2 مرداد 1400

چگونه برای دکترا در آلمان اقدام کنیم؟ (بخش اول)

چگونه برای دکترا در آلمان اقدام کردن سوال بسیاری از دانشجویان بین المللی است. درباره نحوه پذیرش دکترا در دانشگاه های آلمان بیشتر بدانید.

همه چیز درباره تحصیل دکترا در آلمان

چرا دکترا در آلمان ؟

درک اینکه چرا تحصیل در آلمان در میان دانشجویان بین المللی محبوب است، دشوار نیست. این کشور از شهرت جهانی به عنوان یک پیشرو در زمینه نوآوری و تحقیقات فناوری برخوردار است، دارای اقتصادی قدرتمند و کیفیت زندگی بالاست. همچنین دارای یک تاریخچه ای درخشان و مشهور به خصوص در زمینه هایی مانند مهندسی و تولید است. همین مسئله اقدام برای دکترا در آلمان را در میان دانشجویان بین المللی به یک هدف تبدیل کرده است.

– بسیاری از دانشگاه های این کشور از شهرت بین المللی بالایی برخوردار هستند. 46 دانشگاه در رتبه بندی 1000 دانشگاه برتر جهان در QS (QS World University Rankings® 2020) قرار دارند.

– بسیاری از دانشگاه های آلمان دکترا ارائه می دهند. سرویس تبادل آکادمیک آلمان (DAAD) پایگاه داده ای را ارائه می دهد که می توانید با استفاده از آن برنامه PhD مناسب خود را جستجو کنید.

– در این میان، دانشگاه معتبر تحقیقاتی دانشگاه فنی مونیخ (Technische Universität München) رتبه اول در آلمان و در رتبه 55 جهان قرار دارد. همچنین در فاصله کوتاهی پس از دانشگاه فنی مونیخ، دانشگاه دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ در مکان 63 قرار گرفته است.

– علاوه بر اینکه سطح زندگی در آلمان بسیار بالاست، دانشجویان بین المللی هزینه های کم تحصیلی و بورسیه های تحصیلی دریافت می کنند. در مقطع دکترا در آلمان معمولا شهریه دریافت نمی‌ شود. بیش از یک چهارم داوطلبان دکترا در آلمان بودجه عمومی دریافت می کنند.

 

چه نوع دکترایی (PhD) در آلمان ارائه می شود؟

دکترا انفرادی ( Individual doctorate )

چگونه برای دکترا در آلمان اقدام کنیم؟ خب یک راه دکترای انفرادی است. دکترای انفرادی این یک گزینه سنتی و دیرینه و همچنان محبوب ترین نوع آن در آلمان است. در این نوع دکترا شما پایان نامه یا تز خود را زیر نظر استاد تولید خواهید کرد، اما بیشتر به طور مستقل کار می کنید. طول این دکترا متفاوت است، به طور کلی سه تا پنج سال طول می کشد. این گزینه انعطاف پذیری زیادی دارد، اما همچنین به ابتکار عمل و مسئولیت شخصی بالایی نیاز دارد.شما محدود به اخذ دکترا به وسیله انجام کارهای تحقیقاتی در دانشگاه نیستید. همچنین می توانید یک پروژه را در یک سازمان تحقیقاتی غیردانشگاهی یا در یک شرکت آلمانی در بخش صنعتی به پایان برسانید.

 

برنامه های ساختاریافته دکترا ( Structured PhD programs)

برای تحصیل در مقطع دکترا در آلمان همچنین می توانید آنچه را که به عنوان برنامه دکترای ساختار یافته شناخته می شود، انتخاب کنید. این گزینه شامل گروهی از دانشجویان دکترا است که توسط گروهی از اساتید راهنما راهنمایی می شوند. حدود 600 برنامه از این نوع دکترا در آلمان ، اغلب به صورت بین المللی و با زبان انگلیسی در دسترس است. این گزینه با برنامه دکترای انفرادی متفاوت است، چرا که پیشنهادات تحقیقاتی دانشجویان باید با برنامه های دکترا موجود هماهنگ باشد. در حالی که دکترای انفرادی می تواند ساختار آزادتری متناسب تر با پروژه تحقیقاتی منفرد داشته باشد. شما همچنین باید در سخنرانی ها و سمینارها شرکت کنید و به طور معمول یک مربی خواهید داشت.

 

هزینه اقدام برای دکترا در آلمان چقدر است؟

خبر خوب! اگرچه هزینه تحصیل برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا در ایالت بادن-وورتمبرگ در سال 2017 مجددا برقرار شد، دانشجویان مقطع دکترا از این امر مستثنا هستند. به این معنی که PhD برای همه دانشجویان در تمام دانشگاه های دولتی آلمان تا پایان طول استاندارد دکترا (سه سال) رایگان است. فراتر از این، ممکن است ملزم به پرداخت هزینه باشید.

با این حال، مانند تمام مقاطع تحصیلی در آلمان، دانشجویان مقطع دکترا نیز ملزم به پرداخت هزینه ترم بین 150 تا 200 یورو (175-230 دلار آمریکا) برای کارهای اجرایی و دیگر هزینه ها هستند. این بدان معنی است که هزینه های اصلی شما هزینه های عمومی زندگی در آلمان خواهد بود. اگر برای ویزای دانشجویی اقدام کنید، باید حداقل 10،236 یورو (11266 دلار آمریکا) در سال برای هزینه های خود داشته کنید.

این پول برای تامین هزینه های زندگی دانشجویی در آلمان است. هزینه ها شامل اجاره خانه، غذا، لباس، استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی، لوازم کار، تفریح ​​و… می شود. توجه داشته باشید که هزینه زندگی دانشجویی در شهرهای مختلف آلمان متفاوت است. برای زندگی در یک شهر به خصوص شهرهای گرانقیمت آلمان مانند مونیخ باید هزینه ای بیش از این بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*