10 مهر 1400

حقایق جالب درباره زبان آلمانی

حقایق جالب درباره زبان آلمانی را بخوانید. زبان آلمانی پرکاربردترین زبان اروپاست و در چند کشور مختلف به عنوان زبان رسمی در نظر گرفته می شود.

یادگیری زبان آلمانی برای متقاضیان تحصیل در آلمان الزامی است. به ویژه کسانی که قصد تحصیل در رشته هایی را دارند که به زبان آلمانی آموزش داده می شود. دانشجویان انگلیسی زبان با مدرک آیلتس و تافل نیز برای تحصیل در دانشگاه های آلمان باید تا حدودی زبان آلمانی بدانند. اخذ ویزای دانشجویی آلمان بسیار به دانش شما درباره زبان آلمانی بستگی دارد. از این رو، یادگیری زبان باید اولویت دانشجویان متقاضی تحصیل در دانشگاه های آلمان باشد. حالا که یادگیری زبان آلمانی اینقدر حائز اهمیت است، بیایید حقایق جالب درباره زبان آلمانی را بخوانیم و با این زبان پرکاربرد بیشتر آشنا شویم.

این حقایق جالب درباره زبان آلمانی را بخوانید

کلمه 79 حرفی در زبان آلمانی!

زبان آلمانی به کلمات طولانی اش مشهور است. طولانی ترین کلمه آلمانی 79 حرف دارد. این کلمه طولانی Donaudampfschiffahrtselektrizitätenhauptbetriebswerkbauunterbeamtengesellschaft است. این کلمه طولانی آلمان نام یک باشگاه قبل از جنگ در وین است. البته باید گفت که این کلمه واقعا کاربرد ندارد. بیشتر تلاشی است برای طولانی کردن کلمه Donaudampfschifffahrtsgesellschaftskapitän  که به معنای «کاپیتان شرکت کشتی بخار دانوب» است.

 

130 میلیون نفر به زبان آلمانی صحبت می کنند!

یکی از حقایق جالب درباره زبان آلمانی این است که 130 میلیون نفر در جهان به طور رسمی یا به عنوان زبان دوم از این زبان استفاده می کنند. زبان آلمانی بسیار در اتحادیه اروپا کاربرد دارد و زبان رسمی چندین کشور محسوب می شود. در حقیقت در کنار آلمان، زبان آلمانی زبان رسمی کشورهای اتریش، لیختن اشتاین و همچنین سوئیس و لوکزامبورگ نیز هست.

 

در زبان آلمانی 3 جنسیت وجود دارد!

یک حقیقت جالب درباره زبان آلمانی وجود سه جنسیت در این زبان است. به طور کلی در بسیاری از زبان ها، اسم ها یا مونث هستند یا مذکر که این مسئله در زبان آلمانی پیچیده تر هم می شود. در زبان آلمانی سه جنسیت مونث، مذکر و خنثی وجود دارد. خنثی کلماتی هستند که نه مذکر و نه مونث محسوب می شوند. برای مثال کلمه « Das Mädchen» که به معنای «دختر» است یک کلمه خنثی محسوب می شود. حتی با وجود اینکه به یک شخص مونث اشاره دارد.

 

بیان ساعت در زبان آلمانی، متفاوت و کمی گیج‌ کننده!

یکی از جالب ترین حقایق درباره زبان آلمانی، بیان زمان است. اگر از یک شخص آلمانی ساعت را بپرسید و او به شما بگوید halb drei (نصف 3) شاید تصور کنید که ساعت 3:30 است. اشتباه کرده اید. در واقع آلمانی ها وقتی زمان از یک ساعتی عبور می کند، آنها را با ساعت بعدی محاسبه می کنند. به عبارت دیگر، در واقع ساعت 2:30 است!

 

انگلیسی و آلمانی 60 درصد لغات مشترک دارند

به دلیل ارتباط نزدیکی که بین این دو زبان وجود دارد، انگلیسی و آلمانی بیشتر از نصف لغات شان را با یکدیگر به اشتراک می گذارند. در حالی که انگلیسی و فرانسوی تنها 27 درصد لغات مشترک دارند. از این رو، یادگیری زبان آلمانی برای انگلیسی زبانان یا کسانی که به زبان انگلیسی تسلط دارند، آسانتر به نظر می رسد. در واقع زبان انگلیسی و آلمانی زبان های خواهر هستند. زمانی که انگلیسی زبان ها به زبان آلمانی صحبت می کنند، کلمات مشابه زیادی پیدا می کنند. البته مراقب باشید برخی کلمات شبیه هم هستند، اما کاملا معنای متفاوتی دارند. مثلا کلمه gift در آلمانی به معنای سم است در حالی که در انگلیسی به معنای هدیه، زمان حال و غیره معنا می دهد که هیچ ربطی به هم ندارند.

 

کلماتی که فقط در زبان آلمانی وجود دارند!

شاید اصطلاحات و ویژگی های خاص است که زبان آلمانی را به یکی از زبان های نسبتا سخت تبدیل کرده است. جالب است بدانید که برخی از کلمات زبان آلمانی معادلی در دیگر زبان ها ندارند. برای مثال، کلمه «fremdschämen» به معنای جای کسی خجالت کشیدن است. و کلمه « Fernweh» به معنای احساس دلتنگی برای جایی است که هرگز در آن نبوده ای.

 

زبان آلمانی زبان نویسنده ها و متفکران است

زبان آلمانی زبان متفکران و نویسندگان است. از گوته گرفته تا آهنگسازان بزرگی مانند بتهوون از این کشور و از این زبان برآمده اند. افراد بزرگ زیادی کتاب ها و آثار بی نظیری را به زبان آلمانی خلق کرده اند. از مارکس تا نیچه و آلبرت اینشتین از کسانی بودند که زبان آلمانی را با تفکر خود به زبانی معتبر در جهان تبدیل کردند.

 

گویش ها در زبان آلمانی تغییر می کند

یکی از حقایق جالب درباره زبان آلمانی این است که این زبان 35 گویش مختلف دارد. البته بسیاری از این گویش ها امروزه کاربردی ندارند و تعداد کمی مورد استفاده قرار می گیرند. به هر نقطه ای که در آلمان بروید، یک گویش خاص که احتمالا کمتر با آن آشنا هستید را خواهید شنید. لهجه و گویش باواریا برای مثال همواره با عنوان لهجه ای یاد می شود که آلمانی ها هم آن را متوجه نمی شوند!

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*