6 مرداد 1400

دانشگاه های رایگان آلمان برای دانشجویان بین المللی

دانشگاه های رایگان آلمان برای دانشجویان بین‌المللی کدام هستند؟ یافتن یک کشور برای تحصیل بدون نگرانی در مورد هزینه‌های آموزش دشوار است.

بسیاری از دانشجویان آرزو می کنند که بتوانند به صورت رایگان تحصیل کنند. اما پس از دیدن رشته هایی که در دانشگاه های آزاد تبلیغ می شوند تمایلی ندارند، چراکه هزینه ها بسیار بالاست. اما تحصیل رایگان در آلمان باعث شده تا بسیاری از دانشجویان به این کشور سفر کنند. اگر جزو این دسته از دانشجویان هستید، دانشگاه های رایگان آلمان برای دانشجویان بین المللی را بیشتر بشناسید.

 

تحصیل رایگان در آلمان برای همه

در آلمان دانشگاه های دولتی برای همه بدون استثنائات رایگان هستند. شما می توانید در بسیاری از رشته های دانشگاهی در آلمان بدون شهریه تحصیل کنید. حتی اگر زبان آلمانی بلد نباشید، رشته های انگلیسی زبان در آلمان می تواند گزینه ایده آلی باشد. بیش از 2000 رشته کارشناسی و کارشناسی ارشد برای انتخاب وجود دارد. البته بیشتر این رشته ها در مقطع کارشناسی ارشد هستند.

دانشگاه های دولتی آلمان برای همه دانشجویان و نه فقط دانشجویان اتحادیه اروپا رایگان است! برخی از رشته های تخصصی در دانشکده های دولتی وجود دارد که شهریه ناچیزی می گیرند اما تعداد آنها زیاد نیست. رشته های تحصیلی در آلمان برای همه دانشجویانی که مایل به حضور در آن دانشگاه ها هستند رایگان است و محدودیتی ندارد. شهریه رایگان به معنای شهریه رایگان برای همه است.

 

آیا واقعا دانشگاه های رایگان در آلمان وجود دارد؟

به زبان ساده، بله، در آلمان دانشگاه های آزاد نیز وجود دارد. هیچ ترفند یا هزینه پنهانی وجود ندارد، دانشگاه های دولتی در آلمان رایگان هستند. اما معنای تحصیل رایگان در آلمان چیست و تفاوت آن با تحصیل در سایر کشورها کدام است؟ اگر به یک رشته تحصیل رایگان در آلمان علاقه مند هستید، باید در دانشگاه های دولتی این کشور تحصیل کنید.

 

تفاوت شهریه ترم با شهریه ثبت نام در آلمان چیست؟

در دانشگاه های دولتی در آلمان به اصطلاح کمک هزینه ترم (Semesterbeitrag) را می گیرد که میانگین آن از 200 – 300 یورو در هر ترم است (همچنین دانشگاه های کمی وجود دارد که مقادیر بالاتر یا کمتری را دریافت کنند). این مبلغ کمک هزینه اداری، خدمات اجتماعی و بلیط حمل و نقل عمومی شما را می پردازد. همچنین استفاده نامحدود از سیستم حمل و نقل عمومی محلی را برای تان فراهم می کند. از آنجا که این مزایا به همه دانشجویان اعطا می شود، کمک هزینه اجباری است. در عین حال این هزینه ها در واقع به نفع دانشجو است، چراکه برای مثال هزینه حمل و نقل عمومی در مونیخ می تواند بیش از 100 یورو در ماه باشد. چنین کمک هزینه هایی نیز توسط کلیه دانشگاه های آلمان دریافت می شود. تفاوت در این است که در کشورهای دیگر یا موسسات خصوصی، این هزینه ها علاوه بر هزینه شهریه از دانشجویان گرفته می شود.

 

آیا هیچ استثنایی در دانشگاه های دولتی آلمان وجود دارد؟

ایالت بادن – ووتمبرگ در جنوب غربی آلمان واقع شده است. بادن – ووتمبرگ برای همه دانشجویان غیر اتحادیه اروپا شهریه اجباری 1500 یورو در هر ترم حتی در دانشگاه های دولتی آلمان اخذ می کند. این بدان معنی است که برخی از شهرهای این ایالت مانند هایدلبرگ، فرایبورگ، اشتوتگارت و کنستانس، همه این شهریه را از دانشجویان غیر اتحادیه اروپا دریافت می کنند. برای دانشجویانی که شرایط خاص دارند، اغلب ممکن است معافیت تحصیلی یا شهریه کمتری وجود داشته باشد. بنابراین در صورتی که چشم به دانشگاهی در بادن-وورتمبرگ دارید حتما با دفتر پذیرش دانشگاه مورد علاقه خود تماس بگیرید.

 

دو دانشگاه آزاد آلمان نیز رایگان هستند!

در حالی که تمام دانشگاه های دولتی آلمان رایگان هستند، باید به دو دانشگاهی اشاره کنیم که اتفاقا عنوان آزاد را در نام خود دارند اما رایگان هستند! دو دانشگاه زیر را که برای توضیح رایگان بودن آنها نیازی به توضیح نیست.

دانشگاه آزاد برلین ، یکی از بهترین دانشگاه های آلمان و دارای رتبه های برتر است. همچنین در سطح بین المللی نیز رتبه های قابل توجهی را به خود اختصاص داده است. از آنجا که دانشگاه های آلمان رایگان هستند، قائدتا نباید به این دانشگاه آزاد مراجعه کنید. اما در واقع این یکی از دانشگاه های رایگان آلمان است که در قلب یک شهر بزرگ و با امکانات بی پایان قرار گرفته است. علاوه بر این، برلین پایتخت آلمان و یکی از بین المللی ترین شهرهای این کشور با تاریخ و فرهنگ بسیار غنی است. از موزه ها و مکان های دیدنی تاریخی گرفته تا رستوران ها و تفریح، در برلین همه چیز وجود دارد!

کالج آزاد اشتوتگارت یکی دیگر از دانشگاه های رایگان آلمان است که عنوان آزاد را در نامش دارد. کالج آزاد اشتوتگارت جذاب به نظر می رسد زیرا در آن نام کلمه آزاد نوشته شده است. این کالج علاوه بر رایگان بودن، دلایل مهم دیگری نیز برای انتخاب کردنش وجود دارد که می توانید آن را برای تحصیل در نظر بگیرید. به عنوان مثال، مقطع کارشناسی ارشد بین المللی آن به زبان انگلیسی تدریس می شود تا خیال شما را از تحصیل در یک زبان جدید راحت کند. علاوه بر این، اشتوتگارت در بادن – وورتمبرگ واقع شده است که برای بیرون رفتن و لذت بردن از هوای تازه پر از طبیعت سرسبز است. اگر دوست دارید سفر کنید، بادن-وورتمبرگ با فرانسه و سوئیس هم مرز است.این شهر فرصت های زیادی برای کشف همسایگان آلمان به شما می دهد.

 

دانشگاه های رایگان آلمان

بیش از 240 دانشگاه رایگان و دولتی در آلمان برای تحصیل در سراسر این کشور در دسترس شماست. آیا شما به رشته تحصیلی در هنرهای زیبا علاقه مند هستید. یا به دنبال یک برنامه فنی و مهندسی هستید، می‌خواهید پزشکی بخوانید. یا حتی به دنبال دانشگاه های دولتی انگلیسی زبان در آلمان هستید. هر رشته ای که بخوانید در دانشگاه های این کشور به صورت رایگان در اختیار شما قرار دارد. نگران نباشید، فقط به این دلیل که بالاترین رتبه را دارند به این معنی نیست که رایگان نیستند! بهترین دانشگاه های آلمان دانشگاه های دولتی هستند. بنابراین لازم نیست نگران هزینه های بالای تحصیل باشید زیرا برای همه دانشجویان رایگان است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*