زندگی و تحصیل در برلین آلمان

زندگی و تحصیل در برلین آلمان یکی از بهترین گزینه های پیش روی دانشجویان بین المللی است. در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی کامل را درباره زندگی و تحصیل در این شهر زیبای اروپایی و پایتخت آلمان ارائه دهیم.

- درباره برلین

برلین فقط پایتخت آلمان نیست، بلکه با ۸۸۹ کیلومترمربع، بزرگترین شهر این جمهوری فدرال نیز به شمار می‌رود. براساس آخرین آمار در سال ۲۰۱۹، این شهر ۳.۷۶۹ میلیون نفر جمعیت دارد. این شهر در اروپای مرکزی قرار گرفته است. پایتخت آلمان تاریخی پر از فراز و نشیب دارد، که می‌توان آن را در بسیاری از نقاط این شهر زیبا احساس کرد.

این شهر پر از زندگی و جنب و جوش است، به طوری که در کمتر شهری در آلمان می‌توانید چنین تنوع و استایل‌های مختلف را مانند برلین پیدا کنید. تنوع، شادابی زندگی در این شهر و قوانین هستند که برلین را منحصر به فرد کرده است.

برلین همچنین شهر دانشجویان  و افراد جوان برای زندگی و تحصیل در آلمان است. بسیاری از افراد جوان آلمانی به برلین می‌آیند تا تحصیل کنند و همچنین دانشجویان بین المللی بسیاری به پایتخت آلمان می‌آیند تا شرایط بهتری برای کار و زندگی در این کشور فراهم کنند.

برلین به ۱۲ منطقه تقسیم می‌شود و هر یک از این مناطق تاریخ مخصوص به خود را دارد و بسیاری از آنها زمینه فرهنگی دارد. برلین را به دلیل مراکز فرهنگی، گردهمایی هنرمندان و روشنفکران برای مشارکت در هنرهای جدید جهانی و بسیاری ویژگی‌های دیگر می‌شناسند. اگر به تحصیل در آلمان و اخذ پذیرش دانشگاه های آلمان می‌اندیشید، برلین بدون شک یکی از بهترین گزینه های پیش رویتان است.

- چرا تحصیل در برلین آلمان؟

آلمان یکی از بهترین سیستم های آموزشی در جهان را دارد. اخذ مدرک تحصیلی آکادمیک از دانشگاه های این کشور می‌تواند آینده شغلی شما را در این کشور و بسیاری از دیگر کشورها تضمینکند. دانشگاه های آلمان در سرتاسر جهان شناخته شده و معتبر هستند و تجربه ادامه تحصیل در دانشگاه های یک کشور قدرتمند صنعتی مانند آلمان تاثیر چشمگیری در آینده شغلی و حرفه‌ای شما خواهد داشت.

علاوه بر کیفیت بالای آموزشی در دانشگاه های برلین ، این شهر امکان توسعه فردی را نیز به هر یک از دانشجویان ارائه می‌دهد. پایتخت آلمان نزدیک‌ترین شهر این کشور به سیاست، تاریخ و تکنولوژی‌ است. دانشجویان بین المللی که تحصیل در آلمان را در شهر برلین انتخاب می‌کنند، با فرهنگ آلمانی ها و همچنین تنوع ملیتی این جامعه بیشتر آشنا می‌شوند.

برلین همچنین یک شهر کاملا بین المللی است؛ جایی که فرهنگ های مختلف در آن گرد هم آمده‌اند و آلمان کنونی را تشکیل داده‌اند. افراد می‌توانند در رویدادهای مختلف فرهنگی و سنتی آن مشارکت کنند، که در برلین و در قلب این کشور رخ می‌دهد.

یکی دیگر از ویژگی های برلین این است که نسبت به شهرهای دانشجویی دیگر برای زندگی و اجاره خانه ارزانتر است و نگرانی های کمتری را برای دانشجویان ایجاد می‌کند.

- دانشگاه های برلین آلمان

برلین به یکی از گزینه های بسیار جذاب برای دانشجویان بین المللی تبدیل شده است. برلین علاوه بر اینکه یک شهر زیبا و الهام بخش اس، موسسات تحصیلات آکادمیک معتبری را در خود جای داده است که در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم.

برلین صاحب چندین دانشگاه و تعداد زیادی کالج فنی است؛

دانشگاه فرای برلین (Freie Universität) که رشته های تحصیلی علوم اجتماعی، علوم طبیعی و پزشکی را ارائه می‌دهد. این دانشگاه از ۱۲ دپارتمان در سه اینستیتوی مرکز تشکیل شده است که ۱۵۰ برنامه تحصیلی به دانشجویان آلمانی و بین المللی ارائه می‌دهد. زیر سایه دانشگاه های فرای برلین و همچنین هومبولت، یکی از بهترین دانشگاه های پزشکی این کشور (دانشکده پزشکی Charite) در این شهر قرار گرفته است. این دانشکده به ویژه به دلیل روش‌های تدریسی نوآورانه خود و همچنین اساتید برجسته‌اش بسیار شهرت دارد.  

دانشکده تجارت و نوآوری برلین (Berlin School of Business and Innovation): این دانشکده در قلب برلین قرار گرفته است و یکی از مطرح ترین دانشکده‌های حوزه تجارت در آلمان و همچنین شناخته‌شده‌ترین آنها در میان دانشجویان بین المللی است. رشته های مربوط به تجارت در دانشکده BSBI بر مبنای مفاهیم سرمایه گذاری، مدیریت و رهبری و همچنین موفقیت بنا نهاده شده است. تمام این مفاهیم در برنامه ها و رشته های تحصیلی اجرا می‌شوند تا به دانشجویان کمک کنند مهارت‌هایشان را در قرن ۲۱ کسب کنند.

 – دانشگاه هومبولت برلین (The Humboldt-Universität zu) که رشته های تحصیلی علوم اجتماعی همچنی علوم فرهنگی، پزشکی و کشاورزی را ارائه می‌دهد. دانشگاه هومبولت به عنوان یکی از بهترین دانشگاه های برلین در میان ۱۰ دانشگاه برتر آلمان با توجه به استانداردهای ملی و بین المللی قرار گرفته است. سرمایه گذاری در این دانشگاه بر مبنای کیفیت تحقیقات و به کارگیری تکنیک‌های آموزشی فوق‌العاده بوده است تا کارشناسان خبره‌ای را به بازار کار بین المللی در آینده تحویل دهد.

دانشگاه فنی برلین (The Technische Universität Berlin) که بر ارائه رشته های مهندسی و علوم طبیعی تمرکز دارد اما همچنین رشته های علوم اجتماعی و اقتصادی را نیز ارائه می‌دهد. تکنولوژی یکی از قدرتمندترین وجهه‌های کشور آلمان است. با توجه به همین موضوع، دانشکده فنی برلین آلمان با دارا بودن کارکنان و اساتید برجسته، پذیرای دانشجویان ملی و بین المللی از سرتاسر جهان است.

دانشگاه هنر برلین (University of the Arts) چهارمین دانشگاه این شهر است. در این دانشگاه انواع رشته های مربوط به هنر، طراحی، موسیقی و هنرهای اجرایی به دانشجویان ارائه می‌شود. دانشگاه هنر برلین یکی از بزرگترین و تحسین برانگیزترین دانشگاه های هنر در این منطقه است که از چهار بخش در زمینه ها هنرهای زیبا، طراحی، موزیک و هنرهای اجرایی تشکیل شده است. دانشگاه هنر برلین بیش از ۴۰ دوره تحصیلی مختلف به دانشجویان ارائه می‌دهد. این دانشگاه با آغوش باز پذیرای افراد بااستعداد از سرتاسر جهان است.

- اجاره خانه دانشجویی در برلین آلمان

به عنوان یک دانشجو که تحصیل در آلمان را انتخاب کرده است، اجاره خانه در آلمان یکی از بزرگترین دغدغه‌های شماست. به طور کلی بیش از ۳۰ منطقه برای زندگی دانشجویی در نقاط مختلف برلین وجود دارد. با توجه به محل دانشگاهی که موفق به اخذ پذیرش آن شده‌اید، مناطقی مناسب برای پیدا کردن خوابگاه‌های دانشجویی در برلین آلمان برایتان وجود دارد .

چندین مزایا و معایب برای کسانی که ویزای دانشجویی آلمان دارند و در خوابگاه می‌مانند، وجود دارد:

مزایا:

– به عنوان یک دانشجوی بین المللی شما به طور معمول یک خوابگاه برای اقامت در آلمان پیدا خواهید کرد.

– به عنوان کسی که ویزای دانشجویی آلمان را دارد، خوابگاه شما به محل تحصیل‌تان بسیار نزدیک خواهد بود.

– خیلی زود با افراد و دانش آموزان جدید آشنا می‌شوید.

معایب:

– اغلب خوابگاه‌ها آشپزخانه و حمام شما مشترک هستند.

– اغلب اتاق‌هایی که به دانشجویان بین المللی ارائه می‌شود کوچک هستند و کمتر پیش می‌آید که مبله باشند.

اگر تصمیم ندارید که در خوابگاه دانشجویی بمانید، برخی از وب‌سایت‌ها هستند که می‌توانید اتاق‌های خصوصی به همراه دیگران پیدا کنید. اگر دانشجویان بین المللی آلمان برای خود اتاق اجاره می‌کنند.

البته اگر بخواهید خودتان خانه موردنظرتان را اجاره کنید، مزایا و معایبی نیز وجود دارد:

مزایا:

– به راحتی می‌توانید موقعیت و محل موردنظر خود را پیدا کنید برای نمونه به مرکز شهر یا حومه شهر بروید.

– این مکان‌ها آرام‌تر از خوابگاه های دانشجویی، همچنین بزرگتر و تمیزتر هستند.

– می‌توانید با داشتن یک همخانه خوب، یک دوست صمیمی نیز داشته باشید.

معایب:

– اجاره یک مکان مستقل گرانتر از ماندن در خوابگاه های دانشجویی است.

– با توجه به موقعیتی که انتخاب می‌کنید، محل زندگی‌تان می‌تواند از محل تحصیل‌تان دور باشد.

– اگر نتوانید با هم اتاقی خود سازگاری داشته باشید، کار سختی است که در یک خانه با او زندگی کنید.

- هزینه زندگی در برلین آلمان

زندگی و تحصیل در برلین آلمان شامل هزینه هایی می‌شود که دانشجو باید در طول دوره تحصیل خود بپردازد. در این بخش به هزینه زندگی در برلین آلمان خواهیم پرداخت.

آپارتمان: هزینه اجاره یک آپارتمان در برلین آلمان برای دانشجویان بین المللی می‌تواند بین ۳۰۰ تا ۷۰۰ یورو در ماه هزینه داشته باشد که این قیمت با توجه به موقعیت آپارتمان متفاوت است.

– شهریه دانشگاه های برلین آلمان : تحصیل رایگان در آلمان یکی از ویژگی هایی است که دانشجویان بسیاری را از سرتاسر جهان به این کشور می‌کشاند. به طور متوسط هزینه ثبت‌نام در دانشگاه ها حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ یورو در کنار هزینه استفاده از وسایل نقلیه عمومی است.

– هزینه غذا در برلین آلمان : هزینه غذا به طور قابل توجهی به عادات غذایی شما بستگی دارد. اگر اهل خوردن غذاهای سالم باشید و آشپزی کنید هزینه های کمتری صرف خواهید کرد. ۳۰۰ یورو حداکثر هزینه غذای شما در این شهر خواهد بود و می‌توانید تا ۲۰۰ یورو و حتی کمتر از آن نیز هزینه کنید. اگر بخواهید به رستوران بروید، برلین یکی از شهرهایی است که انواع رستوران‎ها را متناسب با بودجه خود در آن خواهید یافت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *