8 مرداد 1402

کمپ تابستانی سوئیس

در دنیای به سرعت در حال تغییر امروز، اهمیت و لزوم تربیت و پرورش نسل جدید با ویژگی‌های یک شهروند جهانی، که بتواند با تاب‌آوری و انعطاف‌پذیری بیشتری به تعامل با افراد دارای دیدگاه‌ها و عقاید متفاوت بپردازد، از هر زمان دیگری بیشتر درک می‌شود.

نقش خانواده به عنوان اولین نهاد اجتماعی که مسئولیت رشد و بالندگی کودک را بر عهده دارد، در این مسیر بسیار مهم و تاثیرگذار است. انتخاب یک کمپ تابستانی مناسب، بر اساس اولویت‌ها و علاقه‌مندی‌های کودک و با درنظرگرفتن شرایط خانواده فرآیند دشواری است و نیازمند صرف زمان زیاد و جستجو در میان فهرست پرشمار مدارس و کمپ‌های تابستانی در سراسر جهان است. پیش از آشنایی با انواع و مزایای کمپ‌های تابستانی و معیارهای مناسب برای انتخاب یک کمپ مناسب، بهتر است تا با ماهیت کمپ تابستانی آشنا شویم.

کمپ تابستانی سوئیس
دانش آموزان در فرودگاه امام خمینی

کمپ یا مدرسه تابستانی، نوعی از آموزش کوتاه‌مدت است که کالج‌ها و دانشگاه‌های بین‌المللی و معتبر در کشورهای مختلف جهان، در فصل تابستان ارائه می‌دهند و بر اساس نوع کمپ، موضوعات مختلفی را تحت پوشش قرار می‎‌دهند.

تمرکز اصلی در انواع گوناگون کمپ‌های تابستانی، فراهم‌کردن فرصت یادگیری دانش و مهارت‌هایی است که غالبا در کلاس درس و در طول سال تحصیلی امکان‌پذیر نیست.

در سال‌های اخیر، با رشد تقاضا برای اعزام کودکان و نوجوانان به کمپ‌های تابستانی، گزینه‌های پیش رو برای انتخاب یک کمپ مناسب با افزایش قابل توجهی روبرو شده است. این تنوع گسترده، خانواده‌ها را قادر می‌سازد تا بهترین و مناسب‌ترین مدرسه تابستانی را بر اساس علاقه فرزند خود انتخاب کنند.

کمپ تابستانی سوئیس
موزه المپیک کشور سوئیس

مزایای کمپ تابستانی

مهم نیست کدام‌یک از انواع کمپ تابستانی و چه کشوری را بری سپری‌کردن تعطیلات تابستان فرزندتان انتخاب کرده اید؛ حضور در یک مدرسه تابستانی و گذراندن آموزش‌های هدفمند و اختصاصی، بدون شک دستاوردها و مزایای بیشماری برای شما و فرزندتان در پی خواهد داشت.

اولین و مهم‌ترین مزیتی که شرکت در یک کمپ تابستانی برای فرزند شما به دنبال دارد، تقویت حس استقلال و در نتیجه افزایش اعتمادبه‌نفس در او است. حضور در یک شهر یا کشور جدید بدون همراهی خانواده و رویارویی با چالش‌های جدید و متنوع در طول کمپ تابستانی، بدون تردید بر روی تحول شخصیتی و بهبود ویژگی‌های فردی کودک و نوجوان تاثیرگذار خواهد بود.

به علاوه، حضور در محیط چندفرهنگی و بین‌المللی مدارس تابستانی، فرصت آشنایی با فرهنگ‌های جدید و شکل‌دهی روابط دوستی مادام‌العمر با افرادی از سراسر دنیا را در اختیار شرکت‌کنندگان قرار می‌دهد. با قرارگرفتن در چنین محیط‌های، یادگیری زبان خارجی جدید برای فرزندتان تبدیل به فعالیت سرگرم‌کننده و در عین حال چالش‌برانگیز خواهد شد که بر روی سرعت و کیفیت یادگیری او نیز تاثیر مثبت می‌گذارد.

گفته می‌شود قرارگرفتن در محیط‌های چندفرهنگی و تعامل با افرادی از اقصی نقاط جهان، با فعال‌کردن مرکز خلاقیت در مغز، باعث ارتقاء و بهبود خلاقیت و مهارت تفکر خلاق در شخص می‌شود. بنابراین در ارزشمندی کمپ تابستانی و تاثیرگذاری آن بر روی آینده تحصیلی و شغلی فرد، تردیدی وجود ندارد.

اما در هنگام انتخاب یک مدرسه یا کمپ تابستانی برای گذراندن دوره‌های مفرح همراه با آموزش‌های سودمند، چه نکاتی را باید مورد توجه قرار داد؟ آیا توجه صرف به علاقه‌مندی کودک و نوجوان کافی است یا فاکتورهای دیگری را نیز باید بررسی کرد؟

انتخاب کمپ تابستانی

در این بخش بعضی از مهم‌ترین نکات در مورد انتخاب یک کمپ تابستانی مناسب می‌پردازیم.

اولین و مهم‌ترین نکته‌ای که باید در انتخاب کمپ تابستانی مناسب بدان توجه کرد، موقعیت مکانی مدرسه و محل اقامت شرکت‌کنندگان کمپ است. محل تحصیل یا زندگی فرزندتان در آینده می‌تواند در انتخاب کشور به شما کمک کند. اگر ترجیح می‌دهید فرزندتان در شهر یا کشور خاصی به ادامه تحصیل، اشتغال و زندگی بپردازد، بهتر است مدرسه تابستانی را در همان شهر یا کشور انتخاب کنید. همچنین توصیه می‌شود به زبان آن کشور نیز توجه کنید.

نکته بعدی که می‌تواند بر روی رضایت‌مندی شما از نتایج بدست‌آمده از کمپ تابستانی فرزندتان تاثیر بگذارد، سبک آموزش و موضوعات آموزشی ارائه‌شده در هر کمپ است. می‌توانید برای انتخاب موضوعات آموزشی، گزینه‌ها را بر اساس علاقه فرزندتان محدود کنید، یا بر اساس موضوعات ارائه‌شده در کمپ‌های مختلف، مدرسه‌ای را انتخاب کنید که آموزش‌های مرتبط با علاقمندی شغلی یا تحصیلی او را پوشش می‌دهد.

توجه به فعالیت‌های فوق برنامه و سفرهای تفریحی که در مدرسه تابستانی در اختیار کودکان و نوجوانان قرار می‌گیرد، از اهمیت زیادی برخوردار است. نوع فعالیت‌های فوق برنامه باید بر اساس علاقه فرزندتان باشد و مدرسه حتما باید برنامه زمان‌بندی اینگونه فعالیت‌ها را در کنار برنامه‌های آموزشی روزانه ارائه دهد.

پس از آنکه علاقه‌مندی فرزند و اولویت‌های خانواده را بررسی کردید، شاید بد نباشد نظرات سایر خانواده‌ها و شرکت‌کنندگان را نیز مورد توجه قرار دهید. علاوه بر نظر سایرین که می‌تواند درک بهتری در مورد تجربه مورد انتظار در کمپ تابستانی به شما بدهد، تاییدیه‌های مدرسه از سازمان‌های معتبر و جوایزی که بر اساس کیفیت عملکرد و تامین سلامت و امنیت شرکت‌کنندگان به مدرسه اعطا شده است، سطح کیفیت و اعتبار مدرسه را نشان می‌دهد.

کمپ تابستانی در کشور سوئیس

یکی از پرطرفدارترین کشورها برای گذراندن کمپ تابستانی، سوئیس است. کشور سوئیس قدمت زیادی در برگزاری کمپ‌ها یا مدارس تابستانی دارد و به دلیل موقعیت جغرافیایی‌اش در قاره اروپا، فعالیت‌های فوق برنامه ورزشی، فرهنگی و تفریحی متعددی را برای شرکت‌کنندگان فراهم می‌کند.

دانشگاه‌ها و کالج‌های متعددی در کشور سوئیس، مدرسه‌های تابستانی گوناگون با اهداف و ماموریت‌های خاص ارائه می‌دهند. کمپ تابستانی آموزش زبان، کمپ‌های ویژه کودکان، کمپ‌های کارآفرینی و گردشگری و … بعضی از کمپ‌های تابستانی کشور سوئیس هستند که هر ساله متقاضیان زیادی را از سراسر جهان به خود جذب می‌کنند.
کمپ تابستانی لزین
کمپ تابستانی سوئیس در شهر لزین، تابستان هر سال مخصوص کودکان و نوجوانان 10 تا 17 ساله برگزار می‌شود. در تابستان سال 2019، بیش از 600 دانش‌آموز از 55 کشور جهان برای شرکت در کمپ تابستانی لزین به کشور سوئیس آمده اند. کارکنان کمپ تابستانی لزین به زبان‌های مختلف صحبت می‌کنند و با میانگین سنی 26 سال، محیطی پویا و صمیمی را برای دانش‌آموزان خلق کرده اند.
شرایط اقامت در کمپ تابستانی
محل برگزاری کمپ تابستانی لزین، در شهر لزین قرار گرفته که یک اقامتگاه تفریحی و کوهستانی در فاصله 45 دقیقه‌ای از شهر مونترو است. شهر لزین در مجاورت کوهستان آلپ قرار گرفته و از این رو، برای کمپ‌های تابستانی و زمستانی گزینه ایده‌آلی به شمار می‌آید.
طول دوره کمپ تابستانی لزین سه هفته است و شرکت‌کنندگان در اتاق‌های دونفره و یک‌نفره کاخ مون‌پلان سکونت خواهند داشت. شهریه کمپ تابستانی لزین برای اتاق‌های دونفره اعلام شده است و متقاضیان اسکان در اتاق یک‌نفره باید هزینه بیشتری پرداخت کنند.
وعده‌های غذایی در کمپ تابستانی لزین به صورت روزانه و در محل کمپ آماده می‌شوند. وعده‌های غذایی روزانه در روزهای عادی هفته به صورت بوفه ارائه می‌شود. دانش‌آموزان در تعطیلات آخر هفته می‌توانند میان‌وعده و شام خود را در فضای باز کمپ میل نمایند.

کمپ تابستانی سوئیس
محوطه محل اسکان دانش آموزان

برنامه آموزشی کمپ تابستانی لزین

دانش‌آموزان برای ورود به این کمپ، به صورت آنلاین در یک آزمون تعیین سطح شرکت می‌کنند. بدین‌ترتیب، سطح دانش زبان انگلیسی دانش‌آموز و گروه مناسب او برای آغاز کمپ تابستانی تعیین خواهد شد.
شرکت‌کنندگان در کمپ تابستانی لزین، صبح‌ها در کلاس‌های آموزشی برنامه‌ریزی‌شده حضور خواهند داشت و بعدازظهرها و عصرها به فعالیت‌های سرگرم‌کننده و مهیج و گردش‌های روزانه خواهند رفت. پس از اتمام دوره در کمپ تابستانی، تمامی شرکت‌کنندگان یک گواهینامه دریافت خواهند کرد که در رزومه شغلی آنها تاثیر مثبتی خواهد داشت.
در طول هر هفته از اقامت در کمپ تابستانی لزین، ارتقاء مهارت‌های زبانی، یادگیری زبان جدید و توسعه ویژگی‌های فردی و شخصیتی در دستور کار قرار می‌گیرد و شرکت‌کنندگان در موقعیت‌های مختلف می‌توانند از مزایای آموزش‌های ارائه‌شده در این کمپ بهره‌مند شوند.

فعالیت‌های کمپ تابستانی لزین

فعالیت‌های کمپ تابستانی لزین، شامل چهار گروه لذت، ماجراجویی، آشپزی و غذا، و اکتشاف می‌شود. فعالیت‌های گروه لذت شامل حضور در مرکز ورزشی لزین، بازدید از شهرهای مختلف سوئیس، کوهپیمایی در کوهستان‌های پیرامون محل کمپ، ورزش‌های آبی و کشتی‌سواری برای دریاچه زیبای ژنو و شرکت در بازی اتاق فرار می‌شود.
فعالیت‌های گروه ماجراجویی، انجام فعالیت‌های مهیج در پارک ماجراجویی جنگلی، بازدید از شهرهای گوناگون و زیبای کشور سوئیس، حضور در سرزمین شادی Villeneuve، تونل باد و بازدید از کوه مون‌پلان و Emosson را در بر می‌گیرد.
برنامه بازدید از دهکده Gruyères و آشنایی با روش تولید پنیر گرویر، بازدید از کارخانه شکلات Cailler و آشنایی با فرآیند ساخت شکلات، بازدید از کارخانه نوشیدنی‌های طبیعی Morand در شهر مارتینی، حضور در موزه و کارگاه غذا و آشپزی در فعالیت‌های گروه آشپزی و غذا گنجانده شده است.
بازدید از معدن نمک در شهر Bex، موزه چارلی چاپلین، حضور در یخچال طبیعی Glacier با تله‌کابین، بازدید از دهکده Gruyères و موزه المپیک در فعالیت‌های بخش کنجکاوی این کمپ به چشم می‌خورد.

تاریخ و هزینه برگزاری کمپ تابستانی لزین

کمپ تابستانی لزین بین 2 تا 7 هفته، بر اساس انتخاب شرکت‌کنندگان برگزار خواهد شد. تاریخ برگزاری و اعزام گروه‌های مختلف به کمپ تابستانی لزین مطابق جدول زیر خواهد بود:

گروهتاریخ شروع دورهتاریخ اتمام دورهتعداد هفته
اول5/4/140119/04/1401دو هفته
دوم5/4/14012/05/1401چهار هفته
سوم5/4/140123/05/1401هفت هفته
چهارم12/04/14012/05/1401سه هفته
پنجم2/05/140123/05/1401سه هفته
ششم09/05/140123/05/1401دو هفته

هزینه کمپ بر اساس تعداد هفته‌های اقامت دانش‌آموزان به شرح زیر خواهد بود:

تعداد هفتههزینه
دو هفته4400 یورو + هزینه بلیت
سه هفته5700 یورو + هزینه بلیت
چهار هفته7000 یورو + هزینه بلیت
هفت هفته11900 یورو + هزینه بلیت

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*