14 شهریور 1400

تحصیل در آلمان با معلولیت

آیا تحصیل در آلمان با معلولیت امکانپذیر است؟ چه شرایطی برای دانشجویان دارای معلولیت در آلمان وجود دارد؟ آیا خدمات ویژه‌ای وجود دارد؟

شاید این سوال بسیاری از دانشجویانی باشد که تمایل به تحصیل در دانشگاه های آلمان دارند. ولی با توجه به شرایط خاص‌شان در این باره اطمینان ندارند. اگر یک دانشجوی دارای معلولیت هستید که آرزو دارید در آلمان تحصیل کنید،  نگران نباشید. این کشور حتی برای این دسته از دانشجویان امکاناتی را فراهم کرده تا به موفقیت دست پیدا کنند.

در دانشگاه های سراسر آلمان برای دانشجویان با نیازهای ویژه (معلولیت) امکاناتی وجود دارد. این کمک شامل مشاوره تحصیلی، اطلاعات در مورد محل اقامت و پشتیبانی مالی برای هزینه های اضافی است که ممکن است فرد به دلیل از کارافتادگی یا بیماری متحمل شود. این کمک ها از مکان های مختلفی از جمله مستقیما از دانشگاه، سازمان دانشجویی Studentenwerk آلمان و سایر سازمان های غیر انتفاعی در دسترس است. کمک به دانشجویان دارای ناتوانی‌های جسمانی با هدف فراهم آوردن شرایط تحصیل، با دسترسی و فرصت های برابر با دیگر دانشجویان در آلمان امکانپذیر است. در ادامه با شرایط تحصیل در آلمان با معلولیت و امکاناتی که این کشور در اختیار این دانشجویان گذاشته است، بیشتر آشنا شوید.

 

شرایط تحصیل در آلمان با معلولیت

سازمان دانشجویی Deutsches Studentenwerk

در آلمان راه های متعددی برای تحصیل یک فرد با معلولیت خاص در آلمان وجود دارد. دولت آلمان و سیستم آموزشی این کشور تلاش دارند تا همه از فرصت های یکسان آموزشی بهره مند شوند. یکی از راه های اقدام برای اخذ پذیرش در دانشگاه های آلمان برای دانشجویان با شرایط خاص، از طریق سازمان دانشجویی این کشور است. این سازمان در بیشتر دانشگاه های آلمان فعال است. همچنین به تعداد زیادی از دانشجویان در زمینه‌های مختلف پشتیبانی و مشاوره می دهد. این سازمان غیرانتفاعی برای دانشجویان معلول از اهمیت ویژه ای برخوردار است. چرا که می تواند مرتبط ترین و مشخص ترین اطلاعات را در مورد دانشگاه مورد نظر به آنها ارائه دهد.

 

خدمات دانشگاه های آلمان به دانشجویان دارای معلولیت

یکی از راههای تحصیل در آلمان با معلولیت اقدام از طریق سازمان Studentenwerk  است. بیشتر دانشگاه ها از طریق سازمان Studentenwerk  به دانشجویان معلول مشاوره می دهند. بنابراین بهتر است ابتدا با آنها تماس بگیرید. مشاوران می توانند با اطلاعات عمومی در مورد تحصیل و امتحان، در مسائل خاص مربوط به ناتوانی فرد و هر گونه نگرانی مالی که ممکن است داشته باشد، کمک کنند.

تمام دانشجویان بین المللی در حالی که در آلمان تحصیل می کنند به بیمه درمانی نیاز دارند. در صورت داشتن ناتوانی جسمی یا بیماری مزمن، بسیار مهم است که از پوشش مناسب بیمه درمانی برخوردار شوید. Expatrio با همکاری Techniker Krankenkasse (TK) به دانشجویان کمک می کند تا مناسب ترین پوشش بیمه درمانی را متناسب با نیازهای شخصی خود انتخاب کنند.

Expatrio پلتفرمی برای نقل مکان دانشجویان بین المللی و مهاجران مایل به زندگی در آلمان است. این پلتفرم یک سرویس همه جانبه را برای به حداقل رساندن مراحل اداری هنگام سفر دانشجویان به آلمان ارائه می دهد. خدمات Expatrio توسط وزارت خارجه فدرال آلمان تایید شده است.

 

اقدام از طریق دفتر دانشگاه برای تحصیل در آلمان با معلولیت

به عنوان یک دانشجو با شرایط خاص در آلمان چگونه می‌توان درخواست حمایت کرد؟

دفتر بین المللی دانشگاه درگیر برنامه ها، اطلاعات رشته و ثبت نام دانشجوی بین المللی است. همچنین می توانید در هنگام درخواست یک رشته یا یک دوره، در مورد خدماتی که این دفتر به طور خاص به دانشجویان معلول در آلمان ارائه می دهد، سوال کنید. همچنین کارمندان می‌ توانند شما را به سازمان Studentenwerk محلی یا دفتر مشاوره دانشجویان معلول و دارای بیماری مزمن راهنمایی کنند.

در عین حال پشتیبانی زیادی به صورت آنلاین برای دانشجویان دارای شرایط خاص در دسترس قرار دارد.  DAAD (سرویس تبادل دانشگاهی آلمان)، اطلاعات و پشتیبانی لازم را برای دانشجویان بین المللی فراهم می کند. این سازمان همچنین کارکنان دانشگاه را در مورد نیازهای ویژه دانشجویان معلول آموزش می‌دهد. از این رو در آلمان با دانشجویانی که دارای مشکلات و بیماری های خاصی هستند، رفتار عادلانه ای می شود.

دانشجویان در آلمان می توانند برای تامین مخارج اضافی متحمل شده به دلیل از کارافتادگی یا بیماری خود درخواست کمک کنند. این کمک ها شامل کمک هزینه تحصیلی، مترجم زبان اشاره یا مددکار درخواست است. همچنین، وب سایت دانشگاه یا سازمان Studentenwerk  اطلاعات تماس افراد یا خدماتی را که به صورت محلی کمک می کنند، را ارائه می دهد.

 

آیا دانشگاه انتخابی من خدمات لازم به افراد معلول را ارائه می‌دهد؟

آیا می خواهید بدانید که آیا دانشگاه موردنظر شما در آلمان چنین خدماتی را ارائه می دهد یا خیر؟ اگر اینگونه است باید دفتر بین المللی یا دفتر دانشجویان معلول در دانشگاهی که علاقه مند به تحصیل در آن هستید را پیدا کنید. این دفتر می تواند راهنمایی کند که چه خدماتی برای دانشجویان معلول یا مبتلا به بیماری مزمن در دسترس است. انواع مختلفی از کمک در دسترس دانشجویان معلول در آلمان است. از اقامتگاه های مناسب این افراد گرفته تا ویلچر و حمایت مالی برای تهیه تجهیزات و یا کمک به تحصیل این افراد در دسترس قرار دارد.

 

آیا باید ناتوانی جسمی یا معلولیت خود را در آلمان اثبات کنم؟

برای تامین کمک مالی، باید بتوانید ثابت کنید که هزینه های اضافی انجام شده به طور مستقیم به معلولیت شما مربوط می شود. همچنین باید یک حساب بانکی مسدود شده در آلمان باز کنید. به عنوان دانشجوی بین المللی دارای معلولیت در آلمان به یک نفر نیاز خواهید داشت. سازمان هایی هستند که در این زمینه تمام کمک های لازم را به دانشجویان ارائه می دهند. با کسب اطلاعات کامل از این سازمان ها و همچنین دانشگاه موردنظر خود می توانید از امکانات و خدماتی که به این دسته از دانشجویان ارائه می شود، آگاه شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*