23 آبان 1400

تحصیل دوگانه در آلمان

تحصیل دوگانه در آلمان چیست؟ آیا امکان کار و تحصیل همزمان در آلمان وجود دارد؟ چگونه می توان کار و تحصیل همزمان در آلمان را تجربه کرد؟

تحصیل دوگانه در آلمان چیست؟

امکان کار و تحصیل و همزمان در آلمان

تحصیل دوگانه یا همان (Dual study) شرایطی را فراهم می‌ کند تا دانشجویان بتوانند هم آموزش دانشگاهی ببینید، هم کار کنند. البته به طور همزمان. اما چگونه امکانپذیر است. برخی از دانشگاه های آلمان با کمپانی های مختلف قرارداد دارند و همکاری می کنند. اینگونه دانشجویان با تحصیل همزمان در دانشگاه می توانند در کمپانی های پارتنر دانشگاه خود نیز کار کنند. دانشجو بخشی از تحصیل خود را در دانشگاه سپری می کند و بخشی دیگر را در یک محیط واقعی و با کار عملی سپری خواهد کرد.

اما سوال اینجاست که در برنامه Dual study آیا دانشجو حقوق می گیرد؟ بله. دانشجو در مدت زمانی که در کمپانی موردنظر مشغول به کار است، حقوق دریافت خواهد کرد. یک تیر و چند نشان؟ هم تحصیل می کنید، هم کار یاد می گیرید، هم حقوق دارید و در نهایت رزومه کاری برای خود ایجاد کرده اید! فرصت ایده آلی است که تمام آموزه های دانشگاهی خود را در محیط کار واقعی به کار بگیرید. همچنین هزینه های زندگی و تحصیل در آلمان را تامین کنید.

ترکیبی از کار و تحصیل (تحصیل دوگانه در آلمان) یعنی آموزش نظری در دانشگاه ها، آکادمی ها یا مدارس حرفه ای که شیوه های اساسی در زمینه های مختلف تجاری را به هم مرتبط می کند. نیازی به گفتن نیست، چنین آموزشی مانند به دست آوردن تجربه کاری حرفه ای در طول تحصیل است.

چرا Dual study در آلمان؟

– تصمیم برای مهاجرت به آلمان و شرکت در یک برنامه تحصیلی دوگانه در این کشور ارزشمند است. این مدل از تحصیل هر دو بخش آموزش در تئوری و مهارت های عملی را با هم ترکیب می کند.

– دانشجویان فارغ التحصیل از کارایی دوچندان در تحصیل و کار برخوردار هستند.

– مهمتر از همه، دانشجویان مهارت های زبانی مناسب و تجربه بین المللی را کسب می کنند.

– آموزش مطالعه دوگانه یک فرصت عالی قبل از شروع در یک حرفه خاص است.

– در نهایت دانشجویان با دریافت حقوق می توانند هزینه های تحصیل و زندگی در آلمان را تامین کنند.

انواع تحصیل دوگانه در آلمان

برنامه های تحصیل دوگانه می توانند شامل آموزش یکپارچه، ادغام شغلی یا تمرین ادغام شوند.

آموزش یکپارچه (Training-integrated): ارائه این مدرک با آموزش در یک شغل شناخته شده که نیاز به آموزش رسمی دارد همراه است. مراحل تحصیل و آموزش حرفه ای از نظر زمان و محتوا به هم مرتبط هستند.

تمرین یکپارچه (Practice-integrated): مراحل تحصیل متناوب با مراحل عملی در یک شرکت است. محتوای دروس در موسسه آموزش عالی و محتوای آموزش عملی مرتبط است. دانشجویان مدرکی را کسب می‌کنند که آنها را واجد شرایط انجام یک حرفه می‌کند. اما نه مدرکی در یک شغل شناخته‌شده که نیاز به آموزش حرفه‌ای دارد.

ادغام شغلی (Career-integrated): در اینجا بخش، تحصیل آکادمیک با آموزش بیشتر حرفه ای ترکیب می شود. محتوای یادگیری دو شکل آموزش نیز در این مدل به هم مرتبط است. در کنار اشتغال تمام وقت، دانشجویان به طور عمده از طریق خودآموزی به روشی مشابه دوره آموزش از راه دور را یاد می گیرند.

تحصیل دوگانه برای دانشجویان بین المللی در آلمان

تحصیل در آلمان بسیار جذاب است. تجربه تحصیل در یک کشور خارجی، یک زبان جدید و مزایای عملی متفاوت می تواند بدون شک به توسعه حرفه ای شما کمک کند. در تحصیل دوگانه، تجربه عملی به عنوان یک عنصر ضروری در کنار تحصیل در نظر گرفته می شود. صرف نظر از ملیت، هر دانشجوی بین المللی حق دریافت مدرک دوگانه در آلمان را دارد.

مزایای تحصیل دوگانه در آلمان بسیار فراتر از اهمیت علمی یا عملی آن است. تحصیل دوگانه شامل روابط قراردادی بین شرکت‌های خاص و دانشجویانی است که از طریق قرارداد تحصیلی در یک دوره زمانی استخدام می شوند.

شرایط تحصیل دوگانه در دانشگاه های آلمان

برای پذیرش، معیارهای خاصی بسته به نوع دانشگاه یا کالج انتخابی شما وجود دارد. انجام برخی تحقیقات قبلی مهم است. مدرک این دوره ها معادل مدرک کارشناسی یا مدرک کارشناسی ارشد است. این دوره با دوره های کارآموزی در طول ماه های تابستان علاوه بر ساعات کاری در شرکت تعیین شده تکمیل می شود.

شرایط اولیه پذیرش، ارائه مدرک دیپلم دبیرستان معادل گواهی ورود به دانشگاه آلمان (Hochschulzugangsberechtigung)  است. همچنین ارائه مدرک زبان الزامی است. مدرک دانشگاه های آلمان در جاهای دیگر بدون قید و شرط پذیرفته می شود. سایر مدارک تحصیلی متوسطه نیاز به تایید دارند. مقامات مسئول دفتر شناسایی مدارک تحصیلی (Zeugnisanerkennungsstelle) در کشور محل زندگی دانشجو خواهند بود.

ارائه مدارک زیر لازم است:

– رزومه

– انگیزه نامه

– عکس

– گواهینامه دیپلم/ دبیرستان

– گواهی قبولی در دانشگاه آلمان (Hochschulzugangsberechtigung)

– مدرک زبان آلمانی

کدام شرکت ها از تحصیل دوگانه حمایت می کنند؟

بسیاری از شرکت های بزرگ در آلمان فرصت های شغلی را در برنامه های مختلف تحصیل دوگانه ارائه می دهند. صفحات اینترنتی رسمی دانشگاه ها و کالج های حرفه ای آلمان پایگاه داده ای از شرکت های همکار است. اطلاعات مفید را می توانید در این صفحات پیدا کنید.

برنامه های تحصیل دوگانه در آلمان در میان جمعیت دانشجویی بسیار طرفدار دارد. شرکت ها هم سرمایه گذاری کرده و هم با دانشجویان قرارداد امضا می کنند. در نتیجه، دسته بندی مناسبی وجود دارد. برای اینکه دانشجویان هیچ مهلتی را از دست ندهند،  باید به خوبی از همه گزینه‌های تحصیل دوگانه حرفه‌ای در آلمان، حدود 18 ماه قبل، درست پس از اتمام مدرسه، آگاه باشند. درخواست برای شرکت های مختلف باید 12-14 ماه قبل از شروع تحصیل انجام شود.

دریافت حقوق در دوران تحصیل

یکی از مزیت های تحصیل دوگانه در آلمان دریافت حقوق است. قراردادی است که با شرکت امضا می کنید، حقوق مشخصی را برای مشارکت شما در طول تحصیل ارائه می دهد. بنابراین شما را از بار مالی در طول تحصیل خلاص می کند. میزان حقوق متنوع است. با این حال، معادل حقوق یک دانشجوی آلمانی است. همیشه امکان اخذ بورسیه وجود دارد. چندین صندوق بین المللی مطالعاتی وجود دارد که از ارتقای دانشجویان خارجی حمایت می کند. با این حال، مسائل مالی باید از قبل حل شود.

چگونه برای اقدام برای Dual study اقدام کنیم؟

فهرت کارهایی که دانشجویان بین المللی متقاضی تحصیل دوگانه باید انجام دهند، به شرح زیر است:

– انتخاب کالج / دانشگاه و همچنین شرکت مربوطه در آلمان

– گواهی های تایید شده مورد نیاز از دفتر تعیین شده پذیرش در یک دانشگاه آلمان

– مدرک زبان آلمانی

– اخذ ویزای دانشجویی آلمان

– مجوز اقامت

– پوشش بیمه درمانی (به ویژه برای دانشجویانی که از کشورهای غیر اتحادیه اروپا می آیند)

– شفاف سازی تامین مالی تحصیل شما از طریق شرکت

– محل اقامت رزرو شده

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل دوگانه

برای بیشتر برنامه های تحصیلی دوگانه در آلمان، مهارت های زبان آلمانی مورد نیاز است. دلیل این امر واضح است: زبان تحصیل در برنامه ها اغلب آلمانی است. بنابراین باید بتوانید دوره ها را دنبال کنید. حتی اگر در یک برنامه تحصیلی دوگانه به زبان انگلیسی حضور دارید، کارتان در یک شرکت آلمانی همچنان مستلزم صحبت ب این زبان است. به عنوان مثال، شما با مشتریان به زبان آلمانی تماس دارید یا زبانی که در دفتر صحبت می شود آلمانی است. در هر صورت، در صورت داشتن مهارت های زبان آلمانی، استخدام شما در بازار کار آلمان را راحتتر می کند. حتی اگر کار شما به طور کامل به زبان انگلیسی قابل قبول باشد.

به این دلایل، مهارت های زبان آلمانی اغلب برای برنامه های تحصیلی دوگانه در آلمان ضروری است. در حالی که جزئیات آن ممکن است از شرکتی به شرکت دیگر متفاوت باشد. با این حال می توانید انتظار داشته باشید که مدرک زبان آلمانی در سطح B2 – C1 از شما بخواهند. اینها سطح زبان هستند که توسط چارچوب مرجع اروپایی برای مهارت های زبانی تعیین شده اند. B2 مربوط به مهارت های زبانی متوسط ​​​​و C1 به مهارت های زبانی پیشرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*