11 آبان 1400

نوشتن انگیزه نامه آلمان

نوشتن انگیزه نامه آلمان یکی از مراحل مهم اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور است. برای تحصیل در آلمان باید در این باره بیشتر بدانید.

انگیزه نامه چیست؟

انگیزه نامه (که به عنوان «بیانیه هدف» نیز شناخته می شود) مدرکی است که در آن شایستگی حرفه ای و انگیزه شخصی خود را در مورد انتخاب یک رشته تحصیلی خاص در یک دانشگاه خاص توصیف می کنید.

انگیزه نامه تحصیلی آلمان شخصی‌ ‌ترین و مهم‌ترین سندی است که می‌توانید برای ارسال به دانشگاه در طول فرآیند درخواست تهیه کنید. اغلب اوقات انگیزه نامه بزرگترین تفاوت را بین پذیرش و رد شدن در دانشگاهی که درخواست خود را به آن ارسال می کنید ایجاد می کند.

 

چگونه انگیزه نامه آلمان خود را بنویسیم؟

در این نامه، می توانید جزئیات مرتبط و جالبی را در مورد خود بنویسید. این جزییات می تواند به مسئولان پذیرش ثابت کند که شما کاندیدای مناسبی برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان هستید. انگیزه نامه تحصیلی آلمان نقش تعیین کننده ای در تعیین پذیرش یا عدم پذیرش شما دارد. این می تواند بسیار چالش برانگیز باشد که خود را به گونه ای معرفی کنید که دانشگاه موردنظرتان در آلمان را متقاعد کند. حتی اگر دانشجوی ممتاز با بالاترین نمرات، موفقیت‌های زیاد و با انگیزه باشید، ممکن است بر اساس روشی که نامه انگیزشی خود را نوشته‌اید به دانشگاه نرسید.

 

این ویژگی ها باید به بهترین شکل ممکن در انگیزه نامه شما نشان داده شود، در غیر این صورت ناکافی تلقی می شود! لازم نیست شخصی باشد به گونه ای که شما را غیر جدی جلوه دهد، بلکه روی شخصیت فکری خود تمرکز کنید. مراقب باشید که افراط نکنید. همیشه روی نقاط قوت و دلایل خود تمرکز کنید که چرا شما فرد مناسبی برای این دانشگاه هستید.

پیشنهاد می کنیم، قبل از نوشتن پیش نویس نهایی خود برنامه ریزی کنید. ابتدا مفهوم، سپس چیدمان، ساختار و تنظیم دقیق را ایجادکنید. انگیزه نامه تحصیلی آلمان باید شامل تمام افکار شما باشد. چرا می خواهید مدرک خاصی را دنبال کنید، ویژگی هایی که رشته شما دارد، چرا این دانشگاه خاص بهترین گزینه برای شما است. سپس، این ایده ها را به یک پیش‌نویس روی کاغذ بیاورید.

 

برای نوشتن انگیزه نامه آلمان ابتدا طرح بندی کنید

طرح بندی روشی است که سند شما قالب بندی می شود و باید حرفه ای بودن شما را نشان دهد. انگیزه نامه آلمان حداکثر باید دو صفحه باشد.

ساختار جریان نامه را تعریف می کند، با مقدمه ای روشن که به خلاصه ای از محتوا منجر می شود. نتیجه گیری باید یک بار دیگر نشان دهنده مزایای شخصی شما باشد.

تنظیم دقیق در مورد استفاده از کلمه ای است که انتخاب کرده اید. شما باید از استفاده از کلمات و ساختارهای پیچیده خودداری کنید، زیرا می توانند مسئولان پذیرش دلسرد کنند.

از زبان شیوا، متقاعد کننده و روان استفاده کنید. دستور زبان، املا را بررسی کنید و همچنین از افراد نزدیکی که برای نظراتشان ارزش قائل هستید بازخورد دریافت کنید.

 

ساختار انگیزه نامه تحصیلی آلمان چیست؟

به طور کلی نوشتن انگیزه نامه آلمان شامل سه بخش اصلی است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

بخش اول: مقدمه

در این بخش باید درباره خودتان به طور مختصر توضیح دهید.

چه کسی هستید؟

یک یا دو خط درباره خودتان بنویسید. نام تان چیست، ملیت تان و سابقه تحصیلی تان باید در این بخش نوشته شود.

چرا تحصیل در آلمان را انتخاب کردید؟

همچنین یک تا دو خط درباره اینکه چرا این کشور با اهداف شما متناسب است بنویسید.

تفاوت چه چیزی دارد که دیگر کشورها ارائه نمی دهند؟

در این بخش نیز یک تا دو خط درباره اینکه دانشگاه های آلمان جزو بهترین ها در جهان هستند. افراد زیادی در این دانشگا ها برنده جایزه نوبل شده اند. شرکت های داخلی و بین المللی مشهور زیادی در این کشور وجود دارد. آموزش عملی و تئوری در دانشگاه های آلمان امکان پذیر است و غیره. همچنین می توانید به اقتصاد قدرتمند آلمان اشاره کنید.

 

بخش دوم: قسمت اصلی انگیزه نامه آلمان

چرا می خواهید در این رشته تحصیل کنید؟

دو تا سه خط درباره این بخش بنویسید. درباره رشته های تحقیق کنید. درباره ماژول تحصیلی و اساتید و فرصت هایی که این رشته به شما ارائه می دهد بگویید. اگر برای کارشناسی ارشد اپلای می کنید رابطه بین کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را توضیح دهید.

چرا این دانشگاه را انتخاب کردید؟

در این بخش دو تا سه خط درباره دانشگاهی که انتخاب کردید و اینکه چرا مشهور است بنویسید. آیا این دانشگاه شبکه ارتباطی قدرتمندی دارد؟ آیا به دلیل شرکت در پروژه های بزرگ شناخته می شود؟ آیا این دانشگاه فارغ التحصیلان مشهوری دارد؟ آیا تمرکز بین المللی دارد؟

آیا تجربه کاری و کارورزی دارید؟

در این بخش نوشتن انگیزه نامه آلمان نیز درباره تجربه های کاری مرتبط خود صحبت کنید. همچنین ارتباط آن با رشته ای که اپلای کرده اید را بگویید.

چرا فکر می کنید شخص مناسب برای این رشته تحصیلی هستید؟

3 تا 4 خط درباره اینکه مهارت ها، دانش و تجربه خود بنویسید. درباره خدمات داوطلبانه ای که انجامداده اید مهارت های شخصی که دارید و غیره. دستاوردهای مهم خود را برجسته کنید. چراکه باعث می شود نسبت به دیگر متقاضیان برجسته تر به نظر برسید.

 

بخش سوم: نتیجه گیری

اهداف حرفه ای شما چیست؟

یک یا دو خط درباره اهداف بلند مدت خود پس از فارغ التحصیلی بنویسید. بگویید که بعد از تمام شدن تحصیلات تان قصد دارید چه کاری انجام دهید. از اهداف شغلی تان بگویید.

 

نکاتی که باید هنگام نوشتن انگیزه نامه خود در نظر داشته باشید

– آنچه قبلا در فرم درخواست یا رزومه نوشته شده است را تکرار نکنید. این مورد بسیار مهم است که به خاطر داشته باشید زیرا مسئول پذیرش انگیزه نامه های زیادی از بسیاری از متقاضیان دریافت می کند. اگر خود را تکرار کنید خسته کننده خواهد شد.

– سعی کنید خود را در موقعیت آنها قرار دهید! این مسئله باعث می‌شود شما خلاق تر، جالب تر یا حتی جسورتر باشید.

– بر اساس مشخصات دانشگاه بنویسید. علایق مرتبط با رشته های ارائه شده توسط دانشگاه را اولویت بندی کنید.

– به این فکر کنید که چگونه از رشته ای که دنبال می کنید سود خواهید برد و چرا برای شرکت در آن دوره ها انگیزه دارید. معمولا دانشگاه‌ها الزامات بسیار روشن و آموزنده‌ای را در وب‌سایت‌های خود دارند. این نشان می دهد که به دنبال چه ویژگی‌ها و صلاحیت‌هایی در داوطلبان هستند.

– ایجاد یک مقدمه درست ایجاد کنید. معرفی شما مهمترین بخش نامه شما است. این بخشتعیین خواهد کرد که آیا مسئل پذیرش درگیر انگیزه نامه شما خواهد شد و به خواندن کامل آن ادامه می دهد.

– اینجاست که آنها تصمیم می گیرند که آیا پرونده شما را ادامه می دهند یا به طور کامل آن را رد می کنند. به راهی فکر کنید که کلیشه ای به نظر نرسد و در عین حال هوشمند و جذاب باشد.

– برای نوشتن انگیزه نامه آلمان سعی نکنید نکات زیادی را بیان کنید. چرا که به نظر  می رسد قصد دارید چیزهای زیادی بگویید تا آنها دوست داشته باشند. شما نمی خواهید ناامید یا خودنما به نظر برسید، در هر دو مورد کاندیدای جذابی نخواهید بود، پس ثابت قدم باشید!

– شخص دیگری نباشید. برای نوشتن انگیزه نامه آلمان همیشه صدا و لحن خود را مطرح کنید. سعی نکنید کسی باشید که نیستید و از این طریق خود را از انتخاب خارج کنید. صادق باشید و واقعیت همه چیز را مطرح کنید. تشخیص این چیزها برای مسئولان پذیرش آسان است. شما نمی خواهید که وانمود کنید شخص دیگری هستید. اتفاقات بسیار جالبی برای شما افتاده است و زندگی شما مهم است. به طور حتم ویژگی های منحصر به فردی دارید، پس به آنها فکر کنید و آنها را ارائه دهید. اگر به اندازه کافی فکر کنید، خواهید دید که کافی هستید. نیازی به تظاهر نیست. گاهی اوقات، درگیر بودن زیاد در زندگی خودمان ممکن است باعث شود باور نکنیم که به اندازه کافی خوب هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*