31 مرداد 1400

سوالات متداول درباره تحصیل کارشناسی در آلمان

سوالات متداول درباره تحصیل کارشناسی در آلمان را بخوانید.سالانه دانشجویان زیادی با تحصیل در کالج های آلمان آماده حضور در این مقطع می‌شوند.

تحصیل کارشناسی در آلمان یکی از محبوب ترین مقاطع تحصیلی برای دانشجویان از سرتاسر جهان است. اگر سوالی درباره تحصیل کارشناسی در آلمان در ذهن تان باشد، احتمالا پاسخ آن را در این مطلب خواهید یافت. هر اندیشمند، سیاستمدار، وکیل، برنامه نویس رایانه یا پزشک بزرگی باید از جایی شروع کند. به تعبیری تحصیلات آکادمیک، نقطه شروع هر موفقیتی است. این تحصیلات از مقطع کارشناسی آغاز می‌شود. کارشناسی در آلمان نقطه شروع راه یافتن به مقاطع بالاتر یعنی کارشناسی ارشد و دکترا و در نهایت ورود به بازار کار و شرکت‌های بزرگ است. در این مطلب به برخی سوالات درباره تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان پاسخ داده‌ایم.

 

پاسخ به سوالات متداول درباره تحصیل کارشناسی در آلمان

آیا اخذ مدرک کارشناسی در آلمان رایگان است؟

یکی از نکات مهم در مورد تحصیلات کارشناسی در آلمان هزینه آن است. رشته های کارشناسی در اکثر ایالت های آلمان شهریه ندارند. تنها هزینه ای که دانشجویان باید بپردازند هزینه ترم است. هزینه ترم شامل هزینه های اداری و ثبت نام می شود. دانشجویان معمولا باید در هر ترم 250 یورو پرداخت کنند. این هزینه بسیار کمتر از هزینه های دوره کامل در کشورهای دیگر است.

با این حال، دانشجویان بین المللی باید در ایالت بادن – وورتمبرگ باید برای دانشگاه شهریه پرداخت کنند. این در حالی است که همه دانشجویان باید هزینه های زندگی در آلمان را نیز در نظر بگیرند. بنابراین می توان گفت که دوره کارشناسی در آلمان تقریبا رایگان است.

 

شرایط دیپلم؛ یکی از سوالات متداول درباره تحصیل کارشناسی در آلمان 

هنگامی که برای دریافت مدرک کارشناسی در آلمان تحصیل می کنید، ممکن است از آن به عنوان دیپلم هم نام ببرید. دچار اشتباه نشوید. اغلب تفاوت بسیار کمی بین این دو وجود دارد. در گذشته، دیپلم به طور منظم به رشته های علوم انسانی تعلق می گرفت. در سال 2020، به عنوان بخشی از پروسه بولونیا، همه مدارک کارشناسی عنوان یکسانی یافتند. به این ترتیب در سراسر جهان دقیقا از یک وضعیت برخوردار شدند.

این اصلاحات تلاشی در سطح اتحادیه اروپا برای استانداردسازی تحصیلات دانشگاهی است و در آلمان، جایی که مدارک قدیمی تر از دانشگاه حذف می شود، تاثیر زیادی دارد. در آینده، مدرک کارشناسی در تمام کشورهای اتحادیه اروپا قیاس پذیر خواهد بود و این امر استفاده از آنها را در سراسر منطقه آسان تر می کند.

 

اخذ مدرک کارشناسی در آلمان چقدر طول می کشد؟

یکی از سوالات متداول درباره تحصیل کارشناسی در آلمان این است، چقدر طول می کشد مدرک کارشناسی بگیرم. پروسه بولونیا (Bologna-Reform)، از سال ۱۹۹۰ میلادی و با هدف یکسان‌ سازی نظام آموزش عالی در سراسر اروپا شکل گرفت. این پروسه بیشترین تاثیر را در دوره های کارشناسی در آلمان داشته است. برای اخذ مدرک کارشناسی در آلمان باید 6 ترم (3 سال) را پشت سر بگذارید. مدت زمان دقیق دوره کارشناسی هنوز هم می تواند بین 6 تا 8 ترم متفاوت باشد. با این حال، فقط حدود 20 درصد از رشته های کارشناسی در آلمان از 6 ترم فراتر می رود. این مدت زمان احتمالا با اجرای اصلاحات کوتاه‌تر خواهد شد.

 

چگونه رشته کارشناسی خود در آلمان را پیدا کنیم؟

مدارک کارشناسی یک سرمایه گذاری طولانی مدت و بخش حیاتی از حرفه آینده شما را نشان می دهد، بنابراین انتخاب رشته مناسب ضروری است. خوشبختانه منابعی در دسترس است که جستجو در میان هزاران دوره کارشناسی ارائه شده در دانشگاه‌ های آلمان را آسان می کند. به عنوان مثال، Bachelor-and-More  یک پایگاه داده است که به طور منظم اطلاعات مربوط به رشته‌های فعلی را به روز می کند. در این وب سایت می توانید براساس موضوعات و مکان ها جستجو کنید. همچنین شرکت های مشاوره اعزام دانشجو می توانند بهترین گزینه برای راهنمایی در جهت انتخاب دانشگاه، شهر و رشته موردنظر خود هستند.

 

محبوب ترین دانشگاه ها برای تحصیل کارشناسی در آلمان کدام است؟

هنگام انتخاب رشته، درباره مهارت های خود و آنچه که قصد دستیابی به آن را دارید، خوب فکر کنید. در حالت ایده آل، مدرک کارشناسی وسیله ای برای رسیدن به هدف است. باید منجر به فرصت های کاری و تحصیلی در آینده شود. دانشجویان علاقمند به تحصیل در آلمان می توانند دانشگاهی را با بخش های معتبر تحقیقاتی انتخاب کنند تا بتوانند بدون درنگ وارد مقطع کارشناسی ارشد شوند. دیگر دانشجویان دانشگاه هایی را که ارتباط نزدیک با صنعت یا امور مالی دارند ترجیح می دهند. این دانشگاه ها به آنها حداکثر فرصت های شغلی را می دهند.

در یک سطح کلی تر، به این فکر کنید که آیا می خواهید در یک دانشگاه در شهر بزرگ تحصیل کنید، یا جایی که کوچکتر است. شهرهای بزرگ تجربه های فرهنگی و اجتماعی مهیجی را ارائه می دهند، اما هزینه زندگی در شهرهای بزرگ آلمان گران قیمت تر است. بنابراین 3 سال حضور در یک شهر کوچک می تواند روش خوبی برای ایجاد اعتبار حرفه ای شما باشد.

 

آیا دانش آموزان می توانند به طور مستقیم برای کارشناسی اقدام کنند؟

یکی از متداول ترین سوالاتی است که توسط دانشجویان مطرح می شود. پاسخ به این سوال منفی است. دانش آموزانی که دارای دیپلم هستند و وارد دانشگاه نشده اند، باید یک سال در کالج های آلمان تحصیل کنید. دوره تحصیلی در آلمان 13 سال و در ایران 12 سال است، این یک سال گپ باید با تحصیل در کالج پر شود.

 

چگونه می توان برای تحصیل کارشناسی در آلمان به طور مستقیم اقدام کرد؟

اگر چند ترم را در دانشگاه گذرانده باشید، باید واحدهای شما به حد نصاب موردنظر رسیده باشد، تا بتواند به طور مستقیم وارد مقطع کارشناسی در آلمان شوید. معدل نیز یکی از نکات تاثیرگذار برای انتخاب رشته و همچنین دانشگاه است. پس سعی کنید معدل تان را در طول دوره تحصیل بالا ببرید. به این ترتیب شانس بیشتری برای حضور در دانشگاه های برتر آلمان خواهید داشت.

 

مدرک زبان آلمانی موردنیاز برای تحصیل کارشناسی در آلمان چیست؟

توجه داشته باشید یک مدرک زبان آلمانی یک مدرک مهم برای ارائه به دانشگاه و همچنین اخذ ویزای دانشجویی آلمان است. برای اخذ پذیرش از بسیاری از دانشگاه های آلمان نیاز به مدرک B2 زبان آلمانی خواهید داشت. در عین حال یادگیری زبان آلمانی برای زندگی در این کشور مهم است. برای اینکه در فرهنگ آلمان ادغام شوید و از پس زندگی روزمره خود بربیایید، باید زبان آلمانی یاد بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*