تحصیل در سوئیس

تحصیل در سوئیس

با تحصیل در سوئیس در واقع در یکی از بهترین کشورهای جهان آموزش می بینید و معتبرترین مدارک دانشگاهی را دریافت خواهید کرد.

سوئیس فقط کشور ساعت ها و شکلات ها و همچنین رشته کوه های دیدنی آلپ با آب های تمیز و کریستالی مانند دریاچه ژنو نیست. این کشور زیبا با تاریخچه ای که می توان آن را به دست کم 450 سال قبل از میلاد مسیح نسبت داد، بهترین گزینه برای تحصیل است. با فرهنگی متعدد و نشات گرفته از کشورهای نزدیک مانند فرانسه، ایتالیا و آلمان، تحصیل در سوئیس می تواند آینده درخشانی را برایتان رقم بزند.

در کنار چهار زبان رسمی این کشور یعنی آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی، رومانشی و فرهنگ غنی آن، تحصیل در دانشگاه های سوئیس هر ساله افراد زیادی را از سرتاسر جهان به خود جلب می کند. هر آنچه باید درباره تحصیل در سوئیس بدانید را در این مقاله بخوانید.

اگر به تحصیل در سوئیس ، یکی از بهترین و باکیفیت ترین کشورهای اروپایی می اندیشید، «موسسه آرمان پارسیان زمرد» با سال ها تجربه در اخذ پذیرش از دانشگاه های سوئیس، آماده همراهی شماست.

10 دلیل برای تحصیل در سوئیس

تحصیل در سوئیس

مردم به اندازه جغرافیا متنوع هستند

سوئیس متشکل از 26 ایالت فدرال با چهار زبان ملی است. بنابراین جای تعجب نیست که جمعیت این کشور در میان متنوع ترین جمعیت ها در اروپا باشد. از این رو دانشجویان بین المللی می توانند سوئیس را به روشی که مناسب آنهاست تجربه کنند. در هر کجای این کشور که باشید، تحصیل در سوئیس تجربه ای منحصر به فرد است.

 

مسیرهای زیبای طبیعت

دانشجویان بین المللی در سوئیس، به دلیل تنوع غنی و زیبای طبیعت این کشور، هرگز از گشت و گذار در خانه جدید خود خسته نخواهند شد. خوشبختانه، گروه دیگری از مردم دوست دارند زیبایی های طبیعی سوئیس را کشف کنند. این گروه خود سوئیسی ها هستند. برای گشت و گذار در یکی از زیباترین کشورهای جهان می توانید با یکی از قطارهای بی شمار، قایق ها یا اتوبوس ها به جمعیت محلی بپیوندید. این سرگرمی محبوب این کشور برای هر دانشجویی است. علاوه بر تحصیل در سوئیس ، به دنبال چیزی هیجان انگیز، آرامش بخش یا حتی عاشقانه است.

 

کوه های آلپ سوئیس

دامنه کوه های آلپ در هشت کشور مختلف واقعا یک منظره جالب است. بدون سفر به کوه های آلپ تحصیل در سوئیس کامل نخواهد بود. می توانید اسکی درجه یک و سایر ورزش های زمستانی سوئیس را تجربه کنید. برای درک چگونگی تاثیر کوه های آلپ سوئیس بر فرهنگ کلان، تماشای هنرهای محلی و غیره حتما این کار را بکنید.

 

ورزش های هیجان انگیز از دلایل تحصیل در سوئیس

اگر عاشق ورزش باشید، خوش شانس هستید که تحصیل در دانشگاه های سوئیس را انتخاب کرده اید. و اگر نه، ممکن است دلتان بخواهد برخی از ورزش ها را یاد بگیرید! بسیاری از دانشجویان بین المللی گفته اند یکی از تفریحات مورد علاقه آنها هنگام زندگی و تحصیل در سوئیس ، شرکت در یکی از ورزش‌های هیجان‌انگیز بوده است. حتی اگر در یک کلان شهر زندگی کنید، فرصت پیاده روی، اسکی یا دوچرخه سواری هرگز دور نیست. حتی می‌توانید مهارت های خود را در صخره نوردی، رفتن به یخچال های طبیعی یا کوهنوردی امتحان کنید!

 

شهرهای کلاسیک و در عین حال مدرن سوئیس !

سوئیس کشور حوصله سر بری برای دانشجویان نیست. اگر شانس خود را در ورزش امتحان کرده اید، اما هنوز ورزش مورد علاقه خودتان را پیدا نکرده‌اید، جای نگرانی نیست! سوئیس خانه برخی از زیباترین و پیچیده ترین مراکز شهری جهان است. خواه داشتن یک نوشیدنی در یک نقطه زیبا و یا شرکت در افتتاحیه نمایشگاه هنری جدید، زندگی در سوئیس جریان دارد. در خیابان های زیبای شهر قدیمی زوریخ قدم بزنید یا از مقر اروپایی سازمان ملل در ژنو دیدن کنید. فارغ از اینکه در کدام دانشگاه و کدام شهر سوئیس تحصیل می کنید، عاشق آن خواهید شد.

 

سیستم آموزشی سوئیس دارای یک شبکه بین المللی

براساس مطالعات، تقریبا 25 درصد از جمعیت دانشجویی در سوئیس را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند. این خبر خوبی برای دانشجویان است، زیرا آشنایی با دیگر دانشجویان بین‌المللی سریعترین راه برای رشد شبکه اجتماعی شما خواهد بود. همچنین این روش ایده آل برای باز کردن ذهن شما نسبت به آداب و رسوم جدید و حتی یادگیری یک زبان جدید است!

 

سفر به اروپا با تحصیل در سوئیس

اکنون وقت آن است که بیرون بروید و بقیه اروپا را ببینید. سوئیس با پنج کشور اروپایی دیگر هم مرز است و به خوبی با همه آنها ارتباط دارد! سیستم حمل و نقل سوئیس که به خوبی متصل و کارآمد است، سفر آخر هفته رویایی شما را به واقعیت تبدیل کند. بنابراین، از مرز آلمان عبور کرده و جنگل سیاه را تماشا کنید. یا به جنوب ایتالیا بروید و از یکی از بزرگترین پایتخت های مد جهان، میلان دیدن کنید.

 

شبکه حمل و نقل ایده آل سوئیس

شبکه حمل و نقل سوئیس یک شبکه ایده آل به ویژه در بخش ریلی آن است. دانشجویان هرگز از تاخیرهای گسترده در مترو رنج نمی برند. همچنین قطارها به روشی منظم و به موقع حرکت می کنند. این یک گزینه ایده آل برای تحصیل در سوئیس است. همچنین دانشگاه ها به خوبی سازمان یافته اند. سوئیس کشور نظم و آرامش است. با خیال راحت در آن تحصیل کنید.

 

سوئیس مکانی امن برای زندگی

برای دانش آموزان و دانشجویان ، سوئیس به عنوان یكی از امن ترین كشورهای جهان برای تحصیل در خارج از كشور می تواند باشد. هرگونه نگرانی در مورد ایمنی را از خود دور کنید. جرایم خشن در سوئیس تقریبا وجود ندارد. خطر جرایم خرد مانند جیب بری در مقایسه با سایر کشورهای دیگر بسیار کم است. بنابراین، دانشجویان بین المللی می توانند در هنگام تحصیل در سوئیس ، احساس امنیت کامل داشته باشند.

 

سوئیس یک مقصد آموزشی با کیفیتی عالی

مهمترین نکته برای هر دانشجو و دانش آموز برای تحصیل در سوئیس ، دانشگاه های معتبر آن هستند. تحصیل در دانشگاه های سوئیس برای دانش آموزان و دانشجویان بین المللی به معنای تضمین موفقیت در آینده است. سیستم آموزشی سوئیس با ارائه یک فضای نوآورانه و همچنین استقلالی که در دسترس دارند، یک آموزش باکیفیت و با ذهنیت جهانی دارند. برای نمونه، مدرسه بین المللی مدیریت هتلداری Les Roches و یا دانشگاه SEG را در نظر بگیرید، که به دانشجویان از سراسر جهان آموزش درجه یک هتلداری می‌دهد.

تحصیل در دانشگاه های سوئیس

بهترین دانشگاه های سوئیس

سوئیس یکی از زیباترین کشورهای اروپا است. این شهرت به دلیل آموزش استاندارد بالا و تحقیقات پیشگامانه به دست آمده است. به همین دلیل، رشته های MBA و تحصیل در مقطع PhD در سوئیس در سراسر جهان مورد استقبال قرار می گیرد. جوانان به عنوان یک قطب تجاری در اروپا، آرزوی تحصیل در این کشور را دارند. همچنین تمایل دارند پس از پایان تحصیلات خود نیز کار در سوئیس را دنبال کنند.

تحصیل در دانشگاه های سوئیس به دلیل شهرت بالای دانشگاه ها و اساتید این کشور در سراسر اروپا شناخته شده است. در نظرسنجی دانشجویان نیز با این امر موافق هستند. دانشجویان از دانشگاه ها و تسهیلات با کیفیتی که معمولا بیش از نیاز آنها هستند، راضی هستند. آنها همچنین از اندازه کلاس های جمع و جور، دوره های عملی و فرصت های تحقیقاتی متنوع رضایت کامل  دارند. به طور کلی، دانشجویان از دانشگاهیان سوئیس بیشتر از متوسط در اروپا راضی هستند. دانشگاه های سوئیس در سراسر جهان بسیار مورد توجه هستند. از این رو دانشجویان اطمینان دارند فرصت تحصیل در سوئیس نقش مهمی در آینده شغلی آنها خواهد داشت.

 

بهترین دانشگاه های سوئیس کدام هستند؟

تحصیل در دانشگاه های سوئیسبه طور مرتب بسیاری از دانشگاه های سوئیس در رتبه بندی 100 دانشگاه برتر جهان مشاهده می شوند.  از جمله بهترین دانشگاه های سوئیس می توان به دانشگاه ETH  زوریخ، EPFL ، دانشگاه زوریخ و دانشگاه ژنو اشاره کرد.

دانشگاه ETH  زوریخ ، با تمرکز زیاد روی فناوری، اغلب بهترین دانشگاه سوئیس محسوب می شود. این دانشگاه که در سال 1855 تاسیس شد. این دانشگاه به دلیل تحقیقات پیشرفته و انتخاب گسترده رشته های مختلف در زمینه های متنوع علم و فناوری، در سرتاسر جهان مشهور است. بسیاری از دانشجویان این دانشگاه را برای تحصیل در سوئیس انتخاب می کنند. بیش از 19000 دانشجو در این دانشگاه ثبت نام کرده اند. تقریبا 40 درصد آنها را دانشجویان بین المللی تشکیل داده اند.

دانشگاه EPFL  در سال 1853 تاسیس شد. مانند دانشگاهETH  سوئیس در بخش فن آوری تخصص دارد. بیشتر رشته ها به زبان فرانسوی ارائه می شوند. اما رشته های بسیاری در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا به زبان انگلیسی در این دانشگاه وجود دارند.

یکی دیگر از بهترین دانشگاه های سوئیس ، دانشگاه زوریخ  است. این دانشگاه سوئیسی با حدود 25000 دانشجو، بزرگترین موسسه آموزش عالی این کشور است. شما می توانید از بین رشته هایی علوم، حقوق، فلسفه، الهیات و پزشکی در این دانشگاه رشته مورد علاقه خود را انتخاب کنید. بسیاری از رشته های کارشناسی ارشد این دانشگاه نیز به زبان انگلیسی ارائه می شود.

دانشگاه ژنو سوئیس در سال 1559 تاسیس شد. با حدود 16000 دانشجو سومین دانشگاه قدیمی سوئیس و همچنین سومین دانشگاه بزرگ این کشور است. این دانشگاه در سوئیس نیز پذیرای دانشجویان بین المللی زیادی است. جالب است بدانید که 40 درصد اعضای دانشجویی آن بین المللی هستند.

 

رضایت بسیار بالای دانشجویان از تحصیل در دانشگاه های سوئیس

براساس نظرسنجی از دانشجویان بین المللی، سوئیس مکانی عالی برای آموزش دانشگاهی در اروپا در نظر گرفته شده است. در جوایز بین المللی رضایت دانشجویان StudyPortals 2014 بیش از 7000 دانشجو تجربه تحصیلات بین المللی خود را با کمک بزرگترین پایگاه داده تجارب بین المللی دانشجویی جهان یعنی STeXX.eu اعلام کردند.

در مجموع ، 228 دانشجو 530 کامنت درباره تجربه تحصیل در سوئیس را به اشتراک گذاشتند. به این کشور امتیاز عالی 8.9 از 10 را می دهد. جوایز رضایت دانشجویی منبع ارزشمندی از اطلاعات برای دانشجویانی است که مایل به تحصیل در دانشگاه های سوئیس یا کشورهای دیگر اروپایی هستند.

جالب است بدانید که 6 دانشگاه در سوئیس جوایز رضایت دانشجویان بین المللی را دریافت کردند. سه دانشگاه اول میانگین نمره حداقل 9 از 10 را داشتند و گواهی رضایت دانشجویان عالی بین المللی را دریافت کردند.

در این میان دانشگاه Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) در جایگاه اول قرار گرفت. پس از آن دانشگاه برن و دانشگاه علمی کاربردی ZHAW زوریخ قرار گرفتند. سه دانشگاه دیگر در سوئیس رتبه بندی «بسیار خوب» را دریافت کرده اند. از جمله دانشگاه ETH  زوریخ، دانشگاه لوزان و دانشگاه زوریخ هستند.

اخذ ویزای تحصیلی سوئیس

ویزای تحصیلی سوئیس

اخذ ویزای تحصیلی سوئیس یکی از مهمترین قدم ها برای تحصیل در این کشور است. دانشجویان از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا برای ورود به این کشور نیاز به درخواست ویزای سووئیس دارند. آنها می توانند در سفارت یا کنسولگری سوئیس در کشور خود درخواست دهند. پس از ورود به سوئیس ، دانشجویان همچنین نیاز به درخواست اجازه اقامت دارند.

دانشجویان غیر اتحادیه اروپا می توانند برای 2 نوع ویزا اقدام کنند:

– ویزای کوتاه مدت (حداکثر 90 روز، ویزای شینگن)

اگر قصد تحصیل در دوره های کوتاه مدت یا برنامه زبان را دارید. می توانید درخواست ویزای کوتاه مدت را به صورت آنلاین ارسال کنید.

– ویزای بلند مدت (بیش از 90 روز، ویزای ملی)

اگر قصد تحصیل در مقاطع مختلف و به صورت تمام وقت را دارید باید برای این نوع ویزای سوئیس درخواست دهید. شما می توانید درخواست ویزای بلند مدت را فقط به صورت حضوری، در یک سفارت محلی یا کنسولگری سوئیس در کشور خود ارائه دهید.

اجازه اقامت برای کل مدت تحصیل یا  برای یک سال معتبر است. شما می توانید مجوز اقامت خود را تا پایان تحصیلات دانشگاهی تمدید کنید. به یاد داشته باشید که حداقل 2 هفته قبل از تاریخ انقضا برای تمدید درخواست دهید!

پاسخ به سوالات متداول برای تحصیل در سوئیس

آیا دانشجویان بین المللی می توانند در سوئیس کار کنند؟

شما به عنوان یک دانشجوی بین المللی در سوئیس مجاز هستید که بیش از 15 ساعت در هفته کار کنید (یعنی حدود 2 ساعت در روز.) در طول دوره تعطیلات ممکن است تمام وقت کار کنید اما فقط اگر حداقل 6 ماه در این کشور زندگی کنید.

 

چگونه در سوئیس کار دانشجویی پیدا کنم؟

کار دانشجویی در سوئیس را می توان در روزنامه های محلی، مجلات تخصصی و وب سایت های تخصصی یافت.

برخی از وب سایت های یافتن مشاغل نیمه وقت در سوئیس عبارتند از:

http://www.academics4business.ch/

http://www.students.ch

http://www.sbf.admin.ch/eracareers/jobs.html

یافتن شغل در مراکز شهرهای بزرگ مانند ژنو و زوریخ آسان تر است. هر دانشگاه دارای یک دفتر کاریابی است که اطلاعاتی در مورد اشتغال دانشجو ارائه می دهد.از آنجا که هیچ ابزار جستجوی شغلی مرکزی برای پوشش دادن به همه دانشگاه های سوئیس وجود ندارد، لازم است با بانک اطلاعات هر دانشگاه مشورت کنید.

 

یک دانشجوی بین المللی چقدر می تواند در سوئیس درآمد کسب کند؟

شما که یک دانشجوی بین المللی خارج از اتحادیه اروپا در سوئیس هستید، می توانید حداکثر 15 ساعت در هفته کار کنید. به دلیل دانشجو بودن بیشتر کارفرمایان شما را با حداقل دستمزد استخدام می کنند. با یک شغل نیمه وقت دانشجویی در سوئیس می توانید ماهیانه 2200 تا 2800 فرانک درآمد داشته باشید.

 

آیا می توانم در سوئیس به صورت رایگان تحصیل کنم؟

خب، به طور کلی نه، این امکان وجود ندارد. هیچ دانشگاهی در سوئیس وجود ندارد که کاملا بدون هزینه باشد. البته بورسیه های سوئیس معمولا تمام هزینه های تحصیل و بیشتر هزینه های اضافی سالانه زندگی در سوئیس را پوشش می دهند. دانشگاه ها تنها مکانی نیستند که دانشجویان می توانند برای بورس تحصیلی به آنها مراجعه کنند.

 

آیا مردم در سوئیس به زبان انگلیسی صحبت می کنند؟

انگلیسی در تمام سوئیس به طور گسترده ای صحبت می شود. تخمین زده می شود حدود دو سوم از کل جمعیت این کشور می توانند انگلیسی صحبت کنند. سوئیس در واقع چهار زبان رسمی دارد که شامل آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و رومانشی است.

 

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه های سوئیس کدام است ؟

برای اخذ ویزای سوئیس شرایط زبان خاصی وجود ندارد. از طرف دیگر، دانشگاه ها هنگام درخواست شما نیاز به مدرک زبان دارند. این مدارک معمولا برای افسر سفارت سوئیس کافی است.

مشهورترین آزمون های زبان انگلیسی مورد قبول دانشگاه های سوئیس عبارتند از:

– آیلتس آکادمیک

– TOEFL iBT

– PTE Academic

در برخی موارد، سفارت می خواهد دانش زبانی شما را براساس یک مصاحبه کوتاه در کنسولگری یا حتی یک آزمون شفاهی و کتبی ارزیابی کند.

 

چه زمان و کجا می توان برای ویزای سوئیس اقدام کرد؟

اگر به ویزای بلند مدت نیاز دارید، باید به محض دریافت نامه پذیرش از دانشگاه سوئیس ، وقت خود را در سفارت یا کنسولگری سوئیس در منطقه خود تعیین کنید. قرار ملاقات برای مصاحبه ویزا را از 6 ماه قبل از تحصیل در سوئیس اما حداکثر 10 هفته قبل از عزیمت برنامه ریزی کنید.

فرم درخواست و کلیه مدارک مورد نیاز باید به زبان فرانسه، آلمانی یا انگلیسی نباشد. شما به یک ترجمه معتبر از تمام اسناد به یکی از این زبان ها نیاز خواهید داشت.