راهنمای کامل اجاره خانه دانشجویی در آلمان

اجاره خانه دانشجویی در آلمان می‌تواند برای دانشجویان بین المللی چالش برانگیز باشد. با این وجود اگر درباره مناطق ارزان این کشور، همچنین مدارک موردنیاز بدانید و راهنمای اجاره خانه دانشجویی در آلمان بیشتر بدانید، مسیرتان را آسان‌تر طی خواهید کرد. در این مطلب قصد داریم به شما کمک کنیم تا اطلاعات لازم را درباره اجاره خانه دانشجویی در آلمان به دست بیاورید، بدانید معمولا مردم کجا برای خانه خود آگهی می‌دهند و همچنین شما را راهنمایی کنیم تا ساده‌تر راه را برای اجاره خانه در این کشور پیدا کنید.

- برای انتخاب یک خانه دانشجویی به این سوالات پاسخ دهید؟

در ابتدا باید بدانید که دقیقا چه چیزی می‌خواهید. این باعث می‌شود که فهرست گزینه‌هایتان محدودتر شده و در نتیجه به راحتی محل زندگی موردنظر خود در آلمان را پیدا کنید. پس ابتدا به پاسخ این سوالات فکر کنید؛ — تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید تنها زندگی کنید یا قصد دارید یک هم‌خانه داشته باشید؟

– آیا مشکلی ندارید که با یک غریبه هم خانه شوید؟

– چه شهر یا محله ای را برای زندگی در آلمان دوست دارید؟

– خانه شما چه تعداد اتاق باید داشته باشید؟

– چه آپارتمان برای شما مناسب است و احساس راحتی در آن می‌کنید؟

– حداکثر هزینه ای که برای اجاره یک خانه دانشجویی در آلمان می‌توانید بپردازید چقدر است؟

اینها تنها برخی از مواردی هستند که باید پیش از اقدام برای اجاره خانه دانشجویی در آلمان به آن پاسخ دهید. به جز این سوالات، موارد دیگری نیز وجود دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

- مدارک لازم برای اجاره خانه دانشجویی در آلمان

دانشجویانی که برای ادامه تحصیل در آلمان به این کشور سفر می‌کنند، مهمترین مسئله‌شان در کنار درس، پیدا کردن یک خانه مناسب دانشجویی است. به همراه داشتن مدارک لازم برای اجاره خانه دانشجویی بسیار حائز اهمیت است. به همراه داشتن این مدارک نشان می‌دهد که شما یک مستاجر قابل اطمینان هستید. با این وجود برخی از مکان ها (معمولا در خارج از شهرهای بزرگ) هستند که این مدارک برایشان ضروری نیست، اما وقتی صحبت از شهرهای بزرگ مانند برلین است، مدارک اجاره خانه دانشجویی در آلمان بسیار حائز اهمیت است.

– یک کپی از پاسپورت یا کارت شناسایی: برای اجاره یک خانه دانشجویی در آلمان حتما باید یک کپی از کارت شناسایی یا پاسپورت خود را به همراه داشته باشید تا به صاحبخانه یا آژانس معاملات مسکن یا هر دو ارائه دهید.

– تاییدیه حقوق یا حساب بانکی: باید ثابت کنید که درآمد ماهانه در حساب بانکی تان یا منابع مالی برای اجاره خانه دانشجویی خود در آلمان دارید. تاییدیه حقوق معمولا توسط شرکتی که برای آن کار می‌کنید صادر می‌شود. با این وجود اگر نتوانستید تاییدیه حقوق را ارائه دهید، باید به صاحب خانه ثابت کنید که حساب بانکی‌تا به گونه‌ای است که می‌توانید اجاره خانه خود را پرداخت کنید. باید موجودی حساب حداقل سه ماه گذشته را ارائه دهید تا ثابت کنید درآمد کافی دارید.

– مدارک ثبت اعتبار (Schufa record): این مورد برای کسانی که زندگی / یا اجاره در آلمان را در گذشته انجام داده‌اند، حائز اهمیت است. مدارک ثبت اعتبار که در زبان آلمانی با نام Schufa record شناخته می‌شوند، مدارکی هستند که وضعیت بدهی شما را ثبت می‌کنند. کسانی که پیش از این در آلمان زندگی نکرده‌اند، Schufa record ندارند، این ثبت دقیقا از زمانی آغاز می‌شود که از حساب های بانکی آلمان استفاده می‌کنید یا در آلمان قرارداد امضا می‌کنید. بنابراین اگر Schufa record ندارید، به راحتی می‌توانید وضعیت بانکی خود را ارائه دهید تا نشان دهد که همیشه اجاره‌تان را به موقع پرداخت می‌کردید.

– ضامن: به ویژه اگر نتوانید مدارک فوق الذکر را تهیه کنید، صاحبخانه از شما خواهد خواست تا نام یک ضامن را مطرح کنید. این شخص باید تایید کند که شما اجاره خانه دانشجویی خود را در آلمان پرداخت خواهید کرد. این ضامن باید آلمانی باشد، البته می‌تواند یکی از والدین شما نیز باشد.

- چه مواردی در اجاره یک خانه دانشجویی در آلمان ذکر می‌شود؟

داشتن یک قرارداد اجاره در آلمان خوب است، تا زمانی که حقوق شما به عنوان یک مستاجر رعایت شود و همچنین در این قراردادی همه چیز مطرح شود تا از مشکلات پیش آمده در آینده جلوگیری شود. برخی از مواردی که در اجاره یک خانه دانشجویی در آلمان ذکر می‌شود در ادامه آمده است:

– طول دوره قرارداد

– مبلغ سپرده

– میزان اجاره ماهانه

– میزان هزینه های اضافه، براساس مقدار مصرف

– اطلاعات مربوط به افزایش اجاره بها

– فهرستی کامل از وسایل خانه (در صورت اجاره آپارتمان مبله)

– قوانین مربوط به نگهداری حیوان خانگی (اگر اجاره نگهداری در خانه را داشته یا نداشته باشید)

– قوانین مربوط به خانه که توسط صاحبخانه تعیین می‌شود (شامل هزینه های تعمیر که آیا شامل شما می‌شود یا نه)

– مدت زمان اعلان (معمولا سه ماه است و در طول این مدت مشخص می‌شود که شما یا صاحب‌خانه‌تان می‌خواهید قرارداد را کنسل کنید یا خیر)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *