت که آیا بدهی دارید یا یک مشتری قابل اعتماد هستید یا خیر.

به ویژه برای کسانی که تازه به آلمان سفر کرده اند، صاحبخانه ها نیاز دارند که امتیاز شوفای شما را مشاهده کنند. به این ترتیب آنها متوجه می شوند که می توانید اجاره خانه را پرداخت کنید. این مسئله می تواند کمی چالش برانگیز باشد، زیرا کسانی که به تازگی به آلمان سفر کرده اند، امتیاز شوفا ندارند. به همین دلیل است که اغلب در ابتدا در آپارتمان های مشترک یا اقامتگاه های کوتاه مدت زندگی می کنند.

 

اما چگونه در آلمان امتیاز شوفا بگیریم؟

جالب است بدانید که در ابتدا به شما امتیاز کامل یعنی 100 درصد داده می شود. اگر شما صورتحساب های خود را پرداخت نکنید، این امتیاز به مرور زمان کاهش پیدا می کند. هرچقدر امتیاز شما کاهش یابد، امکان استفاده از بسیاری از خدمات را نخواهید داشت. البته این مسئله می تواند یک مزیت نیز داشته باشد، شما نمی توانید خودتان را بیش از حد مقروض کنید. با این وجود حتی اگر تمام بدهی های خود را پرداخت کنید، امتیاز شما به چندین دلیل کاهش خواهد یافت. البته اینکه مثلا امتیاز شما تا 95 درصد کاهش یابد مشکلی نیست.

جدول زیر را مشاهده کنید تا درباره امتیاز شوفا درک بهتری داشته باشید.

ارزش امتیازارزیابی ریسک
بیشتر از 97.5 درصدخیلی کم
95 تا 97.5 درصدکم
90 تا 95 درصدرضایتبخش
80 تا 90 درصدنسبتا بالا
50 تا 80 درصدبالا
کمتر از 50 درصدبسیار بالا- وخیم

 

توجه داشته باشید که رسیدن به امتیاز 100 درصد تقریبا غیرممکن است. 97.5 درصد حداکثر امتیاز است. همه افراد از زمان افتتاح حساب بانکی در آلمان در سیستم شوفا ثبت می شوند.

 

چگونه گزارش شوفا خود را دریافت کنیم؟

چگونه در آلمان امتیاز شوفا بگیریم؟ هر فردی که مقیم آلمان باشد، حق قانونی دارد تا امتیاز شوفای خود را دریافت کند. می توانید در سال یک بار درخواست دهید و یک کپی رایگان از شوفا را دریافت کنید. این گزارش شامل تمام اطلاعات لازم برای صاحبخانه هاست. بنابراین به راحتی می توانید آنها را در اختیار مالکان خانه ها قرار دهید.

 

اگر امتیاز شوفا پایین باشد، چه عواقبی دارد؟

همانطور که گفتیم امتیاز پایین شوفا به معنای این است که شما برای دریافت بسیاری از خدمات واجد شرایط نیستید.

– برای اجاره خانه با مشکل مواجه خواهید شد.

– برای خرید خط تلفن و ارتباط با شرکت های مخابراتی با چالش روبرو می شوید.

– نمی توانید وام بگیرید.

– امکان افتتاح حساب بانکی و همچنین دریافت وام بانکی را نخواهید داشت.

 

بالا بردن امتیاز شوفا در آلمان

برای بالا بردن امتیاز شوفا خود در آلمان بهتر است اقدامات زیر را به موقع انجام دهید تا با مشکل مواجه نشوید:

– قبوض، اجاره خانه و غیره خود را به موقع پرداخت کنید.

– همیشه در حساب بانکی خود پول داشته باشید.

– حساب بانکی متعدد یا چندین کارت اعتباری دریافت نکنید.

– اگر کالایی را خرید کرده اید، اقساط خود را به موقع بپردازید.

– در نهایت مالیات خود را سر سال و به موقع بپردازید.

با رعایت این موارد امتیاز شوفای شما همیشه در حد معقولی در آلمان باقی خواهند ماند و به این ترتیب برای استفاده از خدمات متعدد در این کشور اروپایی با مشکل مواجه نخواهید شد.

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*