4 مرداد 1400

نکات مهم برای کاهش هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

رعایت این نکات مهم برای کاهش هزینه زندگی دانشجویی در آلمان به شما کمک می‌کند تا مخارج خود را مدیریت و حتی گاهی پس‌انداز کنید.

هزینه ها و تامین مالی تحصیل در آلمان همواره یکی از دغدغه های اصلی دانشجویان بین المللی است. دانشجویانی که برای تحصیل اخذ پذیرش و ویزای دانشجویی آلمان می‌کنند تا آینده شغلی بهتری برای خودشان رقم بزنند، باید توانایی تامین هزینه زندگی در این کشور اروپایی را نیز داشته باشند. علاوه بر شهریه دانشگاه های آلمان (اگر در یک دانشگاه خصوصی ثبت نام کردید)، باید هزینه زندگی دانشجویی در آلمان مانند غذا، خدمات رفاهی، محل اقامت، وسایل حمل و نقل و غیره را نیز که جزو هزینه های اصلی محسوب می‌شوند را نیز بپردازد. تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان رایگان است.

 

هزینه یک ماه زندگی دانشجویی در آلمان

برای اینکه بتوانید مخارج خود را کنترل کنید، ابتدا باید بدانید چگونه برای کاهش هزینه زندگی دانشجویی در آلمان باید اقدام کنید. براساس قوانین کنونی آلمان، تمام دانشجویان بین المللی باید حداقل 10.236 یورو در حساب بانکی خود پول داشته باشند تا بتوانند هزینه های یک سال تحصیل در آلمان را بپردازند. این قانون بر این اساس طرح شده که حداقل هزینه زندگی در آلمان در ماه 853 یورو است.

برای اینکه درک بهتری از هزینه یک ماه زندگی دانشجویی در آلمان داشته باشید، بهتر است به جدول زیر توجه کنید. در این جدول میان هزینه غذا، امکانات رفاهی، محل اقامت و وسایل حمل و نقل در آلمان ذکر شده است.

یک وعده غذایی برای یک نفر10 یورو
وسایل حمل و نقل عمومی2.70 یورو
تعرفه تاکسی (براساس کیلومتر)2 یورو
امکانات رفاهی (ماهانه)215 یورو
اجازه آپارتمان (یک خوابه)530 یورو

 

هزینه های زندگی دانشجویی در آلمان را مدیریت کنید

خبر خوب این است که هزینه زندگی دانشجویی در آلمان قابل تغییر است. به این معنا خود دانشجو می‌تواند تاثیر قابل توجهی روی آن داشته باشد. با استفاده از عادت های خوب پول خرج کردن و انتخاب گزینه های جایگزین ارزانتر می‌توانید هزینه های زندگی دانشجویی آلمان را کاملا مدیریت کنید. توجه داشته باشید که برای بسیاری از دانشجویان چنین عادت هایی ضروری است.

برای نمونه، می‌توانید یک آپارتمان را با یکی دیگر از دانشجوها به صورت اشتراکی اجاره کنید. بنابراین هزینه کمتری برای اقامت در آلمان خواهید پرداخت. همچنین می‌توانید آپارتمان موردنظرتان را در مناطقی پیدا کنید که بسیار ارزانتر هستند. همچنین با آشپزی کردن هزینه زیادی را در غذا صرفه جویی خواهید کرد.

 

چگونه هزینه زندگی دانشجویی در آلمان را کاهش دهیم؟

در این مطلب قصد داریم نکاتی را به شما یادآوری کنیم تا در هزینه های زندگی دانشجویی خود در آلمان صرفه جویی کنید. ابتدا باید بدانید که بیشترین هزینه زندگی دانشجویی در آلمان برای محل اقامت پرداخت می‌شود. همواره برای اجاره خانه دانشجویی در آلمان گزینه های متعددی پیش روی شما قرار دارد. همچنین مکان های مقرون به صرفه ای در اطراف کمپس های دانشگاهی وجود دارد که می‌توانید در آنها اقامت کنید.

اگر دانشگاه شما در شهرهای پرجمعیتی مانند مونیخ، هامبورگ، فرانکفورت و غیره است، پس انداز کردن پول کاری سخت‌تر نسبت به شهرهای کوچکتر برایتان خواهد بود. در حومه این شهرها نیز می‌توانید خانه هایی با قیمت های پایین‌تر پیدا کنید، بنابراین اینکه یک خانه در حومه این شهرها پیدا کنید و به دانشگاه رفت و آمد داشته باشید، اصلا ایده بدی نیست.

 

اجاره آپارتمان اشتراکی در آلمان

یکی از نکات مهم برای کاهش هزینه زندگی دانشجویی در آلمان ، اجاره آپارتمان مشترک است. اگر نمی‌توانید و انجام چنین کاری برایتان سخت است، به دنبال کسانی بگردید که حاضرند با شما به طور اشتراکی یک آپارتمان را اجاره کنند. این کاری است که بسیاری از دانشجویانی که برای تحصیل در آلمان آمده‌اند، انجام می‌دهند.

نگران نباشید، در آلمان گزینه های بسیاری برای اقامت دانشجویی وجود دارد. در نهایت می‌توانید محل اقامت موردنظرتان را متناسب با بودجه شماست، پیدا کنید. بنابراین به دقت جست و جو کنید تا مکان موردنظر خود را بیابید.

سعی کنید اطلاعات کافی و مفید درباره شهر یا شهرستان ها برای تخمین هزینه زندگی دانشجویی در آلمان جمع آوری کنید. ممکن است هزینه خدمات در بخش های مختلف این کشور متفاوت باشد.

برای نمونه، فاصله بین باواریا، مونیخ و شهر اینگولشتات کمتر از 100 کیلومتر است. اما قیمت ها در این شهرها بسیار متفاوت هستند. به طور مثال، یک وعده غذایی برای دو نفر در یک رستوران مونیخ 60 یورو هزینه دارد. در حالی که در شهر اینگولشتات 45 یورو است. درباره محل اقامت دانشجویی در آلمان نیز به همین ترتیب است. در اینگولشتات، می‌توانید یک آپارتمان یک خوابه را به قیمت تقریبا 600 یورو پیدا کنید، در حالی که اجاره چنین آپارتمانی در مونیخ حدود هزار یورو در ماه است.

 

نکته مهم برای کاهش هزینه زندگی دانشجویی در آلمان ؛ در شهرهای کوچک زندگی کنید

شهرهای بزرگ مانند مونیخ و فرانکفورت بسیار گران‌تر از شهرهایی مانند لایپزیگ است. برای نمونه یک وعده غذایی در یک رستوران ارزان قیمت در مونیخ بین 10 تا 15 یورو است. در حالی که در رستورانی مشابه آن در شهر لایپزیگ می‌توانید با 7 تا 12 یورو یک وعده غذایی صرف کنید.

همانطور که می‌دانید در زمینه قیمت اجاره خانه دانشجویی در آلمان، گپ زیادی بین شهرهای مختلف آن وجود دارد. همین گپ زیاد باعث می‌شود که هزینه زندگی دانشجویی در شهرهای آلمان با یکدیگر تفاوت داشته باشد.

در مونیخ باید برای اجاره یک آپارتمان یک خوابه هزار یورو (1094 یورو به طور متوسط) بپردازید. در حالی که همین آپارتمان را در شهر لایپزیگ با نصف قیمت (490 یورو به طور متوسط) می‌توانید کرایه کنید.

اگر دانشگاه شما در خارج از شهر است، خوش‌شانس خواهید بود چرا که اجاره خانه در مناطق و مراکز شهری معمولا بالاتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*