21 تیر 1400

هر آنچه باید درباره M-course آلمان بدانید

کالج M-course آلمان یکی از دروه های برتر کالج در این کشور اروپایی است که مسیر دانشجویان برای تحصیل در رشته پزشکی را هموار می‌کند.

اگر قصد ادامه تحصیل در آلمان را به عنوان یک دانشجوی بین المللی دارید، باید ابتدا بدانید آیا مدرک تحصیلی شما در این کشور تایید می‌شود. دوره اخذ دیپلم در ایران 12 سال تحصیلی است اما در آلمان 13 سال تحصیلی را باید دانش آموزان پشت سر بگذارند. کالج جایی است که آنها باید بروند تا با یک سال تحصیلی شرایط لازم را برای حضور در دانشگاه های آلمان فراهم کنند. شاید تا به حال درباره دوره M-course آلمان شنیده باشید اما ندانید که این دوره دقیقا چیست.

 

دوره کالج در آلمان

دوره های آمادگی تحصیلی در آلمان که با عنوان Studienkolleg  (دوره پایه) شناخته می‌شود، دانش آموزان بین المللی را برای گذراندن دوره کارشناسی در دانشگاه های آلمان آماده می‌کند. با دوره های M-Course ، T-Course  و W-Course ، مشارکت کنندگان دانش مورد نیاز را دریافت می‌بینند. به این ترتیب می توانند با موفقیت آزمون ورودی دانشگاه های دولتی FSP را پشت سر بگذارند. در این مطلب قصد داریم هر آنچه باید درباره M-course بدانید را مطرح کنیم.

 

M-course چیست؟

M-course ، تحصیل در کالج، یک دوره آمادگی خاص برای دانش آموزانی است که می‌خواهند تحصیل در آلمان در رشته های علوم طبیعی یا پزشکی را انتخاب کنند. دوره M-course دانشجویان را برای پذیرش در رشته های پزشکی، بیولوژی، علوم تغذیه، دندانپزشکی، میکروبیولوژی، عدامپزشکی، بیوشیمی، داروسازی و غیره آماده می‌کند. البته دوره M-course به عنوان یک دوره آمادگی برای دیگر رشته های علمی نیز کاربرد دارد.

به همین دلیل در دوره M-course روی درس های علمی مانند بیولوژی، شیمی و فیزیک تمرکز شده است. دروس الزامی آلمانی نیز روی این موضوعات متمرکز است. به این ترتیب تحصیل در آلمان برای دانشجویان با یادگیری الزامات زبان آسان‌تر خواهد شد.

 

مدرک زبان آلمانی برای کالج M-course آلمان

در حقیقت، مجهز کردن دانشجویان به دانش کافی در زبان آلمانی یکی از اهداف اصلی این دوره ها محسوب می‌شود. بسته به اینکه رشته دانشگاهی اش به چه زبانی تدریس خواهد شد، مدرک زبان آلمانی B1  یا B2 برای گذراندن دوره M-course لازم است. همانطور که گفته شد دوره M-course دانش آموزان را آماده حضور در دانشگاه های آلمان در رشته های پزشکی، بیولوژی و داروسازی و غیره خواهد کرد.

 

دروس دوره M-course آلمان

– دروس آلمانی

– بیولوژی

– شیمی

-فیزیک

-ریاضیات

پس از گذراندن موفق این دوره در آلمان، دانش آموزان یک گواهی دریافت خواهند کرد که براساس آن می‌توانند در آزمون FSP شرکت کرده و به این ترتیب در دانشگاه های دولتی آلمان مشغول به تحصیل شوند.

 

ساختار M-course چگونه است؟

تمام دوره های آمادگی تحصیلی در آلمان (Studienkolleg-courses) در مجموع حدود یک سال به طول خواهد انجامید. آغاز این دوره ها به طور معمول از ترم زمستانی یا ترم تابستانی امکان پذیر خواهد شود. به این ترتیب و با گذراندن این دوره، دانشجویان برای آزمون ارزیابی M-course آماده خواهند شد.

گفتنی است؛ دوره M-course شامل 28 درس در طول هفته است و هر درس حدود 45 دقیقه زمان می‌برد. همچنین در دوره M-course دروس آلمانی با 12 درس در هفته، بیولوژی با 6 درس در هفته، شیمی با 6 درس در هفته و فیزیک نیز به همین ترتیب ارائه می‌شود.

 

امتحان نهایی دوره M-course آلمان

در پایان دوره M-course، یک امتحان نهایی از دانش آموزان گرفته خواهد شد که به دو بخش شفاهی و کتبی تقسیم می‌شود. امتحان کتبی شامل دروس آلمانی، بیولوژی و فیزیک است. دانشجویان باید امتحان شیمی را به صورت شفاهی بدهند. امتحان کتبی در دروس فیزیک یا ریاضیات  180 دقیقه و بیولوژی یا شیمی 180 دقیقه (سه ساعت) زمان خواهد برد. همچنین زمان امتحان کتبی دروس آلمانی نیز 240 دقیقه (4 ساعت) است.

 

3 Replies to “هر آنچه باید درباره M-course آلمان بدانید”

 1. الهه رضايي says: 19 آذر 1400 at 1:13 ب.ظ

  سلام
  اگر كسي ديپلم ايرانيش رياضي فيزيك باشه
  آيا ميتونه از كالج هاي mkurs پذيرش بگيره؟؟!
  منظورم كالج هاي دولتي هست كه مورد تأييد سفارت هست و ويزا ميتونه بگيره

  1. الهه رضايي says: 19 آذر 1400 at 1:22 ب.ظ

   سلام
   اگر كسي ديپلم ايرانيش رياضي فيزيك باشه
   آيا ميتونه از كالج هاي mkurs پذيرش بگيره؟؟!
   منظورم كالج هاي دولتي هست كه مورد تأييد سفارت هست و ويزا ميتونه بگيره

   1. کارشناس says: 29 فروردین 1401 at 2:39 ب.ظ

    با سلام ، بله مشکلی نداره ، کالج های دولتی و خصوصی آلمان با دیپلم ریاضی هم پذیرش M Kurs میدهند

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*