تحصیل در

تحصیل در مالزی در بهترین دانشگاه‌ها و محیطی امن

تحصیل در مالزی امروزه با توجه به استانداردهای آموزشی درجه یک این کشور، به سرعت به یکی از گزینه‌های مورد علاقه دانشجویان بین‌المللی برای ادامه تحصیل تبدیل شده است. موسسات آموزشی مالزی در میان ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند. از این رو، اگر به دنبال تحصیل در خارج از کشور و در معتبرترین دانشگاه‌های جهان هستید، مالزی می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها باشد. سیستم آموزشی ایده‌آل، شهریه‌های مناسب دانشگاه، محیط زندگی و تحصیل مناسب، امنیت و بسیار فاکتورهای دیگر، تحصیل در مالزی را برای دانشجویان جذاب‌تر کرده است. در حال حاضر بیش از ۱۰۰ هزار دانشجوی بین‌المللی از بیش از ۱۵۰ کشور جهان برای تحصیل در مالزی به این کشور سفر کرده‌اند.

همچنین بیش از ۱۰۰ دانشگاه شناخته شده که امکان تحصیل در ۱۵۱ دوره در مالزی را فراهم می‌کند، در این کشور ایجاد شده است.  دانشگاه های مالزی مدارک بین‌المللی از بریتانیا، آمریکا، استرالیا و حتی دیگر کشورها را با شهریه‌های کمتر ارائه می‌دهند. اگر برای تحصیل در خارج از کشور برنامه‌ریزی می‌کنید، در این مقاله به شما خواهیم گفت که چرا باید تحصیل در مالزی را در نیز در فهرست گزینه‌های انتخابی خود قرار دهید

درباره مالزی
مالزی کشوری در جنوب شرقی آسیاست. کوالالامپور پایتخت مالزی است و این کشور به عضویت سازمان ملل متحد در آمده است. این کشور را با سواحل و جنگل های استوایی می‌شناسند که تحت نغوذ فرهنگ مالایی، هندی و فرهنگ اروپایی قرار دارد. جمعیت این کشور ۳۱.۶۲ میلیون نفر در سال ۲۰۱۷ بوده است و واحد پول این کشور رینگیت مالزی است. مالای زبان رسمی و ملی این کشور است که با ۱۰ لهجه مختلف به طور گسترده‌ای در این کشور کاربرد دارد. همچنین انگلیسی نیز زبانی است که به طور گسترده‌ای در کشور صحبت می‌شود.

چرا تحصیل در مالزی ؟

ترک کردن محل زندگی و تحصیل در خارج از کشور چالش‌برانگیز است، اما تصمیمی است که می‌تواند آینده فرد را شکل دهد. هنگامی که مزایا و معایب تحصیل در خارج از کشور را بررسی کنید، متوجه می‌شوید که یکی از بهترین تصمیم‌های زندگی خود را گرفته‌اید. تحصیل در یک کشور دیگر، تنها شرایطی برای آموزش در سیستم برتر برایتان ایجاد نمی‌کند، بلکه به شناخت فرهنگ‌های متنوع، کسب مهارت‌های اجتماعی گسترده‌تر و طرز فکر جهانی‌تر شما منجر خواهد شد. همچنین ادامه تحصیل در خارج از کشور، فرصت‌های شغلی بی‌نظیری را پیش‌روی شما قرار خواهد داد. دانش‌آموزان بین‌المللی که برای تحصیل در مالزی به این کشور سفر می‌کنند، تجربه زندگی در یک جامعه چندملیتی را کسب خواهند کرد.

سیستم آموزش عالی با کیفیت بین‌المللی:

دانشگاه های مالزی طی سال‌های اخیر به سرعت ارتقا یافته‌اند و فاصله چندانی با سیستم آموزشی در سطح جهانی ندارند. برخی از این دانشگاه‌ها رشته‌های تحصیلی در علوم کامپیوتر و مهندسی را ارائه می‌دهند که در میان ۱۰۰ رشته برتر جهان قرار دارند. همه اینها به لطف سیستم آموزشی مالزی و تمرکز آن بر استانداردهای بین‌المللی اتفاق افتاده است. استانداردهای آموزشی در این کشور توسط وزیر آموزش عالی به دقت و با هدف تبدیل مالزی به یکی از مراکز برتر آموزشی مورد نظارت قرار می‌گیرد.

هزینه کمتر تحصیل و زندگی:

هزینه تحصیل در مالزی و هزینه زندگی در مالزی در مقایسه با کشورهایی مانند استرالیا، آمریکا، انگلیس، فرانسه و کانادا بسیار کمتر است. در حالی که با تحصیل در مالزی به ویژه دانشگاه های مطرح آن نیز می‌توانید مدارک بین المللی کسب کنید. رشته هایی که در دانشگاه های مالزی ارائه می‌شود نیز همان اعتبار و بازار کاری را دارند که در دیگر کشورهای مطرح کسب خواهید کرد. همچنین هزینه زندگی در مالزی در مقایسه با بسیاری از کشورها کمتر است، به طوری که بار مالی زیادی به شما تحمیل نخواهد کرد.

سیستم آموزش عالی با کیفیت بین‌المللی:

دانشگاه های مالزی طی سال‌های اخیر به سرعت ارتقا یافته‌اند و فاصله چندانی با سیستم آموزشی در سطح جهانی ندارند. برخی از این دانشگاه‌ها رشته‌های تحصیلی در علوم کامپیوتر و مهندسی را ارائه می‌دهند که در میان ۱۰۰ رشته برتر جهان قرار دارند. همه اینها به لطف سیستم آموزشی مالزی و تمرکز آن بر استانداردهای بین‌المللی اتفاق افتاده است. استانداردهای آموزشی در این کشور توسط وزیر آموزش عالی به دقت و با هدف تبدیل مالزی به یکی از مراکز برتر آموزشی مورد نظارت قرار می‌گیرد.

فرصت های شغلی مالزی برای دانشجویان:

دانشجویان بین المللی در مالزی اجازه دارند، ۲۰ ساعت در هفته کار کنند. دانشجویان می‌توانند در بازارهای کوچک، رستوران‌ها، کافه‌ها، هتل‌ها و جایگاه‌های سوخت کار کنند اما اجازه ندارند به عنوان صندوق‌دار، خواننده، ماساژور، نوازنده و غیره کار کنند. پس از به پایان رساندن دوره تحصیل، فرصت‌های شغلی پیش‌روی دانشجویان گسترده‌تر می‌شود.

امکان اخذ اقامت مالزی:

دانشجویان بین المللی که به تحصیل در مالزی مشغول می‌شوند، می‌توانند برای اقامت در مالزی اقدام کنند. این دانشجویان راه ساده‌تر و بی‌دغدغه‌تری را برای اخذ اقامت این کشور در مقایسه با دانشجویانی که در دیگر کشورها به تحصیل مشغول هستند، در پیش دارند. با توجه به اینکه مالزی کشوری است که به لحاظ سیاسی و اقتصاد از شرایط باثبات برخورداری است، اخذ اقامت این کشور ممکن است مورد توجه بسیاری از دانشجویان بین‎المللی قرار بگیرد.

مالزی کشوری امن است:

مالزی یکی از امن‌ترین کشورها و همچنین باثبات‌ترین آنها به لحاظ سیاسی در جهان به شمار می‌رود و میزان جرایم در این کشور بسیار پایین است. آب و هوای مالزی آفتابی و بارانی در طول است بدون اینکه آب و هوای به شدت گرم یا به شدت سرد را در آن تجربه کنید، بنابراین دانشجویان بین‌المللی می‌توانند به راحتی با شرایط آب و هوایی این کشور خود را تطبیق دهند. براساس آمار در سال ۲۰۱۱، مالزی نوزدهمین کشور صلح‌آمیزترین کشورها در میان ۱۵۳ کشور قرار گرفت.

فرهنگ منحصر به فرد و متنوع:

در مجموع، ادامه تحصیل در مالزی امکان آموزش در کشوری را برایتان فراهم خواهد آورد که جامعه‌ای خونگرم، صمیمی و دوستانه را تجربه خواهید کرد. این کشور ترکیبی از فرهنگ‌های مختلف و ایدئولوژی‌های گسترده از سرتاسر جهان است. همین مسئله تحصیل در مالزی یا حتی اقامت در مالزی را برای دانشجویان بین المللی و افرادی که قصد اخذ اقامت این کشور را دارند، آسان‌تر می‌کند.

مشکلی در زمینه زبان وجود ندارد:

مالای و انگلیسی دو زبانی هستند که به طور گسترده در این کشور کاربرد دارند. زبان‌ها و لهجه‌های دیگر که در این کشور مورد استفاده قرار می‌گیرند، شامل ماندارین، هندی، تلوگو، مالایالام و تامیل است. بیشتر دانشگاه های مالزی انگلیسی زبان هستند. از این رو، دانشجویان بین المللی مشکلی در زمینه زبان برای ادامه تحصیل در مالزی نخواهند داشت. همچنین مراکز آموزش زبان انگلیسی در مالزی و موسسات آموزش عالی که انواع دوره های زبان انگلیسی را برگزار می‌کنند، بسیار متعدد هستند. کسانی که سطح زبان انگلیسی خوبی ندارند، با ثبت نام در موسسات آموزش زبان انگلیسی در مالزی به راحتی می‌توانند ارتقا پیدا کنند.

ایده‌آل برای مشتاقان سفر:

در سال ۲۰۱۰، مالزی به عنوان نهمین کشور پربازدید در جهان لقب گرفت. از این رو، سفر کردن به یک کشور زیبا با مردمانی خونگرم و فرهنگی غنی مقرون به صرفه‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید. انواع جاذبه های گردشگری و تفریحاتی که در وقت‌های آزاد در کوالالامپور پایتخت این کشور و دیگر شگفتی‌های طبیعی آن مانند لنکاوی، تامان نگرا و کمرون هایلندز می‌توان انجام داد، این کشور را به یک مقصد ایده‌آل برای دانشجویان بین المللی تبدیل می‌کند تا در کنار تحصیل در مالزی ، زندگی هیجان انگیزی را نیز در آن تجربه کنند.

بهشت خوراکی‌ها:

با وجود فرهنگ‌های متنوع در مالزی، این کشور به بهشت غذا تبدیل شده است. انواع غذاها را می‌توانید در مالزی امتحان کنید. غذاهای سنتی مالای، چینی و هندی نیز در این کشور در دسترس قرار دارند. برای هر سلیقه و هر ذائقه‌ای در این کشور انواع غذاها یافت می‌شود.

برترین رشته ها برای ادامه تحصیل در مالزی

ممکن است در زمان دانشجویی فرصت های شغلی کمتری پیش روی شما باشد، اما پس از اتمام تحصیلات در دانشگاه های مالزی، چشم‌اندازهای شغلی بسیار گسترش می‌یابند. اگر این کشور هدف شما برای تحصیلات آکادمیک است، با بهترین رشته ‌ها برای ادامه تحصیل در مالزی آشنا شوید.

– هوش مصنوعی یا سیستم‌های هوشمند (Artificial Intelligence (Ai) or Intelligent Systems)

– بیوانفورماتیک (Bioinformatics)

– سیستم‌های اطلاعاتی تجاری (Business Information Systems (BIS))

– یارانش ابری (Cloud Computing)

– مهندسی کامپیوتر (Computer Engineering)

– علوم کامپیوتری (Computer Science)

– امنیت کامپیوتر (Computer Security)

– رایانش (Computing)

– امنیت سایبری (Cyber Security)

– آنالیز داده‌ها (Data Analytics)

– فناوری اطلاعات (IT)

– اینترنت اشیا (Internet of Things)

– رایانه مجازی تحت شبکه (Network Computing)

– برنامه نویسی (Programming)

–  مهندسی نرم افزار (Software Engineering)

– علوم محاسبات و برنامه ریزی بیمه (Actuarial Science)

– امور مالی و بانکداری (Banking & Finance)

– سرمایه گذاری و بانکداری (Banking & Investment)

– اقتصاد (Economics)

– امور مالی (Finance)

– مهندسی امور مالی (Financial Engineering)

– فین‌تک (Financial Technology)

– امور مالی و بانکداری اسلامی (Islamic Banking & Finance)

– مهندسی (Engineering)

– مهندسی شیمی (Chemical Engineering)

– مهندسی عمران (Civil Engineering)

– مهندسی برق و الکترونیک (Electrical & Electronic Engineering)

– مهندسی برق (Electrical Engineering)

– مهندسی مکانیک (Mechanical Engineering)

– مهندسی مکاترونیک (Mechatronic Engineering)

– نانوتکنولوژی (Nanotechnology)

– مهندسی اپتیک و لیزر (Optical Engineering)

– مهندسی نفت (Petroleum Engineering)

– مهندسی اتوماسیون و روباتیک (Robotics & Automation Engineering)

– مهندسی ارتباطات (Telecommunications Engineering)

– حسابداری (Accounting)

– مدیریت بحران (Risk Management)

– فروش (Sales)

– بازاریابی (Marketing)

– مدیریت بازرگانی (Business Administration)

– مدیریت کسب و کار (Business Management)

– تجارت الکترونیک (eBusiness)

– اقتصاد (Economics)

– مدیریت منابع انسانی (Human Resource Management (HRM))

– مدیریت تجارت بین الملل (International Business Management)

– مدیریت بازاریابی (Marketing Management)

– معماری (Architecture)

– معماری داخلی (Interior Architecture)

طراحی داخلی (Interior Design)

ناظر کمی (Quantity Survey (QS))

– ارتباط جمعی (Mass Communication)

– روابط عمومی (Public Relations)

– مدیریت برند و تبلیغات (Advertising & Brand Management)

– ارتباطات بازاریابی (Marketing Communications)

– فیلم، تلویزیون، ویدئو یا پخش (Film, TV, Video or Broadcasting)

– مدیریت لجستیک (Logistics Management)

– مدیریت زنجیره تامین (Supply Chain Management)

– هنر آشپزی (Culinary Arts)

– نانوایی یا شیرینی پزی (Baking or Patisserie)

– مدیریت رویدادها (Events Management)

– مدیریت هتل (Hotel Management)

– مدیریت گردشگری (Tourism Management)

– توسعه بازی‌های کامپیوتری (Computer Games Development)

– طراحی بازی (Game Design)

– دندانپزشکی (Dentistry)

– داروسازی (Pharmacy)

– پزشکی (Medicine)

– علوم بهداشتی (Health Sciences)

– علوم آزمایشگاهی (Biomedical Science)

– تکنولوژی آزمایشگاه پزشکی (Medical Lab Technology (MLT))

– تصویربرداری پزشکی (Medical Imaging)

– پرستاری (Nursing)

– فیزیوتراپی (Physiotherapy)

– انیمیشن (Animation)

– طراحی (Design)

– طراحی مد (Fashion Design)

– طراحی گرافیک (Graphic Design)

– طراحی مالتی مدیا یا طراحی تبلیغات (Multimedia Design or Advertising Design)

– واقعیت مجازی (Virtual Reality)

– علوم آبزیان (Aquatic Marine Science)

– بیوتکنولوژی (Biotechnology)

– علوم غذا و تغذیه (Food Science with Nutrition)

– تغذیه (Nutrition)

– حقوق (Law (LLB))

– روانشناسی (Psychology)

– هنر سرگرمی (Entertainment Arts)

– موسیقی (Music)

هزینه زندگی در مالزی

هزینه زندگی برای دانشجویان بین المللی در مالزی به مراتب کمتر از بسیاری از کشورهای دیگر است، اما سعی کنید بودجه‌ای از پیش به آن اختصاص دهید، به ویژه برای مدارک ویزای مالزی به تمکن مالی نیز نیاز خواهید داشت. توجه داشته باشید که دانشجویان بین المللی قادر به کار در طول ترم نیستند. آنها تنها می‌توانند در طول تعطیلات ترم و همچنین تعطیلات دانشگاه که در صورتی که بیش از هفت روز باشد و تنها به مدت ۲۰ ساعت در هفته و در مشاغل محدودی مشغول به کار شوند. از این رو، نمی‌توان روی درآمدی که از کار در این کشور در طول تحصیل در مالزی کسب می‌کنید، حساب چندانی باز کرد.
در مجموع مالزی یکی از کشورهای مقرون به صرفه برای دانشجویان بین المللی از سرتاسر جهان است. به همین دلیل است که تعداد دانشجویان بین‌المللی مالزی رو به افزایش است. بر همین اساس هزینه زندگی در مالزی برای دانشجویان بین المللی به شرح زیر است:

شهرهای دانشجویی مالزی

کوالالامپور خانه بسیاری از برترین دانشگاه های مالزی مانند دانشگاه مالایا (Universiti Malaya)، دانشگاه کبانگسان (Universiti Kebangsaan Malaysia)، دانشگاه پوترا (Universiti Putra Malaysia)، دانشگاه بین‌المللی اسلامی مالزی (International Islamic University Malaysia) و دانشگاه تکنولوژی مارا (Universiti Teknologi MARA) است.

کوالالامپور شهری با جاذبه های گردشگری بسیار زیبا مانند میدان مردکا است که از قرن نوزدهم میلادی به جای مانده است. کوالالامپور پایتخت مالزی دارای آب و هوایی استوایی است و ۳ ساعت و نیم با ایران اختلاف ساعت دارد. دانشگاه‌های مشهور، سیستم درمانی مطابق با استانداردهای جهانی، سیستم شهری پیشرفته و بسیاری امکانات و مزایای دیگر این شهر را به یک نقطه ایده‌آل برای ادامه تحصیل در مالزی تبدیل کرده است.

پنانگ در ساحل شمال غربی شبه جزیره مالزی قرار گرفته است. در این شهر برخی از برترین دانشگاه مالزی جای دارند که از میان آنها می‌‌توان به دانشگاه Universiti Sains Malaysia اشاره کرد. اولین بار و با حضور East India Company در مالزی، پنانگ به عنوانیک بندر تجاری مهم مطرح شد. امروزه پنانگ به عنوان یک مرکز تکنولوژی، به پاسخی به سیلیکون ولی تبدیل شده است. این شهر مرکز تجارت مدرن و کهن است، جایی که اتفاقات بسیاری در آن رخ می‌دهد. از شرایط دانشگاهی و تجاری این شهر که بگذریم، پنانگ یکی از مناطق گردشگری شناخته شده در مالزی نیز به شمار می‌رود که دارای سواحل زیبا مانند باتو فرینگی و همچنین روستاهای ماهیگیری مانند تلوک باهانگ است.

سومین شهر بزرگ مالزی که یکی از مقاصد محبوب گردشگری در این کشور نیز است، در جنوبی‌ترین بخش مالزی قرار دارد. این شهر در حال حاضر به لطف برنامه توسعه EduCity به یکی از هاب‌های تحصیلی در مالزی تبدیل شده است و از دانشگاه‌های مطرح آن می‌توان به Universiti Teknologi Malaysia اشاره کرد. با توجه و سرمایه‌گذاری که در این منطقه انجام شده، جوهر باهرو به یکی از مکان‌های محبوب برای جاذبه‌های گردشگری، خرید و غیره تبدیل شده است. این تغییرات همچنان ادامه خواهد داشت تا در چند سال آینده، این منطقه شاهد حضور بیشتری از دانشگاه های بین المللی و دانشجویان باشد.

تحصیل پزشکی در مالزی

تحصیل در رشته پزشکی در مالزی در دانشگاه های خصوصی و دانشگاه های دولتی امکانپذیر است. در مجموع حدود ۲۱ دانشگاه دولتی و خصوصی در مالزی اقدام به جذب دانشجو در رشته های پزشکی می‌کنند. همانطور که می‌دانید تفاوت دانشگاه های خصوصی و دانشگاه های دولتی در مالزی در شهریه‌ای است که دریافت می‌کنند و واضح است که شهریه دانشگاه های خصوصی در مالزی نسبت به دانشگاه های دولتی در این کشور بیشتر است.

هزینه های تحصیل در رشته پزشکی در مالزی

رشته دندانپزشکی و پس از آن رشته پزشکی، گرانترین رشته برای تحصیل در دانشگاه های مالزی محسوب می‌شوند. البته هزینه‌ ها با توجه به دانشگاه و همچنین شهر محل تحصیل متفاوت است اما در مجموع تحصیل در رشته پزشکی در مالزی حدود ۷ تا ۱۵ هزار دلار در سال هزینه خواهد داشت. اما اگر در یک دانشگاه خصوصی در رشته پزشکی در مالزی ثبت نام کنید، شهریه‌ها بالاتر خواهد بود. از شهریه دانشگاه که بگذریم، اما هزینه‌های زندگی در این کشور در مقایسه با کشورهای اروپایی کمتر است و تفاوت چندانی با ایران ندارد.

زبان تحصیل در رشته پزشکی در مالزی

توجه داشته باشید که متقاضیان ادامه تحصیل در رشته پزشکی در مالزی می‌توانند به دو زبان انگلیسی و مالایی در پزشکی و زیرشاخه‌های آن اقدام به اخذ پذیرش کنند. نکته مهم اینجاست که بسیاری از اساتید دانشگاه های مالزی در رشته پزشکی ، اساتید بومی این کشور هستند، بنابراین زبان اصلی آنها مالایی بوده و پس از آن زبان انگلیسی را آموخته‌اند. رشته پزشکی در دانشگاه های خصوصی مالزی به زبان انگلیسی ارائه می‌شود، در حالی که در دانشگاه های دولتی مالزی به طور معمول این رشته را به زبان مالایی تدریس می‌کنند.

اعتبار اخذ مدرک پزشکی از دانشگاه های مالزی در ایران

اوایل هر سال وزارت بهداشت فهرست دانشگاه‌های مورد تایید خود را منتشر می‌کند، بنابراین برای اخذ پذیرش و همچنین اعتبارسنجی مدرک اخذ شده از دانشگاه های پزشکی مالزی می‌توان به این فهرست مراجعه کرد. البته توجه داشته باشید که که سال ورودی شما بسیار اهمیت دارد، چرا که ممکن است وزارت بهداشت دانشگاهی را که برای نمونه در سال ۲۰۱۸ در فهرست دانشگاه های مورد تایید خود قرار داده است، در سال ۲۰۱۹ مورد تایید نباشد و نام دانشگاه مربوطه را از فهرست خود خارج کرده باشد.

اعتبار اخذ مدرک پزشکی از دانشگاه های مالزی در جهان

برای اعتبارسنجی مدرک پزشکی اخذ شده در رشته های پزشکی از دانشگاه های مالزی در سطح جهانی باید رتبه‌بندی جهانی دانشگاه مربوطه بررسی کنیم. هرچه جایگاه بین المللی دانشگاه‌ها در رتبه بندی جهانی بالاتر باشد، اعتبار مدرک اخذ شده بیشتر خواهد بود. با توجه به اینکه مالزی دارای دانشگاه های بین المللی و در سطح جهانی است، تحصیل در دانشگاه های برتر مالزی و اخذ مدرک از این دانشگاه دارای اعتبار جهان است.