مهاجرت به آلمان

اقدامات ضروری پس از ورود به آلمان

۱)فرودگاه مقصد و عزیمت به محل تحصیل

۱-۱)فرودگاه های بزرگ آلمان

چنانچه تحصیل در آلمان را جهت ادامه تحصیل یا مهاجرت انتخاب نموده اید میتوانید با مطالعه مطلب زیر با اقدامات ضروری پس از ورود به آلمان آشنا شوید.

خدمات هواپیمایی کشور آلمان در سطح مناسبی است و هواپیمایی لوفتهانزا، هواپیمایی ملی آلمان است.
از جمله فرودگاه های مهم کشور آلمان عبارتند از: فرودگاه های تگل و شونفلد در شهر برلین،فرودگاه فرانکفورت،فرودگاه هامبورگ،فرودگاه مونیخ،فرودگاه کلن و غیره. جهت ورود به آلمان میتوانید از خدمات این شرکت ها استفاده نمایید.


فرودگاه های دیگری نیز مانند فرودگاه هانوفر،فرودگاه درسدن،فرودگاه هاله وجود دارند که تعداد اندکی پرواز بین المللی دارند. درتمام فرودگاه ها خدماتی مانند اطلاع رسانی فعال ،خدمات درمانی ،رستوران،پارکینگ،چرخ هایی برای حمل و نقل وسایل و دیگر امکانات اولیه وجود دارد.
اگر خسارتی توسط هواپیمایی در حین پرواز به وسایل مسافر وارد شود مثلا اگر مسافر چمدانی را سالم به بخش بار هواپیما تحویل دهد و به آن خسارتی وارد شود،مسافر می تواند با مراجعه به بخش خسارت ،هزینه چمدان یا چمدانی دیگر را تحویل گیرد. هزینه های این خسارت را بیمه پرواز پرداخت می کند.
فرودگاه فرانکفورت بزرگترین فرودگاه بین المللی کشور آلمان است. که دومین فرودگاه پر تردد اروپا نیز به حساب می آید. این فرودگاه بزرگ دارای دو ایستگاه قطار ،قطارهای درون و بین شهری،اتوبوس و تاکسی است.

۲-۱)سفر به شهر محل تحصیل:

در صورتی که دانشجو جهت ورود به آلمان از ایرلاین ایران ایر استفاده کند، ابتدا وارد یکی از فرودگاه های فرانکفورت، هامبورگ و یا کلن می شود. اگر شهر محل تحصیل دانشجو این سه شهر نباشد،می بایست با استفاده از هواپیما یا قطار به مقصد بعدی سفرکند.


درصورتیکه برای ادامه مسیر قطار را انتخاب کنید،بعد از اینکه به فرودگاه های مذکور وارد شدید وسایل و بارهای خود را از قسمت بار تحویل بگیرید. سپس با مراجعه به بخش اطلاعات از جدول زمانی حرکت قطارها و تعویض خطوط احتمالی (دریک برگه پرینت ارائه می شود) مطلع شوید. به ایستگاه قطار رفته و به مسیر خود ادامه دهید. جهت حمل بار در محدوده فرودگاه ها و ایستگاه های قطار می توانید از چرخ های دستی ای که در اطراف قسمت تحویل بار وجود دارند،استفاده کنید.
برای یافتن ایستگاه قطار یا پرواز داخلی به منظور ادامه مسیر ،می توان از کارمندانی که دارای لباس فرودگاه هستند،ودر اکثر فضاهای فرودگاه حضور دارند،سوال پرسیده و درخواست کمک کرد.


۲)سیستم حمل و نقل و رفت و آمد عمومی

۱-۲)وسایل نقلیه عمومی درون شهری

سیستم حمل و نقل عمومی جهت سفر درون شهری در آلمان مناسب و نسبتا گران است.زندگی در آلمان با سیستم حمل و نقل عمومی در این کشور گره خورده است.سیستم حمل و نقل آلمان شامل متروهای زیر زمینی،متروهای رو زمینی،قطارهای خیابانی و اتوبوس می باشد. معمولا در تمام شهر های بزرگ آلمان تمامی سیستم های حمل ونقل عمومی در دسترس است. ولی در شهرهای کوچک براساس نیاز و میزان جمعیت،وسایل کمتری در اختیار است.یادگیری انواع سیستم حمل و نقل در سفر به آلمان بسیار کاربردی و مفید خواهد بود.

۱-۱-۲)متروهای زیرزمینی(U-Bahn)

U-Bahn که مخفف Untergrundbahn است به سیستم متروهای زیرزمینی گفته می شود. که رایج ترین سیستم حمل و نقل شهری نیز می باشد.

۲-۱-۲)قطارهای روزمینی (S-Bahn)

S-Bahnو به طور اختصاری SB که مخفف کلمه Stadtschnellbahn(قطار سریع شهری) و یا Schnellbahn یا Stadtbahn می باشد. معمولا فاصله بین ایستگاه های این قطارها بیشتر و این قطارها سریع تر از انواع دیگر است. نماد این مترو بصورت یک S که در دایره ای سبز رنگ قرارگرفته می باشد.

۳-۱-۲)قطارهای خیابانی(StraBe-Bahn)


قطار خیابانی یا StraBe-Bahn همان طور که از اسمش مشخص است به قطارهایی گفته می شود که برروی خیابان و ریل های خیابانی حرکت می کند. این قطارها معمولا کندتر از دیگر انواع قطارهای شهری می باشد. بهتر است استفاده از آنها در الویت آخر قرار گیرد.

۴-۱-۲)اتوبوس سیستم حمل و نقل مناسبی برای رفتن به جاهایی که ایستگاه مترو در مجاورت آن قرار ندارد ، می باشد. اتوبوس ها از نظر زمان بندی معمولا دقیق بوده و آوردن چمدان،ساک دستی،کالسکه بچه و غیره با توجه به شرایط اتوبوس ساده و بلامانع است. در اتوبوس ها دکمه هایی وجود دارد که برای پیاده شدن در هر ایستگاه بایستی یکی از آنها را قبل از رسیدن به ایستگاه فشارداد.

۲-۲)ترتیب نوشتن آدرس ها

آدرس در شهرهای کشور آلمان متشکل از چهار قسمت است.قسمت اول آدرس نام خیابان (StraBe) است که پس از نام شخص و در سطر دوم قرار می گیرد.پس از آن شماره پلاک (Hausnummer)بوده که بدون فاصله پس از نام خیابان قرار می گیرد.پس از آن و در سطر خط سوم ،کد پستی (Postleitzahl)یا به اختصار PLZ قرار می گیرد و پس از آن نیز نام شهر نوشته می شود.
مثال:
(نام شخص)
(شماره پلاک ) ۱۸ (نام خیابان) Coppistr.
( نام شهر) Berlin (کدپستی)۱۰۳۶۵


۱-۲-۲)یافتن آدرس روی نقشه


الگوی آدرس های آلمانی مانند زندگی در آلمان دارای نظم خاصی است. جهت یافتن آدرس ابتدا باید نام خیابان جستجو شود. برای پیدا کردن خیابان برروی نقشه شهر می توان از نقشه های معمولی که برای شهرهای مختلف قابل خریداری است و یا اینترنت استفاده نمود. در نقشه های معمولی نام خیابان ها به ترتیب الفبا آمده است. پس از یافتن نام خیابان ،محدوده محل قرارگیری آن خیابان برروی نقشه را خوانده و در آن محدوده ،خیابان را جستجو نمایید. بعضی از شماره پلاک ها نیز برروی نقشه آمده است. لذا برای خیابان های طولانی باید محل قرارگیری تقریبی ساختمان را نیز مشخص نمایید.


بعد از پیدا کردن محل حدودی ساختمان برروی نقشه می توان نزدیکترین ایستگاه های مترو و یا اتوبوس اطراف آن را یافت و برای رسیدن به مقصد از آنها استفاده نمود. یکی دیگر از روش های پیدا کردن آدرس برروی نقشه شهر ،روش اینترنتی است. برای استفاده از این روش در صفحه مخصوص شهر مورد نظر ابتدا نام خیابان، شماره پلاک و کد پستی وارد شود. پس از آن وب سایت، محل قرارگیری ساختمان و یا محدوده آن را نشان می دهد.
در صورتیکه شخص آدرس وب سایت نقشه شهر مورد نظررا نمی داند، می تواند از وب سایت زیر که دارای همه شهرهای آلمان است استفاده نماید.
http://www.meinestadt.de/deutschland/stadtplan


۲-۲-۲)شبکه خطوط مترو


شبکه متروی شهر،نقشه ای است خطوط متروی آن شهر را نشان می دهد.از این نقشه برای رفتن به ایستگاه های دیگر،اطلاع از نوع و شماره مترویی که شخص باید سوار شودو… بکار میرود.این نقشه در اکثر شهرها بصورت رایگان در ایستگاه های مترو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *