24 مهر 1400

نوشتن انگیزه نامه سفارت آلمان

درباره نوشتن انگیزه نامه سفارت آلمان (motivation letter) بیشتر بدانید. نگارش یک انگیزه‌نامه درست برای ویزای دانشجویی آلمان بسیار اثرگذار است.

صفر تا صد نوشتن انگیزه نامه سفارت آلمان

همانطور که می دانید نگارش انگیزه نامه آلمان برای اخذ ویزای تحصیلی این کشور بسیار حائز اهمیت است. به طور کلی، دانشجویان باید با نوشتن یک نامه هدف خود را از تحصیل در آلمان شرح دهند. انگیزه نامه آلمان برابر مصاحبه ای است که در آن مقامات رسمی سفارت از متقاضیان درباره اهداف شان از تحصیل در دانشگاه های این کشور می پرسند. البته تنها برخی از سفارتخانه های آلمان که فرصت اخذ مصاحبه ویزای آلمان را ندارند، این نامه را به عنوان مصاحبه در نظر می گیرند. مصاحبه سفارت آلمان در ایران به صورت حضوری است، اما همچنان انگیزه نامه یک مدرک مهم است. در مجموع انگیزه نامه سفارت آلمان می تواند نقش مهمی در قبول شدن شما و تحت تاثیر قرار دادن آفیسر ویزا شود. در ادامه این مطلب صفر تا صد نگارش انگیزه نامه آلمان را بخوانید.

 

چرا نوشتن انگیزه نامه سفارت آلمان مهم است؟

تحصیل در آلمان یعنی آموزش در یکی از بهترین مقاصد در سرتاسر جهان؛ جایی که دانشجویان بین المللی زیادی به آن سفر می کنند. علاوه بر این، سفارت آلمان درخواست های بسیار زیادی دریافت می کند. نه تنها درخواست های تحصیلی بلکه کاری و مهاجرتی از جمله خدمات این سفارتخانه است. بنابراین انگیزه نامه می تواند زمان آفیسر را تا حد زیادی حفظ کند تا تصمیم بهتری درباره دانشجو بگیرند. البته تمام پروسه اخذ ویزای تحصیلی آلمان به انگیزه نامه بستگی ندارد، اما این بخش مهمی از پروسه شماست.

 

چه چیزهایی باید در انگیزه نامه سفارت آلمان بنویسیم؟

تا پیش از این نگارش انگیزه نامه سفارت آلمان فرمت خاصی نداشت. اما در حال حاضر یک فرم مشخص توسط سفارت برای نگارش انگیزه نامه صادر شده است. همچنین برخی از نکات مهم نگارش انگیزه نامه آلمان وجود دارد که همیشه باید رعایت کنید. با توجه به اینکه انگیزه نامه سفارت آلمان بسیار حائز اهمیت است باید قواعد آن را رعایت کنید.

محتوای انگیزه نامه آلمان باید شامل برخی موارد مهم باشد. سه مورد بسیار حائز اهمیت است که نباید از کنار آن به سادگی بگذرید:

– ابتدا خودتان را به طور مختصر معرفی کنید.

– اهداف خود را از تحصیل در آلمان بیان کنید.

– انگیزه نامه سفارت آلمان را مورد نظر را به فایل درخواست خود بچسبانید.

 

سخت ترین بخش نگارش انگیزه نامه آلمان کدام است؟

در ادامه صفر تا صد نگارش انگیزه نامه آلمان به سخت ترین بخش می رسیم. سخت ترین بخش نگارش انگیزه نامه تحصیلی آلمان بخش معرفی خودتان است. پیشنهاد ما به شما این است که تا حد امکان ساده بنویسید. به یاد داشته باشید که این یک پروژه دانشگاهی یا تز پایان نامه نیست. برعکس، شما باید تا حد امکان به طور شفاف، قابل درک و واضح خودتان را معرفی کنید. به طوری که آفیسر ویزا بتواند به راحتی متن شما را خوانده و درک کند و همچنین به دید شفافی درباره پروفایل شما برسد.

 

اما مهمترین بخش  انگیزه نامه چیست؟

مهمترین بخش نگارش انگیزه نامه تحصیلی آلمان درباره اهداف شما از رفتن به آلمان است. به شما پیشنهاد می کنیم که یک پیش زمینه تحصیلی از خودتان مطابق با اهداف تان برای تحصیل در آلمان ارائه دهید. سپس درباره دانشگاه و همچنین رشته انتخابی خود در آلمان توضیح دهید. همچنین درباره شهرت دانشگاه و چشم اندازهای آینده خود نیز اطلاعاتی را در اختیار آفیسر ویزا در این نامه قرار دهید.

در پایان نیز باید انگیزه نامه سفارت آلمان را به درخواست خود برای اخذ ویزا بچسبانید.

در نهایت انگیزه نامه سفارت آلمان باید شامل موارد زیر باشد:

– هدف از بازدید از آلمان

– اطلاعات پایه درباره خودتان

– سابقه تحصیلی متقاضی

– دلایلی که چرا این رشته و این دانشگاه به خصوص را انتخاب کرده اید.

– چرا فکر می کنید اخذ مدرک از دانشگاه های آلمان خوب است.

– فهرستی از مدارک را باید به درخواست خود بیفزایید و برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان همراه ببرید.

 

نکات مهم 

حالا که درباره اهمیت ویزای سفارت آلمان اطلاعات بیشتری کسب کردید، این چند نکته مهم را نیز در نظر داشته باشید:

– انگیزه نامه خود را تا حد امکان بهبود ببخشید: با اولین نگارش به این فکر نکنید که بهترین انگیزه نامه آلمان را نوشته اید. البته هدف شما نیز نگارش بهترین انگیزه نامه نیست. بیایید واقع بین باشیم. چیزی باید به خاطر بسپارید این است که سعی کنید یک انگیزه نامه خوب برای سفارت آلمان بنویسید. زمان بگذارید اطلاعات را شرح دهید و بهترین کلمات را انتخاب کنید.

مختصر بنویسید: می دانیم که محدود کردن افکارتان روی یک برگه کاغذ کار چندان آسانی نیست. اما سعی کنید تا حد امکان اختصارنویسی را رعایت کنید. درباره هر چیزی که می خواهید صحبت کنید، مختصر بنویسید. همچنین توجه کنید که نوشتن انگیزه نامه سفارت آلمان یعنی شما خودتان را به گونه ای معرفی می کنید، بنابراین از کلمات درست استفاده کنید.

از دانشجویان دیگر یا موسسات معتبر اعزام دانشجو کمک بگیرید: دانشجویانی که پیش از این به آلمان رفته اند یا موسساتی که کار اعزام دانشجو انجام می دهند، بهترین راهنما هستند. از تجربیات آنها استفاده کنید، حتی انگیزه نامه خود را برای اصلاح به دفاتری که با آنها در ارتباط هستید، ارسال کنید.

 

فرمت جدید انگیزه نامه سفارت آلمان

انگیزه نامه سفارت آلمان با انگیزه نامه تحصیلی آلمان در یکسری از موارد مشابه یکدیگر هستند. البته در برخی موارد تفاوت هایی نیز دارند. انگیزه نامه سفارت آلمان تقریبا چند ماه است که فرمت آن تغییر کرده و به یک فرم مشخص تبدیل شده که آن را به عنوان انگیزه نامه پر می کنید که شامل سوالات مشخصی است. اما انگیزه نامه تحصیلی آلمان با توجه به رشته و دانشگاه نوشته می شود و یک فرمت عادی پی دی اف است. در این انگیزه نامه تحصیلی آلمان خودتان را خیلی کوتاه معرفی می کند. بیشتر باید روی اینکه چرا این رشته و این دانشگاه را انتخاب کردید، تمرکز کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*