12 تیر 1400

مزایا و معایب تحصیل در آلمان

مزایا و معایب تحصیل در آلمان برای دانشجویان بین المللی چیست؟ اگر هدف‌تان ادامه تحصیل در آلمان است باید درباره این کشور اروپایی بیشتر بدانید.

از زمانی که دولت آلمان تصمیم گرفت که شهریه تمام دانشگاه های دولتی این کشور را حذف کند، آلمان به یکی از محبوب ترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان بین المللی تبدیل شد. با این وجود ممکن است دانشجویان بین المللی با خودشان فکر کنند که چرا دیگر کشورها چنین شرایطی را برای آنها فراهم نمی کنند. به طور حتم امکان تحصیل رایگان در آلمان یکی از مهمترین دلایلی است که آلمان را در میان دانشجویان بین المللی محبوب کرده است. اما مزایای تحصیل در آلمان برای دانشجویان بین المللی تنها محدود به این مورد نیست.

 

مزایا و معایب تحصیل در آلمان 

تحصیل رایگان در آلمان

دانشگاه های رایگان در آلمان

دانشگاه های دولتی آلمان از دانشجویان شهریه ای دریافت نمی کنند. بودجه تحصیلات آکادمیک در آلمان بیشتر توسط دولت تامین می شود، بنابراین تحصیل در آلمان برای دانشجویان آلمانی و بین المللی رایگان است. سیستم آموزشی آلمان از حدود 400 موسسه تشکیل شده است که به دو بخش دولتی (بدون شهریه) که بیشاز 2.4 میلیون دانشجو از سرتاسر آلمان در آن مشارکت می کنند و همچنین دانشگاه های خصوصی که تنها 5 درصد از مجموع دانشجویان در این مراکز مشغول به تحصیل هستند.

 

اعضای برتر آکادمیک و زیرساخت های قدرتمند

تحصیل آکادمیک در آلمان شامل در سه نوع موسسه امکان پذیر است:

– دانشگاه ها (Universities)

– دانشگاه های علوم کاربردی (Universities of Applied Sciences)

– کالج های فنی، هنر، فیلم و موسیقی (Technical, Art, Film and Music Colleges)

قدمت بسیاری از دانشگاه های دولتی آلمان به دوران قرون وسطی بازمی گردد. این دانشگاه ها سنت قابل تحسینی از سیستم برتر آموزشی و همچنین نام های مطرح در بخش های مختلف آکادمیک را با خود به همراه دارند. دیگر موسسات تحصیلی در آلمان پس از جنگ جهانی دوم یا طی سال های اخیر افتتاح شده اند که شامل تعداد زیادی از دانشگاه های خصوصی در آلمان هستند.

دانشگاه های آلمان هم در زیرساخت ها، برنامه ها و دوره های تحصیلی، امکاناتی و فناوری و همچنین اساتید برتر و اعضای آکادمیک بسیار مطرح و کارآمد هستند. نوآوری، همکاری های بین المللی و مطالعات کاربردی جاده انقلابی سیستم آموزشی در سطح جهانی در آلمان هستند.

 

مدرک تحصیلی معتبر جهانی

انواع مراکز آموزش عالی برای تحصیل در آلمان

یکی از مزایای تحصیل در آلمان اخذ مدرک تحصیلی معتبر جهانی است. دانشگاه های آلمان در حال حاضر مدارک تحصیلی در مقاطع مختلف از کارشناسی گرفته تا کارشناسی ارشد و دکترا به دانشجویان ارائه می دهند که این مدارک اعتبار بین المللی دارند.

– دوره کارشناسی 6 ترم

– دوره کارشناسی ارشد 2 تا 4 ترم، با توجه به رشته تحصیلی

– دکترا 4 تا 6 ترم، با توجه به رشته تحصیلی

 

رشته های تحصیلی به زبان انگلیسی

تحصیل در آلمان نه تنها رایگان است، بلکه می توانید رشته های تحصیلی به زبان انگلیسی را نیز بیاموزید، اگر مهارت های زبان آلمانی تان خیلی خوب است. انگلیسی یک زبان بین المللی است و به طور گسترده در بسیاری از نقاط جهان مورد استفاده قرار می گیرد و حتی در بسیاری از نقاط جهان به عنوان زبان دوم کاربرد دارد. اگر مهارت های زبان آلمانی شما به اندازه کافی نیست، می توانید یک رشته به زبان انگلسی انتخاب کنید و در دانشگاه های آلمان به ادامه تحصیل بپردازید.

 

فرصت های شغلی متعدد

تضمین آینده شغلی با تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان و اخذ مدرک از دانشگاه های آلمان به معنای دستیابی به فرصت های شغلی متعدد در این کشور است. نه تنها پس از اخذ مدرک از دانشگاه های این کشور می توانید شغل ایده آل خودتان را پیدا کنید، بلکه به هنگام تحصیل در دانشگاه های این کشور نیز شرایط برای دانشجویان بین المللی که عضو اتحادیه اروپا نیستند، نیز فراهم است. به این ترتیب دانشجویان بین المللی می توانند 190 رو کامل یا 240 نصف روز در یک سال در آلمان کار دانشجویی انجام دهند.

 

فرصت کشف تمام جنبه های زندگی در آلمان

به عنوان یک دانشجوی بین المللی در آلمان می توانید زندگی در یک کشور اروپایی را تجربه کنید. مردم آلمان دوستانه برخورد می کنند، احترام می گذارند و فرهنگی متنوع در این کشور جاری است به طوری که زندگی برای دانشجویان بین المللی و خارجی ها در آن آسان تر شده است.

علاوه بر این، آلمان کشور فعالیت ها و سرگرمی های متعدد است، از ورزش گرفته، تا پیاده روی، دوچرخه سواری، اسکی و همچنین انواع جاذبه های تاریخی و فرهنگی این کشور، آلمان را نه تنها در میان دانشجویان بلکه در میان گردشگران نیز محبوب کرده است.

 

اقامت در آلمان پس از تحصیل

در نهایت پس از پایان تحصیلات خود در آلمان، فرصت دارید تا شغل مورد نظر خود را پیدا کرده و ویزای تحصیلی آلمان را به ویزای کار آلمان تغییر دهید. این کشور به فارغ التحصیلان اجازه می دهد تا به مدت 18 ماه به دنبال کار موردنظر باشند تا بتوانند اجازه اقامت طولانی مدت تر در این کشور را کسب کنند.

معایب تحصیل در آلمان

در کنار مزایای تحصیل در آلمان ، برخی معایب هر چند نه چندان بزرگ نیز وجود دارد:

– یادگیری زبان آلمانی می تواند کمی چالش برانگیز باشد.

– برخی از دانشگاه های دولتی آلمان ممکن است تجهیزاتی مانند آزمایشگاه های پیشرفته، نداشته باشند.

– سیستم آزمون در آلمان می تواند برای دانشجویان خارجی کمی چالش برانگیز باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*