15 تیر 1400

69.2 درصد از دانشجویان تمایل دارند پس از تحصیل در آلمان بمانند

نتایج یک نظرسنجی نشان می دهد که 69.2 درصد از دانشجویان بین المللی تمایل دارند پس از اتمام تحصیل در آلمان بمانند.

یک نظرسنجی توسط سایت Studying-in-Germany.org با این هدف انجام شده است که مشخص کند چرا دانشجویان ترجیح می دهند آلمان را به جای دیگر کشورها برای تحصیل انتخاب می کنند، چگونه آنها برای تامین مالی تحصیلات خود برنامه ریزی می کنند و برنامه آنها پس از پایان تحصیل در دانشگاه های آلمان چیست؟

در این نظرسنجی بیش از 4 هزار و 339 دانشجو مشارکت کردند. دانشجویان باید به سه پرسش با انتخاب یکی از گزینه ها پاسخ می دادند.

 

چرا تحصیل در آلمان ؟

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان

همانطور که می دانید آلمان طی سال های اخیر به یکی از مقاصد محبوب برای دانشجویان بین المللی تبدیل شده است.

این دلایل عبارتند از:

– تحصیل رایگان در آلمان

– دانشگاه‌های برتر که در سطح بالایی از استانداردهای آموزشی در جهان قرار دارند

– ارائه مدارک تحصیلی معتبر بین المللی

– امکان سفر به اروپا با ویزای دانشجویی

– امکان انتخاب رشته‌های تحصیلی گسترده و متنوع در دانشگاه های آلمان

– برنامه‌های تحصیلی در سطح جهانی

– هزینه‌های مقرون به صرفه برای زندگی در شهرهای آلمان

– امنیت آلمان برای دانشجویان بین المللی

– فرصت‌های شغلی برای دانشجویان

– چشم‌انداز روشن آینده شغلی و زندگی

– یادگیری یک زبان جدید

– تنوع اجتماعی و فرهنگی

– آشنایی با یک فرهنگ جدید

– میراث تاریخی و فرهنگی

همه این دلایل باعث شده تا در هر ترم تحصیلی دانشجویان بین المللی از سرتاسر جهان به این کشور سفر کنند. آلمان پیش از این به هدف بلندمدتی که داشت یعنی پذیرش 350 هزار دانشجوی بین المللی ظرف سه سال و تا سال 2018 دست یافته است.

 

35 درصد دانشجویان به دلیل تحصیل رایگان آلمان را انتخاب می کنند

تحصیل در کالج‌ های آلمان

نتایج این نظرسنجی به طور ویژه نشان می دهد که چرا آلمان به چنین مقصد جذابی برای دانشجویان بین المللی تبدل شده است.

ابتدا، از دانشجویان خواسته شد تا یکی از 4 دلیل متداول برای اینکه آلمان را به جای دیگر کشورها انتخاب کرده اند را مطرح کنند. جای تعجب نبود که تعداد زیادی از دانشجویان امکان تحصیل رایگان در آلمان را به عنوان دلیل اصلی تحصیل در این کشور اروپایی انتخاب کرده بودند.

پاسخ 35.3 درصد از دانشجویان به این سوال که چرا که آلمان را انتخاب کرده اند، این بود که تحصیل در آلمان رایگان است.

29.3 درصد از دانشجویان نیز در این باره پاسخ دادند که به دلیل سیستم آموزشی برتر و اساتید برجسته در دانشگاه های آلمان، این کشور را به جای دیگر کشورها برای تحصیل انتخاب کرده اند.

جاذبه آلمان برای دانشجویان بین المللی حتی رو به افزایش رفته است، چراکه دانشگاه های آلمان تعداد رشته های انگلیسی زبان را افزایش داده اند. یک پنجم از دانشجویان (20.4 درصد) پاسخ داده اند که رشته های انگلیسی زبان دلیل انتخاب آلمان بوده است. فقط 15.1 درصد دانشجویان پاسخ دادند که آلمان را به دلیل اینکه یک کشور  زیباست برای تحصیل انتخاب کرده اند.

 

*پاسخ دانشجویان به دلیل انتخاب دانشگاه های آلمان برای ادامه تحصیل:

– تحصیل رایگان در آلمان (35.3 درصد)

– سیستم آموزشی برتر و اساتید برجسته (29.3 درصد)

– ارائه رشته های انگلیسی زبان (20.4 درصد)

– کشوری زیبا برای بازدید و کشف کردن (15.1 درصد)

 

کار نیمه وقت، دلیل دوم دانشجویان برای انتخاب آلمان

تضمین آینده شغلی با تحصیل در آلمان

با توجه به اینکه چه کشوری را برای تحصیل به عنوان یک دانشجوی بین المللی انتخاب می کنید، باید درباره جزییات مالی و برنامه مالی خود بدانید. آلمان نیز از این قاعده مستثنی نیست، اما حقیقت این است که امکان تحصیل رایگان در آلمان برای دانشجویان بین المللی و همچنین کار نیمه وقت برایشان فراهم است، از این رو آلمان نسبت به دیگر کشورها برای تحصیل مقرون به صرفه تر است.

با توجه به این حقیقت، این نظرسنجی نشان می دهد که دانشجویان جذب آلمان می شوند، چرا که به آنها اجازه می دهند به طور پاره وقت در کنار تحصیل، کار کنند، بنابراین می توانند تا حدود زیادی از پس هزینه های خود بربیایند.

بیشتر دانشجویانی که در این نظرسنجی شرکت کردند، اعلام کردند که آنها در نظر دارند تا از شرایط کار پاره وقت در آلمان برای تامین هزینه های زندگی در این کشور استفاده کنند.

از سوی دیگر، تعداد نسبتا زیادی از دانشجویان نیز هنوز به خانواده یا پس انداز خود به لحاظ مالی وابستگی دارند (29 درصد)، همچنین 24.3 درصد از دانشجویان نیز انتظار دارند تا بورسیه تحصیلی کسب کنند و تنها 9.2 درصد از آنها در انتظار دریافت وام بانکی هستند.

 

69 درصد دانشجویان تمایل دارند در آلمان بمانند

در پایان یکی دیگر از اهداف این نظرسنجی این بود که برنامه دانشجویان پس از اتمام تحصیل در آلمان چه خواهد بود؟ از آنجایی که آلمان یک کشور ایده آل برای پیدا کردن شغل موردنظر دانشجویان است و گزینه های زیادی پیش روی آنها قرار دارد، این نظرسنجی نشان داد که دانشجویان بسیاری ترجیح می دهند که پس از اخذ مدرک تحصیلی از دانشگاه های آلمان در این کشور بمانند.

در این بخش، 69.2 درصد از دانش آموزان اعلام کردند که آنها قصد دارند پس از اخذ مدرک تحصیلی یک شغل خوب در آلمان پیدا کنند و مدت بیشتری را در این کشور بگذرانند. بقیه دانشجویان احتمال کمتری دارد که پس از اخذ مدرک تحصیلی برای همیشه در این کشور بمانند.

16.5 درصد گفته اند تا پس از اتمام تحصیلات خود بلافاصله به کشورشان بازخواهند گشت و 14.3 درصد اعلام کرده اند که آنها ترجیح می دهند در آلمان بمانند تا جاذبه های گردشگری و مکان های دیدنی این کشور را پیش از بازگشت به کشور خودشان تماشا کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*