16 تیر 1400

تحصیل در آلمان یا فرانسه ؟ کدام یک بهتر است؟

دانشگاه های فرانسه و آلمان تفاوت‌ها و اعتبار مخصوص به خود را دارند. به عنوان یک دانشجو کدامیک را انتخاب می‌کنید؛ تحصیل در آلمان یا فرانسه ؟

تصمیم گیری درباره تحصیل در خارج از کشور کار سختی است، به خصوص زمانی که صحبت از اروپا می شود، چرا که کشورهای زیادی با دانشگاه های متعدد که در میان بهترین ها قرار دارند، در این قاره وجود دارند. در این میان فرانسه و آلمان نیز از کشورهای مطرح برای ادامه تحصیل در خارج از کشور هستند. اما سوال اینجاست که تحصیل در آلمان یا فرانسه ؟ کدام یک بهتر است؟ با اینکه تصمیم گیری در این باره کار چندان آسانی نیست، اما با مقایسه در این مطلب قصد داریم به شما کمک کنیم تا بهتر تصمیم بگیرید.

 

مقایسه تحصیل در آلمان با فرانسه

رشته های انگلیسی زبان در آلمان بیشتر از فرانسه است

برای اینکه بدانیم تحصیل در آلمان بهتر است یا فرانسه ، بهتر است درباره شرایط آموزش زبان و تحصیلات در این دو کشور بیشتر بدانیم. یکی از شرایط اصل تحصیلات در این دو کشور یادگیری زبان های آلمانی و فرانسوی است. اما برای انگلیسی زبانان نیز گزینه هایی وجود دارد. جالب است بدانیدکه رشته های انگلیسی زبان در آلمان بیشتر از فرانسه است. دلیل آن هم مشخص است، چرا که دانشجویان غیرآلمانی و غیراروپایی زیادی به آلمان برای ادامه تحصیل سفر می کنند.

 

تنوع فرهنگی و سبک زندگی متفاوت آلمان با فرانسه

وقتی صحبت از تنوع فرهنگی می شود، آلمان با توجه به تعداد زیاد دانشجوی بین المللی بسیار مورد توجه دانشجویان است. آلمان یک کشور صنعتی و پذیرای دانشجویان از نقاط مختلف جهان است. این کشور پذیرای هر نوع فرهنگی است، به همین دلیل دانشجویان خیلی زود با شرایط زندگی در آن ارتباط برقرار می کنند.

فرانسه نیز از لحاظ جمعیت دانشجویی و تنوع فرهنگی شرایط مناسبی دارد و بیشتر به دلیل سبک زندگی و فرهنگ مردم این کشور است. فعالیت های زیادی برای دانشجویان در این کشور وجود دارد.

 

دروس در آلمان عملگرا و در فرانسه تئوری محور هستند

دانشگاه های آلمان نه تنها رشته های بیشتری نسبت به دانشگاه های فرانسه به زبان انگلیسی ارائه می دهند، بلکه بیشتر از اینکه بر کلاس های تئوری تمرکز داشته باشند، روی تجربه های عملی متمرکز هستند. این یکی از مهمترین ویژگی هایی است که در دانشگاه های برتر آلمان مشاهده می کنید.

برعکس دانشگاه های فرانسه بیشتر بر مبانی تئوری کار می کنند. البته تجربه تحصیل آکادمیک در این کشور، آن را در میان بهترین کشورهای اروپایی برای ادامه تحصیل قرار داده است. با توجه به این مسئله دانشجویانی که در فرانسه تحصیل می کنند برای گذراندن دوره های کاروزی باید به دیگر کشورهای اروپایی سفر کنند.

 

امکانات اقامتی در فرانسه و آلمان

توجه داشته باشید که تحصیل در آلمان به نسبت ارزان تر از تحصیل در فرانسه است. به همین دلیل است که بسیاری از دانشجویان آلمانی به جای ماندن در خوابگاه، آپارتمان دانشجویی در این کشور اجاره می کنند. همین مسئله باعث شده محل اقامت دانشجویی در آلمان برای دانشجویان تنها مکانی برای خوابیدن نباشد، بلکه محلی برای فعالیت باشد.

در مقابل خانه دانشجویی در فرانسه تنها به معنای خوابیدن در محل اقامت است. برای هر فعالیت دیگری باید از خانه خارج شوید، بنابراین مکان هایی برای مطالعه، دور هم جمع شدن، غذا خوردن و شبکه سازی برای دانشجویان وجود دارد.

 

زندگی و کار در آلمان و فرانسه

باید گفت که توازن زندگی و کار در آلمان از فرانسه بهتر است. به همین دلیل است که بسیاری از دانشجویان دانشگاه های آلمان را انتخاب می کنند. در حالی که آلمان و فرانسه هر دو ساعات کاری مشابه (20 ساعت در هفته) به دانشجویان ارائه می دهند، قوانین کار در این دو کشور متفاوت است.

در فرانسه نمی توانید بیش از 946 ساعت در سال کار کنید و برای هر ساعت 9 یورو دریافت خواهید کرد. در حالی که در آلمان نمی توانید بیش از 120 روز کامل یا 240 نصف روز در سال کار کنید. این بدان دلیل است که تحصیلات شما در دانشگاه تحت تاثیر قرار نگیرد. همچنین آلمان یک کشور صنعتی با نرخ بیکاری بسیار پایین و در عین حال نیازمند نیروی کار است که فرصت های متعددی را پیش روی دانشجویان بین المللی قرار می دهد.

با تنها یک پارامتر نمی توان تصمیم گرفت که تحصیل در آلمان بهتر است یا فرانسه ، اما با مقایسه چندین گزینه می توان به راحتی تصمیم گرفت. مهم این است که کدام ویژگی برای شما در اولویت قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*