21 تیر 1400

تحصیل در دانشگاه های آلمان

تحصیل در دانشگاه های آلمان امروزه به عنوان یکی از گزینه‌های موردعلاقه دانشجویان است. آلمان سومین مقصد محبوب تحصیلی جهان محسوب می‌شود.

دلایل بسیاری وجود دارد که دانشجویان تحصیل در آلمان را انتخاب می کنند و اقدام به اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور می کنند. آلمان کشوری است که با تنوع شناخته می شود. از برلین شهر مرسوم به مد روز و مدرن تا مونیخ سنتی و زیبا، آسمان خراش های درخشان فرانکفورت و هایدلبرگ هامبورگ شلوغ، همه و همه شهرهای دانشجویی معتبر هستند. دانشگاه های آلمان نیز از این تنوع عقب نمانده اند و برخی از بهترین و معتبرترین موسسات در اروپای غربی را در این کشور وجود دارد. درباره تحصیل در دانشگاه های آلمان بیشتر بدانید.

 

درباره دانشگاه های آلمان

به هر دانشگاهی در آلمان بروید، پشیمان نخواهید شد. به طور کلی در مجموع 13 دانشگاه آلمان در میان 250 دانشگاه برتر جهان قرار دارند و همچنین 30 دانشگاه در میان 500 دانشگاه برتر جهان هستند. علاوه بر دانشگاه های کلاس جهانی در آلمان ، کیفیت زندگی در این کشور بالا، شهریه دانشگاه های کم، برنامه های گسترده پشتیبانی و بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی و چشم انداز مناسب شغلی پس از فارغ التحصیلی باعث شده تا سالانه دانشجویان بین المللی زیادی به این کشور معتبر اروپایی بیایند.

دانشجویان می توانند در مقاطع مختلف تحصیلی از کالج گرفته تا مقطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا در آلمان تحصیل کنند.  آلمان بیش از 400 دانشگاه دارد که از دانشجویان بین المللی استقبال می کنند. حدود 60 درصد از این دانشگاه ها تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی را نیز فراهم کرده اند. علاوه بر این، دانشجویان بین المللی می توانند در صورتی که شرایط لازم را داشته باشند، در هر دانشگاهی در آلمان تحصیل کنند.

 

انواع دانشگاه در آلمان

انواع دانشگاه های آلمان عبارتند از:

– دانشگاه ها: دانشگاه های آلمان بیشتر مبتنی بر دروس تئوری هستند. دوره ها بسیار آکادمیک است و گروه های رشته ای متفاوتی در آن وجود دارد.

– دانشگاه های علمی – کاربردی: تمرکز این دانشگاه ها بیشتر از آموزش تئوری بر آموزش حرفه ای دانشجویان است. طول دوره مراحل عملی که بخشی از تحصیل در آلمان است، می تواند یک یا دو ترم بسته به رشته شما طول می کشد. تمرکز روی محیط کار و پروژه های طولانی مدت در آلمان و خارج از آن است.

– کالج های هنر، فیلم و موسیقی: در کالج های هنر ، فیلم و موسیقی در آلمان ، دانشجویان می توانند در رشته های هنری مانند موسیقی، معماری، هنرهای بصری، نمایش طراحی مد و طراحی صنعتی تحصیل کنند. در دانشگاه های رسانه مدرن، کارگردانی، سینماگران، نمایشنامه نویسی و دیگر حرفه های سینمایی و تلویزیونی آموزش داده می شود.

 

معرفی 10 دانشگاه برتر آلمان

دانشگاه های متعددی در آلمان وجود دارند، اما 10 تا از بهترین دانشگاه های آلمان عبارتند از:

– دانشگاه فنی مونیخ ( Technical University of Munich )

– دانشگاه لودیگ ماکسیمیلیان مونیخ ( Ludwig Maximilian University of Munich )

– دانشگاه هایدلبرگ (Ruprecht Karl University of Heidelberg )

– دانشگاه هومبولت برلین ( Humboldt University of Berlin )

– موسسه فناوری کارلسروهه ( Karlsruhe Institute of Technology )

– دانشگاه فرای برلین ( Free University of Berlin )

– دانشگاه فنی آخن ( RWTH Aachen University )

– موسسه فنی برلین ( Berlin Institute of Technology )

– دانشگاه توبینگن ( Eberhard Karls University of Tübingen )

– دانشگاه فرایبورگ ( Albert Ludwig University of Freiburg )

 

مزایای تحصیل در دانشگاه های آلمان

*تحصیل رایگان در آلمان 

همه می توانند تحصیل رایگان در آلمان را تجربه کنند! درست است، آلمانی ها، اروپایی ها و همه غیر اروپایی ها می توانند در آلمان – بدون پرداخت شهریه دانشگاهی و به صورت رایگان تحصیل کنند. امکان تحصیل رایگان در آلمان تقریبا در مورد تمام رشته های تحصیلی در دانشگاه های دولتی صدق می کند.

* دانشگاه های کلاس جهانی آلمان

این یک واقعیت مشهور است که دانشگاه های آلمان به طور منظم در میان فعالیت های تحقیقاتی، اشتغال دانشجویان و نتایج آکادمیک در میان دانشگاه های برتر جهان قرار دارند.

*اساتید برجسته در دانشگاه های آلمان

در دانشگاه های آلمان بهترین ها به شما آموزش می دهند چراکه فقط اساتید برجسته و محققان در دانشگاه ها استخدام می شوند.

*امکانات مدرن در دانشگاه های آلمان 

با وجود امکانات آزمایشگاهی در دانشگاه های آلمان و با رعایت تمام استانداردهای کیفیت، دانشجویان از نظر تئوری و عملی تحصیلی ایده آل را تجربه می کنند.

*مدارک معتبر دانشگاه های آلمان

مدارک دانشگاه های آلمان در سراسر جهان معتبر هستند، بنابراین تحصیل در آلمان به شما کمک می کند تا یک کار خوب را به دست آورید و در این راه درآمد زیادی کسب کنید.

*امنیت کشور آلمان

خب به طور حتم امنیت یکی از مهمترین دلایل انتخاب یک مقصد تحصیلی است. تحصیل در آلمان یک گزینه کاملا امن برای دانشجویان است. آلمانی ها پذیرای دانشجویان از سرتاسر جهان هستند.

 

هزینه تحصیل در دانشگاه های آلمان

بسته به اینکه در دانشگاه های دولتی یا خصوصی آلمان تحصیل کنید هزینه هایتان متفاوت خواهد بود. تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان رایگان است و فقط هزینه کمی از دانشجویان دریافت می شود. اما در دانشگاه های خصوصی آلمان باید شهریه بپردازید. علاوه بر این، در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، هزینه زندگی در آلمان بسیار منطقی است. قیمت غذا، محل اقامت، لباس، رویدادهای فرهنگی و… در حد متوسط استاندارد هزینه های زندگی در اروپا است. برای پرداخت هزینه های زندگی خود، به ماهانه حدود 900 یورو نیاز خواهید داشت. بخش زیادی از این هزینه، اجاره ماهانه خانه دانشجویی در آلمان است.

 

شما باید در طول مدت زندگی در آلمان هزینه های زیر را پرداخت کنید:

– هزینه های زندگی در آلمان (اجاره، غذا، لباس، کتاب، تلفن، …)

– هزینه تحصیل دانشگاه در هر ترم: (دقت داشته باشید که این هزینه شهریه دانشگاه نیست و هزینه خدماتی است که دانشگاه ارائه می دهد و در حدود ترمی ۲۵۰ یورو است که در دانشگاه های مختلف می تواند متفاوت باشد)

– بیمه سلامت

– هزینه های تحصیلی احتمالی (برای کسانی که در دانشگاه های رایگان تحصیل نمی کنند.)

 

بورسیه تحصیلی دانشگاه های آلمان

با دریافت بورسیه تحصیلی آلمان دانشجویان می توانند در مقاطع تحصیلی بالاتر از کمک های مالی برنامه های استفاده کنند و بدون دغدغه به تحصیل در این کشور و اخذ مدرک تحصیلی خود بپردازند. برخی از بورسیه های تحصیلی برجسته در آلمان عبارتند از:

 برنامه های بورس تحصیلی DAAD

سرویس تبادل دانشگاهی آلمان یک سازمان مشترک از موسسات آموزش عالی آلمان است که وظیفه ارتقای روابط علمی بین المللی را بر عهده دارد. این سازمان بر مبادله دانشجویان، دانشگاهیان و محققانی که بورس و کمک مالی به دانشجویان خارجی، دانشجویان فارغ التحصیل و دانشمندان در آلمان ارائه می دهند، تمرکز دارد.

بورسیه تحصیلی بنیاد هاینریش بول در آلمان

بنیاد هاینریش بول سالانه حدود 1200 بورسیه تحصیلی به دانش آموختگان، فارغ التحصیلان و دانشجویان دکترا در همه رشته ها و ملیت ها اعطا می کند. این دانشجویان باید مدرک خود را در دانشگاه های دولتی یا دولتی معتبر آلمان پیگیری کنند. برای دریافت این بورسیه تحصیلی داشتن سوابق دانشگاهی برجسته و فعالیت ها و مشارکت های اجتماعی مدنظر قرار داده می شود.

برنامه بورسیه ملی  (DeutschlandStipendium)

یکی دیگر از بورسیه های تحصیلی آلمان است که در زبان انگلیسی با همان نام Scholarship شناخته می شود. این بورسیه تحصیلی در آلمان به تمام دانشجویان جاه طلب و دانشگاهی برجسته از اقصی نقاط جهان ارائه می شود و از آنها حمایت مالی می کند.

بورسیه تحصیلی اراسموس در آلمان 

بورسیه تحصیلی (Erasmus) یکی دیگر از بورسیه های تحصیلی در آلمان است. این بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی که قصد شرکت در یک برنامه تحصیلی تمام وقت در آلمان را دارند، یک انتخاب عاقلانه است. بودجه این بورسیه تحصیلی به عنوان کمک هزینه در سراسر اتحادیه اروپاست که توسط کشورهای عضو این اتحادیه اروپا تامین می شود.

از دیگر بورسیه های تحصیلی دانشگاه های آلمان می توان به بورسیه تحصیلی کنراد آدونائور استیفتونگ (Konrad-Adenauer-Stiftung Scholarships) و بورسیه تحصیلی فردریش ابرت استیفتونگ (The Friedrich Ebert Stiftung Scholarship) اشاره کرد.

 

کار همزمان با تحصیل در آلمان

اگر در یک دانشگاه در آلمان ثبت نام کرده باشید، این کشور به شما امکان می دهد در کنار تحصیل کار کنید. از طرف دیگر، ساعات مجاز کار شما محدود است. دانشجویانی که از خارج از کشورهای عضو اتحادیه اروپا می آیند فقط مجاز هستند 120 روز کامل یا 240 نصفه روز در طول سال کار کنند. کار دانشجویی در آلمان در طول تحصیل یکی از مهمترین مزیت های تحصیل در این کشور است.

اگر می خواهید به عنوان یک دانشجو در آلمان ساعات بیشتری کار کنید، باید مشاغل دانشگاهی داشته باشید. برای نمونه اگر به عنوان دستیار یک استاد کار کنید، قانون 120 روزه در مورد شما اعمال نمی شود. مشاغل دانشگاهی در آلمان هیچ محدودیتی ندارد. اگر می خواهید ساعات بیشتری کار کنید، باید به دفتر ثبت نام خارجی ها اطلاع دهید.

 

مدرک زبان آلمانی برای تحصیل در دانشگاه های آلمان

دروس در موسسات دانشگاه های آلمان در درجه اول به زبان آلمانی ارائه می شود. به ویژه برای تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های آلمان باید مدرک زبان آلمانی ارائه دهید. زبان آلمانی به طور معمول در بیشتر رشته های دانشگاه های آلمان مورد استفاده قرار می گیرد و داشتن مدرک معتبر برای اخذ پذیرش اجباری است. به همین دلیل متقاضیان خارجی به طور معمول ملزم به اثبات مهارت زبان آلمانی خود قبل از اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان هستند.

 

سوالات متداول درباره تحصیل در دانشگاه های آلمان

*آیا تحصیل در دانشگاه های آلمان رایگان است؟

تحصیل در دانشگاه های آلمان رایگان است. در سال 2014 ، دولت تصمیمی را برای لغو هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان تصویب کرد. اگرچه در برخی از ایالت های تشکیل دهنده آلمان ، از دانشجویان بین المللی شهریه گرفته می شود اما هزینه تحصیل در آلمان بسیار کمتر از سایر کشورها است.

در اکثر دانشگاه های آلمان تمام آنچه شما باید بپردازید مبلغ کمی برای پوشش هزینه های حمل و نقل عمومی و ثبت نام است. این هزینه معمولا به عنوان «کمک هزینه ترم» شناخته م و هر ترم پرداخت می شود. این هزینه در هر دانشگاه متفاوت است، اما به طور معمول بین 150 تا 250 یورو در هر ترم است.

در نتیجه دانشگاه های آلمان رایگان هستند و تنها مبلغی که پرداخت می کنید برای هزینه های اداری و نه برای کلاس ها است.

 

*آیا تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های آلمان امکانپذیر است ؟

شما می توانید در یک دانشگاه آلمان به زبان انگلیسی تحصیل کنید. رشته های انگلیسی زبان در دانشگاه های آلمان به ویژه در مقطع کارشناسی ارشد بسیار در دسترس قرار دارند. در مقطع کارشناسی بیشتر رشته ها به ویژه رشته های پزشکی به زبان آلمانی ارائه می شود. از آنجا که همه این دانشگاه ها دولتی هستند، به این معنی است که حتی از دانشجویان غیر اتحادیه اروپا نیز شهریه نمی گیرند.

برخی از مهمترین دانشگاه های دولتی انگلیسی زبان آلمان عبارتند از:

– دانشگاه علمی کاربردی IUBH

– دانشگاه لودویگ ماکسیملیان مونیخ

– دانشگاه فرایبورگ

– دانشگاه گوتینگن

برخی از مهمترین دانشگاه های خصوصی انگلیسی زبان آلمان عبارتند از:

– مدرسه کسب و کار گیسما

– مدرسه مدیریت و فناوری اروپایی ESMT

 

*انواع مشاغل دانشجویی در آلمان کدام است ؟

انواع شغل های دانشجویی در آلمان عبارتند از:

– دستیار علمی در دانشگاه

– کار در کافه ها و رستوران های آلمان

– فروشندگی در آلمان

– کار آنلاین نیمه وقت در آلمان

 

*درآمد مشاغل دانشجویی در آلمان چقدر است؟

درآمد مشاغل دانشجویی در آلمان و مبلغی که ماهانه کسب خواهید کرد به موقعیت شغلی، منطقه ای که در آن کار می کنید، بخش و همچنین به تخصص شما بستگی دارد. با پولی که از مشاغل غیرحضوری دانشگاهی دریافت می کنید کمک زیادی به تامین هزینه های زندگی در آلمان می کند.

همچنین یک محدودیت بر درآمد ماهانه 450 یورو در ماه وجود دارد، به این معنی که اگر بیش از این مبلغ درآمد کسب کنید، باید مالیات استاندارد آلمان را بپردازید. این بدان معناست که هر ماه مبلغ خاصی از حقوق شما کسر می شود که اگر در پایان سال بازگشت مالیاتی را به مقامات مالیاتی ارائه دهید، می توانید آن را پس بگیرید.

 

*بهترین شهرهای آلمان برای یافتن کار دانشجویی کدام هستند؟

10 شهر برتر آلمان برای یافتن کار دانشجویی عبارت است از:

– برلین

– فرانکفورت

– مونیخ

– اشتوتگارت

– هامبورگ

– کلن

– دوسلدورف

– بن

 

*آیا دانشگاه خوابگاه ارائه می دهد، هزینه آن چقدر است؟

بسیاری از دانشگاه های آلمان برای اینکه از چگونگی تسلط به زبان آلمانی متقاضیان اطلاع داشته باشند، از اصطلاحات تعریف شده توسط شورای اروپا در چارچوب مرجع مشترک اروپایی زبان ها (CEFR) استفاده می کنند. در این مقیاس ، 6 سطح وجود دارد (A1, A2, B1, B2, C1, C2):

A1  پایین ترین سطح است و مشخص می کند که دانشجو مبتدی است.

C2  بالاترین سطحی است که می توان در زبان آلمانی به دست آورد.

برای تحصیل در دانشگاه های آلمان مدارک زیر مورد پذیرش است:

– مدرک DSH  (سطح 2 به بالا)

– مدرک TestDaF در 4 بخش آن حداقل 4 امتیاز

– مدرک GDS سطح بالاتر از C2

 

*آیا امکان اقامت و کار پس از تحصیل در آلمان وجود دارد؟

بله، دانشجویانی که از کشورهای غیر اتحادیه اروپا / EEA برای تحصیل در دانشگاه های آلمان در این کشور حضور دارند، می توانند پس از اتمام تحصیل با تمدید اجازه اقامت تا 18 ماه پس از فارغ التحصیلی در آلمان کار کنند. این 18 ماه به محض اتمام امتحانات نهایی شروع می شود، بنابراین بهترین کار این است که اگر هنوز در دانشگاه هستید یا ترم آخر را سپری می کنید، به دنبال کار باشید. به خاطر داشته باشید که در طول این 18 ماه می توانید برای تامین هزینه زندگی خود تا زمانی که شغل تمام وقت پیدا نکرده اید، در هر شغلی کار کنید و این لزوما مربوط به رشته تحصیلی شما نیست. در صورت پیدا کردن کار در آلمان و امضای یک قرارداد با کارفرما ویزای دانشجویی شما به ویزای کار آلمان تبدیل می شود.

 

*آیا دانشگاه های آلمان مورد تایید وزارت علوم ایران هستند؟

بله، جالب است بدانید که تقریبا بیشتر دانشگاه های آلمان مورد تایید وزارت علوم ایران هستند. این دانشگاه ها در سه دسته ممتاز، خوب و متوسط دسته بندی می شوند.

 

*مدت زمان تحصیل در مقاطع مختلف در آلمان چقدر است؟

– به طور معمول مقطع کارشناسی در آلمان 6 ترم معادل 3 سال تحصیلی در آلمان

– مقطع کارشناسی ارشد در آلمان به طور معمول دو سال (چهار ترم تحصیلی) طول می کشد.

– در مقطع دکترا: در آلمان تحصیل در مقطع دکترا اساسا به معنای کار زیاد و سخت روی یک رشته و موضوع خاص یا یک پروژه تحقیقاتی برای مدت طولانی است. مدت زمان دکترا نیز متفاوت است. اما به طور معمول تحصیل در مقطع دکترا در آلمان بین سه تا پنج سال طول می کشد.

 

*هزینه زندگی دانشجویی به طور میانگین در آلمان چقدر است؟

هزینه های زندگی یک دانشجو در آلمان با توجه به سبک زندگی و بسته به شهر محل سکونت فرد متفاوت است. اما می توان این هزینه را بطور متوسط برای یک زندگی دانشجویی و در یک شهر متوسط در آلمان تخمین زد. دانشجویان بین المللی برای تامین هزینه های زندگی در آلمان در سال 2021 حدود 861 یورو در ماه نیاز خواهند داشت. به طور متوسط برای تامین هزینه های زندگی خود در آلمان حدود 861 یورو در ماه لازم است که این پول برای سال اول حضور در آلمان باید در یک حساب بلوک شده در بانک های این کشور واریز شود.

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*