28 تیر 1400

یادگیری اصطلاحات مهم تحصیل در آلمان

درباره اصطلاحات مهم تحصیل در آلمان بیشتر بدانید. با واژه نامه اصطلاحات و مدارک تحصیلی آلمان آشنا شوید.

واژه نامه اصطلاحات تحصیل در آلمان

Abitur

Abitur مدرک دیپلم آلمانی یا بالاترین گواهی ترک مدرسه در این کشور است که پس از گذراندن امتحان نهایی مدرسه متوسطه اعطا می شود. این مدرک پس از 13 سال تحصیل در یکی از مدارس آلمان به دانش آموزان تعلق می گیرد. Abitur  معمولا به عنوان مدرک ورود به دانشگاه های آلمان(HZB) در نظر گرفته می شود. با استفاده از Abitur ، دانش آموزان می توانند تقریبا در هر کشوری از جهان تحصیلات آکادمیک انجام دهند. مدرک Abitur  در بسیاری از کشورهای خارجی پذیرفته شده است.

 

Abstract

« Abstract» از دیگر اصطلاحات مهم برای تحصیل در آلمان است. سندی از استانداردهای علمی بین المللی است که به طور خلاصه سوال پایان نامه خود و روش های به کار گرفته شده را معرفی می کنید. این مدرک زمانی لازم است که شما هنوز مدرک کارشناسی خود را نگرفته اید و یا در زمان درخواست برای تحصیل در دوره کارشناسی ارشد هنوز پایان نامه خود را تکمیل نکرده اید.

 

Admission Letter

Admission Letter یا همان نامه پذیرش مخفف یک نامه رسمی است که توسط یک موسسه دانشگاهی آلمان دریافت می کنید. پس از دریافت موفقیت آمیز نامه پذیرش می توانید در دانشگاه های آلمان تحصیل کنید. نامه پذیرش دانشگاه های آلمان معمولا به شما می گوید که به طور کامل یا مشروط پذیرفته شده اید. همچنین مهلت ثبت نام نیز در آن ذکر شده است. اگر به شما محل تحصیل موقت پیشنهاد شده باشد، در این نامه توضیحاتی برای انجام اقدامات لازم ارائه شده تا پذیرش کامل در رشته تحصیلی خود را به دست آورید.

 

Anabin Database از واژه نامه ها و اصطلاحات مهم تحصیل در آلمان

Anabin Database  یا پایگاه داده آنابین یک پایگاه اطلاعاتی معتبر آنلاین در آلمان است که شامل اطلاعات مربوط به اعتبار مدارک تحصیلی دانشجوهای کشورهای مختلف در آلمان را بررسی می کند. همچنین اطلاعاتی در مورد معادل سازی مدارک ورودی دانشگاه های خارجی، با صلاحیت ورود به دانشگاه های آلمان فراهم می کند. پایگاه داده آنابین همچنین به دانشجویان در مورد شرایط مدارک خارجی که برای شروع تحصیل در آلمان مورد نیاز است، اطلاع رسانی می کند.

 

Aufenthaltstitel

یکی از اصطلاحات مهم برای تحصیل در آلمان Aufenthaltstitel یا «اجازه اقامت آلمان» است. این اجازه اقامت در 3 ماه اول ورود دانشجویان در اداره اتباع خارجه آلمان صادر می شود. تمام اتباع معاف از ویزا و نیازمند ویزای تحصیلی آلمان که قصد دارند بیش از 3 ماه در این کشور بمانند، باید این نوع اجازه را برای اقامت قانونی و تحصیلی در این کشور دریافت کنند.

Certificates of Education

مدارک آموزشی یا Certificates of Education  شامل تمام مدارک تحصیلی دانشجویان است. این مدارک فعالیت تحصیلی شما را در دانشگاه یا مدرسه نشان می دهد. مدارک آموزشی به طور معمول شامل موارد زیر می شود:

– مدارک اتمام تحصیل (دیپلم دیپلم و ریزنمرات)

– گواهی قبولی در امتحانات ورودی دانشگاه

– ریز نمرات

– مدارک دانشگاهی

– ضمیمه دیپلم

– گواهینامه های آموزشی اضافی در مدرسه / دانشگاه.

 

Curricular Analysis

Curricular Analysis نیز از اصطلاحات مهم برای تحصیل در آلمان است. تجزیه و تحلیل برنامه درسی یا Curricular Analysis مدرکی است که حاوی مروری بر دانش و آموزش کسب شده در طول تحصیلات قبلی متقاضی است. چنین مدرکی ممکن است برای اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان ، همراه با نتایج ارزیابی استعداد الزامی باشد.

 

Diploma Supplement

مکمل دیپلم یا Diploma Supplement  یک گواهی آموزشی دقیق است که ضمیمه یک مدرک دانشگاهی محسوب می شود. این گواهی شامل موارد خاصی در مورد نوع دوره تحصیلی شما است که منجر به مدرک دانشگاهی خاص، شرایط پذیرش برای چنین دوره ای، اهداف و محتوای آنها و همچنین ماژول های آن می‌شود.

 

Doktorarbeit

پایان نامه که با عنوان Doktorarbeit شناخته می شود، از دیگر اصطلاحات مهم تحصیل در آلمان است. پایان نامه نوشته است که شما در آن تئوری خود را برای یک موضوع خاص مطالعاتی ارائه می دهید. پایان نامه دانشجویی بر اساس یک تحقیق مداوم تهیه می شود و مهمترین الزام برای گرفتن مدرک دکترا در آلمان است. پس از ارائه پایان نامه دکترا ، شما باید یک آزمون شفاهی درباره موضوع آن پشت سر بگذارید.

 

 DSH ، از اصطلاحات مهم تحصیل در آلمان

آزمون زبان آلمانی DSH یک آزمون معتبر برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان است. مهارت های زبان آلمانی دانشجو از طریق این آزمون بررسی می شود. با قبولی در این آزمون شما یک دانشجو و متقاضی مناسب برای تحصیل در دانشگاه های آلمان خواهید بود. آزمون DSH شامل یک آزمون کتبی و شفاهی است و دارای سه سطح است. DSH III معمولا برای ادامه تحصیل در یک رشته پزشکی مورد نیاز است.

 

Einwohnermeldeamt

اصطلاح بعدی که برای تحصیل در آلمان باید با آن آشنا باشید، Einwohnermeldeam یا دفتر ثبت نام ساکنین است. این دفتر یک نهاد عمومی در آلمان است که به مسائل مربوط به ثبت آدرس محل زندگی ساکنان این کشور رسیدگی می کند. به عنوان یک خارجی و همچنین یک دانشجو، باید آدرس دائمی محل زندگی خود را ظرف 2 هفته پس از ورود به آلمان ثبت کنید. توجه داشته باشید که هر منطقه در آلمان دفتر ثبت نام مخصوص به خود را دارد.

 

Fachhochschule

آیا می دانید اصطلاح Fachhochschule   (FH) به چه معناست؟  Fachhochschule ها همان دانشگاه های علمی کاربردی آلمان  هستند. این دانشگاه ها دومین موسسه آموزش عالی محبوب در آلمان به شمار می روند. دانشگاه های علمی کاربردی در آلمان دوره های آموزشی و برنامه های تحقیقاتی عملگرا را ارائه می دهند. تحصیل در این دانشگاه ها برای دانشجویان که به دنبال ورود سریع به بازار کار آلمان هستند، بسیار می تواند مفید باشد.

 

Studienkolleg یکی از مهمترین اصطلاحات تحصیل در آلمان

یکی از اصطلاحات رایج تحصیل در آلمان Studienkolleg  یا همان دوره مقدماتی کالج در این کشور است. دوره کالج های آلمان یک سال یعنی دو ترم طول می کشند. دانشجویان خارجی که مدرک دیپلم آنها معادل دیپلم آلمانی نباشد، باید یک سال را در کالج سپری کنند. در دوره های کالج دانشجویان زبان آلمانی و دیگر دروس مربوطه را می آموزند. انواع دوره های کالج برای رشته های مختلف وجود دارد. توجه داشته باشید که برای تحصیل در کالج های رایگان و دولتی آلمان باید آزمون ورودی بدهید و پس از یک سال با گذراندن آزمون FSP می توانید وارد دانشگاه های آلمان شوید. Studienkollegs در هر دو دانشگاه و دانشگاه های علمی کاربردی در آلمان تدریس می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*