23 خرداد 1398

تحصیل در آلمان ، آینده شغلی شما را تضمین می کند

امروزه تحصیل در آلمان به ویژه در میان دانشجویان و فارغ‌التحصیلان ایرانی در مقاطع مختلف تحصیلی طرفداران بسیاری پیدا کرده است. هر ساله دانشجویان بسیاری برای تکمیل مقاطع تحصیلی خود از سرتاسر جهان اقدام به دریافت پذیرش در دانشگاه‌ های این کشور و ادامه تحصیل در آلمان می‌کنند. ما در موسسه فرهنگی آرمان پارسیان زمرد با بیش از 14 سال سابقه اعزام دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی، سعی کرده‌ایم در این مقاله به تمام سوالات ذهنی شما درباره تحصیل در آلمان پاسخ دهیم. همچنین با بیان کردن شرایط و مزایای تحصیل در آلمان به شما بگوییم چرا این کشور می‌تواند مقصد ایده‌آل شما برای ادامه تحصیل و تضمین آینده حرفه‌ای و شغلی تان باشد.

 

محتوای مقاله:

– چرا تحصیل در آلمان ؟

– کیفیت زندگی و امنیت در آلمان

– تحصیل رایگان در آلمان

– دانشگاه‌ های آلمان در میان برترین‌ها در جهان

– هزینه زندگی در آلمان

– کار دانشجویی در آلمان

– اعتبار ویزای دانشجویی آلمان

– تضمین آینده شغلی با تحصیل در آلمان

– اخذ پذیرش از دانشگاه‌ های آلمان

– مقاطع آموزشی آلمان

– تحصیل در کالج‌ های آلمان

– تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان

– تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان

– تحصیل در مقطع دکترا در آلمان

– چرا دکترا در آلمان ؟

– دانشگاه های دولتی آلمان در مقابل دانشگاه های خصوصی آلمان

– انواع مراکز آموزش عالی برای تحصیل در آلمان

– زبان تحصیل در آلمان

– خوابگاه در آلمان

– بیمه درمانی دانشجویی در آلمان

– امکان کار و اقامت پس از تحصیل در آلمان

– پاسخ به سوالات متداول در آلمان

 

چرا تحصیل در آلمان ؟

چرا تحصیل در آلمان ؟

کیفیت زندگی و امنیت در آلمان

با تحصیل در آلمان، زمینه کار و زندگی در این کشور را برای خودتان فراهم خواهید کرد. آلمان به عنوان یکی از برترین اقتصادها در جهان، شرایط زندگی و تحصیلی ایده‌آلی برای دانشجویان در مقاطع مختلف فراهم می‌آورد. همچنین آلمان یک کشور امن برای پذیرش دانشجو محسوب می‌شود. اگر آمار ایمنی بین‌المللی را در نظر بگیرید، جرایم در آلمان در سطح بسیار پایینی قرار دارد و از این رو برای تحصیل در آلمان هیچ نگرانی نخواهید داشت. همچنین دانشگاه‌ های آلمان دارای فضایی با فرهنگ‌های متفاوت هستند. در میان همکلاسی‌های خود، افرادی با ملیت‌های مختلف مانند ترک، پرتغالی، فرانسوی، ایرانی و بسیاری دیگر از کشورها را خواهید یافت. در مجموع، مردمان این کشور به زندگی مسالمت‌آمیز با خارجی‌ها و با ملیت‌های مختلف عادت دارند.

 

تحصیل رایگان در آلمان

تحصیل رایگان در آلمان یکی از مهم‌ترین مزایای اخذ پذیرش تحصیلی در دانشگاه‌ های این کشور است. از سال 2014 در 16 ایالت این کشور، دریافت شهریه از دانشجویان در دانشگاه‌ های دولتی آلمان، لغو شد. با این تصمیم، دانشجویان داخلی و خارجی از امکان تحصیل رایگان در آلمان برخوردار شدند و تنها با پرداخت مبالغ اندک مربوط به کارهای اداری و دیگر هزینه‌ها در طول ترم می‌توانند در این  دانشگاه‌ها تحصیل کنند.

 

دانشگاه‌ های آلمان در میان برترین‌ها در جهان

دانشگاه‌ های آلمان به دلیل سطح بالای استانداردهای آموزشی در میان برترین‌ دانشگاه‌ های جهان قرار دارند. دانشجویانی که تحصیل در دانشگاه‌ های آلمان را انتخاب می‌کنند و فارغ‌التحصیل می‌شوند، علاوه بر سطح بالای آموزشی می‌توانند از کسب تجربه به هنگام تحصیل و فرصت‌ برای ارتقای آکادمیک در طول و پس از تحصیل برخوردار شوند. این یکی از دلایلی است که دانشجویان از نقاط مختلف جهان ادامه تحصیل در آلمان را انتخاب می‌کنند.

 

 هزینه زندگی در آلمان

هزینه‌ های تحصیل در آلمان رایگان است و دانشگاه ها فقط هزینه ثبت نام را که برای استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی و غیره دریافت می شود، را دریافت می کنند (این هزینه در دانشگاه های آلمان متفاوت است). با توجه به تحصیل رایگان و هزینه زندگی مقرون به صرفه، دانشجویان بسیاری از کشورهای مختلف برای دریافت ویزای دانشجویی آلمان این کشور اقدام می‌کنند. به طور متوسط هزینه‌ زندگی در آلمان برای دانشجویان حدود 500 تا 800 یورو در ماه است. بیشترین هزینه دانشجویانی که به ادامه تحصیل در آلمان مشغول هستند، مربوط به اجاره خانه است.

 

کار دانشجویی در آلمان

یک دانشجو در آلمان به طور متوسط می‌تواند 20 ساعت در هفته کار کند که معادل 120 روز است. به طور معمول، درآمدها در شهرهای بزرگتر بیشتر هستند و به همان میزان هزینه‌های زندگی در این شهرها نیز افزایش می‌یابد. این متوسط درآمد در این کشور است و نیازی به پرداخت مالیات ندارد.

* دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی 18 ماه فرصت دارند تا در آلمان کار پیدا کنند و ویزای کار آلمان دریافت کنند.

* همچنین پس اتمام تحصیلات و پیدا کردن کار در این کشور، می‌توانند برای اخذ اقامت دائم آلمان اقدام کنند.

* کسانی که موفق به اخذ ویزای دانشجویی آلمان و ادامه تحصیل در آلمان می‌شوند، در صورت متاهل بودن، همسر آنها می‌تواند به طور تمام وقت در این کشور کار کند.

 

اعتبار ویزای دانشجویی آلمان

ویزای دانشجویی آلمان بسیار معتبر است. با تحصیل در آلمان و اخذ ویزای دانشجویی این کشور، به راحتی می‌توانید به کشورهای عضو اتحادیه شینگن رفت و آمد کنید. این ویزا فرصتی برایتان فراهم می‌آورد تا هنگام تحصیل در آلمان از دیگر کشورهای اروپایی نیز بازدید و تجربه این سفر تحصیلی را دوچندان کنید.

 

تضمین آینده شغلی با تحصیل در آلمان

کشور آلمان یکی از پایین‌ترین نرخ‌های بیکاری را در جهان به خود اختصاص داده است. همچنین با توجه به سطح بالای برنامه‌های آموزشی در دانشگاه‌ های این کشور، با تحصیل در آلمان و اخذ مدرک تحصیلی از یکی از دانشگاه‌ های معتبر این کشور، به راحتی هر کارفرمایی را راغب می‌کنید تا شما را استخدام کند. کارفرمایان به استعداد و توانایی دانشجویانی که تحصیل در آلمان را برگزیده‌اند، باور دارند.

 

اخذ پذیرش از دانشگاه‌ های آلمان

اخذ پذیرش از دانشگاه‌ های آلمان قدم اول برای گرفتن ویزای دانشجویی آلمان و ادامه تحصیل در این کشور است.

اخذ پذیرش تحصیلی در آلمان در مقاطع مختلف دارای شرایط متفاوتی است. شرایط خود را با ما در «موسسه فرهنگی آرمان پارسیان زمرد» در میان بگذارید، تا در اسرع وقت برای گرفتن پذیرش شما از دانشگاه‌ های معتبر آلمان اقدام کنیم.

 

مقاطع آموزشی در آلمان

مقاطع آموزشی در آلمان

تحصیل در کالج‌ های آلمان

کالج‌ها مراکزی هستند که به صورت مستقیم توسط دانشگاه‌ های دولتی آلمان اداره می‌شوند. طول دوره اخذ دیپلم در ایران 12 سال است در حالی که این دوره در آلمان 13 سال به طول می‌انجامد. این فاصله زمانی برای متقاضیان پذیرش در دوره کارشناسی در کالج‌ های آلمان سپری می‌شد. هدف این مراکز آماده کردن متقاضیان برای تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌ های آلمان است. توجه داشته باشید که کالج‌ های آلمان بخشی از دانشگاه‌ های آن محسوب می‌شوند.

نکته:  با دریافت پذیرش هر یک از این کالج‌ها، شما می‌توانید با ارائه مدارک مورد نیاز به سفارت، برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان اقدام کنید.

* ما در موسسه فرهنگی آرمان پارسیان زمرد بدون قبولی دانشگاه، برای شما از کالج‌ های دولتی و رایگان آلمان پذیرش می‌گیریم.

 

تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان (Bachelor):

اگر قصد تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی را دارید، باید الزامات مورد نیاز این مقطع را پیش از اقدام برای اخذ پذیرش در دانشگاه فراهم کنید.

– ادامه تحصیل در مقطع لیسانس (Bachelor) در آلمان 3 تا 4  سال (6 تا 8 ترم) طول می‌کشد.

– متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان ، برای مصاحبه با سفارت، باید مدرک زبان B2 آلمانی داشته باشند.

– با مدرک زبان B1 آلمانی می‌توانید اقدامات لازم برای فرآیند دریافت ویزای تحصیلی آلمان را شروع کنید.

– شرایط سنی برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌ های آلمان حائز اهمیت است، از این رو اگر متقاضی تحصیل در آلمان هستید، هرچه سریعتر اقدام کنید.

– از دیگر شرایط پذیرش در دانشگاه‌ های آلمان، معدل مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی متقاضی است که به طور متوسط باید بالای 14 باشد.

– در مقطع کارشناسی در آلمان، دانشجویان اجازه دارند 20 ساعت در هفته در کنار تحصیل، کار کنند.

 

*مدارک اخذ پذیرش از دانشگاه‌ های آلمان در مقطع کارشناسی

– اصل پاسپورت با اعتبار بیش از یک سال

– مدرک زبان B1 آلمانی

– اصل مدرک دیپلم با ریزنمرات به همراه ترجمه رسمی

– اصل مدرک پیش‌ دانشگاهی با ریزنمرات به همراه ترجمه رسمی

– برای پذیرش در رشته‌هایی که به زبان انگلیسی برای ادامه تحصیل در آلمان ارائه می‌شوند، باید مدرک آیلتس با نمره 6.5 داشته باشید.

 

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان (Master):

آلمان یکی از بهترین کشورها برای دریافت مدرک کارشناسی ارشد (فوق‌ لیسانس) در سرتاسر جهان است. دانشگاه‌ های آلمان در رنکینگ آکادمیک دانشگاه‌ های جهانی (ARWU) به شدت معتبر هستند. برنامه‌های متنوع، دوره‌های کارشناسی ارشد به زبان آلمانی و انگلیسی، هزینه مناسب تحصیل، تجربه فوق‌العاده دانشجویان و بسیاری مزایای دیگر اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان در مقطع کارشناسی ارشد را ارزشمند می‌کند.

– تحصیل در آلمان در دوره کارشناسی ارشد (Master) بین ۳ تا ۴ ترم طول می‌کشد.

– تمام فارغ‌التحصیلان دوره کارشناسی که معدل بالای 13 دارند، می‌توانند اقدام به اخذ پذیرش دانشگاه‌ های آلمان در مقطع کارشناسی ارشد کنند.

– برای تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد، بسیاری از رشته‌ها به زبان آلمانی ارائه می‌شوند اما به زبان انگلیسی نیز رشته‌هایی وجود دارد.

– مدرک زبان آلمانی B2 برای مصاحبه در سفارت مورد نیاز است. (توجه داشته باشید که با حداقل مدرک B1 می‌توانید فرآیند پذیرش در دانشگاه آلمان را آغاز کنید)

 

*مدارک اخذ پذیرش دانشگاه‌ های آلمان در مقطع کارشناسی ارشد

– ارائه اصل پاسپورت با اعتبار بیش از یک سال

– اصل مدرک دیپلم با ریزنمرات به همراه ترجمه رسمی

– اصل مدرک پیش‌دانشگاهی با ریزنمرات به همراه ترجمه رسمی

– اصل مدرک کارشناسی به همراه ریزنمرات به همراه ترجمه رسمی

– مدرک زبان B1 آلمانی

– برای پذیرش و ادامه تحصیل در آلمان در رشته‌هایی که به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند، باید مدرک آیلتس با نمره 6.5 داشته باشید. (این نمره می تواند در دانشگاه های آلمان متفاوت باشد)

 

 

تحصیل در مقطع دکترا در آلمان (PHD) :

تحصیل در مقطع دکترا در آلمان نسبتا شرایط متفاوتی نسبت به مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دارد.

– دانشجویانی که متقاضی تحصیل در آلمان در مقطع دکترا و به زبان آلمانی هستند، باید حداقل در یکی از آزمون‌های (DSH) یا (TestDaF) پذیرفته شده باشند.

– همچنین امکان پذیرش در مقطع دکترا در دانشگاه‌ های آلمان به زبان انگلیسی نیز وجود دارد.

 

چرا دکترا در آلمان ؟

– سیستم آموزشی آلمان بهترین گزینه برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا در آلمان است.

– با تحصیل در آلمان در واقع بهترین دانشگاه‌ های جهان را برای مقطع دکترا انتخاب می‌کنید.

– علاوه بر دانشگاه‌ های معتبر، آلمان خانه مراکز تحقیقاتی معتبر مانند Max Planck Institutes است.

– بیشتر دانشگاه ها، شهریه ای برای تحصیل در مقطع دکترا در آلمان دریافت نمی‌کنند.

– آلمان خانه مدرک دکتراست و در واقع مدرک PHD در آلمان توسعه یافته است. شاید این موضوع شما را بیشتر ترغیب کند تا تحصیل در آلمان در مقطع دکترا را برگزینید.

 

 

*مدارک اخذ پذیرش از دانشگاه‌ های آلمان در مقطع دکترا

اصل پاسپورت با اعتبار بیش از یک سال

– اصل مدرک دیپلم با ریزنمرات به همراه ترجمه رسمی

– اصل مدرک پیش دانشگاهی با ریزنمرات به همراه ترجمه رسمی

– اصل مدرک کارشناسی به همراه ریزنمرات به همراه ترجمه رسمی

– اصل مدرک کارشناسی ارشد به همراه ریزنمرات به همراه ترجمه رسمی

– ارائه مدرک زبان آلمانی در صورتی که رشته تحصیلی به زبان آلمانی باشد

– ارائه مدرک زبان انگلیسی در صورتی که متقاضی تحصیل در آلمان در یک رشته تحصیلی به زبان انگیسی باشید.

 

 

دانشگاه های دولتی آلمان در مقابل دانشگاه های خصوصی آلمان

دانشگاه های دولتی آلمان در مقابل دانشگاه های خصوصی آلمان

سیستم آموزش عالی در آلمان به دو بخش دولتی و خصوصی تقسیم می‌شود.

تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان

این دانشگاه‌ها همانطور که از نام آنها پیداست توسط دولت اداره می‌شوند. آلمان به 16 ایالت تقسیم شده است که هر کدام از آنها مسئول اداره دانشگاه‌ های دولتی خود هستند. 400 دانشگاه دولتی در آلمان مشغول به فعالیت هستند. این دانشگاه‌ها بیشترین متقاضی تحصیل در آلمان را دارند. براساس آمار DAAD، بیش از 95 درصد دانشجویان مشغول به تحصیل در این دانشگاه‌ها حضور دارند.

اگر قصد تحصیل در آلمان و در یک دانشگاه دولتی را دارید، باید بدانید که دانشگاه‌ های دولتی در این بخش‌ها خودمختار عمل می‌کند:

– برنامه‌های تحصیلی

– ارزیابی‌ها

– امتحانات

– الزامات ورود و ثبت‌نام

اما موارد دیگری نیز وجود دارد که دولت آنها را کنترل می‌کند:

– بودجه

– سیاست تعیین شهریه و کنترل کیفیت

– اعتبار دوره‌ها به این صورت که آیا استانداردهای بالای آکادمیک تحصیل در آلمان در این دانشگاه‌ها رعایت می‌شود.

 

تحصیل در دانشگاه‌ های خصوصی آلمان

این دانشگاه‌ها توسط شرکت‌ها، سازمان‌ها یا موسسات خیریه اداره می‌شوند. حدود 120 دانشگاه خصوصی برای ادامه تحصیل در آلمان به پذیرش دانشجویان اقدام می‌کنند. دانشگاه های خصوصی آلمان از کمک‌های دولتی استفاده نمی‌کنند و شهریه موردنظر خود را از دانشجویان دریافت می‌کنند.

با توجه به این موضوع، تنها یک پنجم مراکز آموزش عالی در آلمان، خصوصی هستند. این مراکز رشته‌های خاصی را به دانشجویان آلمانی و خارجی ارائه می‌دهند که ممکن است در دانشگاه‌ های دولتی ارائه نشود. حتی ممکن است برخی دانشجویان رشته مدیریت نیز ترجیح دهند تا تحصیلات خود را در یک دانشگاه خصوصی به جای دانشگاه دولتی ادامه دهند.

اما با وجود اینکه تعداد دانشگاه‌ های خصوصی در آلمان رو به افزایش است، بسیاری از دانشجویان هنوز ترجیح می‌دهند برای تحصیل در آلمان به دانشگاه‌ های دولتی بروند.

برای تحصیل در آلمان در دانشگاه‌ های خصوصی باید شهریه بپردازید. توجه داشته باشید که این دانشگاه‌ها آزاد هستند تا شهریه خود را تعیین کنند. مدارک این دانشگاه‌ها نیز کاملا معتبر هستند و از استانداردهای آموزشی مناسبی برخوردارند.

 

انواع مراکز آموزش عالی برای تحصیل در آلمان

انواع مراکز آموزش عالی برای تحصیل در آلمان

بیش از 500 دانشگاه دولتی و خصوصی در آلمان وجود دارند که با ارائه رشته‌های متنوع امکان ادامه تحصیل در این کشور را برای متقاضیان فراهم آورده‌اند. برای ادامه تحصیل در آلمان در مقاطع مختلف انواع مراکز آموزش عالی وجود دارد:

– دانشگاه‌ های تحقیقاتی آلمان (Research Universities)

– دانشگاه‌ های فنی آلمان (Technical Universities)

– دانشگاه‌ های علمی و کاربردی آلمان (Universities of Applied Science)

– دانشگاه‌ های هنر، فیلم و موسیقی آلمان (Colleges of Art, Film and Music)

دانشجویان می‌توانند برای تحصیل در آلمان در مقاطع مختلف از میان انواع دانشگاه‌ها و رشته‌ها اقدام به اخذ پذیرش تحصیلی دانشگاه های آلمان کنند.

 

چگونه برای اخذ ویزای دانشجویی آلمان اقدام کنم؟

 

چگونه برای اخذ ویزای دانشجویی آلمان اقدام کنم؟

شرایط اخذ ویزای دانشجویی آلمان برای دانشجویانی که در کشورهای عضو اتحادیه اروپا زندگی نمی‌کنند و تابعیت این کشورها را ندارند، متفاوت است. برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان با در نظر گرفتن شرایط پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ های این کشور اقدام کنید.

اگر به دنبال اخذ ویزای دانشجویی آلمان و در نهایت تحصیل در آلمان هستید، ابتدا لازم است اقدام به دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌ های آلمان کنید.

 

زبان تحصیل در آلمان

زبان تحصیل در آلمان

برای تحصیل در آلمان باید یا به زبان آلمانی یا انگلیسی تسلط کافی داشته باشید. با این وجود، بیشتر دانشگاه های آلمان به ویژه در مقطع کارشناسی به زبان آلمانی هستند. تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی ارشد امکانپذیر است. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد در آلمان می توانند از میان رشته های مختلف، رشته مورد علاقه خود را انتخاب کنند.

 

خوابگاه در آلمان

خوابگاه در آلمان

دانشجویانی که برای تحصیل در آلمان اقدام می کنند، می توانند پس از اخذ پذیرش در دانشگاه موردنظر خود برای رزرو جا در خوابگاه دانشگاه شان اقدام کنند. توجه داشته باشید که خوابگاه های دانشجویی در آلمان متقاضی زیادی دارند، از این رو پس از اخذ پذیرش از دانشگاه موردنظرتان باید هر چه سریعتر برای رزرو خوابگاه اقدام کنید.

 

بیمه درمانی دانشجویی در آلمان

بیمه درمانی دانشجویی در آلمان

اخذ بیمه درمانی دانشجویی باید یکی از اولویت های دانشجویانی باشد که برای تحصیل در آلمان اقدام می کنند. بیمه درمانی جهانی است به این معنا که براساس قانون هر کسی نیاز به آن دارد. باید برای اخذ اجازه اقامت یا ثبت در دانشگاه های آلمان ، بیمه درمانی دانشجویی داشته باشید. بیمه درمانی برخی از کشورها براساس توافقاتی که دولت فدرال آلمان با آنها انجام داده، در این کشور نیز مورد تایید است. اما در مورد بقیه کشورها، دانشجویان باید برای بیمه درمانی دانشجویی در آلمان اقدام کنند.

 

امکان کار و اقامت پس از تحصیل در آلمان

کار در آلمان

کار و اقامت پس از تحصیل در آلمان برای دانشجویان بین المللی امکانپذیر است. قانون به دانشجویان بین المللی اجازه می دهد که پس از فارغ التحصیلی به مدت 18 ماه در آلمان بمانند و به دنبال کار باشند. با این حال، در ابتدا باید برای تمدید اجازه اقامت خود اقدام کنید. در طی این 18 ماه، شما می توانید تا هر زمانی که می خواهید برای تامین هزینه های خود کار کنید. اگر موفق به پیدا کردن شغل در زمینه حرفه و رشته تحصیلی خود شوید و کارفرما با شما قرارداد ببندد، واجد شرایط درخواست کارت آبی اتحادیه اروپا (EU Blue Card) هستید.

برای اخذ اقامت دائم آلمان پس از فارغ التحصیلی ، باید حداقل دو سال در این کشور کار کنید تا واجد شرایط باشید. همچین کارتان باید با رشته تحصیلی دانشگاهی شما در آلمان مرتبط باشد.

پاسخ به سوالات متداول درباره تحصیل در آلمان

*آیا امکان تحصیل در آلمان بدون دانستن زبان آلمانی فراهم است؟

تحصیل در آلمان در مقطع لیسانس در بیشتر دانشگاه‌ها به زبان آلمانی است. البته برخی رشته‌ها به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌شوند. امکان تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا نیز در برخی رشته‌ها به هر دو زبان انگلیسی و آلمانی فراهم است.

اما توجه داشته باشید که برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان از سفارت این کشور نیاز به مدرک زبان آلمانی دارید. مدرک B1 زبان آلمانی برای اقدام به اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌ های آلمان و مدرک B2 زبان آلمانی برای مصاحبه با سفارت لازم است.

 

*آیا برای ادامه تحصیل در آلمان نیاز به مدرک آیلتس یا تافل دارم؟

شرایط پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ های مختلف آلمان متفاوت است. برای تحصیل در آلمان، باید الزامات مهارتی زبان انگلیسی را در هر یک از دانشگاه‌هایی که می‌خواهید اپلای کنید، مورد بررسی قرار دهید.

در مجموع، برای پذیریش در دانشگاه‌ های انگلیسی زبان کشور آلمان باید مدرک آیلتس با نمره 6.5 یا تافل 80 داشته باشید.

 

*آیا با اخذ ویزای دانشجویی آلمان، امکان دریافت ویزای همراه نیز وجود دارد؟

برای متاهلین این امکان وجود دارد. افراد متاهل متقاضی تحصیل در آلمان با اخذ ویزای دانشجویی آلمان می‌توانند همسر و فرزندان زیر 18 سال خود را نیز به همراه ببرند.

 

*آیا تحصیل در آلمان رایگان است ؟

بله تحصیل در آلمان رایگان است. تقریبا در هر جای اروپا و جهان، دانشگاه ها شهریه می گیرند، البته فقط از خارجی هایی که برای تحصیل به آن کشور می آیند. آلمان یکی از معدود کشورهایی در اروپا است که می توانید رایگان در آن تحصیل کنید ، حتی اگر اهل آسیا، آفریقا یا جاهای دیگر باشید.

آلمانی ها به طور کلی معتقدند که نباید با آموزش به عنوان یک محصول تجاری برخورد شود و دسترسی رایگان به آموزش عالی رشد اقتصادی و رفاه بیشتر جمعیت را تضمین می کند. امروزه موارد بسیار کمی وجود دارد که دانشگاه های دولتی آلمان بتوانند شهریه بگیرند.

 

*حداقل معدل برای تحصیل در آلمان چند است؟

برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان حداقل معدل 14 لازم است. امکان پذیرش از دانشگاه های آلمان با معدل کمتر از این عدد، بسیار مشکل است.

 

*شرایط تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی آلمان چیست؟

آلمان دارای دانشگاه های پزشکی با برترین رنکینگ در اروپا و حتی جهان است. دانشگاه های آلمان به لحاظ آموزش، تحقیقات و رنکینگ در میان بهترین دانشگاه های جهان قرار دارند. تمرین جایگاه بسیار مهمی در تحصیل در رشته پزشکی دارد و دانشگاه های پزشکی آلمان دارای آزمایشگاه های مدرن با بهترین تجهیزات و امکانات هستند. برای تحصیل در رشته پزشکی در آلمان به مدرک دیپلم، قبولی کنکور، نمرات بالا در دروس زیست، شیمی و فیزیک، ویزای دانشجویی و اجازه اقامت نیاز دارید.

 

*آیا می توانیم دوره زبان آلمانی در آلمان بگذرانیم؟

بهترین مکان برای یادگیری زبان آلمانی در آلمان مرکز زبان دانشگاهی است که در آن قبول شده اید. همچنین مدارس و آموزشگاه های زبان آلمانی متعدد در شهرهای مختلف آلمان برای دانشجویان بین المللی وجود دارد. دانشجویان می توانند با گذراندن این دوره های زبان به سرعت آلمانی را یاد بگیرند.

 

*مدرک زبان برای سفارت آلمان چه سطحی باید باشد؟

برای اخذ ویزای دانشجویی آلمان باید مدرک زبان آلمانی ارائه دهید و اثبات کنید که دانش کافی برای تحصیل در این کشور را دارید. مدرک زبان برای سفارت آلمان و اخذ ویزای دانشجویی حداقل B1 است.

 

*بعد از تحصیل می توانم در آلمان اقامت داشته باشم؟

بله. کار و اقامت پس از تحصیل در آلمان برای دانشجویان بین المللی امکانپذیر است. قانون به دانشجویان بین المللی اجازه می دهد که پس از فارغ التحصیلی به مدت 18 ماه در آلمان بمانند و به دنبال کار باشند. با این حال، در ابتدا باید برای تمدید اجازه اقامت خود اقدام کنید.

 

*آیا کشور آلمان ویزای همراه می دهد؟

بله. به عنوان یک فرد غیرآلمانی که در این کشور تحصیل می کند، اجازه دارید که خانواده تان را برای زندگی به آلمان بیاورید. ویزای پیوست به خانواده دانشجو اجازه می دهد که به آلمان بیایند و در آنجا زندگی کنند.

 

*آیا می توان به زبان انگلیسی در آلمان تحصیل کرد؟

تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان امکانپذیر است. نکته ای که از ابتدا باید در این باره برایتان شفاف و روشن باشد این است که؛ اگر قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی در یکی از دانشگاه های دولتی آلمان را دارید، پیدا کردن یک رشته به زبان انگلیسی چندان کار آسانی نیست، چرا که بیشتر دانشگاه های آلمان رشته ها را به زبان آلمانی ارائه می دهند. می توانید در مقطع کارشناسی ارشد رشته های متنوعی را به زبان انگلیسی برای تحصیل در آلمان پیدا کنید.

 

*آیا پیدا کردن کار دانشجویی در آلمان راحت است؟

فرصت های زیادی برای کار دانشجویی در آلمان وجود دارد. از طریق اعلامیه ها روی بُردهای دانشگاهی و وب سایت های جست وجوی کار می توانید در کار دانشجویی در آلمان پیدا کنید. کار در دانشگاهی که تحصیل می کنید یکی از بهترین گزینه هاست.

 

*چقدر اجازه کار حین تحصیل در آلمان را داریم؟

 شما می توانید در مجموع 120 روز کامل یا 240 نصف روز کار کنید، اما این ممکن است از مناطق با اشتغال بالا به مناطق کم اشتغال متفاوت باشد. به بیان ساده، اگر دانشگاه شما در مکانی باشد که در شهری با نرخ بیکاری پایین باشد یا به نیروی انسانی بیشتری احتیاج داشته باشد، ممکن است بیش از 120 روز مجوز کار دریافت کنید.

 

*بهترین شهرهای دانشجویی آلمان کدام هستند؟

آلمان یکی از بهترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان بین المللی در اروپاست. از بهترین شهرهای دانشجویی در آلمان می توان به برلین، مونیخ، هایدلبرگ، کلن و فرانکفورت اشاره کرد.

 

*آیا می توان ویزای تحصیلی آلمان را تبدیل به ویزای کار آلمان کرد؟

بله، پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه های آلمان ، 18 ماه فرصت دارید تا کار پیدا کنید. پس از پیدا کردن کار و قرارداد بستن با یک کارفرما، ویزای تحصیلی شما به ویزای کار آلمان تبدیل می شود.

 

*آیا می توان با ویزای توریستی وارد آلمان شد و آن را به ویزای تحصیلی آلمان تغییر داد؟

نه امکانپذیر نیست.

 

*آیا امکان بورسیه تحصیلی در آلمان وجود دارد؟

بله وجود دارد. با دریافت بورسیه تحصیلی آلمان دانشجویان می توانند در مقاطع تحصیلی بالاتر از کمک های مالی برنامه های استفاده کنند و بدون دغدغه به تحصیل در این کشور و اخذ مدرک تحصیلی خود بپردازند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*