23 تیر 1400

نکات مهم نوشتن انگیزه نامه آلمان

انگیزه نامه آلمان (The motivation letter) یکی از مدارک اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور است که انگیزه های شخصی شما را بیان می‌کند.

انگیزه نامه تحصیلی آلمان یک مدرک مهم و کاملا شخصی است که باید در طول پروسه اخذ پذیرش ارائه دهید. بنابراین نکات مهم برای نوشتن انگیزه نامه آلمان را بخوانید تا با دیدی وسیع‌تر و همچنین تاثیرگذارتر آن را بنویسید.

 

نکات مهم و کلیدی نوشتن انگیزه نامه آلمان

اطلاعات فرم درخواست یا CV را در انگیزه نامه ننویسید

این نکته بسیار مهمی برای آفیسر سفارت است که انگیزه نامه های زیادی را از دانشجویان متعدد دریافت می‌کند. اگر شما اطلاعات را تکرار کنید، خسته کننده خواهد بود. سعی کنید خودتان را در موقعیت آنها قرار دهید. انگیزه نامه آلمان خود را خلاقانه، جذاب یا حتی جسورانه بنویسید.

 

براساس مشخصه های دانشگاهی بنویسید

انگیزه نامه تحصیلی آلمان را براساس اولویت هایی که با رشته تحصیلی‌تان در دانشگاه مربوطه وجود دارد، بنویسید. به این فکر کنید که این رشته چه مزایایی دارد و چه انگیزه ای برای انتخاب این رشته دارید. به طور معمول مدارک اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان بسیار مشخص است، بنابراین دانشجویان به راحتی متوجه می‌شوند که آیا صلاحیت های لازم برای تحصیل در این رشته را دارند یا خیر.

 

مقدمه انگیزه نامه آلمان را جدی بگیرید

مقدمه همیشه بخش مهمی از یک نوشته است. هرچقدر مقدمه را جذاب تر و بنویسید، آفیسر سفارت آلمان را بیشتر درگیر و علاقمند به انگیزه نامه خود خواهید کرد. این نقطه جایی است که آنها تصمیم می گیرند که آن را ادامه دهند یا منصرف شوند. سعی کنید کلیشه‌ای ننویسید و خلاقانه عمل کنید.

 

نکات زیادی را در انگیزه نامه آلمان خود نیاورید

یکی دیگر از نکاتی که باید درباره نوشتن انگیزه نامه آلمان رعایت کنید، این است که نکات مهم و ارزشمند را بنویسید. سعی کنید ارتباط مناسب بین مفاهیم ایجاد کرده و پراکنده ننویسید. نباید در متن انگیزه نامه خود زیاده روی کنید و نکات غیرضروری را بیان کنید. نشان دهید که متقاضی ایده آلی هستید.

 

درباره خودتان جزییاتی را به اشتراک بگذارید

یکی از نکات لازم برای نوشتن انگیزه نامه آلمان این است که باید علاقمندی و احساسات و فعالیت های خود را در ارتباط با رشته تحصیلی تان مطرح کنید. اتفاق یا لحظه ای را مطرح کنید که در آن متوجه شدید این رشته برایتان حائز اهمیت است.

 

با لحن شوخی ننویسید!

مثبت نوشتن بسیار حائز اهمیت است، اما سعی کنید از لحن شوخی در انگیزه نامه آلمان خود استفاده نکنید. ممکن است بد برداشت شود. آنچه که می تواند سرگرم کننده و جالب برای یک نفر باشد، می تواند برای یک نفر دیگر جذابیت نداشته باشد. در چنین مواردی نمی توانید مفهوم را برسانید، بنابراین از این لحن نوشتن فاصله بگیرید. به جای آن سعی کنید مثبت و جذاب بنویسید.

 

خودتان باشید!

همیشه در نگارش انگیزه نامه تحصیلی آلمان سعی کنید صدا، لحن، علایق و… خودتان را منتقل کنید. خودتان باشید و مطالبی را بنویسید که واقعیت شما را نشان می دهد. این مسائل به راحتی می تواند برای آفیسر سفارت یک نکته منفی به نظر برسد و شما نمی خواهید که این اتفاق بیفتد. سعی کنید منحصر به فرد باشید.

 

به همه سوالات پاسخ دهید

به تمام سوالاتی که از شما پرسیده می شود پاسخ دهید. نسبت به تمام مطالب مهمی که باید در انگیزه نامه آلمان خود بیاورید، توجه داشته باشید و بی تفاوت از کنار آن عبور نکنید. به دقت بنویسید و سعی کنید که چیزی را از قلم نیندازید. هر نکته ای می تواند حائز اهمیت باشد.

 

انگیزه نامه خود را در دقایق آخر ننویسید

این نکته را حتما به خاطر بسپارید. برای نوشتن انگیزه نامه آلمان خود زمان کافی صرف کنید. آن را به دقایق و ساعات آخر موکول نکنید. باید نکات زیادی در انگیزه نامه خود مطرح کنید که ممکن است از قلم بیفتند. حداقل از یک ماه قبل نوشتن انگیزه نامه خود را شروع کرده و هر روز آن را تکمیل کنید. درباره نوشتن اهداف خود شفاف باشید.

 

تصحیح انگیزه نامه آلمان بسیار مهم است

تصحیح انگیزه نامه آلمان یکی از کارهایی است که حتما باید انجام دهید. انگیزه نامه خود را از لحاظ گرامری، املایی، نگارشی و حتی ساختاری کاملا بررسی کنید. متوجه باشید کسی که انگیزه نامه شما را می خواند در واقع با سطح و توانایی علمی شما در نگارش و زبان مواجه است. بنابراین با اشتباه نوشتن ممکن است نتوانید توانایی های خود را به خوبی ارائه دهید. نوشتن یک انگیزه نامه تحصیلی آلمان با استفاده از ساختار و نگارش درست می تواند تاثیر مثبتی روی آفیسر بگذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*