همه چیز درباره دوره آوسبیلدونگ آلمان

دوره های آوسبیلدونگ آلمان ؛ آموزش، کار، حقوق بالا

آلمان دارای سیستم خاصی به نام آوسبیلدونگ است که به دانشجویان این کشور یا از کشورهای عضو و غیر عضو اتحادیه اروپا اجازه می دهد در شرکت های آلمانی به عنوان کارآموز کار کنند و در حالی که برای یک تجارت یا حرفه خاص در یک موسسه آموزش می بینند، حقوق هم دریافت خواهند کرد.

 

چرا دوره های آوسبیلدونگ در آلمان ؟

در آلمان، بسیاری از جوانان از طریق سیستم کارآموزی وارد بازار کار می شوند. جالب است بدانید که بیش از 500000 قرارداد کارآموزی جدید  ( آوسبیلدونگ ) هر ساله توسط شرکت های مختلف در آلمان منعقد می شود.

شرکت هایی که دارای موقعیت کارآموزی ( آوسبیلدونگ ) هستند و به جوانان آموزش می دهند، نه تنها در هزینه های استخدام صرفه جویی می کنند، بلکه از خطر استخدام کارمند اشتباه برای کار در آینده جلوگیری می کنند.

براساس آمار، بیش از 500 هزار نفر خارجی در سال 2018 برای دوره های آوسبیلدونگ آلمان ثبت نام کرده اند که تعداد آنها در مقایسه با 2009 بیش از دو برابر شده است.

با این تفاسیر، فرصت بسیار خوبی برای آموزش در آلمان تحت طرح آوسبیلدونگ و ایجاد یک حرفه موفق در آینده برای تمام افراد در مشاغل مختلف وجود دارد. پس بیایید تمام جزییات درباره آوسبیلدونگ در آلمان را بررسی کنیم.

 

آوسبیلدونگ چیست ؟

آوسبیلدونگ یک برنامه آموزش حرفه ای در آلمان است. پس از پذیرش در این برنامه به عنوان Azubi یا Ausbildender  توسط هر یک از شرکت های آلمانی، آموزش شما تحت آوسبیلدونگ به دو قسمت تقسیم می شود:

در وهله اول، شما به یک شرکت آلمانی وابسته خواهید بود که در آنجا به عنوان یک کارآموز کار می کنید.

در وهله دوم، فرد متقاضی به یک آموزشگاه حرفه ای می پیوندد که در زبان آلمانی با نام Berufsschule شناخته می شود. این جا همان جایی است که در کلاس های آموزشی شرکت خواهید کرد.

برای حضور در هر دو مکان باید زمان خود را بر اساس دوره کارآموزی تقسیم کنید.

به عنوان مثال ، اگر برای درخواست آوسبیلدونگ در هتلی اقدام کرده اید، برای به دست آوردن دانش عملی باید سه روز در هر بخش اختصاص داده شده کار کنید و 2 روز باقیمانده هفته را در آموزشگاه حرفه ای خود (Berufsschule)  شرکت خواهید کرد که در آن گروه اختصاصی و فنی مربوطه را مطالعه می کنید.

چند نکته:

– آموزشگاه حرفه ای امتحانات مانند میان دوره ها و امتحانات نهایی را برگزار می کند.

– نمره نهایی آوسبیلدونگ شما شامل نمرات شرکت و آموزشگاه حرفه ای خواهد بود.

– شرکتی که در آن کاورزی می کنید، با توجه به عملکردتان در امتحانات، به شما درمورد مدرسه کار و آموزش نمره می دهد.

 

مدت زمان دوره آوسبیلدونگ در آلمان چقدر است ؟

معمولا دوره آوسبیلدونگ سه یا چهار  سال طول می کشد، اما اگر نمرات شما براساس عملکردتان در شرکت و آموزشگاه حرفه ای خوب باشد، این دوره زمانی می تواند کاهش یابد.

اما هیچ تفاوت قابل توجهی ایجاد نمی کند، زیرا زمان 3 سال می تواند به 2.5 سال کاهش یابد، بنابراین مهم نیست.

مدت زمان دوره آوسبیلدونگ آلمان معمولا به عوامل مختلفی بستگی دارد مانند اینکه در چه شرکتی کار می کنید، در کدام بخش منصوب می شوید و در کدام آموزشگاه حرفه ای تحصیل می کنید.

اما یک چیز مهم برای واجد شرایط بودن در برنامه آوسبیلدونگ وجود دارد و آن مهارت در زبان آلمانی است.

 

شرایط شرکت در دوره های آوسبیلدونگ آلمان

مدرک زبان برای دوره های آوسبیلدونگ در آلمان

زبان مورد استفاده در آموزشگاه حرفه ای آلمانی است و همه امتحانات به زبان آلمانی برگزار می شود. همچنین آموزش عملی شما در شرکت نیز به زبان آلمانی خواهد بود. گاهی اوقات، ممکن است متفاوت باشد زیرا ممکن است افراد انگلیسی زبان وجود داشته باشد، اما معمولا ارتباطات به زبان آلمانی انجام می شود. مدرک زبان برای دوره های آوسبیلدونگ در آلمان ، B1 زبان آلمانی است.

 

زبان مهمترین ابزار برای شرکت در دوره های آوسبیلدونگ آلمان

برای تکمیل برنامه آوسبیلدونگ باید مهارت کافی در زبان آلمانی داشته باشید. مهمترین پیش شرطی که بیشتر شرکت ها برای استخدام کارآموز از کشورهای دیگر بررسی می کنند، دانش خوب زبان آلمانی است.

بیش از 90 درصد شرکت ها (با پیشنهادات کارآموزی) اظهار داشتند که مهارت های زبان برای تکمیل دوره آموزشی ضروری است.

 

مدرک تحصیلی برای شرکت در دوره های آوسبیلدونگ آلمان

اگر غیر اروپایی هستید، باید گواهی قبولی در امتحان کلاس 12 را داشته باشید. این حداقل مدرک تحصیلی مورد نیاز برای متقاضی یک کشور غیر اروپایی برای درخواست در برنامه آوسبیلدونگ آلمان است.

کسانی که مدارک سطح بالاتری دارند، نیز می توانند در این دوره ها شرکت کنند.

بعضی از شرکت ها و موسسات آموزشی، جدا از حداقل صلاحیت پایه دوازدهم، معیارهای واجد شرایط بودن را برای هر کسی که زیر 30 باشد، در نظر می گیرند.

 

شرایط مالی و مزایای آوسبیلدونگ در آلمان چیست؟

اگر می خواهید برای دوره های آوسبیلدونگ در آلمان اقدام می کنید، باید شرایط زیر را داشته باشید:

– یک تاییدیه کتبی یا قرارداد توسط شرکت آموزش دهنده در آلمان

– تمکن مالی (863 یورو در ماه) برای تامین هزینه های زندگی در آلمان برای مدت اقامت شما قبل از شروع دوره های آوسبیلدونگ

– یک بیمه درمانی معتبر حداقل برای سال اول یا قبل از شروع آموزش شغلی

به شرکت کنندگان در آوسبیلدونگ به عنوان بخشی از برنامه، هر هفته کمک هزینه ای توسط شرکتی که در آن کار می کنند پرداخت می شود. به طور کلی آنها حداقل مبلغ 850 یورو در ماه را دارند. این مبلغ می تواند با توجه به مهارت ها، بهره وری هر شرکت کننده و تعداد ساعات کار در هفته بیشتر باشد.