why-study-in-germany1

why-study-in-germany1

چرا آلمان بهترین گزینه برای تحصیل در خارج از کشور است؟

آلمان بهشت تحصیلی است. برخلاف دیگر کشورها، در آلمان تعداد زیادی دانشگاه‌های جهانی و سطح بالا وجود دارند که با ارائه مدارک تحصیلی معتبر و در سطح جهانی، استخدام در موقعیت‌های شغلی مناسب و تامین مخارج زندگی را تضمین می‌کند. آلمان یکی از کشورهایی است که هر ساله دانش‌آموزان و دانشجویان بسیاری را در مقاطع مختلف از سرتاسر جهان به خود جذب می‌کند. در این مطلب قصد داریم به دلایلی اشاره کنیم که این کشور را به یک مقصد محبوب تحصیلی و آموزشی تبدیل کرده است.

چرا تحصیل در آلمان؟

آلمان یک تاریخ غنی و طولانی دارد. سبک زندگی پویا و پرجنب و جوش در کنار ترکیب مدرنتینه و کلاسیک، زندگی شهری و روستایی، لذت گذراندن هر لحظه در این کشور را دوچندان می‌کند.

با توجه به موارد ذکر شده، جای تعجب نیست که آلمان  برای دانشجویان در میان مقاصد برتر تحصیلی قرار گرفته است. براساس آخرین آمار، تعداد دانشجویان بین‌المللی در آلمان به حدود ۴۰۰ هزار نفر رسید. همچنین با توجه به آخرین اطلاعات ثبت‌نامی، تعداد دانشجویان بین‌المللی که به دانشگاه‌های آلمان می‌روند به ۳۹۳ هزار و ۵۷۹ نفر در ترم زمستانی ۲۰۱۸-۲۰۱۹ افزایش یافته است.

هر ساله تعداد زیادی از فارغ‌التحصیلان برای تکمیل مقاطع تحصیلی خود از سرتاسر جهان در دانشگاه‌های آلمان پذیرش می‌گیرند. در ادامه به دلایل استقبال قابل توجه این دانشجویان اشاره می‌کنیم:

تحصیل رایگان در آلمان

در دوره‌ای که تحصیلات در مقاطع بالاتر با توجه به افزایش نیاز مشاغل به افراد حرفه‌ای به یک ضرورت تبدیل شده است و هزینه‌های دانشگاه‌ها متناسب با این موضوع افزایش می‌یابند، آلمان تنها مقصد تحصیلی است که دانشگاه‌های آن هزینه‌ای دریافت نمی‌کنند.

آلمان به عنوان یک مقصد برتر تحصیلی که رشد خود را در این زمینه از اکتبر سال ۲۰۱۴ آغاز نمود، اعلام کرد که تمام دانشجوهای بین‌المللی که در یک دانشگاه عمومی در این کشور پذیرش می‌شوند، نیازی به پرداخت شهریه‌های عادی ندارند. از این رو، تحصیل در بیشتر دانشگاه‌های آلمان رایگان است و تعداد بسیاری کمی از دانشگاه‌های این کشور شهریه دریافت می‌کنند. دانشجویان خارجی تنها باید هزینه‌های اداری مانند هزینه‌های ثبت‌نام، اتحادیه دانشجویی و هزینه‌های حمل و نقل عمومی را بپردازند.

دانشگاه‌های برتر

دانشگاه‌های آلمان در سطح بالایی از استانداردهای آموزشی در جهان قرار دارند. براساس آمار در سال ۲۰۱۸، ۴۲۹ موسسه تحصیلی برتر در میان ۱۰۶ دانشگاه در این کشور فعالیت دارند. برخی از این دانشگاه‌ها در میان برترین دانشگاه‌های جهان قرار دارند. دانشجویانی که در این دانشگاه‌ها تحصیل می‌کنند، از کیفیت بالای آموزشی، کسب تجربه به هنگام تحصیل، فرصت‌ برای ارتقای آکادمیک در طول و پس از تحصیل و از همه مهم‌تر استفاده از یک محیط امن و دوستانه بهره‌مند می‌شوند.

هر ساله تعدادی دانشگاه جدید در آلمان به فهرست برترین دانشگاه‌های جهانی افزوده می‌شوند. همچنین علاوه بر قرار گرفتن در فهرست بهترین دانشگاه‌ها، برخی از این مراکز آموزشی از قدیمی‌ترین‌ها در اروپا نیز به شمار می‌روند.

سفر به اروپا با ویزای دانشجویی

به عنوان یک دانشجوی خارجی در آلمان که قصد ادامه تحصیل در این کشور را دارید، باید برای دریافت ویزا اقدام کنید. اگر برای یک مدرسه‌های تابستانی زبان در این کشور ثبت‌نام کنید، باید برای ویزای دانشجویی اقدام کنید که اجازه می‌دهد بیش از ۹۰ روز در این کشور اقامت داشته باشید و همچنین اجازه اقامت برای زندگی و رفتن به اطراف این کشور را داشتید. اجازه اقامت همچنین به شما اجازه می‌دهد که بدون ویزا به کشورهای عضو اتحادیه شینگن سفر کنید که موقعیت بسیار ایده‌آلی برای شما ایجاد می‌کند تا کشورهای موردعلاقه‌تان را ببینید.

زمانی که نامه پذیرش خود را از یکی از دانشگاه‌های تعیین شده آلمان دریافت می‌کنید، پیشنهاد می‌شود که برای ویزای دانشجویی به مدت حداقل سه ماه پیش از سفر به آلمان، اقدام کنید.

برای دریافت اجازه اقامت، تمام مدارک شما باید به دفتر مهاجرت منطقه‌ای در آلمان که دانشگاه شما در آنجا قرار دارد، ارسال می‌شود و پس از طی مراحل اداری اجازه اقامت شما صادر خواهد شد.

برای کسب ویزای دانشجویی، معیارهای مشخصی وجود دارند که باید رعایت شوند. اگر با چنین مجوزی به اروپا سفر می‌کنید، باید مقامات تعیین شده را پیش از عزیمت خود آگاه کنید.

رشته‌های تحصیلی متنوع

با توجه به تعداد بسیار زیاد دانشگاه در آلمان، رشته‌های تحصیلی بسیار متنوعی در این کشور برای تمام سلیقه‌ها وجود دارد. آلمان به عنوان یک کشور صنعتی در دانشگاه‌های مهندسی سرمایه‌گذاری قابل توجهی کرده است و امروزه برنامه‌های مهندسی ارزش ویژه‌ای در آن دارند. با این وجود، برنامه‌های تحصیلی بیشتری به این دانشگاه‌ها و برخی دیگر که در زمینه رشته‌های پزشکی و داروسازی پیشرو هستند، پیشنهاد می‌شود.

علاوه بر این، فهرست رشته‌های تحصیلی مرسوم در دانشگاه‌های آلمان به سرعت در حال گسترش است، همانطور که امکان تحصیل در رشته‌های جدید نیز مطابق با پیشرفت علم امکان‌پذیر می‌شود. حتی اگر بخواهید در زمینه اتم یا کهکشان‌ها در دانشگاه‌های آلمان ادامه تحصیل بدهید، برنامه‌ای که به طور حرفه‌ای به این رشته‌ها پرداخته شده باشد را خواهید یافت.

برنامه‌های تحصیلی در سطح جهانی

برنامه‌های تحصیلی در دانشگاه‌های آلمان در زمینه ساختار و روشی که به دانشجویان منتقل می‌شوند، کاملا مدرن هستند. این برنامه‌ها مطابق با به‌روزترین مباحث دانش وتوسعه در جهان و توسط افرادی طراحی شده‌اند که با چالش‌های جهانی مواجه هستند.

هدف این برنامه‌ها ایجاد چشم‌اندازی برا یافتن و ساختن روش‌های قابل درک آموزشی و تحقیقاتی است. در پایان دوره تحصیل، شما با مدرکی فارغ‌التحصیل خواهید شد که ارزش جهانی دارد.

کارفرمایان در سرتاسر جهان با احترام به دنبال شما هستند، چرا که با آگاهی نسبت به کیفیت تحصیلی شما، آماده استخدام هستند و می‌توانند به شما برای قبول مسئولیت‌های بزرگ اطمینان کنند.

هزینه‌های مقرون به صرفه برای زندگی

با مدیریت هوشمندانه مالی و همچنین به کارگیری برخی ترفندها در سبک زندگی هزینه زندگی برای دانشجویان خارجی در آلمان کاملا مقرون به صرفه است. به طور معمول، در محیط‌های شهری انتظار هزینه‌های بیشتری نسبت به اطراف آن داشته باشید. هزینه زندگی در شهرهای متوسط بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ یورو و شهرهای بزرگ ۱۰۰۰ یورو است.

مسکن یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های مالی شما هنگام تحصیل در آلمان است. با این وجود، گزینه‌هایی در دسترس شما قرار دارد و تنوع هزینه اجاره (به ویژه با توجه به منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید)، در مجموع بسیار گران تمام نخواهد شد.

همچنین برای کاهش هزینه‌های مالی می‌توانید کسی را پیدا کرده و به طور اشتراکی اتاقی اجاره کنید. هزینه کالاها و خدماتی مانند غذا، حمل و نقل عمومی و دیگر امکانات نیز در این کشور بسیار گران نیست.

فرصت‌های شغلی برای دانشجویان

job in germany

قانون ایالتی آلمان به دانشجویان خارجی اجازه می‌دهد که به صورت نیمه وقت و ۲۰ ساعت در طول هفته یا ۱۲۰ روز در طول سال کار کنند. براساس برآوردها، در حال حاضر بیش از ۶۰ درصد از دانشجویان بین‌المللی به طور نیمه وقت در حین تحصیل، کار هم می‌کند.

برای پیدا کردن کار در این کشور در ابتدا نیازی به تخصص خاصی نخواهید داشت و به هر حال شغلی پیدا خواهید کرد. به طور معمول، دانش‌آموزان در آلمان در مشاغل مختلف از جمله نگهداری از کودک، کارهای اداری، معلوم خصوصی و غیره مشغول به کار هستند.

کار کردن به طور نیمه‌وقت در کنار تحصیل یک گزینه است که باید در آلمان آن را جدی بگیرید، با این وجود ممکن است با توجه به سبک زندگی‌تان به پول اضافه برای پرداخت هزینه‌های زندگی نیاز نداشته باشید. اما در نظر داشته باشید که با نیمه وقت کار کردن تجربه کاری خود را در آینده افزایش می‌دهید، همچنین یاد می‌گیرید چگونه مستقل زندگی کرده و سبک زندگی مخصوص خود را پیدا می‌کنید.

چشم‌انداز روشن آینده

مدرک تحصیلی که از یک دانشگاه در آلمان برای شما صادر می‌شود، دارای ارزش در سرتاسر جهان است. از همین رو، فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های آلمان در بازار جهانی مشاغل، شانس بسیار زیادی برای استخدام دارند.

بنابراین، زمانی که مدرک تحصیلی خود را دریافت کردید، کارفرمایان بسیاری مشتاق خواهند بود تا شما را استخدام کنند. آنها به اعتبار حرفه‌ای شما که در طول دوره تحصیل در آلمان به دست آورده‌اید، ایمان دارند و می‌دانند که به کسب و کار آنها کمک خواهید کرد. با توجه به این موضوع، فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های آلمان در فهرست افرادی قرار دارند که بیشترین حقوق‌ها را نیز دریافت می‌کنند.

گفتنی است؛ مدرک آلمانی شما با توجه به رشته تحصیلی و کشوری که قصد کار کردن در آن را دارید، کمک می‌کند تا یک شغل ایده‌آل با دستمزدی عالی پیدا کنید.

یادگیری یک زبان جدید

از پیدا کردن یک شغل مناسب در آینده تا لذت بردن از زندگی روزمره، دلایل بسیار زیادی وجود دارد که چرا یادگیری زبان آلمانی بسیار برایتان سودمند خواهد بود.

آلمان یکی از قدرتمندترین اقتصادهای جهان را داراست و زبان آلمانی، زبان اصلی بسیاری از کشورهای اروپایی محسوب می‌شود. شرکت‌های آلمانی در سرتاسر جهان پیشرو هستند و شعبه‌های گسترده‌ای در نقاط مختلف دارند.

با صحبت کردن به زبان آلمانی، در واقع خود را در موقعیتی قرار می‌دهید که این شرکت‌ها به شما پیشنهاد کار بدهند. به عبارت دیگر، زبان آلمانی به طور گسترده‌ای در دنیا صحبت می‌شود و این به معنای یک فرصت برای سفر به این کشورها و جاهایی است که هرگز پیش از این نبوده‌اید.

تنوع اجتماعی

آلمان از گذشته پذیرای دیگر ملیت‌ها بوده است. از این رو، امروزه آلمانی‌ها به راحتی با خارجی‌هایی که به این کشور برای کار و زندگی سفر کرده‌اند، زندگی می‌کنند.

افزون بر این، دانشگاه‌های آلمان هزاران دانشجویان که به دنبال فرصتی برای ادامه تحصیل هستند را به خود جذب می‌کنند. به همین دلیل است که گفته می‌شود در آلمان جامعه متنوع وجود دارد، که با ورود به آن می‌توانید گوشه و کنار دنیا را تماشا کنید.

همچنین می‌توانید دوستانی از سرتاسر جهان پیدا کنید و درباره فرهنگ، آداب و رسوم آنها بیاموزید.

میراث تاریخی و فرهنگی

germany heritage

آلمان تاریخی غنی، طولانی و پیچیده دارد که در سرتاسر این کشور قابل مشاهده است. امروز قطعا بسیار کمتر از آنچه که تصور می‌کنید درباره آلمان می‌دانید. این کشور یک بازیگر بزرگ در طول تاریخ بشریت بوده است.

تحصیل در آلمان فرصت ایده‌آلی برای بازدید از زیبایی‌های فرهنگی و تاریخی این کشور، تماشای داستان‌های تاریخی از نزدیک و ایجاد لحظاتی به یادماندنی برای شما خواهد بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *