14 تیر 1400

اولین اقدامات پس از ورود به آلمان (بخش اول)

تحصیل در خارج از کشور در آلمان یک ماجراجویی مهیج است اما آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید، اولین اقدامات پس از ورود به آلمان ، کدام است؟

روزهای اول در این کشور برای همه افراد جدید در این زمینه چالش برانگیز است. قبل از اینکه یک زندگی عادی جدید در آلمان شروع شود، باید چند کار انجام دهید. برای یک دانشجوی بین المللی مهم است که بداند این کدام کارها را باید ابتدا انجام دهد و چگونه می تواند بر چالش ها غلبه کند، در غافلگیری گرفتار نشود و اجازه ندهد کنترل شرایط به راحتی از دستش خارج شود.

برای اینکه تمام این کارها برایتان ساده شود، اولین کارهایی را که به محض ورود به آلمان باید انجام دهید، را در این مطلب مطرح خواهیم کرد.

 

اولین اقدامات پس از ورود به آلمان کدام هستند؟

یافتن محل اقامت

اسکان و یافتن خانه دانشجویی در آلمان دغدغه اصلی دانشجویان بین المللی است که در دوره اقامت خود به همراه دارند. مکان های زیادی برای اقامت دانشجویی در آلمان وجود دارد، اما به عنوان دانشجویی که بودجه محدودی دارد چه این بودجه از خانواده او باشد یا پس انداز شخصی یا کمک هزینه های شخص ثالث، مجبور به انتخاب یک آپارتمان با اجاره مقرون به صرفه هستید. یافتن چنین مکانی در یک کشور و شهری که در آن غریب هستید، ابتدا چندان ساده به نظر نمی‌رسد.

معمولا دانشگاه های دولتی آلمان دارای خوابگاه هستند. این خوابگاه ها اتاق های خاصی را به اشتراک می گذارند، اما گاهی اوقات اختلافاتی بین تعداد این اتاق ها و دانشجویان ورودی بین المللی وجود دارد. از طرف دیگر همتایان خصوصی آنها تالارهای خوابگاه اختصاصی ندارند، اگرچه راهنمایی هایی در مورد آپارتمان های محلی ارائه می دهند که می توانید اجاره کنید. بنابراین شما باید به دنبال گزینه های دیگر باشید.

اگر این مسئله برای شما اتفاق بیفتد و نتوانید در خوابگاه های دانشجویی اقامت کنید، نیازی به نگرانی نیست چرا که چندین گزینه دیگر مقرون به صرفه برای بودجه محدود شما وجود دارد. شما فقط باید کمی تحقیق کنید و در مورد سبک زندگی قبلی خود اصلاحاتی جزئی انجام دهید.

توصیه ما به شما این است که قبل از ورود به آلمان این تحقیق را انجام دهید، چرا که حتی اگر مکانی مناسب برای اجاره پیدا نکنید، حداقل لیستی از آژانس ها و مجلات را در اختیار دارید که می توانید در مورد آپارتمان های موجود برای اجاره اطلاعات لازم را کسب کنید.

 

آدرس خود را ثبت کنید

یکی دیگر از کارهایی که به محض ورود به آلمان باید انجام دهید، ثبت آدرس است. طبق قانون آلمان، هرکسی که به طور قانونی در این کشور اقامت داشته باشد، (چه موقت یا طولانی مدت)، باید آدرس خود را در سازمان محلی به نام آنملدونگ (Anmeldung) که مسئولیت ثبت آدرس ها را دارند، ثبت کند.

ثبت نام محل سکونت شما در آنملدونگ محلی، باید طی 2 هفته پس از ورود شما در آلمان انجام شود. درخواست از طریق پست یا انواع دیگر به جای حضور شخصی در دفاتر آنها، پذیرفته نمی‌شود.

توجه داشته باشید که اگر این محدودیت زمانی را رعایت نکنید، ممکن است در آخر مجازات شوید و حتی بدتر، ممکن است به کشور خود تبعید شوید. با این کار، ثبت نام آدرس شما باید از روز اول در آلمان در اولویت شما باشد.

 

مدارک مورد نیاز برای ثبت آدرس محل اقامت در آلمان عبارتند از:

– اثبات هویت (شناسنامه یا گذرنامه معتبر)

– اجازه اقامت یا ویزا

– فرم ثبت نام

– تایید صاحبخانه

– قرارداد اجاره اسناد رسمی

– گواهی ازدواج (اگر متاهل هستید)

 

باز کردن حساب بانکی در آلمان

باز کردن حساب بانکی یکی از نخستین اقدامات پس از ورود به آلمان است. هنگامی که در آلمان هستید برای پرداخت اجاره، خدمات و سایر انواع پرداخت‌ها و دریافت حقوق خود در صورت استخدام در یک کار پاره وقت به حساب بانکی احتیاج خواهید داشت. آلمان به عنوان کشوری شناخته می شود که دارای بیشترین تعداد بانک در اروپا است. مطمئنا این مسئله مزایای خاص خود را دارد، اما از طرف دیگر می تواند انتخاب بهترین گزینه را برای شما دشوار کند. به عنوان یک دانشجو، هر یورو از پول شما ارزشمند است و شما حتی باید جزئی ترین جزئیات را نیز در نظر بگیرید.

عوامل گسترده ای وجود دارد که باید به آنها توجه کنید و اگر با سیستم بانکی در آلمان چندان آشنا نیستید، واژگان آن می تواند شما را به سمت انتخاب بد سوق دهد. خوشبختانه، بانک هایی وجود دارند که می توانند فرایند افتتاح حساب بانکی و کل بانکداری در آلمان را آسان و سرگرم کننده جلوه دهند. یکی از بانکی که به عنوان گزینه بسیار محبوب برای دانشجویان بین المللی ظاهر شده است، حساب بانکی N26 است.

برخی از جذاب ترین ویژگی های مربوط به افتتاح حساب بانکی در N26 شامل موارد زیر است:

– حساب خود را رایگان باز می‌کنید.

– نیازی به نشان دادن گواهی ثبت نام شما نیست (Meldebescheinigung)

– بانکداری مبتنی بر اپلیکیشن

– اپلیکیشن تلفن همراه

– تراکنش بین المللی رایگان

– طبقه بندی تراکنش ها

 

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*