15 تیر 1400

کارآموزی در آلمان

آیا به کارآموزی در آلمان می اندیشید؟ تحصیل در دانشگاه های آلمان با کارآموزی در بخش های مختلف در این کشور کامل می شود.

کارآموزی در آلمان شامل دوره های مختلف عملی و کاربردی باشد تا به دانشجویان مهارت های کاری لازم را بیاموزند، اما هیچ کدام از اینها با تجربه‌ای که در محیط واقعی کار کسب خواهید کرد، برابر نخواهد بود.

به همین دلیل است که کارفرمایان، افراد را براساس تجربه کاری که در محیط واقعی در رشته تحصیلی‌شان دارند، استخدام می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که این افراد توانایی به کارگیری دانش خود را در محیط عملی و کار دارند.

کارآموزی در آلمان دقیقا همان چیزی است که جنبه کاربردی و عملی تحصیل یک دانشجو در این کشور را پس از اخذ مدرک تحصیلی کامل می‌کند و احتمال پیدا کردن یک شغل مناسب را افزایش می‌دهد.

شرکت های داخلی و بین المللی بسیار زیادی در آلمان وجود دارند که دانشجویان یا فارغ التحصیلان را مشتاقانه استخدام می‌کنند. زبان آلمانی بیشترین کاربرد را در قاره اروپا دارد و در میان یکی از پرکاربردترین زبان های جهان قرار دارد.

علاوه بر این، فرهنگ، سنت، لباس پوشیدن و سبک زندگی آلمانی ها منحصر به فرد است و با کارآموزی در آلمان تجربه ای کسب خواهید کرد که می‌تواند زندگی شما را تغییر دهد.

 

چرا باید کارآموزی در آلمان را امتحان کنیم؟

کارآموزی در خارج از کشور همواره گزینه مناسبی است، اما برای انجام چنین کاری چندین سوال را از خودتان بپرسید تا متوجه شوید که آیا به اهداف‌تان دست خواهید یافت. اولین پرسشی که باید از خودتان بپرسید این است که چرا باید یک کشور دیگر را برای کارآموزی انتخاب کنم؟

برای بسیاری از دانشجویان، دلایل اینکه چرا باید کارآموزی در آلمان را تجربه کنند، کاملا مشخص است. به هر حال، در این مطلب ما به برخی از این دلایل اشاره می‌کنم که ممکن است شما به آنها فکر نکرده باشید.

گزینه های بی‌شمار

در بسیاری از کشورها، فرصت های محدودی برای کارآموزی در دسترس است و شما مجبور هستید که اهداف کارآموزی خود را با این گزینه ها تطبیق دهید. این در حالی است که در آلمان، فرصت های بی شمار کارآموزی برای دانشجویان بین المللی در دسترس است، در نتیجه می‌توانید دقیقا آنچه را که مدنظرتان است پیدا کنید.

پیدا کردن یک شغل دائم

زمانی که دوره کارآموزی در آلمان را به پایان رساندید، کارفرمای‌تان تصمیم می‌گیرد که شما را به عنوان یک کارمند تمام وقت استخدام کند. به طور حتم با توجه به عملکرد شما و برنامه های آینده شرکت موردنظر این اتفاق خواهد افتاد، اما شانس شما در این زمینه بسیار بالاست.

یادگیری از بهترین‌ها

حتی اگر شغلی را که در آن کارآموزی می‌کنید، به دست نیاورید، کارآموزی در آلمان همچنان ارزشمند است. اقتصاد قدرتمند این کشور به شدت توسط افراد حرفه‌ای، تحصیلکرده و باتجربه‌ حمایت می‌شود، بنابراین با کارآموزی در آلمان شانس کار کردن با بهترین‌ها و یادگرفتن از آنها را خواهید داشت.

به طور معمول، شرکت ها یک کارمند را مسئول نظارت بر کار شما خواهند کرد. این شخص همواره کنار شما خواهد بود تا نه تنها شما را راهنمایی کرده، بلکه تشویق‌تان کند. زمانی که به عنوان کارآموز در آلمان مشغول هستید، امکان استخدام‌تان افزایش می‌یابد، چراکه کارفرمایان شما در آینده کارآموزی‌تان در آلمان را ارزیابی می‌کنند و معتقدند که مهارت‌ها و دانشی که آنها به دنبالش هستند، دارید.

شرکت های بین المللی شناخته شده

به عنوان چهارمین اقتصاد برتر جهان، آلمان مکانی است که بسیاری از شرکت های بین المللی شناخته شده در آن فعالیت دارند. از این رو، شانس به دست آوردن یک شغل مناسب و تجربه کاری ایده‌آل برایتان فراهم می‌شود.

به این ترتیب با کارآموزی در  آلمان ، از افراد و شرکت های حرفه‌ای خواهید آموخت، که راهنمایی‌هایشان تاثیر عمده‌ای روی رشد حرفه‌ای شما خواهند داشت. علاوه بر این، شانس اینکه در همان شرکت مشغول به کار شوید، اگر عملکرد خوبی داشته باشید، بسیار زیاد است.

زبان آلمانی

براساس آمار زبان آلمانی پرکاربردترین زبانی است که در قاره اروپا از آن استفاده می‌شود. علاوه بر این، میلیون‌ها نفر در جهان به این زبان صحبت می‌کنند.

اگر زبان آلمانی یاد بگیرید، در حالی که کارآموزی در آلمان را تجربه می‌کنید، امکان استخدام در یک شغل مناسب و درشرکت های مختلف را افزایش می‌دهید. علاوه بر این، همچنین با یادگیری این زبان می‌توانید از لذت کتاب خواندن به آلمانی نیز بهره‌مند شوید.

تجربه منحصر به فرد

کارآموزی در آلمان علاوه بر تجربه کاری، مزایای بسیار دیگری نیز دارد. این کشور تاریخ و فرهنگی غنی دارد، تنوع فرهنگی که در حال حاضر در آن مشاهده می‌شود، تجربه گرانبهایی در زندگی است که شاید در کمتر جایی بتوان یافت.

مردم از کشورهای مختلف در یک هارمونی در این کشور با یکدیگر زندگی می‌کنند و این یک فرصت است تا با فرهنگ و سنت مردم آشنا شوید.

طبیعت زیبای آلمان در کنار مدرنیته و تکنولوژی که در این کشور جاری است، همچنین جاذبه های گردشگری متعدد و بی‌شمار آن به طور حتم این کشور اروپایی را به یک مقصد ایده‌آل برای تحصیل، کار، کارآموزی و زندگی تبدیل می‌کند.

 

برای کارآموزی در آلمان به این نکات توجه کنید:

پیشنهاد نمی‌کنیم نخستین فرصت کارآموزی را که در آلمان بر سر راهتان قرار می‌گیرد، بپذیرید. فرصت های بی‌شماری وجود دارد، بنابراین به دقت جست و جود کنید، صبور باشید و بهترین موقعیت را انتخاب کنید.

– اولویتی که باید در نظر بگیرید این است که این کارآموزی چه تاثیری روی ساختن آینده حرفه‌ای شما دارد. گاهی اوقات فارغ التحصیلات تحت تاثیر پیشنهادات کارآموزی قرار می‌گیرند که بسیار عالی است اما ربطی به رشته تحصیلی آنها ندارد.

– سعی کنید، کارآموزی در بخشی را آغاز کنید که با برنامه های شغلی شما متناسب است و راه رسیدن به آنها را هموارتر می‌کند.

– یکی دیگر از موارد طول دوره، موقعیت آن و همچنین درآمدش است که می‌تواند بر تصمیم شما برای کارآموزی در آلمان تاثیرگذار باشد.

– تمام این موارد به ترجیحات شخصی شما بستگی دارد، اما توصیه می‌کنیم پیش از اقدام به کارآموزی در آلمان این موارد را در نظر بگیرید.

– خوب است که یک کارآموزی شش ماه به طول بینجامد، بنابراین فرصت کافی برای به دست آوردن تجربه موردنیاز خود را خواهید داشت.

– ترجیح شما می‌تواند کارآموزی باشد که درآمد دارد به جای اینکه به شغلی متعهد شوید که وقت و هزینه‌تان را بگیرد و در پایان هیچ تاثیری روی استخدام‌تان در آینده نداشته باشد.

–  موقعیت و مکان شغل موردنظر نیز باید نقش مهمی را در انتخاب شما ایفا کند. باید جایی را برای کارآموزی در آلمان انتخاب کنید، که بازار کاری آن قدرتمند و فرصت های شغلی بسیاری در انتظارتان باشد.

 

چگونه در آلمان کارآموزی کنیم؟

پیدا کردن یک شرکت یا یک کسب و کار برای کارآموزی در آلمان کار سختی نیست، چرا که منابع بسیاری در دسترس است.

دانشگاه: اگر تحصیل در آلمان را انتخاب کرده‌اید یا برای تکمیل تحصیلات خود به این کشور سفر کرده‌اید، دانشاه شما بهترین منبع برای پیدا کردن کارآموزی است. به طور معمول دانشگاه های آلمان، دفتر مخصوصی برای مشاوره های شغلی دارند و ارتباطات قدرتمندی با کارفرمایان محلی دارند.

آژانس های محلی: آژانس های کارآموزی یکی دیگر از منابع ایده‌آل برای پیدا کردن مکان مناسب کارآموزی در آلمان هستند. در این آژانس ها افرادی هستند که فرصت های کارآموزی را با جزییات کامل شرح می‌دهند.

به شخصه با کارفرماها ارتباط برقرار کنید: اگر هیچکدام از گزینه های بالا جواب نداد، می‌توانید به خودتان متکی باشید. بسیاری از دانشجویان یا فارغ التحصیلان به طور مستقل به دنبال فرصت های کارآموزی در آلمان هستند و شما نیز می‌توانید دقیقا این کار را انجام دهید.

شرکت هایی را شناسایی کنید که دارای پروفایل قابل توجهی هستند و برنامه های کارآموزی آنها را پیگیری کنید. به طور معمول، می‌توانید وارد وب سایت رسمی این شرکت ها شوید، بخش مشخصی با عنوان کارآموزی در این وب سایت ها وجود دارد. با یک ایمیل ساده جای خود را برای مصاحبه با این شرکت ها رزرو کنید.

 

چه مدارکی برای کارآموزی در آلمان نیاز دارم؟

شهروندان اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا برای کارآموزی در آلمان نیازی به ویزا ندارند. اما اگر شهروند این کشورها نباشید، باید ویزای آموزش/ کارآموزی آلمان را دریافت کنید.

مدارک مورد نیاز برای کارآموزی در آلمان عبارتند از:

– پاسپورت معتبر

– اجازه کار در آلمان (که توسط اداره کار -Bundesagentur fur Arbeit- این کشور صادر می‌شود)

– نامه تاییدیه از کارفرمای آلمانی

– صلاحیت تحصیلی

– بیمه سلامت

– اثبات تمکن مالی

– اثبات محل زندگی در آلمان

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*