16 تیر 1400

همه چیز درباره تحصیل آنلاین در دانشگاه های آلمان

علاقه به تحصیل آنلاین طی سال های گذشته در میان دانشجویان افزایش یافته است، اما تحصیل آنلاین در دانشگاه های آلمان چه شرایطی دارد؟

شرایط تحصیل آنلاین در دانشگاه های آلمان

مناسب افراد دارای محدودیت

با توجه به اینکه دانشجویان به اینترنت دسترسی دارند، می توانند در دانشگاه های برتر در نقاط مختلف جهان به راحتی و از خانه تحصیل کنند! تحصیل رایگان در آلمان همیشه مورد علاقه دانشجویانی است که شاغل هستند، فرزند دارند یا با مسائل دیگری مواجه هستند که آنها را از حضور در کلاس های درس به روش سنتی بازمی دارد.

در حال حاضر نیز با شیوع ویروس کرونا، می توان تحصیل آنلاین را یک مزیت برشمرد. تحصیل آنلاین به ویژه برای دانشجویان بین المللی که نمی توانند به آلمان با توجه به محدودیت های کرونا سفر کرده یا می خواهد از کشور خود تحصیل کنند، ایده آل است.

 

روش تدریس آنلاین چگونه است؟

در تحصیل آنلاین در آلمان از پلتفرم ها و روش های آنلاین برای ورکشاپ ها، سخنرانی ها و سمینارها استفاده می شود. برخی از این روش های یادگیری آنلاین عبارتند از:

– فعالیت و همکاری با همکلاسی ها

– وظایف شخصی و مستقل

– پروژه های چند رسانه ای

– وبینارها و ویدئوکنفرانس ها

– گفت و گوهای آنلاین

– پلتفرم های ویدئو مانند اسکایپ و زوم

– حمایت از دانشجویان

 

ساختار تحصیل آنلاین

البته اینها تنها بخشی از روش های آموزشی به کار گرفته شده در تحصیل آنلاین هستند. به طور کلی ساختار تحصیل آنلاین به دو صورت است:

– تحصیل آنلاین تمام وقت

به این معناست که ارتباط شخصی در این برنامه وجود دارد. دانشجویانی که می خواهند به طور کامل از راه دور تحصیل کنند، می توانند از این طریق اقدام کنند. این دوره ها شامل یادگیری مستقل و همچنین یادگیری گروهی است.

– تحصیل آنلاین ترکیبی

این برنامه شامل یادگیری در کلاس و ترکیب آن با دوره های آنلاین می شود. این دوره ها هم شامل حضور در کلاس و هم یادگیری به صورت آنلاین است. این بدان معناست که دانشجویان می توانند دوره های خود را هم آنلاین و هم هر از گاهی در کلاس سپری کنند. این نوع یادگیری از طرفداران بسیاری برخوردار است، چرا که دانشجویان می توانند از مزایای تحصیل آنلاین و همچنین حضوری بهره مند شوند.

 

مزایا و معایب تحصیل آنلاین کدام است؟

اگر به تحصیل آنلاین می اندیشید و شرایط تان به گونه ای است که به دنبال اخذ مدرک از این طریق هستید، باید به برخی نکات توجه کنید. مزایا و معایب تحصیل آنلاین را پیش از تصمیم گیری بررسی کنید.

مزایا:

– انعطاف پذیری بیشتر است و نیازی به زمانبندی یا بودن در یک مکان مشخص نیست.

– یادگیری با سرعت دانشجو همراه است.

– دروس و سخنرانی ها می تواند تکرار شود.

– سبک یادگیری قابل تنظیم در انواع فرمت هاست.

معایب:

– ارتباط اینترنتی قوی و بدون قطعی نیاز است.

– به وسایل تکنولوژی مانند کامیپوتر، دوربین و غیره نیاز است.

– ارتباط کمتری میان استاد و همکلاسی ها وجود دارد.

– نیازمند ابتکار عمل از سوی دانشجویان است.

 

چه رشته های آنلاینی در آلمان وجود دارد؟

انواع رشته های تحصیلی به صورت آنلاین برای دانشجویان در دسترس قرار دارد. بیش از 40 رشته به زبان انگلیسی در دانشگاه های آلمان به صورت آنلاین تدریس می شود. از رشته های شیمی گرفته تا حقوق بشر یا مدیریت بازرگانی را می توان در میان این رشته ها پیدا کرد.

 

هزینه تحصیل آنلاین در آلمان چقدر است؟

با وجود اینکه دانشگاه های دولتی آلمان رایگان هستند، اما رشته های آنلاین شامل شهریه می شوند. رشته های آنلاین البته شهریه های کمتری نسبت به دانشگاه های خصوصی دارد که بیشتر آن برای تهیه پلتفرمی است که آموزش آنلاین را امکانپذیر می کند. با توجه به رشته ای که به صورت آنلاین در آن تحصیل می کنید، شهریه ها متفاوت است. اما به طور کلی به شرح زیر است:

– بیشتر رشته های آنلاین شهریه دارند و تنها 2 درصد از این برنامه های رایگان است.

– شهریه رشته های آنلاین به طور متوسط 3 تا 5 هزار یورو در هر ترم است.

– شهریه ها با توجه به رشته ها متفاوت است.

– دانشگاه های خصوصی که رشته ها را به صورت آنلاین ارائه می دهند، شهریه ها بالاتری به عنوان مثال تا 10 هزار یورو در هر ترم دریافت می کنند.

 

2 Replies to “همه چیز درباره تحصیل آنلاین در دانشگاه های آلمان”

 1. Yalda says: 23 آذر 1400 at 6:45 ب.ظ

  نمیشه با دوره آنلاین ویزا تحصیلی گرفت؟

  1. کارشناس says: 29 فروردین 1401 at 2:32 ب.ظ

   با سلام

   خیر ، پذیرش تحصیلی باید به صورت حضوری باشد تا درخواست ویزا پذیرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*