14 تیر 1400

تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان محبوبیت زیادی دارند. دانشگاه‌های آلمان رشته‌های بسیاری را در این مقطع به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند.

همه چیز درباره کارشناسی ارشد در آلمان

اطلاعات کلی

بیشتر مسیرهای آکادمیک از کارشناسی به کارشناسی ارشد و سپس دکترا می‌رسد و دانشگاه های آلمان به طور کلی این قانون را رعایت می کنند.

دوره های کارشناسی ارشد پیشرفته تر از کارشناسی است و برای دانشجویان مناسب است که در کارشناسی خود نمرات خوبی کسب کرده اند و علاقه زیادی به یک رشته خاص دارند. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان دانش مورد نیاز برای ورود به بسیاری از مشاغل این کشور را فراهم می کند.

 

مدرک کارشناسی ارشد در آلمان چه مزیتی دارد؟

مدرک کارشناسی ارشد در آلمان اغلب برای ورود به رده های بالاتر شغلی مانند حسابداری، مدیریت بازرگانی، پزشکی، تدریس و مهندسی ارائه می شود. داشتن مدرک کارشناسی برای شروع مشاغل در این زمینه ها ضروری است، اما کافی نیست.

 

آیا تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان رایگان است؟

یکی از جذابیت های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان هزینه آن است. بسیاری از موسسات دولتی هیچ شهریه ای فراتر از هزینه اداری در هر ترم دریافت نمی کنند. این مقدار معمولا کمی بیشتر از 200 یورو است.

برخی موارد استثنا وجود دارد. به عنوان مثال، بسیاری از دانشگاه‌های بازرگانی در هر ترم هزینه دریافت می کنند و ایالت بزرگ مانند بادن-وورتنبرگ در تمام دانشگاه ها شهریه دریافت می کنند.

 

کارشناسی ارشد در آلمان چند سال است؟

به طور معمول، یک دوره کارشناسی ارشد آلمان 2 سال طول می کشد. گزینه های نیمه وقت ممکن است این مدت را یک سال افزایش دهد، اما کارشناسی ارشد به ندرت بیشتر از آن طول می کشد. گذراندن دوره های سریع تر نیز امکان پذیر است و می تواند در یک سال به پایان برسد.

در پایان دوره دانشجویان بر اساس دستاوردهای خود نمره می گیرند. نمره خوب برای کارشناسی ارشد در آلمان 1.0-1.5 (Sehr Gut) است، .

 

چگونه رشته خود در مقطع کارشناسی ارشد را پیدا کنیم؟

انتخاب رشته و مکان مناسب برای گذراندن کارشناسی ارشد در آلمان بسیار مهم است. کیفیت دوره، هزینه ها و میزان استقبال دانشگاه ها از دانشجویان بین المللی متفاوت است.

بهترین نقطه شروع برای جستجو استفاده از سایت Master-and-More، است. این سایت یک عملکرد جستجوی جامع است که تمام رشته های فعلی کارشناسی ارشد آلمان را فهرست می کند. دانشجویان می توانند براساس موضوع یا مکان جستجو کنند.

بنابراین اگر در برلین اقامت داشته باشید، می توانید به راحتی یک رشته را در همان نزدیکی پیدا کنید. با کلیک بر روی نام رشته، تعداد زیادی از اطلاعات مرتبط، از جمله جزئیات تماس، شرایط واجد شرایط بودن و آنچه را شامل می شود، به شما ارائه خواهد داد.

 

چگونه می توانم برای کارشناسی ارشد در آلمان پذیرش بگیرم؟

برای به دست آوردن پذیرش برای کارشناسی ارشد، دانشجویان باید شرایط لازم از جمله دستیابی به استاندارد علمی مورد نیاز در سطح کارشناسی را داشته باشند. مدرک دانشجویان بین المللی باید با استانداردهای درخواستی مطابقت داشته باشد.

بیشتر دوره های کارشناسی ارشد آلمان به سطح مناسبی از زبان آلمانی احتیاج دارند، البته به اندازه کارشناسی نیست. اگر انگلیسی و آلمانی نسبتا خوبی داشته باشید، کافی است. اما اگر این توانایی را نداشته باشید، دانشگاه ها به عنوان بخشی از روند پذیرش، دوره های فراگیر آلمانی را برگزار می‌کنند.

 

رشته های کارشناسی ارشد در آلمان

Master of Arts-MA

دوره های Master of Arts-MA شامل رشته هایی مانند ادبیات، تاریخ، حقوق، جغرافیا، علوم اجتماعی، فلسفه، تاریخ هنر و هنر و طراحی است.

این دوره ها به صورت سمینار یا سخنرانی و با تاکید بر بحث و استدلال برگزار می شوند. تحقیقات کتابخانه ای و کارگاه های آموزشی نیز از ویژگی های اصلی این رشته ها هستند.دانشجویان به طور معمول باید یک کار تحقیقاتی گسترده را در فرم پایان نامه انجام دهند، که این امر به مهارت نوشتاری عالی نیاز دارد.

 

Master of Science-MS, MSc

همانطور که از نامش پیداست، این نوع کارشناسی ارشد متفاوت است و معمولا در رشته‌های فنی و علوم تجربی ارائه می‌شود. رشته های این مقطع کارشناسی ارشد شامل فیزیک، زیست شناسی و شیمی و همچنین رشته های فرعی متعددی مانند زیست شناسی مولکولی، شیمی صنعتی و طراحی وسایل نقلیه است.

دوره های علوم کامپیوتر دوره کارشناسی ارشد نیز در این گروه قرار می گیرند. بنابراین، اگر به فکر کار در سیستم های داده های مالی، امنیت دیجیتال یا تولید بازی های ویدیویی هستید، این کارشناسی ارشدی است که می توانید انتخاب کنید.

کارشناسی ارشد این رشته ها دارای کار آزمایشگاهی و بخش های کاربردی بسیار بیشتری هستند. تحصیل در این رشته ها منجر به اشتغال در بخش های متنوعی مانند تحقیقات هوانوردی، کار در IT بانک یا آموزش تحقیق در دانشگاه های بزرگ آلمان می شوند.

 

کارشناسی ارشد مهندسی

دوره های کارشناسی ارشد مهندسی (M.Eng.) اغلب کاملا مشابه M.Sc. هستند. این رشته ها معمولا شامل اجزای مهندسی چه مهندسی فیزیکی و چه مهندسی عمران یا اشکال دیجیتالی آن هستند.

اگر در یک شرکت بزرگ آلمانی کار می کنید، در مورد بودجه M.Eng سوال کنید. شرکت های آلمانی معمولا ا بیشتر از کشورهایی مانند انگلیس یا ایالات متحده از تامین بودجه برای مهارت های بالای کارکنان خود بسیار خوشحال می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*