تفاوت هوخشوله با دانشگاه

تفاوت هخشوله و دانشگاه در آلمان

دانشگاه در آلمان هخشوله در آلمان

شایعات در باب تفاوت دانشگاه و هخشوله در آلمان زیاده. در این مقاله سعی کردیم به صورت کلی به بعضی از این گمانه زنیها بپردازیم.

افسانه شماره ۱: فارغ التحصیلان هخشوله نمی تونن دکترا بخونن!

چنین چیزی به هیچ وجه صحت ندارد. مدرک کارشناسی ارشد (مستر) ارائه شده توسط هخشوله و دانشگاه در آلمان از ارزش یکسان برخوردارند. درنتیجه فارغ التحصیلان هخشوله ها می تونن برای پوزیشن های دکترا اپلای کنن یا استاد سوپروایزری پیدا کنن. که بهشون پوزیشن دکترا بده.

نکته ای که هست اینه که بعضا از فارغ التحصیلان هخشوله ها در آلمان ممکنه خواسته بشه چند تا امتحان رو قبل از اخذ پذیرش دکترا پاس کنن. البته این همیشه صحت نداره و بسته به دانشگاه می تونه متفاوت باشه. طبیعتا اگه شخصی بتونه پوزیش دکترا رو از یک استاد یا یک موسسه بگیره، نیازی به این امتحانات هم نخواهد بود. خلاصه کلام اینکه فارغ التحصیلان هخشوله می تونن دکترا بخونن.

شاید نکته ای که باعث ایجاد سوء تفاهم در این زمینه شده اینه که چون خود هخشوله ها نمی تونن دکترا ارائه کنن. بقیه فکر می کنن که فارغ التحصیلاشونم نمی تونن دکترا بخونن. در حالی که اینطور نیست. فارغ التحصیلان هخشوله می تونن برن دانشگاهها یا موسسات دیگه دکترا بگیرن. حتی اخیرا خیلی از پوزیشنهای دکترا که توسط یک دانشگاه ارائه میشه، محل انجامش در یک هخشوله هست و حتی فارغ التحصیلان دانشگاه ها ممکنه دکتراشون رو در یک هخشوله انجام بدن ولی مدرکشون رو از یک دانشگاه بگیرن.

افسانه شماره ۲: درسها در هخشوله عملی هستن و برای بازار کار بهترن

اولا که “عملی” واژه غلطیه و واژه صحیح “کاربردی” هست. به دوره های عملی اوسبیلدونگ می گن که شامل آموزشهای کارگاهی و یا دوره های آموزش حرفه هست که ربطی به تحصیلات دانشگاهی نداره.

از طرفی بعضی از رشته ها در همه جای دنیا بخشهای عملی مثل کارگاه یا آزمایشگاه دارن و این مختص هخشوله نیست. عملی بودن درسا به رشته خیلی بستگی داره. اینکه آزمایشگاه داشته باشین یا نه و یا اینکه کارگاه داشته باشین یا نه خیلی زیاد به رشته ربط داره نه اینکه تو دانشگاه درس می خونین یا هخشوله. ممکنه تو دانشگاه باشین و کلی درس عملی داشته باشین و یا تو هخشوله باشین و زیاد درس عملی نداشته باشین.

بعلاوه، همونطور که گفتیم درسها در هخشوله کاربردی هستن نه عملی! این یعنی اینکه اکثر درسا تو هخشوله هم تئوری هستن و از این نظر با دانشگاه زیاد فرقی ندارن. فرق اصلی در نوع درسیه که ارائه میشه. در واقع فرق دانشگاه و هخشوله در اینه که مثلا برای ارشد رشته ای وابسته به مکانیک سیالات تو دانشگاه درسایی مثل ریاضی مهندسی پیشرفته، ترمو پیشرفته، سیالات پیشرفته، انتقال حرارت پیشرفته و امثالهم رو می خونن که نه تنها تئوری هستن، بلکه زیاد هم کاربردی نیستن.

ولی تو هخشوله موضوعهای تئوری ولی کاربردی تر درس داده میشن مثل سیستمهای گرمایشی خورشیدی یا باتری یا باد، ولی خود کلاسا تئورین و اینجوری نیست که آچار پیچ گوشتی بدن دستتون بگن برو شیرو باز کن! بعضی از این درسها آزمایشگاه هایی هم دارن که تو دانشگاه هم این آزمایشگاه ها هست! در ضمن بسته به رشته و استاد، دانشجوهای هخشوله می تونن وارد زمینه تحقیق (ریسرچ) هم بشن، دقیقا مثل دانشجوهای دانشگاهها!

ولی تو هخشوله موضوعهای تئوری ولی کاربردی تر درس داده میشن مثل سیستمهای گرمایشی خورشیدی یا باتری یا باد، ولی خود کلاسا تئورین و اینجوری نیست که آچار پیچ گوشتی بدن دستتون بگن برو شیرو باز کن! بعضی از این درسها آزمایشگاه هایی هم دارن که تو دانشگاه هم این آزمایشگاه ها هست! در ضمن بسته به رشته و استاد، دانشجوهای هخشوله می تونن وارد زمینه تحقیق (ریسرچ) هم بشن، دقیقا مثل دانشجوهای دانشگاهها!

در نتیجه باید دقت کنین که اینجوری نیست که فارغ التحصلهای هخشوله در آلمان برای بازار کار تربیت بشن. خیر، اصلا از این نظر فرق خاصی بین هخشوله و دانشگاه در آلمان نیست. فقط کافیه یکم منطقی فکر کنیم. فارغ التحصیلهای دانشگاهها چندین و چند برابر هخشوله ها هستن. برای این افراد چه اتفاقی میفته؟ همه وارد ریسرچ یا استاد دانشگاه میشن؟ خیر. همه این افراد مثل دانشجوهای هخشوله ها می تونن انتخاب کنن که وارد بازار کار بشن یا کار آکادمیک و تحقیقی انجام بدن.

در ضمن فکر نکنین وقتی می گیم بازار کار، داریم از آچار به دست گرفتن صحبت می کنیم. بازار کار آلمان بسیار تخصصیه و جفت فارغ التحصیلان دانشگاه و هخشوله باید از سواد و مهارتهای کافی برای وارد شدن به این بازار برخوردار باشن. اصلا اینطور نیست که یک شرکت مدرک شما رو از هخشوله ببینه و بگه: “آها، چه خوب؛ این برای بازار کار تربیت شده”!!! به هیچ وجه اینطور نیست. شما چه فارغ التحصیل هخشوله باشین و چه دانشگاه برای پیدا کردن شغل باید دارای تخصص باشین که معمولا در دوره اینترنشیپ یا تز پایانی به دست میاد!

در ضمن سفارت بی هیچ مشکلی به پذیرش هخشوله ویزا میده!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *