19 تیر 1400

سیستم درمانی و داروخانه‌های آلمان

اگر سوالی درباره سیستم درمانی و داروخانه های آلمان دارید، این مطلب را بخوانید تا درباره یکی از مسائل مهم زندگی در این کشور اطلاعات کسب کنید.

دانشگاه بخشی از زمان تحصیل شما در آلمان را شامل می شود و بخشی دیگر از آن زندگی و زمانی است که در جامعه سپری کنید. به طور حتم زندگی در یک کشور دیگر با فرهنگ و مقرراتی جدید نسبت به کشور محل زندگی دانشجو، تفاوت هایی دارد. این تفاوت ها شامل زندگی روزمره دانشجویی در آلمان از دکتر و داروخانه رفتن تا خرید و پس انداز پول، تلفن زدن، اینترنت و خدمات پستی، ایمنی و وسایل حمل و نقل عمومی نیز می شود.

بنابراین بد نیست برخی نکات مهم برای زندگی روزمره دانشجویی در آلمان را بدانید. دانستن این نکات به شما اطلاعات کاملی می دهد تا زندگی دانشجویی خود در آلمان را بهتر مدیریت کنید. زمانی که در یک فرهنگ دیگر قرار می گیرد، شرایط تغییر می کند، چراکه شما در یک سیستم جدید و با مقررات متفاوت قرار دارید. با این حال نگران نباشید در ابتدا ممکن است سخت به نظر برسد، اما پس از مدتی به راحتی با این مسائل کنار خواهید آمد.

 

نکات مهم برای زندگی روزمره دانشجویی در آلمان

سیستم درمانی آلمان

یکی از بخش های مهم در زندگی سلامت است، به خصوص وقتی در یک کشور دیگر و به دور از خانواده زندگی می کنید، باید خیلی مراقبت سلامتی خود باشید. در عین حال باید اطلاعات کافی داشته باشید که در صورت وقوع هر حادثه ای چه کاری باید انجام دهید؟ وقتی سلامت شما دچار مخاطره می شود، حتما باید به عنوان یک دانشجوی بین المللی در آلمان بدانید که چه گزینه هایی پیش رویتان قرار دارد.

به هر حال برخی از اتفاقات در هر بخشی از زندگی ما اجتناب ناپذیر هستند، از احتمال بیماری گرفته تا حتی تصادف و اتفاقات دیگر، حادثه خبر نمی کند، بنابراین بهتر است آمادگی لازم و کافی را زمانی که چنین اتفاقاتی برای خودمان یا حتی دوستانمان رخ می دهد داشته باشیم. در این مطلب قصد داریم در بخش نکات مهم برای زندگی روزمره دانشجویی در آلمان به درمان پزشکی و داروخانه های این کشور اشاره کنیم و اطلاعاتی را در این زمینه در اختیارتان قرار دهیم.

 

کارآمدی سیستم درمانی و داروخانه های آلمان

سیستم درمانی آلمان از سیستم های بسیار کارآمد است که توسط شبکه ای از پزشکان آموزش دیده و متبحر حمایت می شود. در آلمان می توانید دارو را از داروخانه تهیه کنید، اما برای برخی از داروها نیاز به نسخه پزشک خواهید داشت. سیستم درمانی در آلمان یکی از بهترین سیستم ها در جهان است.

 

ابتدا سراغ پزشک عمومی در آلمان بروید

پزشک عمومی در آلمان

در ایران هم زمانی که مشکلی پیدا می کنید ابتدا بیشتر وقت ها ابتدا به سراغ پزشک عمومی می روید، تا در صورت نیاز شما را به یک متخصص معرفی کند. اگر مشکلی غیر از دندان درد داشتید، در آلمان باید نزد پزشک عمومی بروید که به آلمانی Hausarzt نامیده می شود. این پزشکان عمومی تشخیص می دهند که آیا بیمار به یک متخصص نیاز دارد یا خیر. می توانید فهرست پزشکان عمومی را در کتاب های زرد (کتاب های تلفن) پیداکنید. در وب سایت این کتاب ها نیز می توانید آدرس پزشکان را بیابید.

 

ساعات کار پزشکان در آلمان

همانطور که در کشور ما نیز مرسوم است، ساعت کار پزشکان در آلمان هم متفاوت است. با این تفاوت که باید بدانید چه روزهایی تعطیل هستند.بسیاری از مطب ها در چهارشنبه بعدازظهر تعطیل هستند. بهتر است پیش از رفتن به مطب، وقت بگیرد. در موارد اورژانسی می توانید بدون وقت گرفتن پیش پزشک بروید. اگر دکتر برای شما نسخه بنویسد، به طور معمول باید بین 5 تا 13 یورو هزینه اضافه بپردازید. بیمه درمانی شما بقیه هزینه را می پردازد. بیمه تنها شامل داروهایی می شود که نسخه پزشکی داشته باشند.

 

در موارد اورژانسی با 112 تماس بگیرید

سیستم درمانی و داروخانه های آلمان

اگر نصف شب یا در آخر هفته دچار وضعت اورژانسی شدید، می توانید به بیمارستان بروید. اگر خودتان نتوانستید به بیمارستان بروید می توانید با شماره 112 تماس بگیرید تا آمبولانس به منزلتان بیاید.

اگر مشکل تان خیلی اورژانسی نیست اما در عین حال نمی توانید تا زمانی که مطب دکترها باز می شود، صبر کنید، می توانید از «خدمات درمانی اورژانسی» استفاده کنید. برای استفاده از این خدمات شماره 116117 را بگیرید.

 

فقط برخی از داروها را می توانید بدون نسخه بگیرید

اگر بخواهید در داروخانه های آلمان دارویی را تهیه کنید، باید توجه داشته باشید که دو دسته دارو وجود دارد. دسته اول داروهای با نسخه و دسته دوم داروهای بدون نسخه هستند. توجه داشته باشید که در آلمان تنها می توانید دارو را زمانی که یک نسخه پزشکی برای آن به همراه دارید، دریافت کنید.

قوانین مربوط به اقدامات پزشکی در آلمان نسبتا سختگیرانه است. ممکن است دارویی که در یک کشور دیگر بدون نسخه ارائه می شود، در آلمان نیاز به ارائه نسخه پزشک داشته باشد. حتی ممکن است در دیگر کشورها دارویی خاص تجویز شود که در آلمان اجازه استفاده از آنها وجود ندارد.

تنها برخی از داروهای بدون نسخه را می توانید در آلمان بدون نسخه و از داروخانه ها تهیه کنید که از میان آنها می توان به داروهای سرماخوردگی، شربت سرفه، اسپری بینی و داروهای گلو اشاره کرد.

 

زمان فعالیت داروخانه ها در آلمان

زمان فعالیت داروخانه ها نیز می تواند از یک کشور به یک کشور دیگر متفاوت باشد. بیشتر داروخانه های آلمان از دوشنبه تا جمعه و از ساعت 8:30 صبح تا 6:30 بعدازظهر مشغول فعالیت هستند. بعضی وقت ها داروخانه های آلمان در صبح روزهای شنبه نیز فعالیت دارند، اما در روزهای یکشنبه تعطیل هستند.

داروخانه هایی در هر یک از شهرهای آلمان وجود دارند که خدمات اورژانسی را نیز پس ساعات کاری و همچنین در آخر هفته ها ارائه می دهند. آدرس این داروخانه ها را می توانید در روزنامه محلی و در بخش « Apotheken-Notdienst» (خدمات اورژانسی داروخانه) پیدا کنید. با دانستن این موضوع به راحتی می توانید از خدمات سیستم درمانی و همچنین داروخانه های آلمان استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*