23 تیر 1400

اجازه اقامت دانشجویی در آلمان

اجازه اقامت دانشجویی در آلمان به دانشجویان امکان می دهد تا بتوانند در این کشور تحصیل کنند، درباره آن بیشتر بدانید.

علاوه بر این دانشجویان حتی اگر در دوره های مبادله تحصیلی، دوره های زبان، دوره های کالج یا کاورزی نیز شرکت می کنند نیز به اجازه اقامت دانشجویی آلمان نیاز دارند. اما برای اینکه بدانید چگونه اجازه اقامت دانشجویی در آلمان را کسب کنید، این مطلب را بخوانید.

 

چه زمانی باید برای اجازه اقامت دانشجویی در آلمان اپلای کنیم ؟

علاقه و توجه دانشجویان بین المللی به تحصیل در آلمان روز به روز در حال افزایش است. با این وجود، دانشجویان بین المللی باید پروسه هایی را برای تحصیل در این کشور اروپایی محبوب پشت سر بگذارند تا بتوانند در دانشگاه های آلمان تحصیل کنند.

دانشجویانی که تحصیل در آلمان را انتخاب کرده اند، پس از اخذ پذیرش از دانشگاه، باید برای ویزا اقدام کنند و به محض اینکه خانه خود را در این کشور پیدا کردند، باید برای اجازه اقامت دانشجویی در آلمان ثبت نام کنند. این پروسه چندان سختی نیست و فقط باید تمام مدارک لازم را ارائه دهید.

مزایای تحصیل در آلمان متعدد هستند. از محیط بین المللی این کشور گرفته تا دانشگاه های در سطح جهانی و تنوع فرهنگی در کنار تحصی رایگان در بیشتر دانشگاه های دولتی این کشور و هزینه های مقرون به صرفه زندگی، آلمان را در میان دانشجویان بین المللی بسیار محبوب کرده است.

 

همه چیز درباره اجازه اقامت دانشجویی در آلمان

چه کسانی به اجازه اقامت دانشجویی در آلمان نیاز دارند؟

اگر برای تحصیل در آلمان به این کشور سفر می کنید (برای مدت بیش از 90 روز)، باید اجازه اقامت دانشجویی این کشور را کسب نید. اما اجازه ورود و اقامت دانشجویی در آلمان در یک کشور خارجی بیشتر به ملیت فرد موردنظر بستگی دارد.

افرادی که از کشورهای عضو اتحادیه اروپا، آمریکا، استرالیا، کانادا، ژاپن، نیوزیلند و کره جنوبی هستند، نیازی به اخذ اجازه اقامت ندارند، اما هر کشوری به جز این کشورها باید اجازه اقامت دانشجویی آلمان را برای تحصیل در این کشور اخذ کنند.

 

چگونه باید برای اجازه اقامت دانشجویی در آلمان اقدام کنیم؟

برای اپلای اجازه اقامت دانشجویی در آلمان باید مراحل زیر را پشت سر بگذارید:

– قدم اول: ثبت نام

به محض اجازه خانه دانشجویی در آلمان ، باید در دفاتر اقامتی محلی ثبت نام کنید. این دفاتر به شما تاییدیه کتبی می دهند که اثبات می کند ثبت نام شده اید. این تاییدیه را تا زمانی که به اجازه اقامت دانشجویی در آلمان نیاز دارید، حفظ کنید.

این ثبت نام باید یک تا دو هفته از زمانی که به کشور آلمان وارد می شوید، انجام شود، در غیر این صورت باید جریمه پرداخت کنید. باید در این مدت زمان یک قرار ملاقات که به صورت آنلاین است را در دفتر ثبت نام اقامت رزرو کنید.

 

مدارک لازم برای اخذ اجازه اقامت دانشجویی در آلمان

– اجاره نامه امضا شده توسط صاحبخانه

– پاسپورت، ویزا و کارت شناسایی شخصی

– فرم ثبت نام (که باید از دفاتر ثبت نام اقامتی اخذ شود)

نکته: به طور معمول هزینه ای برای ثبت نام از دانشجویان اخذ نمی شود.

 

قدم دوم: اپلای برای اجازه اقامت دانشجویی در آلمان

باید طی سه ماه برای اپلای اجازه اقامت دانشجویی در آلمان در دفاتر ثبت نام خارجی ها در شهر محل زندگی خود در آلمان اقدام کنید. از طریق دفاتر بین المللی یا جست و جوی آنلاین می توانید آدرس این دفاتر را در شهر محل زندگی خود در آلمان پیدا کنید.

توجه داشته باشید که حتما باید فرم درخواست را پر کرده و یک وقت برای خودتان رزرو کنید. مدارک زیر را باید به این دفاتر ارائه دهید:

– پاسپورت و ویزای دانشجویی آلمان

– برگه تاییدیه ثبت نام

– بیمه درمانی

– گواهی ثبت نام در دانشگاه

– تاییدیه تمکن مالی

– تاییدیه بورسیه تحصیلی

– قرارداد اجاره

– عکس پاسپورت بایومتریک

– مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی

– اصل مدارک تحصیلی در گذشته

*اخذ اجازه اقامت دانشجویی در آلمان دو تا سه هفته طول می کشد.

 

اعتبار اجازه اقامت دانشجویی در آلمان چقدر است؟

اعتبار اجازه اقامت دانشجویی آلمان معمولا به اندازه طول دوره تحصیل شماست. با این وجود، اگر تحصیلات خود را در زمان معین تمام نکردید، این اجازه قابل تمدید است. باید از دانشگاه محل تحصیل خود در آلمان تاییدیه بگیرید.

 

مزایای اخذ اقامت دانشجویی در آلمان

زندگی در آلمان : اقامت دانشجویی در آلمان اجازه زندگی در این کشور را در طول تحصیل به شما ی دهد. به طور معمول ای اجازه برای یک سال یا حداقل دو سال است که می تواند گسترده شود.

کار در آلمان : براساس قوانین در آلمان، دانشجویان بین المللی می توانند ر طول تحصیل کار کنند. دانشجویان فقط می توانند کار نیمه وقت دانشجویی در آلمان داشته باشند که معادل 120 روز در سال یا 240 نصف روز است.

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*