16 تیر 1400

با قدیمی ترین دانشگاه های اروپا آشنا شوید

آیا می دانید قدیمی ترین دانشگاه های اروپا کدام هستند و در چه کشورهایی قرار دارند؟ فهرست جالب این دانشگاه ها را در این مطلب بخوانید.

دانشگاه ها به بخش قابل توجهی از فرهنگ و تمدن یک منطقه تبدیل شده اند. ایده ایجاد یک دانشگاه به عنوان یک مرکز یادگیری آکادمیک توسط اروپایی ها و حدود هزار سال قبل مطرح شد. در طول قرن ها، ایده های اصلی شکل گیری این موسسات دچار تغییر و تحولات بسیاری شده است.

امروزه هنوز بسیاری از موسسات قدیمی فعالیت دارند و به محلی تبدیل شده اند که سنت و مدرنیته به یکدیگر می رسند. قدیمی ترین دانشگاه ها هنوز هم به گونه ای مدیریت کرده اند تا خودشان را در میان برترین دانشگاه های جهان حفظ کنند و تاثیرگذار باشند. این دانشگاه ها به ویژه در میان دانشجویان بین المللی بسیار مشهور هستند. در این مقاله قصد داریم به برخی از قدیمی ترین دانشگاه های اروپا نگاهی بیندازیم.

 

قدیمی ترین دانشگاه ها در 10 کشور اروپایی

ایتالیا: دانشگاه بولونیا، 1088

دانشگاه بولونیا قدیمی ترین دانشگاه اروپا و همچنین قدیمی ترین دانشگاه در جهان است که در ایتالیا قرار دارد. در حقیقت این موسسه با نام لاتین universitas (university) شناخته شد، کلمه ای که پیش از آن حتی وجود نداشت. این دانشگاه برای تحصیل در زمینه حقوق افتتاح شد و پس از آن در رشته های دیگر نیز توسعه یافت. در طول قرن ها، دانشگاه بولونیا ایتالیا دانشجویان مانند پاپ ها، فضانوردان و حتی انزو فراری سازنده اتومبیل فراری را در خود پرورش داده است.

 

انگلیس: دانشگاه آکسفورد، 1096 و دانشگاه کمبریج، 1209

دانشگاه آکسفورد قدیمی ترین دانشگاه در انگلیس و در بریتانیاست. رقیب سرسخت آن دانشگاه کمبریج است که 100 سال بعد از آن تاسیس شد. زمانی که درگیری ها باعث شد که بسیاری از دانشجویان آکسفورد آن را ترک کنند. از این رو، این افراد در کمبریج مستقر شدند و دانشگاه جدیدی به وجود آمد. هر دوی این دانشگاه ها امروزه در میان بهترین دانشگاه های جهان قرار دارند.

 

اسکاتلند: دانشگاه سنت اندروز، 1413-1410

یکی دیگر از قدیمی ترین دانشگاه های اروپا دانشگاه سنت اندروز است که در اسکاتلند قرار دارد. قدیمی ترین دانشگاه اسکالتند بین سال های 1410 تا 1413 و نیم قرن پس از دومین جنگ استقلال اسکاتلند تاسیس شد. در ابتدا در این دانشگاه رشته هایی مانند الهیات و فلسفه آموزش داده می شد، اما امروزه دانشگاه سنت اندروز اسکاتلند رشته های مختلف و متنوعی را به دانشجویان ارائه می دهد.

 

فرانسه: دانشگاه پاریس، حدود 1150

درباره سال تاسیس دانشگاه پاریس فرانسه اختلاف نظرهایی وجود دارد. این دانشگاه به عنوان یک شرکت خصوصی حدود سال 1150 تاسیس شد و بعدها به عنوان یک دانشگاه مجوز فعالیت گرفت. در حال حاضر دانشگاه پاریس دیگر به شکل اولیه خود وجود ندارد. در عوض در پی انقلاب اواخر دهه 60 میلادی، دانشکده های آن به 13 جایگزین تقسیم شدند.

 

پرتغال: دانشگاه کویمبرا، 1290

پرتغال نیز از دیگر کشورهایی است که یکی از قدیمی ترین دانشگاه های اروپا را در خود جای داده است. قدیمی ترین دانشگاه پرتغال در شهر لیسبون و در سال 1290 تاسیس شد و پیش از اینکه در موقعیت کنونی خود قرار بگیرد، چندین بار تغییر مکان داده است. دانشگاه کویمبرا نام خود را از «گروه کویمبرا»، انجمن دانشگاه های قدیمی تحقیقاتی در اروپاگرفته است. این دانشگاه یکی از برترین دانشگاه های جهان در حوزه ارائه تحصیلات آکادمیک و همچنین تحقیقات تقریبا در تمام رشته ها به شمار می رود.

 

اتریش: دانشگاه وین، 1365

دانشگاه وین بیش از یک رکورد متفاوت دارد. دانشگاه وین اتریش نه تنها قدیمی ترین دانشگاه در میان کشورهای آلمانی زبان است، بلکه با بیش از 90 هزار دانشجو، بیشترین تعداد ثبت نام کننده ها را نیز به خود اختصاص داده است. جالب است بدانید که در بیشتر رنکینگ ها، دانشگاه وین اتریش معمولا توانسته بهترین رتبه ها و امتیازات را در این کشور به خود اختصاص دهد. دانشگاه وین یک دانشگاه دولتی است که براساس رنکینگ QS توانسته رتبه 150 دانشگاه های برتر جهان را به خود اختصاص دهد.

 

آلمان: دانشگاه هایدلبرگ، 1386

قدیمی ترین دانشگاه در آلمان در یک شهر کوچک در هایدلبرگ و بین شهرهای فرانکفورت و اشتوتگارت قرار گرفته است. این دانشگاه با بیش از 30 هزار دانشجو یک پنجم جمعیت این شهر را به خود اختصاص داده است. اما تاثیر این دانشگاه قدیمی و معتبر آلمانی تنها محدود به این منطقه نیست. دانشگاه هایلدبرگ با تمرکز بر بخش تحقیقات، توانسته جوایز نوبل متعددی را کسب کند و در سطح بین المللی مطرح شود.

 

سوئد: دانشگاه اوپسالا، 1477

قرن ها طول کشید تا طراحان مدیترانه ای موفق شدند ایده افتتاح یک مرکز آکادمیک با عنوان دانشگاه را به بخش شمال دور منتقل کنند. نخستین دانشگاه سوئد یعنی دانشگاه اوپسالا در سال 1477 در کشورهای نوردیک افتتاح شد. اوپسالا یک شهر کوچک در شمال استکهلم است که به طور معمول شهری است که بیشترین زندگی دانشجویی در سوئد را در برگرفته است. قدیمی ترین دانشگاه سوئد یک دانشگاه تحقیقاتی است که در میان 100 موسسه تحصیلات آکادمیک برتر جهان نیز قرار دارد.

 

دانمارک: دانشگاه کپنهاگ، 1479

دانمارک نیز در میان کشورهایی قرار گرفته که یکی از قدیمی ترین دانشگاه های اروپا را در خود جای داده است. دانمارک کشوری بود که خیلی زود تصمیم گرفت تا یک مرکز آکادمیک در کشورش داشته باشد و به این ترتیب دانشگاه کپنهاگ را در سال 1479 تاسیس شد. دانشجویان برجسته ای مانند سورن کی‌یرکگور، فیلسوف و نیلز بور فیزیکدان مشهور دانمارکی و برنده جایزه نوبل در این دانشگاه حضور داشته اند. این دانشگاه در میان برترین دانشگاه های دانمارک قرار دارد و همچنین بزرگترین دانشگاه این کشور محسوب می شود.

 

لیتوانی: دانشگاه ویلنیوس، 1579

جوان ترین دانشگاهی که در این فهرست به نام آن اشاره می کنیم حدود 500 سال قدمت دارد. دانشگاه ویلنیوس به عنوان یکی از قدیمی ترین دانشگاه های اروپا و بزرگترین دانشگاه لیتوانی شناخته می شود. این دانشگاه همچنین در میان سه دانشگاه قدیمی حوزه دریای بالتیک قرار دارد. این دانشگاه یکی از قدیمی ترین و مشهورترین موسسات آموزش عالی در اروپای مرکزی و غربی است. جالب است بدانید که ویلنیوس، بهترین دانشگاه این کشور در ارائه تعداد زیادی از رشته های تحصیلی به شمار می رود.

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*