31 شهریور 1400

رانندگی در آلمان

آیا رانندگی در آلمان برای دانشجویان بین المللی امکانپذیر است؟ اگر به رانندگی علاقه دارید، بدون شک آلمان یکی از بهترین گزینه‌هاست.

اگر به تحصیل در آلمان فکر می کنید، اگر با کارخانجات برتر خودروسازی این کشور آشنا هستید، رانندگی در این کشور یکی از بهترین تفریحات است. اگر به دنبال لذت بردن از یک کشور باورنکردنی مانند آلمان برای دوره طولانی هستید، پس باید رانندگی را نیز در فهرست خود قرار دهید. این کشور دارای برخی از زیباترین مناظر جهان به ویژه در کنار سیستم جاده ای بسیار منظم است. صحبت از رانندگی در آلمان و سیستم جاده ای آن شد، جالب است بدانید این کشور یکی از بهترین های جهان در این زمینه است. گرفتن گواهینامه در آلمان کار چندان دشواری نیست، اما دقت زیادی می خواهد. یکی دیگر از نکات جالب درباره رانندگی در این کشور این است که برخی از بزرگراه های این کشور محدودیت سرعت ندارند! در این مقاله قصد داریم هر آنچه باید درباره رانندگی در آلمان برای دانشجویان بین المللی بدانید را مطرح کنیم.

 

آیا دانشجویان بین المللی می توانند در آلمان رانندگی کنند؟

دانشجویان بین المللی تحت شرایط خاصی می توانند در آلمان رانندگی کنند. اگر گواهینامه رانندگی تان توسط کشوری صادر شده باشد که جزو اتحادیه اروپا است، پس به طور خودکار حق رانندگی در آلمان را به طور نامحدود دارید. اما اگر گواهینامه رانندگی شما توسط کشوری خارج از اتحادیه اروپا صادر شده باشد، می توانید از تاریخ ورود خود به مدت شش ماه به طور قانونی در آلمان رانندگی کنید.

دولت آلمان امکان تمدید ویژه شش ماهه گواهینامه را برای کسانی که از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا گواهینامه دریافت کرده‌اند، فراهم کرده است. اگر بتوانید به دستیابی به این طرح باشید، دیگر مجبور نیستید در کشور آلمان گواهینامه راننده آلمانی دریافت کنید.

تنها افرادی از نظر قانونی ملزم به تغییر گواهینامه خود به گواهینامه رانندگی آلمان هستند که ساکن یک کشور اتحادیه غیر اروپایی باشند. همچنین مدت اقامت این افراد در آلمان باید بیش از یک سال باشد. برای تعویض گواهینامه فعلی رانندگان و دریافت گواهینامه رانندگی آلمانی، ممکن است لازم باشد امتحان کتبی یا آزمون رانندگی را پشت سر بگذارید. در بعضی موارد، هر دو آزمون لازم است.

 

آزمون کتبی گواهینامه رانندگی در آلمان

اخذ گواهینامه در آلمان مانند ایران شامل دو آزمون است. یک آزمون کتبی و یک آزمون عملی. آلمان یک امتحان رانندگی دارد که به بسیاری از زبان های اصلی جهان ترجمه شده است. اگرچه ممکن است بتوانید سوالات را به راحتی درک کنید، اما مطالب در واقع بسیار دشوار است. برای اخذ گواهینامه رانندگی در این کشور مجبور به شرکت در آزمون رانندگی آلمان هستید. در حال حاضر، از هر 10 نفر سه نفر آزمون رانندگی آلمان را در نخستین مرحله با موفقیت پشت سر می گذرانند. بنابراین کار راحتی پیش رو ندارید. اما زمانی که به لذت رانندگی با اتومبیل های ساخت بهترین کارخانه های آلمانی در جاده های این کشور فکر می کنید، شاید نظرتان تغییر کند.

منبعی که بسیاری از افراد برای گذراندن آزمون رانندگی آلمانی از آن استفاده می کنند، به عنوان “Lehrbuch Englisch” شناخته می شود. هزینه آن حدود 50 یورو در داخل این کشور است. همچنین نسخه هایی از این کتاب وجود دارد که به صورت آنلاین در دسترس است. آزمون کتبی چند گزینه ای است. با این وجود، ممکن است بیش از یک پاسخ صحیح برای هر سوال وجود داشته باشد. در بعضی موارد ممکن است همه پاسخ ها صحیح باشد.

 

آزمون رانندگی 

همانند ایران یک بخش عملی نیز جزو آزمون رانندگی است. دوره های آزمون رانندگی آلمانی مجهز به اتومبیل های ویژه‌ای است که به خودروهای « fahrschule » معروف هستند. این اتومبیل های ویژه مجهز به کنترل های دوتایی هستند که به افسر اجازه می دهد در صورتی که فرد در جاده اشکال داشته باشد، او را مردود کند. برخلاف آزمون های رانندگی در ایالات متحده که معمولا بسیار کوتاه هستند، قانون آلمان تصریح می‌کند که آزمون رانندگی برای اخذ گواهینامه با همان استاندارد طولانی مدت باید باشد. اگر امتحان رانندگی در یک جاده کشوری یا بزرگراه انجام شود، راننده باید حداقل 225 دقیقه و 50 کیلومتر در هر جلسه رانندگی کند. در اتوبان حداقل باید 135 دقیقه رانندگی کنید.

 

ثبت وسیله نقلیه در آلمان

بعد از اینکه گواهینامه رانندگی را دریافت کردید، باید وارد مرحله بعد یعنی ثبت وسیله نقلیه شوید. شما باید وسیله نقلیه ای که قرار است سوار شوید را به ثبت برسانید. برای ثبت اتومبیل خود باید از طریق رجیستری محلی وسایل نقلیه موتوری اقدام کنید. این مکان در آلمان با عنوان « autozulassungsstelle» نیز شناخته می شود.

اگر اتفاقی برای اتومبیل شما در آلمان رخ دهد، باید مدرکی داشته باشید که به عنوان « kraftfahrzeugbrief» شناخته می شود. این مدرک اثبات مالکیت است که براساس آن ثابت می شود اتومبیل شما تمام مراحل خرید و مراحل ثبت نام را پشت سر گذاشته است. بنابراین به یاد داشته باشید که این سند را حتما به هنگام خرید وسیله نقلیه خود درخواست کنید.

برای ثبت قانونی وسیله نقلیه خود، باید از بازرسی ایمنی عبور کنید. یک سازمان ملی با نام «technischer uberwachungsverein» وجود دارد. این سازمان مسئولیت همه بازرسی های ایمنی وسایل نقلیه در سراسر این کشور را بر عهده دارد. تمام خودروهایی که در آلمان خریداری می شوند باید حداقل هر دو سال یکبار مورد معاینه فنی قرار گیرند. اگر ماشین جدید بخرید، برای دوره اول معاینه فنی دو سال مهلت خواهید داشت.

 

بیمه وسیله نقلیه در آلمان

یکی دیگر از شرایط رانندگی برای دانشجویان بین المللی بیمه وسیله نقلیه است. بیمه وسیله نقلیه برای پیروی از دولت آلمان در رابطه با رانندگی در داخل این کشور الزامی است. تا زمانی که اتومبیل شما بیمه نداشته باشد، ثبت نام وسیله نقلیه امکان پذیر نیست. با این حال، اگر اقدام به خرید وسیله نقلیه از طریق وام می کنید، ممکن است مجبور شوید این بیمه ها را از طرف موسسه مالی که مشغول به کار گرفتن وسیله نقلیه است، انجام دهید. بیمه اتومبیل، هزینه ماهانه هر وسیله نقلیه، هزینه های شخص را افزایش می‌دهد. بنابراین حتما هزینه بیمه را به صورت ماهانه برای وسیله نقلیه خود پرداخت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*